The International

Списокот на лиги или турнири за е-спорт е долг, а The International е еден од најпрестижните. The International е глобален еспортски турнир за Dota 2, развиен и чиј домаќин е Valve. Од првиот турнир во 2011 година, The International се одржува секоја година, освен за изданието во 2020 година, кое беше откажано поради пандемијата на коронавирус.

Натпреварот се одржува на крајот на летото. Финалето е одржано во различни градови, вклучувајќи ги Сиетл, Келн, Ванкувер, Шангај, Стокхолм и Букурешт. Првиот интернационалец го освои Натус Винчере, кој ја однесе паричната награда од 1.600.000 долари. Турнирот е спонзориран од неколку компании и организации, меѓу кои и Valve, производителите на хардвер ASUS и Acer, и брендот за облека, Team Secret. Тоа трае околу десет дена.

Наградниот фонд на The International

Наградниот фонд на The International

Првото издание на турнирот се одржа во 2011 година со награден фонд од 1.600.000 долари. Ова беше зголемено на 2.874.380 долари во 2013 година и 40.018.195 долари во 2021 година, што значи дека порасна за да вреди над 25 пати од првичната прва награда. Еве резиме на наградниот фонд врз основа на секоја година.

 • 2011: 1,6 милиони долари
 • 2012: 1,6 милиони долари
 • 2013: 2,8 милиони долари
 • 2014: 10,9 милиони долари
 • 2015: 18,4 милиони долари
 • 2016: 20,7 милиони долари
 • 2017: 24,7 милиони долари
 • 2018: 25,8 милиони долари
 • 2019: 34,3 милиони долари
 • 2021: 40,0 милиони долари

Како што можете да забележите, наградниот фонд постојано се зголемува од 2012 година, што значи дека можеме безбедно да претпоставиме дека трендот ќе продолжи.

Наградниот фонд на The International
Колку голем настан е The International?

Колку голем настан е The International?

Интернационалот се смета за еден од најголемите еспортски турнири во светот. Тој привлекува стотици илјади натпреварувачи и го гледаат милиони луѓе онлајн.

Со наградниот фонд кој достигна 45.000.000 долари (издание 2022), The International очигледно не е мал турнир. Навистина, тој награден фонд не е џеб и ниту еден мал турнир нема да има толку неверојатна сума на пари за да се освои.

Друга причина зошто The International е голем турнир е тоа што собира 18 тимови од различни делови на светот. Турнирот не се однесува само на една земја или континент; тоа е за светот. Во однос на гледаноста, The International привлекува милиони гледачи. На пример, бројот на истовремени гледачи на изданието за 2021 година достигна 2,74 милиони.

Колку голем настан е The International?
За Dota 2

За Dota 2

Dota 2 е онлајн игра со повеќе играчи развиена од Valve Corporation, истата фирма која стои зад популарната серија видео игри, Counter-Strike. Играта користи систем за стратегија во реално време (RTS) каде што играчите треба да контролираат карактер на херој и да се борат против други гејмери или противници контролирани од компјутер. За разлика од многу еСпорт игри со повеќе од еден играч играч, Dota 2 обезбедува само еден лик на херој за секој играч што може да го користи.

Играта се игра со користење на две различни достапности; продавницата за артикли Dota 2, која им овозможува на играчите да купуваат различни ставки со валута во играта, и ставките Dota 2, кои може да се користат за приспособување на нивните херои.

Dota 2 е мод на Warcraft 3 и е популарен откако излезе во 2013 година. Ги држи играчите на нивните прсти. Целта на играта е да ја уништи непријателската база додека ја брани својата.

За Dota 2
Зошто е популарна Dota 2?

Зошто е популарна Dota 2?

Dota 2 има различни карактеристики што го прават пријатно. Некои од нив вклучуваат:

 • Лесно е да се разбере, дури и за оние кои не се многу запознаени со видео игрите.
 • Ги враќа спомените од многу одамна во времето кога видео игрите имаа змејови и други суштества против играчите да се борат.
 • Играчите можат да избираат од различни ликови со различни способности кои можат да се надградат.
 • Играта е добра од секој аспект; играта, графиката и анимациите се мазни. Хероите се згодни и можете да најдете нови веднаш штом ќе излезат (понекогаш во рок од неколку дена или часови по нивното деби). Затоа, секогаш има нешто ново за играње.
Зошто е популарна Dota 2?
Зошто The International е популарен за обложување?

Зошто The International е популарен за обложување?

Интернационалот е несомнено еден од највозбудливите еспортски онлајн турнири во светот. Тоа им дава можност на обложувачите да се обложуваат на нивните омилен тим или играч. Но, што навистина го прави овој турнир популарен меѓу обложувачите?

1. Турнирот ги собира најдобрите Dota 2 тимови во светот. Секој од овие тимови има огромно следбеници во однос на навивачите, од кои повеќето се и обложувачи. Турнирот на кој се натпреваруваат најдобрите тимови несомнено ќе привлече милиони обложувачи.

2. Интернационал нуди широк спектар на пазари за обложување од кои може да избираат обложувачите. Некои од нив вклучуваат:

 • Тим да победи на Интернационал
 • Играч кој ќе победи на Интернационал
 • Победник во групната фаза
 • Победник во плеј-офот

3. Меѓународниот е исто така многу конкурентен турнир. Само најдобрите тимови во светот влегуваат во финалето, што го прави повозбудливо за обложувачите.

4.Коефициенти Dota 2 на Меѓународниот турнир се достапни на сите онлајн обложувалници за еспорти, се додека настанот е вклучен. Оттука, обложувачите не се мачат да најдат каде да се обложуваат на овој турнир.

Зошто The International е популарен за обложување?
Победничките тимови на Меѓународниот и најголемите моменти

Победничките тимови на Меѓународниот и најголемите моменти

Интернационалата е една од нив големи еспортски турнири кои се многу конкурентни; трката за наградата е поцврста отколку што можете да замислите. Од првото издание во 2011 година, само една екипа успеала двапати да биде крунисана за шампион. Другите победници се признати само еднаш. Еве ги победниците и најзначајните моменти во историјата на турнирот.

Натус Винцере

Ова беше првиот тим што ја тестираше титулата Интернационал. Нејзините NaVi го освои првото издание во 2011 година. Во ова финале, тимот го совлада ЕХОМЕ со 3-1 и ја подигна титулата. Во овој тим се појавија Пупи (Клемент), легендарен играч на Дота 2 кој учествувал на турнирот повеќе од кој било друг поединец.

Други вклучуваат XBOCT, Artstyle и Dendi. Донесувањето дома неверојатен 1 милион американски долари од главната награда од 1,6 милиони долари е нешто што тимот никогаш нема да го заборави; нема да го пуштиме ни.

И додека тимот не ја освои титулата по втор пат, тој постојано ги малтретираше своите противници, осигурувајќи дека треба да трчаат по своите пари. Фактот што NaVi отиде до финалето следната година (2012) кажува се.

Invictus Gaming

Борењето за титулата од шампионите од првото издание не беше лесно, а тоа можеби покажува колку силен бил овој тим во тоа време. За време на ова финале, Invictus Gaming го победи Натус Винчере со 3-1, земајќи ја дома главната награда од 1 милион американски долари.

Алијанса

Ова беше најдобриот тим на турнирот во 2013 година. Како Invictus Gaming, Алијанса Никој друг освен Натус Винчере, ги доби за своите пари, и тие беа првиот европски тим што го освои турнирот. Тие ги победија своите противници со 3-1, а носењето дома награда од 1,4 милиони долари беше спектакуларно. Играчите овде ги вклучуваа Akke, Loda, EGM, AdmiralBulldog и s4. Ова трето издание е она што го стави The International на глобалната мапа во однос на популарноста.

Newbee

Со оглед на тоа што популарноста на турнирот порасна претходната година, Њуби ја бараше круната наспроти позадината на конкурсот со голем публицитет. И додека турнирот беше домаќин во Вашингтон, Њуби не му застана на гостински терен. Во ова издание (2014), финалистите беа сосема нови, со Newbee од една страна и Vici Gaming од друга страна.

Првиот ќе го победи вториот со 3-1, земајќи неверојатни 5.025.029 американски долари и повторно ја потврди доминацијата на Кина во конкуренцијата.

Други победници

2015: Злобни генијалци
2016: Wings Gaming
2017: Тимска течност
2018: ОГ
2019: ОГ

Победничките тимови на Меѓународниот и најголемите моменти
Каде и како да се обложите на The International?

Каде и како да се обложите на The International?

Интернационалот е глобален турнир и затоа е еден од најдобрите еспортски турнири кога станува збор за обложување. Не е важно од каде се обложувате на еспорт турнири; треба да можете да пристапите на настанот сè додека дозволува вашата земја. До изберете ја најдобрата страница за обложување на Меѓународните или други првенства за еСпорт, еве неколку работи што треба да ги погледнете:

 • Коефициенти понудени од страна на страницата: Колку се подобри шансите, толку повеќе можете да победите ако се обложите на турнирот.
 • Репутацијата на страницата: Погледнете какво е нивното искуство и дали страницата е лиценцирана или не.
 • Обложување во живо: Ако сакате да ги ставате вашите облози додека го гледате натпреварот во живо, ова е фактор што ќе сакате да го земете во предвид. Исто така, некои сајтови ви дозволуваат да ставате облози за време на полувремето.
 • Мобилна компатибилност: Некои сајтови работат само на десктоп или лаптоп, па затоа ќе сакате да го земете предвид овој фактор.
 • Поддршка на клиентите: Ако некогаш имате какви било прашања во врска со страницата или процесот на обложување, тимот за поддршка треба да може ефикасно да ви помогне.

Како да се обложите на The International

Процедурата за обложување на The International е едноставна:

 • Пријавете се на страница за е-спорт што нуди шанси за турнирот
 • Најавете се и направете депозит
 • Изберете го натпреварот на кој сакате да се обложувате
 • Изберете го вашиот влог и завршете го процесот
Каде и како да се обложите на The International?