Вести

March 16, 2023

Кои се најголемите еСпортови за кои треба да знаете?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Многу реномирани еСпорт тимови ширум светот; некои се добро познати само по тоа што доминираат во една игра, додека други можат да укажат на долга историја на доминација во многу жанрови. Овде ги избравме најголемите и најистакнатите имиња во еспортската индустрија.

Кои се најголемите еСпортови за кои треба да знаете?

Некои организации имаат богата историја во многу игри, вклучувајќи ги CS: GO, Dota 2 и League of Legends. Составивме листа на најдобрите организации за е-спорт врз основа на нивните рекорди за освојување на големи турнири. Внимателно разгледавме колку долго постои групата и колку е ефикасна. Во ред, ајде да тргнеме!

Т1 еСпорт

T1 Entertainment & Sports, партнерство помеѓу Comcast Spectacor и SK Telecom, е компанија која управува со јужнокорејскиот е-спортски тим познат како T1 Esports.

Т1, која има седиште во Сеул и е основана во 2003 година, е препознаена како една од најуспешните азиски организации за е-спорт. Тие имаат тимови кои се натпреваруваат во:

 • Апекс легенди
 • Лига на легенди
 • Fortnite
 • Камен на огништето
 • PUBG
 • Super Smash Bros.
 • DotA 2
 • Покемон
 • Храбар
 • Надгледување
 • League of Legends: Wild Rift

T1 не е само една од врвните азиски организации за е-спорт, туку и меѓу најследените организации на глобално ниво, со вкупно 104,5 милиони гледани часови, благодарение на нивните многубројни светски титули во Лигата на легендите, StarCraft и StarCraft II. Покрај тоа, тие се избрани како најголемиот тим за е-спорт од страна на Korea e-Sports Awards четири пати.

Генералот Г

Мултинационалната организација за е-спорт Gen.G е создадена во 2017 година и еволуираше да стане една од најголемите е-спортски организации во светот. Gen.G е домаќин на списоците за:

 • Лига на легенди
 • НБА 2К
 • Надгледување
 • PUBG: Бојни полиња
 • Храбар

Канцелариите на организацијата се во Санта Моника, Сеул и Шангај.

Gen.G брзо стана една од најуспешните организации за е-спорт во светот, најмногу благодарение на фактот што освоија неколку титули и во Heroes of the Storm и PUBG: Battleground. Тие исто така имаат освоено две Светски првенства во Лигата на легендите. Во 2021 година, тие ја имаа шестата најценета позиција меѓу е-спорт организациите, со проценка од 185 милиони американски долари.

Fnatic

Fnatic не е само една од најпознатите и најголемите организации за е-спорт во светот, туку и една од најдолго преживеаните е-спортски организации, основана во 2004 година. Fnatic е компанија со седиште во Лондон. Тоа учествува во разни игри, вклучувајќи:

 • CS: ОДИ
 • Fortnite
 • Лига на легенди
 • DotA 2
 • Rainbow Six Siege
 • Храбар

Откако освои седум од можни осум поделени титули на Европското првенство во Лигата на легендите, тимот на Фнатик Лигата на легендите нашироко се смета меѓу најдобрите тимови. Нивниот тим CS: GO, кој првенствено го сочинуваат играчи од Шведска, исто така беше еден од најуспешните во спортот, откако освои три првенства CS: GO Major.

Fnatic ја обезбеди својата позиција како една од најдобрите организации на сите времиња во е-спортот благодарение на нивната феноменална конзистентност, која им заработи повеќе од 17 милиони американски долари во парични награди од различни турнири и соработки со некои од најпознатите брендови во светот, вклучувајќи ги BMW и Monster.

G2 Esports

Gamers2 е основана во 2014 година од страна на Карлос „Оцелоте“ Сантијаго, поранешен професионалец за видео игри во League of Legends, и Јенс Хилгерс, инвеститор. Седиштето на компанијата е во Берлин, Германија, а во 2015 година претрпе ребрендирање и сега е позната како G2.

G2 Esports сега се смета за една од најпопуларните еСпорт организации во индустријата. Тие сега имаат состави во:

 • Лига на легенди
 • CS: ОДИ
 • Ракетна лига
 • Rainbow Six Siege
 • Fortnite
 • Храбар
 • Апекс легенди
 • Sim Racing 

G2 Esports регрутира некои од најдобрите играчи во е-спортот за да се натпреварува за нив, вклучувајќи играчи со имиња како kennyS, Shox, Jaeger, Caps и Perkz. Како резултат на тоа, тие освоија многу LEC шампионати и неколку CS: GO настани.

G2 е исто така меѓу најгледаните организации за е-спорт на глобално ниво, со над 100 милиони часови гледани од следбениците во 2021 година. 

Облак 9

Cloud9, организација за е-спорт во Калифорнија, беше основана во 2013 година. Отпрвин, тие беа само тим на Лигата на легендите. Сепак, последователно, тие се проширија во денешната организација која може да се пофали со тимовите на League, Hearthstone, Super Smash Bros., Overwatch, Fortnite и Valorant. 

Повеќе од една деценија од своето основање, Cloud9 продолжува да се смета за една од најуспешните организации за е-спорт во Северна Америка. Тимот има освоено над 11 милиони американски долари на турнири, вклучувајќи ги и сериите на шампионатот во Rocket League, Overwatch League и ELEAGUE Major, меѓу многу други.

Натус Винцере (NAVI)

Natus Vincere, или NAVI, како што е почесто познат, е украинска организација за е-спорт со седиште во Киев, основана во 2009 година. NAVI има тимови за е-спорт за:

 • Контра-штрајк: Глобална офанзива
 • Одбрана на античките 2
 • ФИФА
 • Светот на тенкови
 • Паладини
 • League of Legends: Wild Rift
 • PlayerUnknown's Battlegrounds
 • Апекс легенди
 • Rainbow Six Siege
 • Мобилни легенди: Bang Bang
 • Fortnite
 • Храбар

NAVI се смета за една од најуспешните организации за е-спорт, а нивниот тим DotA 2 е меѓу најдобрите во светот. Нивниот тим CS: GO е исто така меѓу најдобрите во светот.

NAVI влезе во историјата во 2010 година со тоа што беше првиот тим што ги освои екстремните мастерс на Intel, Светските сајбер игри 2010 и Светскиот куп на електронски спортови, сите во иста календарска година. NAVI е толку успешен што светските моќници како Puma, Monster Energy, Logitech, Philips, Nissan и Bybit се меѓу неговите спонзори.

NAVI освои приближно 17 милиони американски долари во добивки поради нивната доминација во CS: GO и DotA 2.

ОГ

OG можеби не постоеше толку долго како некои од другите организации на нашата листа, но тие постојано прераснаа во главен играч во индустријата за е-спорт во тоа време. Европската организација за е-спорт OG е основана во 2015 година, а нејзините играчи се натпреваруваат најмногу во DotA 2, CS: GO и Valorant.

Со меѓусебните победи на The International 2018 и 2019 година, тимот на OG Dota 2 се етаблира како една од најдобрите организации за е-спорт во историјата на играта. Организацијата создадена од N0tail, Miracle-, Cr1T и Fly стана една од најдобрите во светот на е-спортот, собирајќи повеќе од 35 милиони американски долари во победи и обезбедувајќи партнерства за поддршка со компании како Red Bull, BMW и SteelSeries.

Течност на тимот

Team Liquid е глобална организација за е-спорт со седиште во Утрехт, Холандија. Liquid се прошири во други игри во 2012 година кога купи северноамерикански DotA 2 тим за да ја надополни својата постава StarCraft II: Wings of Liberty.

Оттогаш, групата постигна огромен напредок. Ликвид моментално има тимови во:

 • Апекс легенди
 • Артефакт
 • Клеш Ројал
 • Fortnite
 • CS: ОДИ
 • DotA 2
 • Бесплатен оган
 • Камен на огништето
 • Херои на бурата
 • League of Legends и многу повеќе

Team Liquid го освои The International, неколку турнири од серијата Лига шампионат и Интел Грен слем.

Со 117,15 милиони часови гледаност, Team Liquid беше и најгледаната организација за еспорт во светот во 2021 година.

Тим SoloMid (TSM)

Team SoloMid (TSM) е е-спорт организација со седиште во Лос Анџелес, лансирана во 2009 година од Енди „Реџиналд“ Дин. Покрај LoL и DotA 2, тие имаат тимови кои играат Apex Legends, Valorant, Hearthstone, Super Smash Bros., Fortnite, PUBG Mobile, Battlegrounds Mobile India, Tom Clancy's Rainbow Six Siege и Magic: The Gathering Arena.

Тимот на Лигата на легендите од ТСМ е еден од најдобрите во светот, откако освои седум по ред шампионски серии на Лигата на легендите. Имаше време кога TSM имаше списоци за Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty и Vainglory, при што тимот CS: GO продолжуваше да основа своја организација и да стане најуспешниот тим во историјата на играта.

Со сегашна пазарна вредност од 400 милиони американски долари, TSM е една од најголемите организации за е-спорт и една од најпрофитабилните организации за е-спорт.

ФаЗе клан

FaZe Clan, порано познат како FaZe Snipping, започна во мај 2010 година и оттогаш прерасна во една од најголемите организации за е-спорт во светот. Подоцна менувајќи го своето име во FaZe Clan, организацијата за е-спорт со седиште во Лос Анџелес сега има тимови во неколку други игри во кои работат гејмери од целиот свет. Во моментов, FaZe има тимови собрани за различни е-спортови, вклучувајќи:

FaZe заработи приближно 240 милиони американски долари во наградни пари со текот на годините, и тие имаат договори за одобрување со компании како Nissan, Kappa, Champion, McDonald's, DC Comics и New Era. ФаЗе исто така се здружи со многу меѓународни спортски тимови, како Манчестер Сити. Значајни познати личности и спортисти, вклучувајќи ги Реј Џеј, диџеј Пол, Офсет, Све Ли, Јо Готи, Питбул, Диско Фрис и многу повеќе, инвестирале во FaZe низ годините.

FaZe сега е една од најголемите организации за е-спорт во светот, но тие исто така преминаа и во индустријата за забава. Тие вредеа повеќе од 1 милијарда долари во 2021 година.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести