League of Legends World Championship

Еспорт лигите на турнири станаа толку популарни во денешно време. Затоа листата на еспортски турнири денес е долга. Но, токму на врвот се овие првенства за еСпорт е Светското првенство во Лигата на легендите. Домаќин на Riot Games, Светското првенство во Лигата на легендите, едноставно познато како Светови, е годишен професионален турнир што ги собира најдобрите тимови на Лигата на легендите (LoL) да се натпреваруваат за титулата на крајот од секоја сезона.

Тоа е турнир кој го одредува најдобриот шампион во Лигата на легендите во светот во текот на одредена година. Во овој шампионат, тимовите се борат за Summoner's Cup, трофеј од 70 фунти (32 килограми) (крајното достигнување) и награден фонд од повеќе милиони долари. Во однос на гледаноста, овој турнир има огромна публика, а изданието за 2018 година привлече околу 99,6 милиони гледачи.

Што е првенство на Лигата на легендите?

Што е првенство на Лигата на легендите?

Првиот LoL Worlds се одржа во DreamHack, Шведска, со Тимот Фнатик го круниса првиот шампион на турнирот. Од неговото инаугурирање, шест различни тимови го освоија шампионатот, при што СКТ Т1 беше единствениот тим што ја подигна титулата три пати (од 2022 година).

Од своето основање во 2011 година, настанот беше сведок на низа трансформации. Како што се зголемува во големина, наградниот фонд, градовите домаќини, учесниците и регулативите се прилагодуваат и менуваат. Riot Games дури има произведено официјален настан музичко парче кое ќе го придружува настанот Worlds од 2014 година.

Светскиот шампионат LoL се состои од три натпреварувачки фази, вклучително и плеј-ин, групни фази и нокаути. Додека плеј-ин и групните фази се играат во круг-робин формат, нокаут фазата се игра во формат со единечна елиминација, кој ги содржи најдобрите серии од петте.

Што е првенство на Лигата на легендите?
Колку е големо Светското првенство LoL?

Колку е големо Светското првенство LoL?

Најпрво, првенството го обединува кремот на тимовите на LoL за да ги заклучи роговите. Со награден фонд од повеќе милиони долари што треба да се освои, никој не може да се осмели да замисли дека турнирот е мал; тоа е голема.

Додадете ги на ова стотиците милиони кои се приспособуваат да ги гледаат натпреварите од турнирот во живо, и ќе имате еден од нив најголемите е-спортски турнири под сонцето. Плус, милиони луѓе го гледаат првенството како можност да се обложуваат и да добијат пари. Да, толку е огромно и важно Светското првенство.

Трофејот

Како што споменавме погоре, кревањето на Summoner's Cup (купот на турнирот) е сон на секој учесник. Купот беше нарачан од сопствениците на турнирот, Riot Games. Додека Riot Games наведе тежина од 70 фунти, финалниот производ (шолја) тежи помалку за да се осигура дека е лесно да се подигне.

Колку е големо Светското првенство LoL?
За Лигата на легендите

За Лигата на легендите

Лига на легенди, скратено како LoL, е компјутерска игра MOBA развиена во 2009 година. Може да се преземе бесплатно од веб-страницата на играта. Речиси секој може да ја преземе и игра играта, благодарение на нејзините минимални системски барања.

Како да се игра League of Legends

Натпреварот LoL се состои од два тима од по пет играчи. Тимовите се сини и црвени и се натпреваруваат на мапата Summoner's Rift. Голем дел од дејствијата се одвиваат во базите и во трите ленти познати како „долна, средна и горе“. Џунглата се однесува на која било област на картата што не е окупирана од ленти или бази, а „џунгларите“ се потпираат на оваа област за да убијат неутрални чудовишта за злато и XP.

Играчите можат да ги подобрат своите шампиони (ликови) со заработка на злато, кое се троши на ресурси што ќе им овозможат да фрлаат помоќни магии и да им нанесат поголема штета на противниците. Освојувањето на XP, од друга страна, им помага на играчите да се израмнат. Секој тим може да повика армија од потчинети за да им помогне во уништувањето на противничката база.

За Лигата на легендите
Како да победите на натпревар од Лигата на легендите?

Како да победите на натпревар од Лигата на легендите?

Првиот тим што ќе го уништи Nexus го добива натпреварот. Nexus е структура која се наоѓа на задниот дел од основата на секоја страна. Едно нешто што треба да се забележи е дека уништувањето на Nexus не е прошетка во парк. Nexus останува недопрен сè додека сите три негови инхибитори, или барем еден од куполата на базата, останат да стојат.

Одбранбените куќишта се важни во мечот LoL бидејќи помагаат да се оштетат противниците, а исто така дозволуваат тимот да има соодветна контрола на бојното поле. За да ги скршат одбраните, тимовите често користат миниони, чиј извор е Nexus.

Како да победите на натпревар од Лигата на легендите?
Зошто Светското првенство LoL е популарно за обложување?

Зошто Светското првенство LoL е популарно за обложување?

Сите знаеме дека популарноста на еспортските обложувања расте брзо, побрзо отколку што можете да замислите, особено во последните години. Исто така, се проширува со брзина што ќе ги притисне другите големи еспортски турнири.

Ова е еспортски настан каде што лига на легенди коефициенти за обложување се поволни и даваат одлична можност да се обложите на вашиот омилен тим.

Сега, еден од најпопуларните eSport онлајн турнири за обложувачници е Светското првенство LoL. Не многу еСпорт турнири сведочат за наплив на обложувачници како овој. И тоа е од добри причини, вклучувајќи го и следново:

Повеќе пазари за обложување за да изберете

Времетраење на натпреварот над/под, тим што ќе го убие првиот барон/змеј, резултат на натпреварот над/под, тим што ќе ја извлече првата крв итн.

Натпреварите се кратки

Натпреварите на League of Legends обично траат 40 минути. Десет минути може да се додадат или одземат во зависност од неколку фактори, како што се сложеноста на натпреварот, стилот на игра на тимовите, потенцијалот за туркање итн. Тоа значи дека обложувачите не треба да чекаат со часови пред добивките да стигнат до нивните сметки за следниот облог.

Достапност

Ова е уште една причина зошто обложувачите го сакаат Светското првенство LoL. Коефициентите на турнирот ќе ги најдете воопшто достапни сајтови за е-спорт обложување. Па, зошто да се борите да се обложувате на турнир чија достапност е ретка?

Зошто Светското првенство LoL е популарно за обложување?
Победничките тимови и најголемите моменти на Светското првенство во Лигата на легендите

Победничките тимови и најголемите моменти на Светското првенство во Лигата на легендите

Fnatic (сезона 1)

За време на првата сезона, Светското првенство LoL сè уште беше во подем и немаше значајна инфраструктура. Следствено, Riot Games избра DreamHack Лето, Шведска, како место на настанот. На овој настан учествуваа вкупно осум екипи - три тима од Европа, три екипи од Северна Америка, една од Филипините и една од Сингапур.

Fnatic, шведски тим, го победи својот противник, победувајќи го Counter Logic Gaming со 2-1 пред да го победи Epik Gamer. Fnatic се соочи со Against All Authority во големото финале, со што финалето на првата сезона стана сеевропска работа. Тие ќе однесат дома 50.000 долари.

Taipei Assassins (сезона 2)

Настанот се одржа во Лос Анџелес, Калифорнија, и има награден фонд од 2.000.000 американски долари, кој беше четириесет пати поголем од првиот награден фонд. По завршувањето на групната фаза, ТПА беше против корејскиот тим НаЏин Сворд.

Изненадувачки, овој тајвански тим лесно го совлада НаЏин, пласирајќи се во големото финале по победата со високи октани 2-1 над тогашната прворангирана европска Московска петорка. Тајпеј се соочи со Азубу Фрост, првиот носител на Кореја, кој ефективно го затворија. Тие го победија натпреварот со 3-1, носејќи му ја првата светска шампионска круна на Тајван.

SK Telecom T1 (сезона 3)

Третата сезона беше прв пат во историјата на Световите, една серија да се одвива на сите пет натпревари. СКТ на крајот ќе го порази НаЏин за да се пласира во големото финале. Сепак, натпреварот против Кралскиот клуб беше разочарување, бидејќи СКТ ги собори со 3-0 за да го освои првото првенство на Кореја. Оваа победа го означи почетокот на доминацијата на Кореја во првенството.

Samsung White (сезона 4)

Дуелот помеѓу Самсунг Вајт и Ројал Клуб Стар Хорн заврши со 3-0. На овој меч поразениот успеа да освои само еден гем. Тоа беше прва шампионска победа за Samsung White и втора по ред за Кореја. Кралскиот клуб, моментално познат како Кралскиот никогаш не се откажувам, е единствениот тим што завршил како второпласирана на турнирот во повеќе наврати.

SK Telecom T1 (сезона 5)

СКТ се соочи со KOO Tigers во големото финале во 2015 година. Ова беше прво од трите последователни финалиња на сите корејски светови. Совршената серија на Светови на СКТ беше уништена од КОО Тигри, кои успеаја да победат еден натпревар, но тоа беше најдоброто што можеше да го направи вториот. СКТ ќе продолжи да победи со 3-1, со што стана првиот тим што го освоил турнирот повеќе од еднаш.

Други победници на Светскиот шампионат LoL

  • SK Telecom T1 (сезона 6)
  • Samsung Galaxy (сезона 7)
  • Invictus Gaming (сезона 8)
  • FunPlus Phoenix (сезона 9)
  • DAMWON Gaming (сезона 10)
Победничките тимови и најголемите моменти на Светското првенство во Лигата на легендите
Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Лигата на легендите?

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Лигата на легендите?

И покрај постоењето на други профитабилни и големи еспорт турнири, Светското првенство LoL останува еден од најдобрите еспорт турнири за обложувачници. Секој настан на League of Legends Worlds е глобална сензација што предизвикува обложување.

Каде и како да се обложувате на Светското првенство во Лигата на легендите?
Како да се обложите на Светското првенство во Лигата на легендите

Како да се обложите на Светското првенство во Лигата на легендите

Постојат онлајн обложувалници за е-спорт; оттука, треба да го направите вистинскиот избор кога станува збор за обложување на еспорт турнири. Ова може да изгледа како наједноставниот чекор, но можеби не е така. Се разбира, вашето искуство со онлајн обложување ќе биде во опасност доколку погрешите во оваа фаза. Ако не сте сигурни од каде да започнете, едноставно направете пребарување на Google на најдобрите страници за е-спорт обложување.

Откако ќе се одлучите за кладилник, завршете го процесот на регистрација, кој обично вклучува пополнување онлајн формулар. Погрижете се да обезбедите валидни информации бидејќи подоцна може да бидете подложени на дополнителна проверка. Некои обложувалници може да бараат веднаш да поставите идентификација издадена од владата, додека други ќе чекаат до вашето прво барање за повлекување.

По регистрацијата, направете депозит користејќи го вашиот омилен начин на плаќање. Откако ќе го направите тоа, сега ќе биде време да ги вложите вашите пари на работа. Изберете натпревар, пазар за обложување, удел и потврдете го вашиот облог.

Како да се обложите на Светското првенство во Лигата на легендите