Најдобрите еСпорт обложувалници во Македонија во 2023/2024 година

Видео игрите се една од најпопуларните форми на забава ширум светот. Сега, со технологијата и интернетот, гејмерите имаат можност да се истакнат и да се натпреваруваат во арените ширум светот.

Esports е организиран, конкурентен свет на видео игри. Натпреварувачите се соочуваат во најпопуларните игри ширум светот, вклучувајќи ги Fortnite, Call of Duty, Overwatch и Madden NFL, само за да наведеме неколку. Овие натпреварувачи, наречени професионални гејмери, ги следат навивачите ширум светот, исто како што луѓето ги следат спортските фигури. Луѓето се прилагодуваат или на ТВ или на интернет користејќи ги нивните омилени платформи за стриминг и мобилни уреди за да гледаат како се натпреваруваат професионални гејмери.

Најдобрите еСпорт обложувалници во Македонија во 2023/2024 година
Откријте ја постојано променливата продавница за артикли Fortnite: Skins, Crossovers и повеќе!
2023-11-15

Откријте ја постојано променливата продавница за артикли Fortnite: Skins, Crossovers и повеќе!

Продавницата за артикли Fortnite е место каде што играчите можат да најдат широк спектар на кожи, кросовери и козметика. Нуди нова и возбудлива содржина која им помага на играчите да се истакнат во играта. Со секојдневните ажурирања, продавницата за артикли Fortnite постојано се менува, осигурувајќи дека секогаш има нешто свежо за откривање.

Најзастапените Pokemon TCG палуби на горните табели
2023-11-15

Најзастапените Pokemon TCG палуби на горните табели

Палувите на Pokemon TCG не се сите создадени еднакви. Каде што има силни палуби, ќе има и слаби палуби. Во најголем дел, понудата и побарувачката ќе диктираат дали картичките се скапи или не, но шпиловите на Покемон може да бидат релативно евтини за изградба и освојување настани. На врвно ниво, трендовите за тоа кои палуби успеваат се воспоставени за тековниот (во моментот на пишување) формат BST-OBF.

Снуп Дог се проширува во технологијата со игри со смртна казна: диверзификација на игри и зајакнување на создавачите
2023-11-15

Снуп Дог се проширува во технологијата со игри со смртна казна: диверзификација на игри и зајакнување на создавачите

Раперот Снуп Дог, познат по својата успешна музичка кариера, ги прошири своите деловни потфати во светот на технологијата. Заедно со неговиот син, Кордел Бродус, Снуп го најави лансирањето на Death Row Games, студио за игри фокусирано на обезбедување можности за различни креатори и проширување на наративот околу игрите.

Оптимизирање на удобноста и перформансите: влијанието на Secretlab врз светските спортови за 2023 година
2023-11-14

Оптимизирање на удобноста и перформансите: влијанието на Secretlab врз светските спортови за 2023 година

Worlds 2023 x Secretlab – Ергономија за професионални спортисти за е-спорт

Неодамна ажурирани бонуси, игри и начини на депонирање

Начини на депонирање
MasterCard
2023 / 11 / 14

MasterCard

Mastercard е една од најдобрите мрежи за кредитни картички што се користат за обработка на онлајн плаќања на глобално ниво. Повеќето казина за еСпорт ја прифатија Mastercard бидејќи тоа е сигурен и удобен начин на плаќање. Играчите можат да користат Mastercard за да вршат безбедни и сигурни трансфери на пари, како што се депозити и повлекувања.

Ако сте ентузијаст за коцкање еСпорт, можете да проверите кај вашите даватели на услуги за да одредите дали го прифаќаат начинот на плаќање со Mastercard. Сакаме да ви дадеме неколку сознанија за оваа банкарска опција во ова упатство. Исто така, ќе разберете зошто е клучно да се придружите на е-спорт на Mastercard за да уживате во онлајн коцкањето. Подготвени? Ајде да се тркаламе.

Прикажи повеќе >
Начини на депонирање
Payz
2023 / 11 / 14

Payz

Payz е решение за онлајн плаќање со глобална клиентела. Во моментов, услугите се достапни во повеќе од 170 различни земји и поддржуваат над 46 странски валути. Сите услуги се припејд, што значи дека корисниците треба да депонираат средства на нивните сметки на Payz пред да извршат какви било плаќања користејќи ја услугата. Тоа вклучува префрлање пари на сметка за онлајн обложување.

Покрај онлајн плаќањата, корисниците можат да добијат и Payz Mastercard. Mastercard на Payz може да се користи за купување на физички локации или за повлекување од банкомати насекаде во светот. Картичката има напредни безбедносни карактеристики, од кои некои корисниците можат да управуваат од нивните сметки.

Прикажи повеќе >
Начини на депонирање
Visa
2023 / 11 / 14

Visa

Visa е електронски систем за трансфер на средства што ги олеснува лесните трансакции помеѓу банките, трговците, потрошувачите и банкарските институции. Таа е една од најзгодните опции за дигитално плаќање што се користи низ целиот свет. Дури и лиценцираните обложувалници ја користат Visa како метод за депонирање благодарение на повеќекратните слоеви на заштита.

Некои од најдобрите обложувалници даваат специјални бонуси на играчите кои користат Visa на нивниот прв депозит. Коцкарите исто така можат да го користат за да ги повлечат своите добивки без доплата. Овој водич дава позадина за овој банкарски метод, како да се користи и неговите добрите и лошите страни. Исто така, најдете ги нашите најдобри избори за казина што прифаќаат депозити на Visa.

Прикажи повеќе >
Начини на депонирање
Paysafe Card
2023 / 11 / 14

Paysafe Card

Основана во 2000 година од четворица Австријци, платформата за плаќање сега обезбедува финансиски услуги за клиентите во повеќе од 40 земји, вклучително и поголемиот дел од Европа и Северна Америка. До 2015 година, брендот paysafecard се приклучи на Optimal Payments, мултинационална компанија за дигитално плаќање, која се ребрендираше себеси Paysafe Group. Во Европа не е потребен надворешен банкарски партнер, бидејќи подружницата на давателот на плаќања има лиценца да врши финансиски трансакции.

Меѓутоа, во Северна Америка, Банкорп банка служи како партнер за исполнување на регулаторните барања. Клиентите на Paysafecard можат да купат 16-цифрен PIN или при-пејд MasterCard за да го користат за купувања преку веб. Корисниците може да се регистрираат и за онлајн сметка за да користат paysafecard за редовни дигитални плаќања, поради што давателот на плаќања е популарен кај онлајн обложувачите.

Прикажи повеќе >
Начини на депонирање
Neteller
2023 / 11 / 14

Neteller

Neteller е метод за електронски трансфер на пари што се користи во различни трговски активности преку Интернет, меѓу кои и плаќања до и од онлајн сајтови за спортско обложување. Може да се користи за директно подигање пари со помош на Net+ картичка или трансфер на такви средства на банкарска сметка. Услугата е во сопственост на PaySafe Group, компанија која оттогаш го купи Skrill, поранешен конкурент на Neteller. Ова е една од врвните услуги за е-трансфер кои отворија продавница во 1999 година. Почна да работи во Канада, но во 2004 година се префрли на Островот Ман. По купувањето на Skrill, таа стана една од најголемите услуги за е-трансфер на пари.

Прикажи повеќе >
Jason Tanaka
PublisherJason TanakaPublisher
Што е еСпорт обложување?

Што е еСпорт обложување?

Еспортските обложувања брзо стануваат едно од најомилените хобија во светот, откако експлодираа во популарност. Милиони луѓе се приклучуваат на каналите за стриминг на игри за да ги гледаат нивните омилени гејмери во живо на турнирите.

Како и со секој друг натпреварувачки спорт, ова му дава место на обложувањето како забава. Обложувањето на е-спорт е многу слично на обложувањето преку Интернет на вашиот омилен тим или спортски играч. Најдете го вашиот пазар, изберете ги вашите коефициенти и ставете го вашиот облог. Кој ќе ја добие играта?

Што е еСпорт обложување?
Историја на еСпортот

Историја на еСпортот

Еспортот продолжува да се движи кон мејнстрим медиумите со настани кои се емитуваат на телевизија на различни канали, вклучително и ESPN. Сè повеќе луѓе гледаат и се чини како овие настани одеднаш да се појавија од ведро небо.

Во реалноста, е-спортот постои од 1970-тите и полека се проби во индустријата каква што стана денес. Првиот натпревар за видео игри се одржа во 1972 година. Универзитетот Стенфорд ги покани студентите да се натпреваруваат во вселенска борбена игра наречена Spacewar!, кој е создаден во 1962 година.

Потоа, во 1980 година, Атари влезе во игра и го одржа шампионатот за вселенски напаѓачи. На тој настан имаше преку 10.000 гејмери, што помогна да се доведат видео игрите во фокусот на луѓето надвор од индустријата за игри.

Основана во 1980 година, Twin Galaxies е организација која води евиденција на видео игри за споделување со Гинисовата книга на рекорди. Со ова основање, гејмерите ширум светот започнаа да се тркаат за врвни резултати во популарните игри како што се Space Invaders, Pac-Man и Donkey Kong.

Како интернетот го промени играњето

Додека 1980-тите навистина ја донесоа лудоста на видео игрите во светот, на интернетот во 1990-тите му требаше навистина да отвори нов свет за гејмерите ширум светот. Во 90-тите беа воведени системи за игри како што се Super NES и Sega Genesis, кои ги направија игрите подостапни за луѓето.

Нинтендо го зголеми конкурентниот свет на игри со тоа што беше домаќин на Светското првенство на Нинтендо. Овие настани го отворија патот за лиги како што се Cyberathlete Professional League и Professional Gamers League, првите вистински лиги за е-спорт.

Историја на еСпортот
Играње во 21 век

Играње во 21 век

90-тите ги собраа сите делови за е-спортот да експлодира кога се навива новиот век. Видео игрите станаа попопуларни со подобра графика, а интернет кафулињата им овозможија на гејмерите пристап до компјутери за игри што можеби не можеа да си ги дозволат дома. До 2010 година, имаше турнири кои се одржуваа низ целиот свет за гејмерите да се натпреваруваат.

Основањето на Twitch во 2011 година им даде на гејмерите платформа да се натпреваруваат еден со друг. Преку емитување настани и турнири за гледачите во сите земји, сите што беа заинтересирани за игри можеа да гледаат, а е-спортот експлодираше, станувајќи неизмерно популарен како спорт за гледачи меѓу масите.

Големите лиги

Денес, големи светски првенства се одржуваат годишно. Светското првенство во Лигата на легендите, кое брзо доби култни следбеници, собра над 60 милиони гледачи во последниве години. Главните награди на овој шампионат изнесуваат 1 милион американски долари.

Интернационалот, кој е домаќин на гејмерите на Dota 2, првпат се одржа во 2011 година, а само најдобрите 16 гејмерски тимови беа поканети да учествуваат на настанот. Денес, главните награди се многу над 10 милиони американски долари, а вкупните наградни фондови лесно ја удвојуваат оваа сума. Ова е навистина доказ за тоа колку масивна индустријата за игри стана.

Другите светски првенства за специфични игри како Fortnite, Starcraft и Counter-Strike: Global Offensive брзо се надополнуваат на турнејата на турнирот во која може да се натпреваруваат гејмерите ширум светот.

Играње во 21 век
Историја на еСпорт обложување

Историја на еСпорт обложување

Иако самото обложување не е ново, бидејќи старите Римјани се обложувале на трки со коли, обложувањето е-спорт не започнало до неодамна. Во 1970-тите гејмерите почнаа да се обложуваат на аркадни игри, како што се Астероиди и Напаѓачи. Облозите беа мали и се ставаа лично на забави за локално вмрежување.

Како што интернетот стана попопуларен во 1990-тите и играчите сфатија дека можат да се поврзат и да играат игри со повеќе играчи преку рутери, обложувањето почна да станува попопуларно во арената на игри.

Обложување на кожата

Скините за обложување, ставка во играта што им овозможува на гејмерите да го променат изгледот на нивниот карактер, станаа популарни, но не беа контролирани и беа нелегални во повеќето земји. Сајтовите станаа ограничени и гејмерите мораа да најдат нов метод на обложување.

Обложување со пари

Почнаа да се појавуваат веб-страници кои им дозволуваа на луѓето да ставаат облози со пари, слично на обложување на спорт. Овие веб-страници нудат преноси во живо и разговори и секако, шанси за играчите на различни турнири. Луѓето можат да ги прегледаат коефициентите и да ги стават своите облози врз основа на информациите што им се дадени.

Денес, индустријата е високо регулирана. Со избирање доверлив сајт, обложувачите можат да се погрижат нивните податоци да се безбедни и приватни и дека страницата работи во рамките на законот.

Историја на еСпорт обложување
Зошто е-спортот стана толку популарен?

Зошто е-спортот стана толку популарен?

Еспортот станува сè попопуларен во последниве години. Видео игрите им се допаѓаат на широк спектар на луѓе во многу возрасни групи. Во 2022 година имаше над 3,24 милијарди гејмери на планетата.

Видео игрите се неконтролираното меѓу луѓето од сите возрасти. Помладите учат и растат во оваа средина, а возрасните го користат како форма на забава, а понекогаш и како бегство од реалниот свет. Тие стануваат страсни за нивните омилени игри, конзоли и хардвер. Тие ги наоѓаат и се вклучуваат во нивните омилени жанрови во светот на игрите и ги користат овие игри за повеќе од само забава.

Создавање заедница

Со толку широко достапен интернет, игрите создадоа заедница. Собра луѓе од сите сфери на животот кои го делат истиот интерес. Настаните во живо им овозможуваат на гејмерите да се сретнат лично и често се пренесуваат до оние кои не можат да присуствуваат.

Платформите за стриминг им овозможуваат на гледачите на овие настани да слушаат коментари и да комуницираат со другите гледачи.

Зошто е-спортот стана толку популарен?
Видео игри како кариера

Видео игри како кариера

Гејмерите може да гледаат на е-спортот како на потег во кариерата. Иако не секој ќе направи рез, оваа можност е широко достапна за масовното население. Преку вежбање, ригорозни тренинзи и посветување часови секој ден за совладување на нивната избрана игра, гејмерите можат да размислат да се префрлат во кариера во еспорт.

За разлика од физичките спортови, видеоигрите се достапни за оние со одредени физички пречки, како што се проблеми со мобилноста. Достапно е и за луѓе од сите возрасти, така што помладите играчи можат целосно да се вклучат во натпреварувањето.

Поради оваа достапност, е-спортот стана интересна тема и за младите и за старите, а многу луѓе бараат платформи за игри за домашна забава.

Играње како спорт за гледачи

Со интернетот, преносот на видео игри стана популарен како и спортскиот стриминг. Луѓето можат да се обложуваат на игри, турнири и други настани. Гејмерите стануваат познати личности во иста смисла како и спортистите. Тие имаат обожаватели, свои веб-локации и медиумски канали и често ги пренесуваат нивните игри.

Еспортот стана потфат со високи влогови, со луѓе кои се обложуваат на овие славни гејмери и на турнирите на кои учествуваат. Иако сигурно не постои ист физички ризик како што постои за спортистот, игрите и турнирите не се помалку напнати бидејќи гејмерите играат различни сценарија и нивните обожаватели внимателно гледаат преку нивните омилени канали за стриминг. Овие турнири често се емитуваат исто толку широко како професионалните спортови.

Видео игри како кариера
Обложување е-спорт – што треба да знаете

Обложување е-спорт – што треба да знаете

Еспортското обложување го зафати светот, брзо надминувајќи ги спортовите како што се тенис, кошарка и бејзбол во износ од пари што се обложуваат секоја година. Но, пред да го ставите вашиот облог, најдобро е да знаете некои од правилата и нијансите вклучени во индустријата.

Играчите

Човек треба да ја погледне статистиката на тимот, но не само тоа. Тие исто така треба да бидат свесни за карактеристиките на секој играч во тимот. Ако тимот има слаб играч, обложувачот треба да биде свесен за тоа, а исто така и за тоа како тој играч ги компензира своите слабости.

Побарајте тимови кои се заедно некое време. Овие тимови имаа време да градат тактики за натпреварите што ги играат. Обложувачите треба да ги разберат моделите на секој играч и како тие реагираат на различни ситуации.

Облозите

Обложувачите мора да ги разберат и различните типови на основни облози што можат да се стават, од облози со главен исход до вкупни облози. Секој тип на облог доделува пари за различни работи, од победа на игра до вкупни акумулирани поени.

Ако обложувачот има познавање на играта и играчите, безбедно е да започне да поставува различни облози на страницата за е-спорт обложување. Ако не го сторат тоа, најдобро е да направите домашна задача пред да се вклучите во онлајн обложување.

Обложување е-спорт – што треба да знаете
Како можам да верувам на обложувачница за еСпорт?

Како можам да верувам на обложувачница за еСпорт?

Постојат страници за обложување е-спорт што се појавуваат на интернет и повеќето од нив се доверливи и сигурни. Сепак, постојат неколку страници, како и со секоја индустрија, кои може да остават лошо чувство кај обложувачот.

Како човек ги избегнува тие страници? Постојат неколку клучни работи што обложувачот може да ги бара пред да одлучи да ги обложи своите облози онлајн со една или друга обложувалница.

Избор на најдобра онлајн обложувалница

Критериумите за најдобра веб-локација за онлајн обложување ќе бидат различни за секој обложувач, во зависност од игрите или турнирите на кои тие бараат да се обложуваат и типовите на облози што сакаат да ги стават. Сепак, постојат неколку насоки што треба да ги следат сите обложувачи кога ја бараат својата совршена локација.

 • Лиценцирање. Проверете го подножјето на онлајн обложувалницата за да се уверите дека тие се лиценцирани со или Малта коцкање орган, Комисија за коцкање на Обединетото Кралство или Шведската управа за коцкање. Оваа лиценца ќе гарантира дека страницата користи правични и безбедни практики.
 • Метод за плаќање. Проверете ја веб-локацијата за да бидете сигурни дека букмејкерот ги поддржува и вашите депозит и методи за повлекување по избор. Кредитни картички, е-паричници, припејд картички и криптовалути може да се користат на многу од сајтовите.
 • Услови на плаќање. Овие услови се разликуваат од локација до локација. Обложувач треба да ги прочита и разбере условите за исплата и ограничувањата за исплата за која било обложувачница што ќе избере да ја користи.
 • Промоции и бонуси. Ако користите страница што има промоции и бонуси, побарајте јасни правила околу овие ставки. Разбирањето на исплатите или побарувањата околу овие ставки е од клучно значење.
Како можам да верувам на обложувачница за еСпорт?
Сигурни и сигурни обложувалници

Сигурни и сигурни обложувалници

Букмејкерите ги имаат вашите лични податоци, како и детали за вашата кредитна картичка или други начини на плаќање. Ова го прави важно да бидете сигурни дека вашата обложувалница е доверлива и дека нивната веб-страница е безбедна.

Онлајн обложувалницата можеби е фер и има добри шанси, но ако нивниот софтвер не е безбеден од хакерство и вируси, време е да побарате кладилник на друго место. Еве неколку работи што треба да ги проверите на нивните сајтови:

 • Етикети. Организациите како што се Certified Fair Gambling и eCOGRA сериозно ја сфаќаат безбедноста. Знаењето дека обложувалницата е проверена и дека има доверба од овие организации е добар чекор за да се обезбеди вашата безбедност.
 • Безбедносни сертификати. Многу веб-локации денес се шифрирани за дополнителна безбедност. Погледнете на страницата на букмејкерот за SSL сертификат кој го обезбедува ова шифрирање. Ова им отежнува на трети лица да ги добијат вашите информации.
 • Доверлив софтвер. Проверете каков софтвер користи букмејкерот. Ако имаат генератори на случаен број и софтвер кој оди над и подалеку од основите, овие страници имаат тенденција да бидат побезбедни.

Проверете ја репутацијата на страницата

Исто како и со секоја страница каде што артиклите се купуваат онлајн, репутацијата на страницата треба да се земе предвид пред да се обложи. Проверката на репутацијата на обложувалницата ќе му даде до знаење на обложувачот за какви било проблеми што ги имал обложувач во минатото. Со пријавување кај други клиенти, обложувачите можат да заштедат време и пари доколку обложувач имал проблеми во минатото.

Прегледите преку Интернет, исто така, можат да му помогнат на обложувачот да ја одреди репутацијата на компанијата. Гледајќи колку рецензии има онлајн, колку се оддалечени и што велат самите критики, обложувачот може да научи многу за тоа како работи обложувалницата. Ако прегледите се повторуваат и сите се поставени во рок од една недела една од друга, внимавајте.

Од вработените можеби е побарано да ги стават прегледите. Но, ако тие се распоредени со текот на времето и клиентите имаат различни работи да кажат, и добри и лоши, тогаш прегледите најверојатно се легални и можат да бидат прилично сигурни.

Сигурни и сигурни обложувалници
Како да знам дека натпреварите се фер?

Како да знам дека натпреварите се фер?

Сите ја слушнале приказната за наместен настан, каде спортист ја фрлил играта или боксер го фрлил натпреварот. Па, како обложувач знае дека истото не се случува во еспорт арената?

Комисија за интегритет

Esports е регулирана индустрија, со Комисија за интегритет на Esports (ESIC). Оваа група е непрофитна асоцијација основана во 2015 година. Основана е за да се спречи измама со обложување е-спорт, манипулација со натпревари и корупција. Оваа комисија го поддржува интегритетот на спортот.

Нивните изјава за мисијата е „Да се биде признат чувар на интегритетот на е-спортот и да се преземе одговорност за нарушување, спречување, истрага и гонење на сите форми на мамење и малверзации, вклучувајќи, но не ограничувајќи се на, манипулација со натпревари и допинг со сеопфатна цел за заштита на младите. , промовирање на инвестициите во индустријата и зачувување на спортскиот интегритет во еспортот“

И комисијата не ги зема несериозно нивните обврски. Тие имаат прописи што сите учесници мора да ги следат, а секој гејмер или други страни кои ќе бидат фатени не ги почитуваат овие прописи може да бидат казнети и/или суспендирани од идната игра. Наодите од сите рочишта одржани каде што учесникот е прогласен за виновен се јавно објавени со цел да се одржи интегритетот на идните настани.

Како да знам дека натпреварите се фер?
Еспортски домаќини

Еспортски домаќини

Настаните најчесто се одржуваат од домаќини на еспортски настани, вклучително и DreamHack, Електронска спортска лига (ELS), Game Belong, PGL и Gfinity. Овие домаќини се потпираат на спонзори, медиуми и гледачи, исто како и во традиционалните спортови. Фер-плејот ги одржува сите да се вратат.

Овие домаќини однапред имаат добро воспоставени правила и имаат поддршка да ги спроведат овие правила. Тие, исто така, имаат воспоставено процес за спорови за натпревари за какви било спорови што може да се појават за време на натпреварот за игри. Овие компании често одржуваат турнири во живо каде што можат да го следат софтверот и хардверот што секој учесник смее да го користи.

На меѓународно ниво, поставени се множества правила околу интегритетот за да се одржат играчите во линија и да се одржи фер-плејот за сите. Домаќините на еспортовите и Комисијата за интегритет на еспорт не се плашат да ги почитуваат овие правила, а играчите се банирани поради непочитување на правилата на турнирот.

Како што е-спортот продолжува да расте и еволуира во мејнстрим медиуми, домаќините и ESIC се стремат да создадат екосистем на фер игра за гејмерите, обложувачите и гледачите ширум светот. Тие ги држат гејмерите на највисоки стандарди на интегритет со цел да го зачуваат спортот за идните генерации.

Еспортски домаќини
Какви облози можам да ставам на еСпорт?

Какви облози можам да ставам на еСпорт?

Слично на обложувањето на спортови, обложувањето е-спорт има различни категории и начини за ставање облози. Постојат неколку различни работи на кои треба да се обложувате во целина, а во некои случаи, секоја игра има свои уникатни ставки на кои исто така треба да се обложувате. Еве некои од најчестите облози што обложувачите ги гледаат од различни обложувалници.

Основни облози

 • Победник на натпреварот. Обложувачите ги ставаат своите облози на одреден тим кој ќе победи на натпреварот. Во овој случај, секој тим ќе има број до себе, што е нивната веројатност за победа, а обложувачите можат да ги користат овие информации за да стават интелигентен облог за нивниот избор за победнички тим. Ова е најпопуларниот тип на облози што се ставаат во еспорт арената.
 • Outrights/Futures. За овие облози, едно лице се обложува на тоа кој тим или поединец ќе победи на цело натпреварување, наспроти само натпреварот. Може да има и опција за обложување на тоа кои тимови или поединци ќе се квалификуваат за натпреварот.
 • Хендикеп. Кај овој тип на обложување, луѓето се обложуваат на победи и порази на тим, при што се применува одреден хендикеп. Хендикепот се применува само на тимот на кој лицето се обложува, а потоа резултатите се пресметуваат за да се види дали обложувачот го добил или изгубил својот облог.
 • Вкупно. Вкупните се однесуваат на вкупниот број на поени/убиства што ги постигнуваат двата тима или поединци кои играат. Обложувачот ќе треба да одлучи дали верува дека вкупниот број ќе биде над или под бројот што обложувачот го навел на нивната страница кога обложувачот ќе го стави својот облог.
 • Точен резултат. Овој облог е многу јасен. Обложувачот мора да го погоди точниот резултат на натпреварот за да го добие својот облог. Овие натпревари може да се играат најдобро од три или најдобро од пет, како и само поединечни игри.
 • Премин. За преодниот облог, обложувачот се обложува на тоа кој од двата тима ќе влезе во плеј-офот за настанот или кој тим ќе игра повисоко во поредокот на крајот од натпреварот.
 • Победа на турнирот. Играчите се обложуваат кој ќе биде конечниот победник на турнирот во овој облог. Поради големиот број конкурентни играчи, правилното погодување на победникот е прилично тешко и влогот може да биде голем.

Како и со сите видови обложување, секоја игра и турнир може да има свои специјалитети што обложувачниците може да ги прикажат за обложувачите. Ова може да вклучува работи како што се највредниот играч, првиот тим што вадел крв или првиот тим што освоил карта. Секој букмејкер може да вклучува различни специјалитети за различни настани.

Какви облози можам да ставам на еСпорт?
На што можам да се обложувам во еСпортот?

На што можам да се обложувам во еСпортот?

Еспортот овозможува обложување на различни ставки. Спомнавме обложување со вистински пари погоре и како постојат многу различни типови на обложувања што еден обложувач може да ги постави. Но, има повеќе за е-спорт обложувањето отколку само пари. Обложувач мора да избере своја игра или тип на игра. Тие, исто така, имаат можност да се обложуваат на стримери и можат да ставаат облози користејќи различни предмети за игри, вклучително и скинови.

Фантазиски еСпортови

Обложувањето со фантазија не е само за спорт. Esports има фантастични тимови на кои може да се обложуваат и луѓето. Овој едноставен концепт ви овозможува да изберете виртуелен тим од базен на играчи од реалниот живот. Потоа се натпреварувате против други тимови. Вашиот тим заработува поени врз основа на реалните перформанси на играчите што сте ги избрале, а поените што сте ги заработиле се споредуваат со поени на други тимови за да се одреди кој ќе победи.

Обложување на стримери

Обложувањето на стримери е слично на сите други обложувања. Обложувачите ги ставаат своите облози на перформансите на одреден стример. Облозите варираат од стрим до пренос и од игра до игра, со што луѓето се погодуваат на што можат да се обложуваат за секој пренос. Некои облози се толку едноставни како погодување на победникот на натпревар, а други може да бидат покомплицирани, вклучувајќи обложување на одредени сценарија кои може или не може да се појават на секој натпревар.

Обложувањето на стримери е брза авантура која ги држи обложувачите на нивните прсти. Пазарите се достапни за кратко време, така што обложувачите мора да бидат подготвени да го забрзаат обложувањето и често да проверуваат.

Облози за еСпортови на ставки и кожа

Со обложување на кожата или обложување на артикли, играчите се обложуваат со други работи освен пари. Играчите можат да користат скинови или ставки и да се обложуваат на резултатите од еспорт натпревар. Обложувачите се обложуваат на веб-локации на трети лица каде што можат да купуваат, продаваат и тргуваат со кожи. Кога обложувачот ги депонира своите предмети на веб-страницата, страницата му дава износ во долар. Ако обложувачот победи, тој го добива предметот што го депонирал и друга награда, но ако изгуби, го губи својот артикл.

Обложувањето кожа е форма на коцкање, но тоа не е регулирано од владата.

Игри со стрелци

Стрелачките игри функционираат на ист начин како и другите игри за е-спорт. Секоја година се одржуваат турнири за Call of Duty, Halo, Counter-Strike и други игри со учество на обложувачи од целиот свет. Игрите со шутер имаат тенденција да имаат огромен тенџере на нивните турнири, и ако обложувачот ја знае тактиката на играта, може да дојде до голем победник.

Како и кај сите е-спортски игри, облозите може да се стават на победникот на натпревар, турнир или различни случувања во самата игра.

На што можам да се обложувам во еСпортот?
Совети за еспортски обложување

Совети за еспортски обложување

Следејќи ги соодветните процедури за обложување и слушање на ментор кој има обложување во минатото, ќе добиете најмногу обложувачи во победничките категории. Но, кога обложувачот сака да го зголеми своето знаење и шансите, има неколку дополнителни совети кои можат да помогнат.

 • Обложувајте се на познатите е-спортови. Обложувач кој се држи до игрите што најдобро ги знаат може да му помогне да ги зголемат своите шанси.
 • Најдете добра обложувалница. Побарајте обложувач што има шанси, бонуси и промоции што им овозможуваат на обложувачите удобно да ги стават своите облози. Ова може да биде различно за секој обложувач. Проверете го букмејкерот за да бидете сигурни дека ги имаат соодветните лиценци и дека ги обезбедуваат игрите на кои треба да се обложувате.
 • Останете информирани. Обложувачите треба постојано да бидат информирани за нивните омилени игри за да ги разберат играчите и шансите на кои се обложуваат. Игрите и технологијата брзо се менуваат, што значи дека е задолжително да се биде во тек со ажурирањата и промените доколку обложувачот планира да поставува интелигентни облози.
 • Проучи го турнирот. Букмејкерите често нудат промоции кои се совпаѓаат со одредени турнири и други настани. Обложувач треба да научи се што може за турнирот и играчите пред да ги искористи овие промоции.

На крајот на денот, запомнете дека обложувањето е коцкање, а обложувачот може да го изгуби или да го добие својот облог. Бидете паметни и обложувајте се безбедно да уживате во уметноста на обложување во годините што доаѓаат.

Совети за еспортски обложување
Каква промотивна вредност нудат обложувалниците?

Каква промотивна вредност нудат обложувалниците?

Секој букмејкер создава уникатни бонуси и промотивни понуди за нивната веб-страница како обид да се привлечат повеќе обложувачи. Кога обложувач ги гледа овие промоции, има две работи што треба да се земат предвид. Првата е колку обложувачот мора да плати на страницата и втората е колку добиваат за тој бонус.

Постојат неколку различни начини на кои обложувалниците можат да ги постават овие промотивни понуди, вклучувајќи:

 • Максимален износ. Со цел да се заштити букмејкерот, промоциите за добредојде имаат ограничување на тоа колку може да бара обложувачот. Оваа сума може да варира во зависност од обложувалниците, а некои од нив нудат бонуси кои достигнуваат 600 американски долари. Обложувач мора да уфрли одредена сума за да го добие целиот износ на бонусот.
 • Квалификациски шанси. Букмејкерите понекогаш нудат бонус кодови или бесплатни облози, но обложувачите тогаш мора да се обложат одредена сума пари со коефициент со одредена големина. На пример, обложувач може да се обложи со коефициент 1,25 за да побара бонус од 10 долари. Износот на овие бонуси може да се промени врз основа на шансите.
 • Барања за обложување. Многу обложувалници поставуваат барања според кои обложувачот мора да се обложи со износот на бонусот одреден број пати пред да повлече пари од промоцијата. Ова ги охрабрува обложувачите да се обложуваат повеќе пари, почесто. Обложувачите мора да проверат кај нивниот сајт за да видат кои се барањата за какви било промоции што ги прифаќаат на страницата што ја користат.

Кога прифаќате промоции и играте со парите на обложувачот, обложувачот исто така мора да биде свесен дека бонусите често мора да се бараат до одреден датум. Повторно, секоја обложувалница ќе биде различна и временската рамка може да се движи од еден ден до 365 дена. Проверката на барањата на секоја локација ќе му помогне на обложувачот да ја донесе вистинската одлука.

Каква промотивна вредност нудат обложувалниците?