Турнири

Електронските спортови, најчесто е-спортовите, постојат од 1970-тите. Сепак, овие игри започнаа само во 1990-тите, пред да експлодираат во 2000-тите. Еспортските игри еволуираа од случајна забава играна меѓу пријатели во професионален спорт. За волја на вистината, е-спорт турнирите постојат долго како видео игрите. 

Убавината на играњето е-спорт игри отсекогаш била конкуренција, при што најраните турнири биле мали локални натпревари кои користеле формат за игра од глава до глава. Што е е-спортски турнир? Тоа ги гледа играчите како се натпреваруваат во одредена игра за одредено времетраење. На секој даден турнир се гледа како поединечни играчи или тимови се натпреваруваат по добро дефиниран формат.

The International

Списокот на лиги или турнири за е-спорт е долг, а The International е еден од најпрестижните. The International е глобален еспортски турнир за Dota 2, развиен и чиј домаќин е Valve. Од првиот турнир во 2011 година, The International се одржува секоја година, освен за изданието во 2020 година, кое беше откажано поради пандемијата на коронавирус. 

Прикажи повеќе..
PGL CS:GO Major

Во 2021 година, мајорот PGL Стокхолм или PGL го одржа својот шеснаесетти шампионат во Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) во Стокхолм, Шведска. Од 26-ти октомври до 7-ми ноември 2021 година, дваесет и четири тима се квалификуваа да се натпреваруваат во Авичи Арена преку регионално рангирање. Со награден фонд од 2.000.000 американски долари, настанот е првиот главен и еден од првите шампионати во еспорт од почетокот на пандемијата. 

Прикажи повеќе..
League of Legends World Championship

Еспорт лигите на турнири станаа толку популарни во денешно време. Затоа листата на еспортски турнири денес е долга. Но, токму на врвот се овие првенства за еСпорт е Светското првенство во Лигата на легендите. Домаќин на Riot Games, Светското првенство во Лигата на легендите, едноставно познато како Светови, е годишен професионален турнир што ги собира најдобрите тимови на Лигата на легендите (LoL) да се натпреваруваат за титулата на крајот од секоја сезона. 

Прикажи повеќе..
Overwatch League

Како една од првите професионални лиги за е-спорт, Overwatch League (исто така позната како OWL) претставува тимови од целиот свет. Blizzard Entertainment ја започна лигата во 2018 година со 12 тима. Откако една година подоцна се прошири на 20 тима, лигата започна стабилно искачување, поттикнато од популарноста на Overwatch, е-спорт игра со 50 милиони играчи во 2018 година.

Прикажи повеќе..
DreamHack Tournaments

DreamHack е компанија за забава со седиште во Шведска. Фирмата е специјализирана за натпреварувачки настани за игри и е во сопственост на Modern Times Group (MTG), компанија за дигитална забава со седиште во Стокхолм. Според Гинисовата книга на рекорди и галаксиите близначки, тој е најголемиот фестивал за LAN забава и компјутери во светот. Тој (овој турнир) може да се пофали со најбрзата интернет конекција во светот и исто така има најмногу генериран сообраќај.

Прикажи повеќе..
PUBG Global Championship

Има неколку онлајн турнири за е-спорт поголеми од Глобалниот шампионат на PUBG. Ги пречекува врвните играчи на играта Battle Royale за бесплатна игра. Овој наслов постигна огромен успех на мобилниот телефон. Сепак, турнирот се игра само на компјутер. Ова е главно затоа што PUBG Mobile Club Open (PMCO) веќе нуди платформа за мобилни играчи. Корпорацијата PUBG го организира PGC секоја година.

Прикажи повеќе..
Call of Duty League

Call of Duty League (CDL) е популарно онлајн првенство за е-спорт за серијата видео игри Call of Duty, објавено од Activision Blizzard. Лигата беше официјално потврдена во 2019 година, а првата сезона започна една година подоцна. Еспорт лигата има збир на постојани тимови со седиште во градот кои се во сопственост на различни групи. Поставен е како и другите големи еспортски турнири во Северна Америка.

Прикажи повеќе..
Six Invitational

Ubisoft's Six Invitational се прославува на светските турнири за е-спорт. Годишните професионални онлајн турнири за е-спорт Rainbow Six Siege привлекуваат некои од најдобрите таленти за игри во светот. Со седиште во Монтреал, каде што Ubisoft работи на развивање на играта, турнирот е домаќин на тимови кои се натпреваруваат во првенство налик на Светско првенство.

Прикажи повеќе..

Apex Legends Global Series

Најпопуларните лиги и турнири за е-спорт

Најпопуларните лиги и турнири за е-спорт

Постојат различни типови на гејмерски турнири. Правилата и форматите значително се разликуваат, но соодветните ДНК остануваат во голема мера идентични во таблата. Секој вид турнир има за цел да привлече специфична публика и да обезбеди уникатно искуство на играчите, навивачите, па дури и на обложувачите.

Без разлика дали се работи за локална арматура е-спорт лига или професионален турнир, еспортските настани може да траат неколку часа или неколку дена, во зависност од природата на играта. Турнирите обично користат директен систем според кој играчите или тимовите напредуваат по секоја победа додека не се одреди победникот.

Кои се најпопуларните еспорт турнири? Оние кои се обложуваат на турнири за игри често се изненадени од тоа како станаа натпреварите за видео игри во последниве години, особено оние на кои не обрнуваа внимание долго време.

Успехот остварен во еспортски игри во голема мера е инспириран од големите првенства и огромните добивки поврзани со нив. Како што рече, тука се некои од најпопуларните е-спортски настани во однос на гледаноста и наградниот фонд.

Меѓународниот - Дота 2

Меѓународниот несомнено е еден од најголемите турнири за е-игри и според наградниот фонд и според гледаноста. Меѓународната ги има сите атрибути како едно од најголемите првенства за е-спорт.

Хостирано од Valve, сопствениците и креаторите на Игра Dota 2, овој турнир со 18 тимови ја задржа својата популарност на највисоко ниво од 2013 година. Меѓународниот е турнир со само покана, каде од играчите се бара да се борат на регионалните турнири или Dota Pro Circuit за да имаат шанса да добијат повик -горе.

Според statistica.com, овој шампионат платил луди наградни 34 милиони долари во сезоната 2018/2019, при што победничкиот тим однел над 18 милиони долари. За жал, сезоната 2020 не се реализираше по пандемијата COVID-19. Наградниот фонд за 2021 година изнесува 40 милиони долари плус.

CS: GO Големо првенство

На Контра-штрајк: Глобална офанзива (CS: GO) Шампионатот е несомнено најпопуларниот и најголемиот CS: GO турнир. Овој настан вклучува 24 тимови кои се борат за главната награда. Тим Астралис се актуелните настани на овој гејмерски настан, откако ги освои последните три првенства. Турнирот имаше награден фонд од 1 милион долари во претходните пет години. Сепак, на шампионатот во 2021 година, наградниот фонд се удвои на 2.000.000 американски долари.

Светско првенство во Лигата на легендите

Светскиот шампионат во Лигата на легендите (LoL) беше лансиран во 2011 година и несомнено е еден од главните е-спортски настани под сонцето. Како и Интернационалата, таа е управувана од Riot Games кои ја добија играта. Овој турнир е несомнено најголемиот и најпопуларен Лига на легенди турнир на глобално ниво.

Овој турнир е особено познат по своите интензивни и драматични натпревари, при што конкуренцијата станува емотивна за играчите и навивачите. Светско првенство LoL содржи некои од најдобрите играчи на LoL, избрани од регионалните натпревари. Неодамна завршениот шампионат во 2021 година што се одржа во Исланд, победникот однесе дома 2.225.000. Овогодинешниот награден фонд е со иста вредност како и минатогодишниот настан, но распределбата допрва треба да биде објавена.

Светскиот куп на надгледање (OWWC)

OWWC е годишен турнир за еспорт организиран од Blizzard Entertainment, Надгледувањеинвеститорот на. Овој настан започнува со стил, при што Blizzard ги избира најсилните 24 тима ширум светот врз основа на нивната просечна оцена за вештини. Сите земји потоа се поделени во групи каде што започнува натпреварот.

Оваа игра ужива огромна привлечност. Еве го ударот, навивачите имаат ретка шанса да ги изберат тренерите на нивниот тим. Вклученоста на навивачите во изборот на составот е несомнено одличен начин да се вклучи базата на обожаватели на настанот.

Во минатото оваа лига привлече повеќе од 300.000 гледачи. Кога станува збор за наградниот фонд, тимот на САД победи на настанот во 2019 година, земајќи 90.000 американски долари. Светското првенство во 2022 година е закажано за ноември 2022 година, но наградниот фонд сè уште е официјално објавен.

Најпопуларните лиги и турнири за е-спорт
Други големи еспортски настани

Други големи еспортски настани

Светско првенство на ФИФА

ФИФА е многу популарна видео игра и меѓу најпродаваните игри на сите времиња. Неодамна склучениот Предизвик на ФИФА 21 е најгледаниот настан на EA откако собра вкупно време на гледање од еден милион часа. Целата серија на EA Sport е кулминација на главниот настан, Светскиот шампионат на ФИФАе, во кој 32 најдобри играчи од целиот свет се борат за наградниот фонд од 500.000 долари.

Call of Duty (CoD) лига

На CoD лига е несомнено врвот на игрите на Call of Dugamingrts. Иако имаше неколку турнири на CoD, лигата CoD е релативно нова, основана во 2020 година. Серијата CoD од 2021 година понуди огромен награден фонд од 5 милиони долари, а шампионот во плејофот заработи 1,2 милиони долари.

Глобално првенство на PUBG

На Глобално првенство на PUBG е најголемиот настан во календарот на PUBG eSports. Овој меѓународен турнир ги поканува најдобрите светски PUBG тимови. Серијата 2021 година се одржа во Јужна Кореја и ја освои кинескиот список NewHappy, освојувајќи 1,3 милиони долари. Имено, вкупната парична награда за натпреварот беше нешто над 2 милиони долари.

Спортска лига за електроника

На Електронска спортска лига (ESL) е конгломерат од различни еспортски тимови кои се во сопственост и работат под истото име. Турнирот се игра во четири главни дивизии, меѓу кои:

 • ESL Play
 • Национално првенство на ESL: Квалификациски турнир ограничен по географски локации
 • ESL Pro Tour: кружен настан со три наслови (CS: GO, Warcraft III и StraCraft II)
 • ESL Еден

Од сите турнири на ESL, ESL One Series ја има најголемата парична награда, со над 12,5 милиони американски долари споделени на 60+ првенства во еспорт.

Други големи еспортски настани
Најдобри играчи и тимови

Најдобри играчи и тимови

Кои се најдобрите е-спортски тимови и играчи во светот? Кои се најдобрите тимови? Одговорот на кое било од овие прашања можеби беше пресилен сон пред една деценија. Во последните неколку години, некои играчи и тимови успеаја да застанат меѓу публиката.

Играчи

Со текот на годините, многу играчи собраа милиони победувајќи на некои од најголемите еспортски турнири и настани. Интересно е што некои останаа доследни со текот на годините. Еве некои од најдобрите видео гејмери ширум светот.

 • Факер: Вистинското име, Ли, Санг Хјеок, е убедливо најодликуваниот играч за еСпорт кој е еден од двајцата луѓе што го освоиле Светското првенство LoL. Тој, исто така, има освоено некои професионални титули, вклучително и Ол-стар Париз 2014 година, Покани за средината на сезоната во 2016 и 2017 година и Светскиот шампионат на ИЕМ во 2015 година.
 • GetT_ПРАВО – Вистинското име, Кристофер Алесунд, се смета за најголем играч CS: GO што ја краси играта, откако има добиено бројни врвни пласмани на меѓународни турнири за игри.

Други истакнати играчи вклучуваат: Блесок (Ли, Јанг Хо) и ф0 одмор (Патрик Линдберг)

Тимови

Некои тимови се извонредни во текот на годините кога станува збор за тимските спортови. Еве некои од најодликуваните еСпорт тимови во светот.

 • Virtus.pro
 • Fnatic
 • Злобни генијалци
 • ОГ
 • Течност на тимот
 • Астралис
Најдобри играчи и тимови
Како и каде да се обложувате на еспортски турнир

Како и каде да се обложувате на еспортски турнир

Како можам да се обложувам на е-спорт?

Ова прашање често се појавува. Колку и да има некои разлики помеѓу е-спортот и традиционалните спортови, нема многу разлики во обложувањето. Како и во спортското обложување, знаењето за турнирот е клучно за донесување информирани одлуки.

Секој обложувач треба да започне со разбирање на играта пред да започне да го истражува жанрот или турнирот. Играчите треба да започнат со запознавање со играчите, тимовите и природата на играта. Обложувањето не треба да биде тешко. Премисата на еСпортското обложување е едноставна: изберете тим или играч што има најголеми шанси да победи на натпреварот или настанот и одлучете кои шанси имаат најдобра вредност.

Каде да се обложувате на е-спорт?

Со оглед на тоа што многу обложувалници денес покриваат настани за видео игри, љубителите на еСпорт постојано бараат најдобрите сајтови за онлајн обложување за еспорти. Секој обложувач е обврзан да биде единствен во некоја смисла.

Пред да паднат на примамливи стимулации и понуди за бесплатни пари, играчите треба да копаат подлабоко со разгледување на различни фактори како што се статусот на лиценцирање, репутацијата, начините на плаќање, покриеноста на турнирите за е-игри и опсегот на пазари за обложување. Во основа, најдобрите онлајн обложувалници за еСпорт треба да бидат оние што сеопфатно ги задоволуваат потребите на обложувачите.

Како и каде да се обложувате на еспортски турнир