Најпопуларни FIFA страници за обложување 2024

FIFA, популарно EA Sports FIFA, е видео игра инспирирана од современиот фудбал. Игрите обично се развиваат и издаваат секоја година од Electronic Arts, работејќи под етикетата на EA Sports. EA Sports FIFA е наведена во Гинисовата книга на рекорди како најпродавана франшиза за спортски видео игри досега. Во моментов, купени се повеќе од 325 милиони копии од играта.

Популарноста на играта постојано се зголемува и најверојатно ќе продолжи да расте. Првата игра од серијата на ФИФА беше EA Soccer, а подоцна позната како FIFA 94. Играта беше објавена во декември 1993 година и имаше доста возбуда. На играчите им даде релативно ново чувство за играње бидејќи имаше изометриски приказ кога гејмерите беа навикнати на игри со поглед одозгора надолу.

Најпопуларни FIFA страници за обложување 2024
Историјата на ФИФАНајновата игра од серијата на ФИФАКако да се обложувате на е-спорт на ФИФАЗошто е-спортот на ФИФА е толку популарен?Најголемите еСпорт играчи на ФИФА за обложувањеКако да се игра видео играта на ФИФА?Големи играчи за е-спорт на ФИФА на кои вреди да се обложуватеСè за еСветскиот куп на ФИФАДали вреди да се обложувате на Светското првенство во е-спорт?Најдобрите обложувалници за е-спорт за обложување на ФИФАКои се некои значајни тимови во EA Sports FIFA?Добрите и лошите страниСè што треба да знаете за коефициентите за обложување на еспорт на ФИФАСовети и трикови за обложување на ФИФА
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Историјата на ФИФА

Во играта има само репрезентации, а не се користат вистински имиња на играчи. Неколку недели по објавувањето, играта веќе беше наведена како игра број еден на топ листите во Обединетото Кралство и таа ја задржа шест месеци.

Следниот натпревар во серијата беше ФИФА 95, објавен во ноември 1994 година. ФИФА 95 воведе клубски тимови од некои главни фудбалски лиги како Бундеслигата, Серија А, Премиер лигата и Ла Лига. Играчите беа релативно лесно препознатливи, но играта сè уште не користеше вистински имиња на играчи. Играта дојде со некои значајни подобрувања на EA Soccer.

Најновата игра од серијата на ФИФА

Секоја измината година се појавуваше нова игра во серијата. Секоја следна игра доаѓа со подобрувања во однос на корисничкото искуство и целокупната игра. Последната е FIFA 22, која беше објавена во октомври 2021 година. FIFA 22 моментално е достапна само за Microsoft Windows, Xbox One, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch, Stadia и Xbox Series X/S.

Лицето на играта

Килијан Мбапе е заштитно лице на франшизата на ФИФА 21 и ФИФА 22, се појавува на насловната страница, рекламите и промотивните кампањи на играта. Тој ја презеде функцијата од Еден Азар од Реал Мадрид, кој беше на ФИФА 20. Лионел Меси пред тоа се појавуваше во четири последователни насловни страници, а Вејн Руни има најмногу појавувања на насловната страница на играта, од ФИФА 06 до ФИФА 12.

ФИФА Мобилна игра, првпат објавен во 2016 година, на насловната страница се појавија Марко Ројс, Кристијано Роналдо, Кевин де Бруин, Еден Азар, Нејмар, Мбапе и Дибала.

ФИФА игра

Играта на ФИФА е дизајнирана да реплицира речиси сè што се случува во вистинските фудбалски лиги. FIFA 22 им овозможува на играчите да уживаат во игрите од скоро сите големи лиги во светот. Играчите исто така можат да создаваат и развиваат свои тимови, кои потоа можат да ги користат за да играат режим на кариера.

Играта користи комерцијални алгоритми за машинско учење за да обезбеди плаќачите да уживаат во најдобрата игра кога играат без вистински противник. Алгоритмот не дава предност на ниту еден играч кога игра во тимови или против некој друг.

Како да се обложувате на е-спорт на ФИФА

Сите обложувалници за е-спорт на ФИФА обично се нудат преку лигите за е-спортови на играта. Тоа го прави од суштинско значење за играчите јасно да ги разберат лигите за е-спорт пред да продолжат со обложување. FIFA Global Series е врвна натпреварувачка лига на ФИФА.

Обично секоја година е домаќин на серија онлајн турнири и квалификации, што кулминира со најпрестижниот настан во лигата, ФИФА еСветско првенство. Разбирањето на структурата и општите перформанси на тимовите им помага на играчите подобро да се обложуваат на играта.

Откако ќе ги разберат сите основи на е-спортот на ФИФА, играчите потоа можат да најдат соодветна локација на која можат да се обложуваат. Сајтови за рангирање на казино може да им помогне на играчите да ги најдат најсоодветните даватели на обложување кои нудат пазари за обложување ФИФА.

И покрај широката популарност на играта, оваа игра допрва треба да влезе во горниот ешалон на е-спортот. Тоа значи дека наоѓањето реномирана локација за обложување што нуди онлајн пазари за обложување на ФИФА може да биде тешко без помош на страници за рангирање.

пазари за обложување на ФИФА

Обложувалниците на ФИФА сè уште се релативно ограничени во споредба со оние што се достапни за нејзините колеги во е-спортот. Сепак, играчите секогаш можат да најдат доволно пазари за обложување кои обично се доста атрактивни и лесно разбирливи. Некои од пазарите за обложување вклучуваат победник на натпреварот, победник на турнирот, првиот гол и бројот на постигнати резултати. Сите поединечни точни предвидувања резултираат со позитивни исходи за обложување.

Зошто е-спортот на ФИФА е толку популарен?

ФИФА е доста популарна поради бројни причини. Главната е тоа што се заснова на фудбалот, најпопуларниот спорт во светот. Така, многу гејмери почнуваат да ја играат играта за да го реплицираат чувството во кое уживаат кога гледаат или играат вистински фудбал.

Популарен е и поради неговите карактеристики на игра. Тоа е особено случај за ФИФА 22, која ги има најновите и навидум најдобри карактеристики. Графиката на играта, контролите и способноста за менување на бројни аспекти од играта по желба на играчот придонесуваат за популарноста. Тие помагаат да се обезбеди игрите да уживаат во најдоброто корисничко искуство во играта.

Интернет заедница на ФИФА

ФИФА има доста огромна онлајн заедница. Тоа е особено кога се работи за љубителите на играта и оние кои се коцкаат на е-спортот на ФИФА. Повеќето од онлајн дискусиите во заедницата на ФИФА обично се одржуваат на официјалниот спортски форум на ЕА, страница создадена специјално за да овозможи лесна и ефективна комуникација.

Форумот исто така се удвојува како извор на вести и место каде играчите можат да бараат помош од други играчи. Сепак, повеќето обожаватели во денешно време се чини дека претпочитаат комуникација преку социјалните мрежи. Тоа е најмногу поради зголемената популарност на социјалните медиуми и зголемената брзина на одговор.

Играње ФИФА онлајн

Можно е да се играјте ФИФА онлајн. Сепак, тоа е ограничено само на игрите во серијата FIFA Online. Сите онлајн игри имаат модел за бесплатно играње, но бараат купувања во играта за да ја направат играта поинтересна. Со онлајн ФИФА, играчите не треба да се грижат за преземање и инсталирање на играта.

Сè што е потребно е компатибилен прелистувач и сигурна интернет конекција. За игрите во серијата ФИФА, играчите сè уште можат да се поврзат на интернет за да добиваат ажурирања и да уживаат во играта со други играчи од далечина. Сепак, тие исто така можат да играат офлајн без да влијаат на искуството за играње.

Најголемите еСпорт играчи на ФИФА за обложување

Бројни играчи се познати по нивниот успех и доминација во светот на онлајн е-спортот. Ли Санг Хјеок од Кореја се смета за најдобар играч на популарната League of Legends. Три пати го има освоено Светското првенство, ИЕМ шампионатот 2015 година, Ол-стар Париз 2014 година и други. На 17-годишна возраст, тој веќе освои над 1,2 милиони долари.

Младиот Ли, кој игра за тимовите Evil Geniuses и KT Rolster, е уште еден врвен играч познат по своите вештини во StarCraft. Во Counter-Strike, главното име е Патрик Линдберг. Дијаго од Јапонија се смета за најдобар во улични борбени игри.

Зошто играчите ја сакаат ФИФА?

Меѓу главните причини за играње видео игри е обично уживањето во забавната вредност што ја нудат. ФИФА е развиена сеопфатно за да испорача гејмерско искуство кое е различно од сите други видео игри. Неверојатна графика, бројни режими на игра, машинско учење и лесна контрола се некои од карактеристиките што ја издвојуваат играта од другите.

ФИФА, исто така, дава извонредно искуство, благодарение на звучните ефекти од навивањето на навивачите, коментаторите кои ја анализираат играта, осветлувањето, текстурите на теренот, прославите на головите и многу други работи. Играта ја реплицира атмосферата што навивачите обично ја чувствуваат кога уживаат во фудбалот.

Како да се игра видео играта на ФИФА?

Играње ФИФА Видео игри може да биде малку застрашувачки за почетниците. Тоа е поради бројните контроли што треба да ги совладаат додека сè уште се фокусираат на играта. Играта им овозможува на играчите да ги менуваат контролите на она што им одговара најдобро за да им помогне полесно. Исто така, има бројни упатства во играта и режим за обука за да им помогне на играчите да ја научат играта.

Идејата зад играта е да се контролираат играчите да постигнуваат голови против противничките тимови додека сеуште се бранат за да се спречи противничката екипа да постигне гол. Во режим на кариера, играчите исто така можат да создаваат и управуваат тимови. Тие потоа можат да играат во натпревари во текот на една сезона или да ги симулираат натпреварите ако се заинтересирани само за управување.

Големи играчи за е-спорт на ФИФА на кои вреди да се обложувате

Низ годините, имаше неколку професионални играчи на ФИФА кои покажаа голем талент. Некои доминираа на бројни турнири кои сега изгледаат непобедливи во играта. Најдобро рангираниот играч се вика Mosaad Adlossary, познат и како Саудискиот принц.

Тој почна да игра конкурентна ФИФА уште во 2017 година и продолжува да игра до денес. Меѓу неговите многубројни достигнувања е и освојувањето на најпрестижниот трофеј во еспортот на ФИФА, еСветскиот куп на ФИФА.

Донован Хант, познат и како Текз, е рангиран на второто место. Почна да игра на 16-годишна возраст, победувајќи ги сите играчи за да го освои шампионатот FUT 18. Тој е познат по неговиот нападен пристап кон играта и агресивното одбрана. Други значајни имиња вклучуваат Николас Вилалба, Шон Спрингет, Кристофер Холи и Том Лис.

Сè за еСветскиот куп на ФИФА

На ФИФА еСветско првенство порано се нарекуваше FIFA Interactive World Cup. Турнирот за еспорт обично го одржуваат претставниците на партнерите на компанијата зад играта, EA Sports. Настанот се одржува еднаш годишно, при што се користи најновата инкарнација на серијата видео игри на ФИФА.

ФИФА еСветскиот куп има отворен квалификациски формат. Тоа им овозможува на милиони гејмери од целиот свет да се натпреваруваат во почетните квалификациски онлајн фази. Благодарение на тоа, ФИФА е запишана во Гинисовата книга на рекорди како најголема онлајн игра за е-спорт.

Историја на еСветското првенство на ФИФА

Инаугуративниот настан се одржа во 2004 година и почна да расте со секоја измината година. До 2013 година, забележа најголем број на играчи кои воздивнуваат за турнирот, над 2,5 милиони. Играчите на PlayStation 4 и Xbox One за прв пат се натпреваруваа на настанот во 2015 година.

Интеграцијата на новите конзоли помогна да се задржи бројот на учесници доста висок со текот на годините. Во 2018 година, името на турнирот се смени од FIFA Interactive World Cup во FIFA eWorld Cup.

Последниот настан на FIFA eWorld Cup се одржа во 2019 година. Победник на турнирот беше Мохамед Харкус, кој играше на PS4. Настанот беше откажан за 2020 и 2021 година поради пандемијата Ковид-19 што го погоди светот. Датумите за следниот настан допрва ќе бидат објавени.

Дали вреди да се обложувате на Светското првенство во е-спорт?

Светскиот куп во еспорт беше преименуван во Светска конвенција за електронски спортови (ESWC). Годишниот гејмерски шампионат е натпревар меѓу меѓународни професионални играчи од некои од најпопуларните видео игри. Тоа е најгледаниот настан за е-спорт во светот.

Компанијата одговорна за создавање на турнирот се вика Лигарена. Компанијата со седиште во Франција беше во индустријата за игри подолго време пред да се одлучи да се зголеми во 2003 година. ESWC подоцна беше купена од агенција специјализирана за е-спорт, наречена Oxent.

Игри што се играат во ESWC

Прикажаните игри на турнирите на еСветскиот куп на ФИФА обично се менуваат за секој турнир. Идеално, најпопуларните и најконкурентните игри во времето на настанот обично се прикажуваат.

Некои од игрите прикажани неколку пати во текот на годините вклучуваат FIFA, Counter-Strike, WarCraft, Trackmania Nations, Dota и Call of Duty. Сумата што се нуди како парична награда за победниците обично варира секоја година. Во повеќето години, првите четири победници добиваат награди.

Најдобро оценети земји од ESWC

Најлесен начин да се оценат земјите што некогаш учествувале на настаните на ESWC е според бројот на медали што ги освоиле. Франција е на првата позиција со неверојатни вкупно 62 медали, од кои 23 се златни медали.

На второ место се САД, со 13 златни медали и вкупно 30. На блиску трето место е Шведска, со 12 златни медали и вкупно 35 медали. Петта е Полска, со пет златни медали, три сребрени медали и три бронзени медали. Само 32 од сите земји кои некогаш биле претставени на турнирот освоиле еден или повеќе медали.

Врвни играчи на ESWC

Најдобар играч на ESWC е Илјес Сатури, кој користи ID на играчот Стефано. Тој има освоено вкупно над 34.000 долари. Веднаш по него е Гжегож Коминч, кој има добивки од 32.000 долари. Мајкл Биње, Алексеј Јанушевски и Брус Гранец имаат 25.333, 24.500 и 24.000 долари, соодветно.

Најдобрите обложувалници за е-спорт за обложување на ФИФА

Оваа игра е меѓу најпопуларните е-спортови на глобално ниво, што е докажано со бројот на фанови кои учествуваат и гледаат турнири и настани на ФИФА. Како таков, привлекува голем интерес од обложувачите бидејќи обезбедува бројни можности за обложување. Сепак, повеќето провајдери на обложување не се заинтересирани да обезбедат обложувалници за е-спорт на ФИФА.

На тој начин, играчите треба да истражуваат за да ги најдат страниците што нудат обложување на оваа игра пред да продолжат. Интернет-локациите за обложување што тие ги избираат треба да бидат реномирани за да спречат случаи на измама. Откако ќе ја најдат вистинската страница, играчите мора да ги креираат своите сметки за обложување и депонирајте средства пред обложување. Бонусите може да се користат и за ставање облози.

Следниот чекор вклучува откривање на кои тимови да се обложуваат и типот на облози на ФИФА да се стават. Идеално, обложувањето на тимови кои се покажаа како одлични изведувачи е добра идеја. Тоа е особено за тимови кои постојат долго време и покажаа конзистентност во перформансите.

Изборот на вистинскиот тип на облог е исто така од суштинско значење за максимизирање на шансите за победа. Играчите треба да бидат доста внимателни кога ставаат облози бидејќи тоа понекогаш може да биде малку збунувачки. Тоа е особено случај за почетниците во онлајн обложувањето е-спорт и кога страницата за обложување не е погодна за корисниците. Направените грешки може да доведат до значителни загуби.

Кои се некои значајни тимови во EA Sports FIFA?

FIFA 22, најновата од серијата видео игри на ФИФА, доаѓа со бројни тимови. Тоа ги вклучува клупските тимови и меѓународни тимови. Играчите можат дури и да креираат свои тимови и да ги именуваат сите играчи во тимовите.

Главниот фактор што ги разликува тимовите е перформансите. Некои тимови се многу подобри и може да му дадат на играчот поголема шанса за победа во зависност од користените тактики на играње. Тимовите обично се оценети за да им се олесни изборот на играчите.

ПСЖ

ПСЖ моментално е рангиран како најдобар тим кој се обложувал на ФИФА 22. Меѓу главните причини беше доаѓањето на еден од најголемите играчи, Лионел Меси. Напаѓачката сила на Меси, Мбапе и Нејмар е доста страшна. Овој тим е одличен избор за играчи кои претпочитаат напаѓачки тип на игра.

Манчестер Сити

Манчестер Сити е вториот највисоко оценет тим во ФИФА 22. Тимот има пет играчи рангирани меѓу најдобрите 20 играчи на играта, што помага да се направи тимот доста супериорен. Некои од играчите се Кевин де Брјуин, Рубен Диас и Рахим Стерлинг.

Манчестер Јунајтед

Слично како пристигнувањето на Меси во ПСЖ, доаѓањето на Кристијано Роналдо во Манчестер Јунајтед послужи за зајакнување на тимот на ФИФА 22. Тој е еден од најдобрите играчи на сите времиња и има висока гледаност на играта. Пол Погба и Бруно Фернандез се дел од останатите играчи на тимот кои исто така имаат значително висок рејтинг што помага да се рангира тимот на третото место.

Баерн Минхен

Играчите кои уживаат многу да постигнуваат голови можат навистина добро да се забавуваат играјќи со Баерн Минхен. Тимот покажа плоден перформанс во претходната кампања во однос на бројот на голови, нешто што ФИФА 22 го зема предвид при оценувањето на тимот. Има двајца играчи оценети над 90 години, Лева и Мануел Неур.

Ливерпул

Ливерпул е еден од најзабавните тимови за гледање. Мо Салах, Садио Мане и уште пет играчи се меѓу 20-те највисоко рангирани играчи во видео играта. Комбинацијата на сите такви играчи е рецепт за прекрасно компјутеризирано играње.

Реал Мадрид

Реал Мадрид долго време е тим со највисоко рангирање во Ла Лига, а тоа го сметаше и ФИФА 22. Тимот веројатно ќе има многу повисоко оценка доколку клубот како Рафаел Варан и Серхио Рамос не го напуштат.

Други тимови на првите десет ранг-листа на ФИФА 22 се Челзи, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид и Барселона.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Извонредно искуство со игри: ФИФА е една од најизвонредните спортски видео игри достапни. Програмерите не оставаат никаков камен во врска со правењето на играта највозбудлива. Најдобрата графика, звучни ефекти, високите фрејмови и реалистичната природа гарантираат дека дури и играчите кои не мора да го сакаат вистинскиот фудбал ќе уживаат во играњето видео играта.
 • Различни начини на игра: Играчите можат да се префрлаат помеѓу режимот на игра и режимот на кариера за да уживаат во играта во различни аспекти. На пример, режимот на кариера им овозможува на играчите да го живеат својот сон за управување со фудбалски тим, иако тој е виртуелен. Играчите можат дури и да го преземат режимот на еден играч.
 • Незаборавни фудбалери и тимови: Играта им овозможува на играчите повторно да ги оживеат спомените на некои од најголемите играчи на играта. Тоа е благодарение на новите FUT Heroes додадени во FIFA 22 Ultimate Team. Испробувањето може да ја зголеми носталгијата кај повеќето играчи.
 • Онлајн игра: ФИФА 22 им овозможува на играчите да ја преземат својата игра онлајн каде што можат да најдат поголема конкуренција. Нивото на задоволство што доаѓа со победничките игри против вистински противници ја прави играта уште позабавна.

Конс

 • Тоа чини пари: Најочигледниот недостаток на ФИФА е тоа што играчите мора да го купат. Играчите можеби ќе треба да купуваат во играта за да го подобрат своето искуство. Постои можност да се игра бесплатна онлајн ФИФА, но тоа обично доаѓа со многу ограничувања.
 • Не е достапно на многу обложувалници: Обложувањето на ФИФА сè уште расте во светот на еспортот. Многу онлајн обложувалници сè уште не нудат пазари за обложување е-спорт. Тоа ги ограничува обложувачите да бидат премногу пребирливи.

Сè што треба да знаете за коефициентите за обложување на еспорт на ФИФА

Шансите што ги нудат повеќето обложувалници обично варираат во зависност од потенцијалниот исход на игрите или настаните. Во повеќето случаи, обично има помали коефициенти на ФИФА за играчи кои статистички имаат поголема веројатност да победат поради нивните рекорди и други фактори. Шансите може да бидат за исходите на поединечни натпревари или цели турнири.

Пазари за обложување

Коефициентите обично се нудат за широк спектар на пазари за обложување, речиси слични на вистинскиот фудбал. Најчестите се за победници на натпревари. За такви, играчите треба само да се обложуваат на ФИФА кој тим ќе го добие натпреварот или дали натпреварот ќе заврши нерешено. Овие видови на облози се едноставни и лесни за разбирање.

Може да се ставаат облози и на бројот на голови што треба да се постигнат. Тоа може да биде за еден или за двата тима. Различни коефициенти се доделуваат на различниот број на можни голови. Дополнително, обложувачите можат да се обложуваат на тоа кои играчи ќе ги постигнат головите и во кој период од играта ќе постигнат.

Облозите за хендикеп се доста чести кога играат тимови кои се нерамномерно совпаднати. Идеално, давателот на обложување обично му дава на послабиот тим виртуелна предност или виртуелен недостаток на посилниот тим. Виртуелната предност е генерално во однос на бројот на голови.

Совети и трикови за обложување на ФИФА

Постојат неколку совети и трикови кои обложувачите можат да ги користат кога се обложуваат на е-спорт на ФИФА. Сепак, од суштинско значење е да се забележи дека никогаш не постои гаранција за позитивен исход за облози без оглед на користените совети и трикови.

 • Користете ја вистинската страница за обложување: Играчите треба да започнат со пронаоѓање на вистинскиот обложувач за е-спорт. Идеално, страницата треба да биде реномирана и да обезбеди бројни обложувалници на ФИФА во категоријата за е-спорт обложување.
 • Изберете ги вистинските облози: Пазарите за обложување може да станат малку збунувачки, особено за новите обложувачи. Играчите треба целосно да ги разберат типовите на облози пред да ги изберат најсоодветните.
 • Користете достапни бонуси: Скоро сите онлајн обложувалниците нудат бонуси и други промотивни понуди до обложувалниците. Искористувањето на таквите предности е од суштинско значење. Новите играчи можат да ги искористат понудите за да научат како да се обложуваат на е-спортови на ФИФА без веројатност да изгубат пари, а сепак да ја задржат можноста да добијат некои.
 • Обложете ја вистинската сума: Различни обложувачи обично вложуваат различни суми во зависност од финансиските можности. Наоѓањето на вистинската стратегија за управување со субсидирам е клучно за минимизирање на загубите.
 • Вежбајте самодисциплина: Самодисциплината е од суштинско значење за да се осигура дека играчите ќе ја задржат контролата врз нивните активности за коцкање. На пример, играчите не треба да се обложуваат додека се пијани или депресивни бидејќи тоа може да влијае на нивните способности за одлучување.
About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim