Најпопуларни Valorant страници за обложување 2024

Храброто е-спорт обложување е меѓу најзначајните работи што се случуваат на сцената за обложување е-спорт. Во овој водич, дознајте сè што треба да знаете за обложувањето на оваа релативно нова игра која им се спротивставува на Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) и Fortnite и на е-спорт сцената и на индустријата за обложување.

По неговото воведување во 2020 година, Valorant брзо стана фаворит во еспортската сцена и за кратко време почна да се појавува на обложувалниците. Во моментов, тоа е еден од најпопуларните е-спортови на кои обложувачите се обложуваат.

Најпопуларни Valorant страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Сè што треба да знаете за Valorant

Valorant е најновата видео игра на американски програмер и издавач Riot Games. Ова е истиот магнат на видео игри зад франшизата за борбена арена за повеќе играчи преку Интернет, Лига на легенди.

За почеток, Valorant е видео-игра со херој на тактичка FPS базирана на карактери 5v5, достапна на Microsoft Windows. Играта за бесплатна игра се потпира на Unreal Engine 4, најдобриот мотор за создавање 3D во реално време со одлична графика и звук за врвно потопување. Развојот на играта започна во 2014 година, но беше објавен официјално на 2 јуни 2020 година.

Играта на Valorant

Во Valorant, играчите ја преземаат улогата на агенти во нападот или одбраната. Целта на играта зависи од режимот. Во моментов, овој FPS има седум режими:

 • Неоценето: Напаѓачкиот тим мора да ја активира бомбата (Спајк). Ова е натпревар Бо25, така што првата екипа што ќе победи во 13 кола ја зема круната.
 • Спајк Раш: Ова е натпревар Бо7 каде што сите играчи во напад носат Спајк, но само еден Спајк може да се активира секоја рунда.
 • Конкурентни: Тимовите наизменично играат во одбрана и напад, и се воведува систем за рангирање базиран на победа кога играчите добиваат рангови по пет натпревари.
 • Смртен натпревар: 14 играчи се впуштаат во деветминутна битка. За да победат во овој режим, играчите треба да добијат 40 убиства.
 • Борба со снежни топки: Режим на Team Deathmatch каде на играчите им требаат 50 убиства за да победат.
 • Ескалација: За да победи во овој режим, тимот мора да ги помине сите 12 нивоа или да биде на повисоко ниво од противникот за 10 минути.
 • Репликација: Целиот тим игра како по случаен избор избран агент во натпревар Бо9.

Обложување на Valorant е-спорт

Храброто обложување има многу опции и е сосема слично на CS: GO обложување пазари. Подолу се најпопуларните избори:

 • Директен победник: предвидете кој тим ќе победи на турнир.
 • Победник на натпреварот: предвидете го тимот што ќе победи на натпревар.
 • Победник на картата: предвидете го тимот што ќе победи на карта.
 • Прва крв: предвидете го тимот што ќе го добие првото убиство.
 • Фабрика за Спајк: Предвидете дали напаѓачите успешно ќе ја активираат бомбата (Спајк).
 • Спајк деактивира: предвидете дали бранителите успешно ќе ја деактивираат бомбата (Спајк).
 • Избрани знаци: Некои сајтови им дозволуваат на играчите да се обложуваат на ликовите што ќе ги избере тимот.
 • Вкупно: Некои обложувалници имаат над/помал пазари за различни статистики во играта, на пример, убиства, шилести растенија, дефузија, асови и многу повеќе.
 • Аце: Предвидете дали еден играч ќе ги елиминира сите противници сам во една рунда.
 • Тимски ас: Предвидете дали секој играч ќе елиминира еден играч од другиот тим.

За евиденција, во Valorant обложувањето, обложувачите можат да изберат да се обложуваат пред почетокот на натпреварот или кога играта е во тек (обложување во живо).

Зошто е популарен Valorant?

Иако е прилично ново во еспортската сцена, Valorant е омилен на фановите, привлекувајќи дури и CS: GO и Fortnite diehards. Статистиката на Active Player покажува дека Valorant има задржано 12 милиони активни играчи во текот на 2021 година.

Врвот на активните играчи беше 15 милиони. Иако Valorant сè уште е во сенка на Apex Legends, League of Legends и CS: GO, тој веќе ги надмина Overwatch и COD: Modern Warfare кои имаат седум милиони и 10 милиони активни корисници, соодветно.

Значи, што го поттикнува експоненцијалниот раст на популарноста на оваа видео игра?

Играње Valorant онлајн

Една од причините зошто Valorant станува сè попопуларен од ден на ден е фактот што станува збор за бесплатен наслов за играње. Ова се очекуваше сега кога сите други големи игри во еСпортот се префрлија на F2P. Покрај бесплатното за играње, Valorant може да се игра онлајн, така што љубителите на играта FPS од целиот свет можат да се борат со неа или поединечно или тимски, од далечина.

Интернет заедница

Експанзивната онлајн заедница, која се движи од форуми до социјални медиуми, го прави Valorant популарен. На таквите платформи, играчите од целиот свет можат да комуницираат. Некои од најголемите храбри заедници се на Discord, YouTube, Facebook, Instagram и Twitter.

Инфлуенсери

Третата причина за популарноста на Валорант се инфлуенсерите. Нема сомнеж дека Valorant ќе биде доминантна сила во сцените и на најдобрите сајтови за обложување еСпорт. Ужива во срдечно добредојде во индустријата и има поддршка од некои од најистакнатите играчи на еСпорт. Поранешниот CS: GO про играч и стример Shroud и Ninja, професионален гејмер, YouTuber и стример на Twitch, го пофалија Valorant.

Најголемите храбри играчи

Како што споменавме порано, Valorant е сличен на CS: GO. Многу играчи на CS: GO се префрлаат на Valorant. Ова ги вклучува професионалните играчи. Некои од големите имиња кои се преселиле од CS: GO to Valorant ги вклучуваат Тајсон „ТенЗ“ Нго, Оскар „миксвел“ Кањелас Колочо и Тајлер „Скадудл“ Латам.

И не е само CS: GO. Играчите на Fortnite исто така се приклучуваат на оваа игра. Овде повторно, неколку про-Fortnite играчи, вклучувајќи ги и Harrison "psalm" Chang, Pontus "Zyppan" Eek, Jake 'POACH" Brumleve и Aleksander "zeek" Zygmunt, го напуштија Fortnite во корист на Valorant.

И обичните гејмери и професионални играчи го сакаат Valorant поради тоа како Riot Games структурира сè, од механиката на играта, економскиот систем и мешавината на индивидуална игра и тимска работа.

Храбри еспортски турнири

Најдоброто нешто за Valorant е огромниот број на турнири и натпревари цела година. Ова е исто така добра вест за обложувачите бидејќи имаат онлајн Valorant пазари за обложување во текот на целата година. Интересно е тоа што има и машки и женски натпревари кои се движат низ настаните A-Tier, B-Tier, C-Tier и S-Tier.

Значи, кои се некои од најдобрите Valorant е-спортски натпревари за обложување?

Храбри шампиони

Во организација на Riot Games, Valorant Champions е најпрестижниот Валорант турнир. Валорант шампионите во 2021 година беше инаугуративниот турнир и привлече награден фонд од 1.000.000 американски долари. Оваа година, Riot Games најверојатно ќе биде домаќин на настанот.

Серија за палење

Valorant Ignition Series се состои од неколку турнири; на пример, Epulze Royal SEA куп, Rise of Valour, FTW Summer Showdown, GGTech Invitational 2 - LAS, Cyber Games Arena Pacific Open, WePlay! VALORANT Invitational и BLAST Twitch Invitational.

Прв удар

Овој турнир беше првото големо Валорант натпреварување. Мисијата беше да се крунисаат регионални шампиони во шутер од прво лице. Ова е исто така меѓу најдобрите натпревари на Valorant за обложување.

Горенаведените се некои од најголемите Valorant турнири. Други достојни споменувања вклучуваат Арена на храброста меѓународно првенство, Zotac Cup Valorant, Champions Tour Europe, Rivals Women Cup, Champions Tour Турција, Oceania Tour, Valorant Masters Cup и Charge Gaming Valorant Cup.

Храбри обложувалници

Храбрите обложувалници стануваат сè попопуларни сега кога операторите сфаќаат колку е голема оваа игра. Обложувалниците за еспорти брзаат да додадат Valorant во менито. За жал не сите страници за обложување е-спорт вреди да се проверат. Значи, како обложувачите ја наоѓаат најдобрата апликација за обложување е-спорт Valorant?

Првото нешто е да играте на лиценцирана локација за обложување. Потврдете дека страницата има валидна лиценца пред да се регистрирате. Следно, внимавајте на достапноста на пазарите за обложување Valorant. Некои сајтови имаат многу пазари во текот на целата година, додека други покриваат само неколку настани од највисоките нивоа. Друго внимание се банкарските опции.

Играчите треба да се осигураат дека е достапно депозит и методите за повлекување, како и валутите, ги фаворизираат. Храбри бонуси исто така вреди да се проверат. Како и во другите игри за е-спорт, обложувалниците имаат многу промоции и бонуси што обложувачите можат да ги бараат.

За оние кои не се сигурни кои се најдобрите веб-локации за е-спорт обложување на Valorant да се приклучат, експертите за обложување Valorant го направија подигањето на тешките работи. Тие ги препорачуваат Betwinner, 22BET, Betsson, William Hill, Leo Vegas 10Bet и ComeOn.

Најдобрите храбри тимови

Храброста несомнено ќе биде голема. Видео играта што го оркестрира падот на CS: GO и Fortnite ги привлекува дури и големите еспортски тимови. Неколку врвни е-спортски тимови веќе се приклучија на Valorant е-спорт сцената. Сега, од суштинско значење е да се знаат најдобрите тимови за обложување. Подолу можете најдете ги најголемите тимови.

Акенд

Дефинитивно најдобриот тим во Валорант е победникот на најголемиот турнир, Валорант Шампиони. Најдобриот тим за обложување во Valorant е Acend, европска облека за е-спорт. И покрај тоа што тимот имаше не толку добра година на други настани во 2021 година, тие ги изненадија сите со освојувањето на Valorant Champions 2021, нокаутирајќи ги тимовите како Team Secret, Team Liquid и Gambit Esports. Веројатно Acend ќе ја продолжи својата доминација во 2022 година.

Gambit Esports

Порано познат како Gambit Gaming, Gambit Esports е вториот најдобар клан Валоранти. Рускиот тим за е-спорт е доминантен цела година и се претстави добро во Валорант шампиони 2021 година. Гамбит ги исфрли X10 CRIT и KRU Esports само за да паднат во Асенд во финалето. Во 2022 година, очекувајте Gambit да излезе посилен.

Други добри тимови на кои може да се обложите вклучуваат Team Secret, Cloud9 Blue, Fnatic, KRU Esports, Team Liquid, Sentinels, 100 Thieves, G2 Esports, Team Vitality, TENSTAR, LDN UTD и BIG.

Добрите и лошите страни на храброто обложување

Како двете страни на паричката, Valorant е-спорт обложувањето има предности и недостатоци. Подолу е добрата и лошата страна на обложувањето на оваа игра.

Добрите

 • Достапност на обложувалници: Иако на почетокот имаше многу малку обложувалници за еспортски обложувалници со Valorant облози, денес има многу веб-локации за обложување Valorant.
 • Обложувањето е забавно: за навивачите на Valorant, обложувањето на нивните омилени тимови може да додаде малку адреналин кога гледате преноси во живо.
 • Храбри бонуси за обложување: Букмејкерите прскаат фантастични бонуси за љубителите на еСпортските обложувања, вклучувајќи ги и храбрите обложувачи.
 • Многу турнири: Сега кога оваа игра е нарушувачка сила во еСпортот, може да се пофали со многу турнири. Обложувачите можат да бидат сигурни дека ќе има Valorant пазари цела година.

Конс

 • Недостаток на соодветни податоци: За многу настани од ниско ниво, може да биде тешко да се најдат критични податоци како што се формата на тимот, h2h итн.
 • Храбрите облози создаваат зависност: Обложувањето на Valorant може да предизвика зависност, исто како играњето на самата игра. Играчите мора да играат одговорно за да бидат на безбедна страна.

Храбри шанси за обложување

Пред да влезат во Valorant обложување, коцкарите мора да разберат како функционираат шансите. Добрата работа е што шансите за Valorant функционираат на ист начин како и шансите за други игри за е-спорт на сцената за обложување. Во основа, постојат три формати на шанси.

 1. Децимални коефициенти: Исто така познат како европски коефициенти, ова е најпопуларниот формат на коефициенти Valorant. За да ги пресметате добивките, помножете ги децималните коефициенти со влогот
 2. Дробни шанси: Исто така познат како британски или британски коефициенти, ова е најстариот формат на коефициенти. Како што сугерира името, тој е претставен во дропки; има броител и именител. Некои веб-локации за обложување Valorant имаат фракционо шанси. Бројачот (лево) претставува колку е освоено, додека именителот (десно) е влогот
 3. Парична линија: Исто така познат како американски коефициенти, овде, шансите се претставени како негативни (омилени) или позитивни (аутсајдери). Омилените коефициенти (-) ја означуваат сумата што треба да се обложи за да се добијат 100 долари. Коефициентите за аутсајдери (+) го покажуваат освоениот износ за секој облог од 100 долари. Играчите си го враќаат влогот.

Некои сајтови ќе имаат само еден од овие формати на коефициенти, но најдобрата страница за еспорт обложување им дава на играчите избор да го користат нивниот претпочитан формат на коефициенти.

Совети и трикови

Има неколку совети кои можат да им помогнат на играчите да донесат подобри одлуки за обложување во Valorant.

 1. Прво, погрижете се да ги следите натпреварите на Valorant за да бидете свесни за тоа кога се случуваат, форматите на играта и тимовите учесници. Исто така, важно е да се разберат најдобрите тимови за обложување.
 2. Второ, проверете што велат експертите за еспорт обложување Valorant. Иако ваквите предвидувања на Varorant можеби не се 100%, тие можат многу да помогнат.
 3. Последно, бидете заинтересирани за шансите. Колку се поголеми шансите, толку е помала веројатноста и обратно. Букмејкерите длабински ги анализираат тимовите, така што тие се секогаш во право со коефициентите во повеќето случаи.
About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim