Најпопуларни Fortnite страници за обложување 2024

Fortnite е меѓу најпопуларните онлајн видео игри во моментов. Со околу 350 милиони регистрирани играчи и повеќе од 10 милиони дневни логови, играта создадена од Epic Games е вистински хит во индустријата. Оваа популарност се прошири и во индустријата за обложување. Многу страници за обложување еСпорт го имаат меѓу нивните наслови. Сепак, сè уште има прашања за тоа дали Fortnite треба да биде вклучен во списокот на еСпорт игри.

Оваа статија детално ќе ја истражи играта. Написот има за цел да понуди повеќе механика за луѓе кои имаат намера да се обложуваат на Fortnite. Има и многу од кои играчите на популарниот е-спорт можат да имаат корист. Fortnite првпат беше објавен од Epic Games во 2017 година. Ова беше по серијата одложувања главно предизвикани од потребата да се иновираат претходните игри на Epic. Играта беше објавена како платен наслов со ран пристап. Планот беше да се направи бесплатно за играње во 2019 година. Fortnite е достапен во три верзии: Save the World, Battle Royale и Creative.

Најпопуларни Fortnite страници за обложување 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Верзии на Fortnite

Fortnite: Save the World

Тоа беше првиот објавен наслов. Тоа е игра за преживување со стрелачки одбранбени хибридни кули во која се сместени до четири играчи. Мисијата е да се бори против суштества кои изгледаат како зомби за да ја бранат територијата и предметите на играчите. Играчите можат да градат утврдувања и да користат стапици за да ги победат овие суштества.

Fortnite: Battle Royale

Беше објавен и во 2017 година. Околу времето на објавувањето на Save the World, Player Unknown Battlegrounds исто така стана широко популарен низ круговите на игри. Epic се пресели брзо за да изгради режим на Battle Royale на нивната претходна игра.

Во овој режим, до 100 гејмери се борат додека не остане само еден победник. Кога беше објавена како бесплатна игра во септември 2017 година, повеќе од 10 милиони играчи го прифатија Battle Royale во рок од две недели. Останува најуспешниот модел на Fortnite. Овој режим исто така се игра како Fortnite конкурентен од милиони гејмери.

Fortnite: креативно

Излезе во декември 2018 година. Овој режим им даде на играчите уште поголема слобода. Тие можат да создадат свои борбени арени и светови. На нивните приватни острови, играчите можат да имаат пријатели и да имаат натпревари како трки. Започна како купена игра пред да се пресели во модел за бесплатна игра.

Save the World е поддржан на macOS, Windows, Xbox One и PlayStation 4. Battle Royale и Save the World се поддржани на сите овие плус Android, iOS и Nintendo Switch.

Обложување на Fortnite

Како врвен е-спорт, Fortnite е достапен на многу каталози на сајтови за еспорт обложување. Така, првиот чекор е да пронајдете страница за обложување што ви одговара. Соодветноста се одредува според достапноста во вашата земја, пазарите и натпреварите за обложување, шансите и трансакциските трошоци меѓу другите фактори. Некои играчи, исто така, ја сметаат достапноста на онлајн апликација за обложување е-спорт како фактор на соодветност.

Вашите облози ќе бидат одредени според режимот на кој се обложувате. Најпопуларниот режим на обложување е Battle Royale. Популарен е поради поголемата непредвидливост и многуте луѓе кои учествуваат во неа. Поради бројките, се нуди во многу обложувалници и често има подобри коефициенти на Fortnite. Треба да се обратите и за тоа!

Избор на играчи

Следно, изберете ги вашите играчи мудро. Наједноставниот облог е 1X2, каде што го избирате вистинскиот победник.

Изборот на играчи се води со разбирање на ширењето на шансите. Распределбата на шансите покажува кој играч има подобри вештини. Ако играчите А и Б имаат распон од -1,5 (+130) и +1,5 (-158), соодветно, тоа значи дека играчот еден е повешт.

Сега, обложувањето на играчот еден (во најдобар од три) значи дека тој мора да освои најмалку два натпревари за да победи вашиот облог. Обложувањето на играчот два значи дека тие треба или да победат или да загубат со под 1,5 карти. Распространетоста на играчот два технички му дава на играчот слобода да загуби два натпревари и вашиот облог сепак победува.

Други популарни облози вклучуваат облог за времетраење на картата, Вкупно уништени кули, прв/втор победник на картата, вкупни рунди и хендикепи на кругови. Треба да напредувате кон покомплексните облози додека повеќе ги разбирате игрите и играчите.

Зошто Fortnite е популарен?

Ако 300 милиони луѓе сакаат игра, мора да има нешто посебно во неа. Обично тоа не се ни сложени работи. Едноставните работи како графика и мобилна поддршка можат многу да помогнат во популаризацијата на играта. Значи, што е посебно за Fortnite?

Повеќе изданија/режими

Трите начини на игра им даваат на играчите со различни вкусови разновидност за избор. Секако, луѓето сакаат да имаат опции. Ако сакате да го имате вашиот Специјален остров и целосна слобода, Creative е режимот за вас. Да ги убиете ривалите додека не станете последниот човек?

Играјте Battle Royale. Save the world е одлично за тимови кои сакаат да прават добро со елиминирање на зомби.
Некои луѓе сакаат да се префрлаат помеѓу различните режими од време на време. Ова добро функционира за да спречи играта да стане монотона.

Поддржано на различни уреди

Многу силна страна кога станува збор за модерното играње. Денес, повеќето луѓе пристапуваат на интернет преку мобилни уреди. Работењето на далечина, исто така, добива поголема популарност, што значи дека луѓето се движат многу. Овие луѓе сакаат да пристапат до нивните омилени игри од каде било и на кој било уред што го земаат со себе.

Fortnite се претстави одлично на овој фронт. Неговата почетна верзија поддржува четири оперативни системи. Двата следни режими додадоа уште два и неодамна беа лансирани за конзолите Xbox Series X/S и PlayStation 5.

Редовни натпревари

Постојат редовни натпревари организирани од ентузијасти на Fortnite ширум светот. Овие турнири се одржуваат онлајн во повеќето случаи. Ова им овозможува на играчите да играат од приближно каде било во светот. Некои од овие натпревари имаат и добри парични награди.

Со тоа што е-спортот станува мејнстрим низ целиот свет, овие натпревари прават добра почва за процут на Fortnite. Играта напредуваше и покрај аргументите од некои страни дека не е е-спорт. Некои сметаат дека тоа се многу паузи, на пр. кога се крие, го одзема „спортскиот“ аспект. Сепак, таа одново ги надминуваше овие критики. Ова е показател за каква возбудлива игра се работи.

Вклучување на обложување

Како и со многу други спортови, обложувачите се интересираат за Fortnite. Над наоѓање на најдобрата страница за еспорт обложување, сакаат да знаат како напредуваат игрите на кои се обложуваат. Сериозните обложувачи бараат време да истражат како играат различни тимови и играчи пред да стават пари на нив. Само ова заработи многу следбеници на Fortnite.

Ажурирања и поправки

Добрата игра треба да биде динамична. Fortnite тоа го докажа со производството на три начини на игра. Battle Royale беше особено навремена и мудра реакција на конкуренцијата. Дури и денес, можете да играте ажурирани верзии на Save the World. Epic направи добра работа со правење редовни ажурирања и брзи поправки на грешки за секој модел на игра.

Бесплатна игра и ран пристап

Воведувањето на ран пристап е добар трик за воведување луѓе во игра, но потребно е повеќе од тоа за да се задржат. Epic одлично ги искористи двете карти. Многу луѓе се приклучија на Save the World за да ја искористат опцијата Ран пристап. Некои останаа дури и кога стана премиум. Потоа, Epic го понуди својот најнов режим како игра за бесплатна игра. Ова е поттик за луѓето кои не се вклучиле во играта и награда за оние кои останале лојални на претходните режими.

Дали има турнир во Fortnite?

Да, постои а Fortnite World Cup, и многу возбудливи работи околу него.

Што е Fortnite World Cup?

Ова е годишен настан кој Epic го воведе по објавувањето на третата верзија на Fortnite. Воведниот турнир се одржа помеѓу 26 јули и 28 јули 2019 година. Домаќин беше на стадионот Артур Еш 23, 771, Њујорк, кој е најголемиот тениски стадион во светот. Светското првенство обедини соло играчи и тимови во различни категории, имено:

 • Солос (28 јули): 3 милиони долари парична награда за победникот, 50.000 долари за секој учесник. Победи Кајл Гирсдорф, 16-годишен Американец кој го користи онлајн прекарот Буга.
 • Duos' (27 јули): 3 милиони долари за победникот, 100.000 долари учество за секое дуо. Емил Бергквист Педерсен ака Нихрокс и Дејвид „Аква“ Ванг ја поделија главната награда.
 • Креативен куп: награден фонд од 3 милиони долари за победниците. Освоена од Фазе Сизорц предводена од „Fish Fam“
 • Pro-Am (26 јули): 1 милион долари за победниците, за да одат во добротворна организација по свој избор. Базен од 3 милиони долари за останатите, исто така да одат во добротворни цели по избор. Освоени од Airwaks (стримувач) и RL Grime (музички продуцент).

Квалификација

Имаше квалификациски процес кој избра околу 200 играчи/репрезентации за учество на Светското првенство. За да се квалификуваат, играчите и тимовите играа против други во нивниот онлајн регион. Секоја недела, соло играчи и дуо тимови од одредена област играа до десет натпревари со противниците во нивната категорија. Настаните се одржаа онлајн, а беа избрани околу 3000 тим/играчи со највисоки поени.

Потоа, 3000 учествуваа во неделниот настан каде што најдобрите 20 тимови/играчи се квалификуваа за Светското првенство. Повеќе од 40 милиони учесници учествуваа во процесот на квалификации на глобално ниво.
Сличен процес на квалификации имаше и Fortnite Creative Cup. Сепак, ова беше направено во пет двонеделни периоди помеѓу април и јуни 2019 година.

Играчите учествуваа во креативен предизвик секоја активна недела. Пополнетиот предизвик потоа беше доставен до Epic, кој пак користеше судиска комисија за да избере тројца од најдобрите за Светското првенство. Секоја квалификација заработила 5.000 долари.

Про-Ам тимовите беа избрани од Epic. Секој тим имаше стример (про) и славна личност (сум).

Правилно Светско првенство

На светското првенство во категоријата дуо и соло одиграа по шест натпревари. Останатите категории одиграа по пет натпревари/настани.

Второто издание на Светскиот куп Fortnite требаше да следи во април 2020 година. Сепак, тој беше откажан бидејќи светот влезе во строги ограничувања по избувнувањето на коронавирус. Изданието од 2021 година исто така не успеа да се случи поради истата причина. Сепак, Epic продолжува да одржува различни Fortnite натпревари онлајн.

Обложување на Светскиот куп Fortnite

Можете да се обложувате и на светското првенство и на квалификациските настани. Ова во голема мера зависи од вашиот букмејкер. Некои обложувалници ги покриваат сите настани, додека други нудат шанси само за одбрани е-спортски игри на Fortnite. Иако обложувањето на вистинскиот светски куп е најчеста практика, обложувањето на квалификациите ви дава голема предност. Ви нуди можност да се запознаете со тимовите и играчите во различни категории. На тој начин, доаѓате со знаење за тоа како да се обложувате во фазата на врвот на игрите.

Кога се обложувате на квалификациите, важно е да се обложувате мали. Огромниот број на играчи кои се обидуваат да добијат слот значи дека дури и играчите во голема мера аматери се пред себе. Користете го ова ниво чисто за запознавање со учесниците.
За среќа, има тенденција да има конзистентност меѓу најдобрите играчи. На пример, Airwaks и Grime имаат освоено повеќе од еден натпревар во Fortnite заедно.

Обложување на Fortnite кај провајдери

Како што споменавме порано, постојат неколку фактори кои треба да ве водат кога избор на давател на обложување да се обложуваат со. Обложувањето на е-спорт е сè уште релативно ново. Затоа, сè уште не стигнало до некои спортски книшки. Но, бројката е веќе доволно голема за да ве расипе за избор.

Покрај факторите споменати погоре, треба да погледнете и како спортската книшка ги прикажува нивните шанси. Секогаш играјте со шансите што ги разбирате. Повеќе за видовите шанси е дискутирано малку подолу.

Исто така, треба да истражувате пред да се обложувате. Некои совети за најдобрите тимови за обложување во Fortnite се дискутирани во следниот дел.

Сепак, обложувањето на е-спорт не треба да биде тешко. Тоа е речиси како и секоја друга форма на спортско обложување. Некои обложувалници сега вклучуваат обложување во игра на нивните пазари. Наскоро, веројатно ќе има виртуелни игри како што се случи со конвенционалните спортови. Продолжете да читате овде за ажурирања и гледајте ги обложувалниците што додаваат нови пазари на Fortnite. Исто така, не заборавајте да ги искористите многуте понуди што ги даваат обложувалниците кои сакаат да го популаризираат еспортското обложување.

Некои од водечките казина што треба да ги проверите често вклучуваат 888Betting, BetWinner, BetMaster, 22Bet, MegaPari и 1Xslots.

Значајни тимови на Fortnite

За време на неговото скоро четиригодишно постоење, многу играчи се обидоа да напредуваат на Fortnite и како соло и тимови. Повеќето од нив се доследни кога ќе стигнат до врвот и често се сигурни облози кога играат.

Познавањето на овие играчи ги подобрува вашите шанси да правите разумни облози за време на големите натпреварувања. Сепак, секогаш треба да запомните дека се соочуваат добрите против добрите и обложувањето останува игра на апсолутна среќа. Еве некои од најдобрите во играта:

Буга

Првото спомнување оди кај победникот на инаугуративната категорија на Светскиот куп Fortnite- Соло. Сега на 18-годишна возраст, американскиот младинец ја однесе целата награда од 3 милиони долари дома и сè уште е бранител на титулата. Тој имаше 59 поени на турнирот каде второто место го освои со 33.

Тој има учествувано во неколку натпревари за време на неговиот тим No Clout и како дел од неговиот актуелен е-спорт Сентинел. Тој е толку добар што Epic, развивачите на Fortnite, му дадоа скин во играта што личи на него во јули 2021 година. Како што може да претпоставите, тој игра Battle Royale!

Сентинели

Буга не е само големо име Сентинел. Тимот има играчи кои имаат три големи титули од создавањето на тимот во 2018 година. Тие го освоија Светското првенство и Про-Ам за кратко време додека играа. Тие се предводени од Дилан Спроус „Декван“ и имаат играчи како Тајлер Блевинс „Нинџа“, Денис Лепре „Клоук“ и Џејкоб „Кнапман“

Тимска тајна

Тимска тајна е европски гигант Fortnite кој има седиште во Берлин, Германија. Интересно е што е постар од самиот Fortnite кој е формиран во 2015 година. Него го предводат Maksym Koshkyn 'Maxaxi' и Victor Trifonov 'Vitrus Pro'. Тие постигнаа постојан напредок во натпреварите во Fortnite, искачувајќи се од 21-во на шестото место во las Polaris LAN Pro серијата. Ова е перспективен тим на кој секој обложувач треба да внимава.

Фазе клан

Ова е еден од најгледаните Fortnite тимови со 800 милиони плус прегледи на нивните видеа на YouTube. Тимот основан од професионалните гејмери Cloak, Team Captain и FaZe има интересен талент. Како што се Нинџа, Дакотаз и CouRage се дел од оваа штала.

Облак Девет

Облак Девет е популарен и успешен американски тим Fortnite. Тие беа одлични на Twitch и се меѓу најраните натпреварувачи на турнирите во Fortnite. Тимот составен од Камачоки, Брендон Алварад „Патито“, Тајлер Блевинс „Нинџа“, Тимоти Милер „Бизл“ и ТСМ_Мит има освоено 87% од Fortnite натпреварите на кои учествувале.

Добрите и лошите страни

Откако погледнавме зошто Fortnite е толку популарен, овој дел треба да биде само резиме на она што е дискутирано - плус многу малку дополнувања. И спомнување на недостатоците (кои се изненадувачки малку).

Добрите

 • Разновидност - Игрите им даваат на играчите три режими за избор
 • Редовни ажурирања - загриженоста на играчите се слуша и се постапува навремено, заедно со прекрасни додатоци
 • Повеќе натпревари - Постојат натпревари каде играчите можат да заработат вистински пари. Epic продолжи да држи некои од овие онлајн дури и за време на периодот на заклучување.
 • Компатибилност - Fortnite игрите се достапни на повеќе уреди и оперативни системи. Тие се во чекор со изданија како што е PlayStation 5.
 • Бесплатно играње - Креативниот режим на играта е бесплатен за играње и им нуди на играчите многу креативна слобода

Конс

 • Почетниот режим на Fortnite не е компатибилен со некои оперативни системи како Android и iOS
 • Fortnite: Battle Royale ги засени другите режими. Како резултат на тоа, се чини дека Epic му дава поголем фокус од другите режими, со што ги става во неповолна положба оние кои ги претпочитаат овие режими
 • Некои режими бараат од играчите да трошат пари за да играат

Разбирање на коефициентите за обложување Fortnite

Шансите за обложување се претставени различно во различни земји. Препорачливо е да се обложувате користејќи коефициенти што се користат во вашата земја или оние што добро ги разбирате. Шансите се појавуваат на три главни начини

Американски коефициенти

Познати и како коефициенти на парична линија, овие коефициенти се појавуваат како обични броеви со знаци + и - пред нив. Знаците за минус се даваат на играчите/тимовите за кои се смета дека има поголема веројатност да победат. На пример, тим со -100 коефициент е фаворит додека +100 е аутсајдер.

Дробни коефициенти

Исто така познат како британски или традиционални шанси. Првиот дел од фракцијата е колку ќе победите во однос на парите што ги ставате, што е вториот дел. Нарачките 10/1 значат дека ќе освоите 10 долари ако вложите 1 долари.

Децимални коефициенти

Популарни во Европа, овие коефициенти се нарекуваат и дигитални, европски или континентални шанси. Тие се лесно разбирливи бидејќи едноставно го множите коефициентот со вашиот влог за да ја добиете конечната сума што ја добивате ако вашиот облог победи. Ако вложите $5 на коефициент од 2,00, ќе добиете $10 ако победите, вклучувајќи го вашиот влог.

Исто така, треба да ги разберете шансите како наредени и акумулаторски облози. Овие се нови за обложување е-спорт и Fortnite, но наскоро ќе бидат популарни во многу обложувалници.

Совети и трикови за обложување Fortnite

Обложувањето на Fortnite esport не се разликува многу од обложување на други е-спортови. Затоа, нечесно е да се каже дека постои солидна стратегија за обложување што може да ве увери дека ќе победите. Тоа е прашање на случајност. За среќа, за разлика од другите спортови, Fortnite обично има натпревари до шест натпревари, така што добивате повеќе шанси.

Совет 1: Секогаш набљудувајте ги трендовите

Во натпревар од шест натпревари, можеби ќе сакате да ги избегнете првите еден или два натпревари. Доминантните играчи наскоро воспоставуваат тренд и продолжуваат да победуваат во последните рунди. Полесно е да се направат точни претпоставки во овие кругови.

Совет 2: Изберете специфични пазари

Немајте облози насекаде; имаат еден или неколку пазари и се специјализираат за нив. Можете, на пример, да се специјализирате за облози за целосен победник и времетраење на облозите во круг. Ова ве прави конзистентни во вашето истражување каде попрецизно ги гледате трендовите.

Совет 3: следете ги натпреварите

Често се вели дека вистинските фанови не ги ставаат најпаметните облози. Како и да е, за победа е потребна малку работа. Имајте го календарот за натпревари и всушност набљудувајте ги тимовите кога играат.

Конечно, треба да ги следите редовните совети за обложување што важат за сите спортови. Не се обложувајте емотивно. Имајте фиксен буџет. Играјте за забава наместо да заработувате.

Направете Fortnite обложувањето нешто за уживање и нешто што ќе ве натера да ја засакате играта (повеќе).

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Џанг Веи, попознат во Еспорт арената како „DragonMaster“, издлаби ниша како лидер на мислата на раскрсницата на онлајн казината и Esports. Со непогрешлив инстинкт за трендови, во комбинација со прецизно внимание на деталите, тој е и стратег и визионер во областа.

Send email
More posts by Zhang Wei

Најнови вести

Возбудливи кросовери и настани за подобрување на искуството во Palworld
2024-02-16

Возбудливи кросовери и настани за подобрување на искуството во Palworld

Со глобалната доминација на Palworld во индустријата за видео игри, обожавателите се возбудени за тоа што носи иднината за оваа игра за изработка-преживување што фаќа суштества. Во оваа статија, ќе истражиме некои забавни можности за кросовери и настани што би можеле да се одржат во Palworld.