Тимови

Во последниве години видео игрите станаа се повеќе мејнстрим. Во суштина, esports е името дадено на конкурентни игри што се прават на професионално ниво. Многу од титулите кои се појавуваат на големите турнири се тимски и секој член ќе игра важна улога. 

Најдобрите еспортски тимови ќе успеат да освојат значително висока сума на парични награди. Ова може да биде во опсег од милиони долари. Ваквите високи влогови значеа дека сајтовите за обложување е-спорт го привлекоа вниманието на традиционалните обожаватели на обложување. Оваа форма на коцкање е повеќе или помалку иста како и редовното спортско обложување.

Alliance

Кога ги користи сајтовите за обложување е-спорт, корисникот треба да го избере вистинскиот тим за обложување. Најдобро е да се избере оној кој има долга историја на освојување турнири. Ова секако е случај со Алијансата. Тие се со седиште во Шведска и се дел од професионалната гејминг сцена од 2013 година. Менаџерски тим од пет поединци ја надгледува организацијата. Во минатото тие се фокусираа на StarCraft II и League of Legends. 

Прикажи повеќе..
Astralis

Astralis, исто така познат како AST, несомнено е еден од најдобрите еСпорт тимови во светот. Данската облека се искачи на височините за да стане доминантна сила на врвните еСпорт турнири и натпревари. Во овој преглед, дознајте ги сите детали за Astralis, од неговото основање до различните игри во кои има список.

Прикажи повеќе..
Cloud9 Esports

Cloud9 е една од најпопуларните, големи и најуспешни организации за е-спорт во светот. Од 2013 година, организацијата со седиште во Санта Моника, Калифорнија, САД прави бранови во различни дисциплини низ светот на е-спортот. Беше во победничка серија и во конкуренција и на деловен фронт, станувајќи втора највредна облека за еспорт во 2020 година.

Прикажи повеќе..
Dignitas

Дигнитас е познат тим за еспорт основан во 2003 година. Тимот е една од најреномираните и најпрепознатливите компании во умешниот бизнис со игри. Тие имаат некои од најголемите и најпопуларните тимови за е-спорт. За партнерите кои бараат директна порта на пазарите за игри и е-спорт, уникатната и препознатлива позиција на брендот на Dignitas дава можност што се случува еднаш во животот. Дигнитас беше купен од Филаделфија 76ерс од НБА во септември 2016 година. 

Прикажи повеќе..
Evil Geniuses

Evil Geniuses е еден од најпопуларните тимови за е-спорт со седиште во Сан Франциско, Калифорнија. Таа е меѓу најстарите познати институции за видео игри. Со својата долга историја, Evil Geniuses ја обликуваше гејмерската сцена од нејзиното основање во 1999 година. Нивниот успех зависи од способноста на нивните гејмери да го изберат своето патување и да бидат храбри без да бидат ограничени од барањата. 

Прикажи повеќе..
FaZe Clan

FaZe Clan, претходно познат како FaZe Sniping, е компанија за еСпорт со седиште во Лос Анџелес, основана во 2010 година. Може да се пофали со конкурентни тимови во широк опсег на титули, вклучувајќи Rocket League, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), FIFA, Halo, Valorant, Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Fortnite, Call of Duty и PUBG: Battlegrounds. Овој врвен тим за е-спорт се приклучи на светот на игрите како тим на Call of Duty во кој се вклучени Џеф „Хаус мачка“ Еман, Бен „Резистенс“ Кристенсен и Ерик „КлипЗ“ Ривера. 

Прикажи повеќе..
Fnatic

Тимот Fnatic, исто така познат како FNC, е професионална облека за е-спорт. Тој е рангиран како еден од најдобрите тимови за е-спорт во конкурентна историја на електронско спортско обложување. Организацијата порасна експоненцијално во последните неколку години, заработувајќи место меѓу најпопуларната листа на еспорт тимови. Покрај неговата популарност во настаните, Fnatic е омилен меѓу ентузијастите на еспорт обложување. Марката, исто така, може да се пофали со линија на професионална опрема за игри, вклучувајќи тастатури, глувци, слушалки, влошки и многу повеќе.

Прикажи повеќе..
G2 Esports

G2 eSports, порано Gamers2, е европска франшиза за еСпорт која учествува на неколку еСпорт турнири и настани. Организацијата е со седиште во Берлин, Германија. Основана е во февруари 2014 година од професионален играч на Лигата на легендите наречен Карлос Родригез Сантијаго и инвеститор по име Јенс Хилгерс. Gamers2 беше ребрендиран во G2 eSports во октомври 2015 година. 

Прикажи повеќе..

Gambit Esports

Најпопуларните е-спорт тимови за обложување

Најпопуларните е-спорт тимови за обложување

Овој тип на обложување може да биде непредвидлив. Ако коцкарите сакаат да ги зголемат своите шанси за успешен облог, најдобро е да изберат познати еспорт тимови со историја на победи.

Течност на тимот

Тие се сметаат за една од најуспешните организации во сите е-спортови. Team Liquid првично беше создаден за да се натпреварува на турнирите на StarCraft. Во текот на последните 22 години, тие станаа високо почитувани меѓу другите тимови за видео игри. Тие во моментов имаат воспоставено присуство во Северна Америка, Европа и Бразил. Team Liquid, исто така, почнува да се шири во азиските игри.

ОГ

Ако љубителите на обложување бараат еден од најдобрите Dota 2 и CS:GO еспортски тимови, тогаш вреди да се размисли за OG. Тие за прв пат беа формирани во 2015 година и го освоија Интернационалот во два последователни наврати. OG исто така стана еден од најпопуларните гејмерски тимови за време на сезоните на турнирите во Valorant. На почетокот на 2022 година, тие изјавија дека имаат намера да го искористат жанрот ММО невреме.

Злобни генијалци

Најдобрите страници за обложување е-спорт најверојатно ќе ја има оваа група со седиште во Сиетл. Наместо да се фокусираат на неколку игри, тие се натпреваруваа во плејада различни титули. Ова ги вклучува Fortnite, Halo, League of Legends, COD, CS:GO, Rocket League и WoW. Во 2015 година, Evil Geniuses ја освоија најголемата награда во историјата на е-спортот во тоа време. Тие се особено вешти во Call of Duty: Втората светска војна.

Тимски дух

Оваа група со седиште во Москва се покажа многу добро на турнирите за CS:GO, League of Legends, Hearthstone и Dota 2. На Меѓународниот 2021 година, тие освоија импресивни 18 милиони долари. Ова ги прави едни од оние со најголема заработка во сите е-спортови.

Најпопуларните е-спорт тимови за обложување
Еспорт тимови во различни игри

Еспорт тимови во различни игри

Ако коцкарите имаат на ум одредена игра, паметно е да се избере тим кој многу добро се снашол на турнирите за оваа титула. Тимовите од висок профил имаат тенденција да се фокусираат на еден од осумте најголемите видео игри.

Времето на Империите

Последиците, Team GamerLegion, Vietnam Legends (VNA) и Suomi се добро ценети за играње на оваа титула за стратегија во реално време (RTS). Други групи на кои треба да внимавате се Владетелите на Рим, Легијата на кловнови, Тимската тајна, Бесконечни легенди, Темната империја и Темпо бура.

Апекс легенди

Во моментов, повеќе од 100 милиони луѓе уживаат во овој мултиплеер стрелец. Сепак, само неколку тимови го привлекоа вниманието во заедницата за коцкање. Бројот на играчи продолжува да расте благодарение на објавувањето на новите сезони на Apex Legends. За време на турнирите, коцкарите треба да внимаваат на Team Liquid, Fnatic, Evil Geniuses, Natus Vincere и Virtus.pro.

Арена на храброста

Оваа игра е прилично карактеристична во еспортот бидејќи тимовите треба да бидат исклучителни во играњето на мобилни уреди. Valor споделува многу сличности со League of Legends, така што има одредено преклопување во најдобрите играчи за секоја титула. Шампионите на Dota, исто така, имаат тенденција да бидат добри во Valor. Групите кои се покажаа добро на турнирите вклучуваат Royal Never Give Up, EDward Gaming, Rogue Warriors, Talon Esports, Buriram United Esports, Qiao Gu Reapers и eStar Gaming.

Бојно поле

За разлика од другите игри на оваа листа, Battlefield има само неколку многу успешни тимови. Тоа се PENTA Sports и Epsilon eSports. Стрелците во прво лице имаат тенденција да бидат многу вообичаени внатре еспорт турнири. Како и да е, Battlefield само што почнува да добива исто толку признание како слични наслови како COD и Halo.

CS:GO

Праведно е да се каже дека CS: GO е доминантна сила во видео игрите. Има неколку големи натпревари. Astralis, Natus Vincere, G2 eSports и Team Vitality се издвојуваат како силни конкуренти.

КОД: Воена зона

Во последниве години, овој наслов на „Бит Ројал“ стана исклучително популарен и кај играчите на конзолата и кај компјутерите. Тимовите што играат во овој режим обично имаат историја на добри резултати на други COD турнири. Тие вклучуваат Atlanta FaZe, OpTic Gaming, CompLexity, Fariko Impact и Evil Geniuses.

Дота 2

Ова е идеално за коцкари кои сакаат да гледаат играчи како се натпреваруваат за високи наградни базени. Ова е во милиони долари за време на годишното Светско првенство. Четирите највисоко рангирани организации се TNC Predator Virtus.Pro, Evil Geniuses и Team Secret.

ФИФА

Не сите турнири од висок профил се фокусирани на пукање и фантазија. Фудбалската видео игра ФИФА прерасна во една од најголемите франшизи во индустријата. Обложувачите треба да внимаваат на Fnatic, Tundra Esports, MKers, Manchester City Esports и Шалке 04 Esports за време на натпреварот.

Еспорт тимови во различни игри
Најдобрите еспорт играчи во светот

Најдобрите еспорт играчи во светот

Во однос на вкупната заработка, првите четири играчи во светот сите професионално играат Dota 2. Тие се мажи на возраст меѓу 22 и 29 години. Сите четворица го заработија најголемиот дел од своите пари од Меѓународниот 2019 година.

Јохан „N0tail“ Сандштајн

Овој дански играч моментално е рангиран број 1 на глобално ниво. Тој се натпреваруваше на 129 натпревари и постигна околу 7.183.837 долари. Пред да премине во Дота 2, Сандштајн беше играч на Хероите на Њуерт. За време на меѓународниот натпревар во 2019 година, тој освои 3,124,036,20 долари во парична награда.

Џеси „ЏерАкс“ Ваиникка

По потекло од Финска, Ваиника досега настапила на 66 натпревари. Иако ова не е толку импресивно како Сандштајн, треба да се забележи дека Ваиникка заработила 6.475.948 долари. Ова го прави вториот најдобар играч за е-спорт во светот. Тој стигна до местото број 2 на Шангај мајор 2016 година.

Анатан „ана“ Фам

Овој Австралиец го привлече вниманието на обложувалниците за е-спорт уште на рана возраст. Пред Фам да наполни 18 години, тој веќе заработил 604.739 долари од 15 турнири. Неговиот сегашен вкупен износ е поголем од 6.004.411 долари.

Себастиен „Ceb“ Дебс

Четвртиот најдобар играч е од Франција, со 5.773.909 долари направени од 65 турнири. Дебс беше прв на Меѓународната 2018 година пред повторно да победи следната година. Во текот на својата кариера, тој играше за девет големи тимови.

Најдобрите еспорт играчи во светот
Како да се избере најдобриот тим за е-спорт за обложување?

Како да се избере најдобриот тим за е-спорт за обложување?

Ова во голема мера ќе зависи од природата на играта што се игра. Некои од нив бараат учесниците да имаат брзи рефлекси и точност. Другите се потактички по природа. Најдобрите е-спортски тимови на кои може да се обложуваат ќе знаат кои квалитети се потребни за да се добие натпревар.

Еден од најкритичните аспекти на овој тип на обложување е истражувањето. Коцкарот треба да остави многу малку на случајноста. Повеќето турнири имаат десетици тимови кои се борат за првото место.

За да ги намали најверојатните победници, обложувачот треба да го знае рекордот на секој од нив. За среќа пред последното првенство, обично има квалификациски период долга сезона. Ова им дава можност на гледачите да ги анализираат различните силни и слаби страни на секој кандидат.

Познатите еспорт тимови прават име за себе со постигнување на голем број победи од висок профил. Ако нивните ривали изгледаат рамномерно, тогаш е потешко да се предвиди кој ќе ја добие главната награда. Ако коцкарите не се сигурни, тие би можеле да го истражат режимот на игра и мапата. Тие потоа може да ги гледаат минатите натпревари каде што секој од двата тима се натпреварувал во слични сценарија. Ова ќе им даде подобра претстава за тоа колку добро ќе се претстават играчите.

Како да се избере најдобриот тим за е-спорт за обложување?