Најпопуларни Call of Duty страници за обложување 2024

Во последниве години, Battle Royale игрите се покажаа како многу популарни во заедницата за обложување еСпорт. Добар пример за ова е FPS Call of Duty: Warzone. Бесплатен е за играње и достапен на низа платформи. Ова ги вклучува верзиите на конзолите на тековната генерација на PlayStation и Xbox, како и на компјутерите. CoD: Warzone е дел од 2019 година Modern Warfare, наместо да биде индивидуален наслов. Беше објавен за време на втората сезона на ажурирањата на содржината на Modern Warfare. Ова значи дека голема основана база на CoD плеери можеше да пристапи до неа.

Откако CoD: Warzone излезе во 2020 година, забележа значителен сообраќај на сервери. Играта беше прифатена како омилена од бројни професионалци за еСпорт. Како резултат на тоа, индустријата за коцкање, исто така, забележа. Програмерите зад играта се Infinity Ward и Raven Software.

Најпопуларни Call of Duty страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Краток вовед во Call of Duty е-спорт

Вториот работеше исклучиво на производство на делот за Студената војна во Warzone. Activision, компанијата зад минатите успешни наслови CoD го објави.

Играчите можат да изберат од два главни режими: Battle Royale или Plunder. Првото вклучува фрлање на мапа со до 150 играчи во стандардна игра. Голем број на ограничени временски кругови поддржуваат 200 играчи. Ова значи дека коцкарите ќе имаат многу избор за тоа кој да обложуваат.

Battle Royale

Овој режим е сличен на многу други популарни игри во жанрот. Играчите се натпреваруваат едни против други на мапа која постојано се намалува. Победникот е последниот играч/тим кој стои. Ако се влезе во област која не може да се игра, здравјето се оштетува од жолт гас.

Гасот се шири додека последните преживеани не бидат принудени да влезат во тесен дел од картата. Кога играчите умираат, тие се превезуваат на нов режим наречен Гулаг. Ги спротивставува на друг во меч на смрт. Победниците ја добиваат шансата да се вратат во Battle Royale. Љубителите на спортско обложување обично ставаат облози на преживеаниот играч или тим.

Пљачка

Во овој режим, тимовите работат заедно за да бараат купишта готовина што се расфрлани на картата. Играчите на Plunder автоматски се оживуваат по смртта. Главната цел е да се акумулира 1 милион долари. Откако ова ќе се постигне, започнува прекувремената работа и паричните суми се множат. За победник е прогласен тимот кој ќе успее да собере најмногу пари кога ќе истече часовникот.

Blood Money е варијација на овој режим во кој изведувањето на завршните потези ќе ги награди играчите со дополнителни пари. Тие исто така можат да учествуваат во договори. Со објавувањето на CoD: Vanguard излезе уште една варијација. Воведува летачки борбени возила на натпреварите. Овие фактори можат да влијаат на шансите за облог.

Сè што треба да знаете за обложување на Call of Duty

Бидејќи Warzone е толку добро воспоставена титула во рамките на еСпорт игри не треба да биде тешко да се најде обложувалница која се фокусира на неа. За да го пронајде, корисникот ќе треба да пристапи до табулаторот за пазари на еСпорт. Ако пристапуваат до широко онлајн казино, тогаш табот најверојатно ќе биде на страницата за спортско обложување.

Ќе има информации за претстојните натпревари. Корисниците можат да изберат кој играч веруваат дека има шанса да победи. Вообичаено 150 од нив ќе се натпреваруваат еден против друг во еден натпревар. Точниот број може значително да ги промени шансите. Ако коцкарите не го знаат рекордот на играчите, тие ќе имаат мали шанси да го добијат својот облог.

Warzone ја следи стандардната формула на другите Battle Royale игри. Опциите за Сајтови за еСпорт обложување ќе им биде познат на секој што се коцкал на слични наслови. Корисниците може да изберат играч кој ќе го предвиди како директен победник. Алтернативно, тие би можеле да се обложуваат дека ќе бидат во првите 3.

Исто така, постојат опции за апликации за обложување еСпорт кои им дозволуваат на играчите да ставаат облози во натпревари со CoD еден на еден. Сепак, сè уште е прилично нишан и бара од коцкарите да добијат покана од креаторите на содржина на апликациите. Еден уникатен аспект на оваа опција е дека непрофесионалците можат да се обложуваат на себе да победат.

Колку е популарен Call of Duty е-спортот?

Постојат бројни причини зошто милиони луѓе ширум светот избрале да ја играат оваа игра. Интернетот е исполнет со заедници фокусирани на Warzone и ставање облози на претстојните натпревари. Бесплатната и онлајн природа на играта е составен дел на нејзиниот успех.

Играта е прилично едноставна и забавна за играње. Ако луѓето сакаат да станат професионалци во тоа, има неколку вештини што треба да ги развијат. Постојат голем број на стратегии за зголемување на шансите за победа на турнир во Warzone. Коцкарите треба да внимаваат и на етаблираните и на ѕвездите во подем.

Интернет заедница

Бидејќи играта ја уживаат многу луѓе ширум светот, околу неа е формирана голема интернет заедница. Ова опфаќа плејада на сајтови за социјални медиуми. Постојат подредити посветени на специфични и ниши аспекти на Warzone. Ова вклучува совети, меми и дискусии за ажурирања на играта.

Апликацијата за стриминг Twitch е исполнета со канали каде што коцкарите можат да гледаат натпревари и да откриваат талентирани играчи. Бидејќи постои таква здрава заедница на интернет, новодојденците лесно можат да научат како да играат и да се обложуваат на треска.

Играње Call of Duty онлајн

Огромното мнозинство на еСпортови се играат исклучиво онлајн и Warzone не е исклучок. Главната разлика е во тоа што оваа игра дозволува натпревари со вкрстена платформа. Играчите на Xbox може да се натпреваруваат со луѓе на PlayStations. Играњето преку Интернет исто така значи дека играта се ажурира на редовна основа.

Сите грешки и проблеми може да се поправат пред да се намалат броевите на играчите како резултат. Понатаму се создава нова содржина. На пример, онлајн играчите на Warzone можеа да преземаат нови мапи, оружје, сцени и скинови.

Најголемите играчи на CoD

Играњето Warzone е хоби за многумина, но некои луѓе успеваат да го сторат тоа на професионално ниво. Ако некој сака да стане голем играч на еСпорт, треба да направи неколку работи. Прво треба да ја знаат Warzone внатре и надвор. Колку повеќе играат, толку подобро ќе ги усовршат своите вештини.

Присуството на турнири и настани ќе го подигне нивниот профил. Многу од најпрепознатливите имиња во еСпортот одвојуваат голем дел од времето за да ја играат својата одбрана. Доколку станат доволно познати ќе почнат да се појавуваат на пазарите за спортско обложување.

Зошто CoD го сакаат играчите?

Стандардната верзија на Warzone е бесплатна. Затоа луѓето од многу различни економски средини можат да уживаат во тоа. Тоа не е првата титула на бој ројал што стана популарна. Fortnite понуди сличен тип на игра. Сепак, играта е помалку цртана опција. Серијата CoD е добро позната по реалистичниот приказ на конфликтот.

Играчите можат да уживаат во оваа победничка естетика во режим на игра што поттикнува внимание, стратегија и постојано решавање на проблеми. Бидејќи Warzone има ограничен број на мапи, може да се претпостави дека нејзината повторлива природа станува здодевна со текот на времето. Сепак, луѓето продолжуваат да уживаат во тоа без разлика.

Како се игра конкурентниот CoD?

Еспорт играчите кои сакаат да имаат шанса за победа ќе треба да извршат неколку задачи. Важно е прво да ја проверите мапата на која ќе влезат. Можно е да се пукне и да се исече падобранот неколку пати за да се најде безбедна зона за паѓање. Играчите треба да ги чуваат своите пари пред да бидат убиени од непријател. Собирањето никогаш не е победничка опција. Понатаму, ако тие работат како дел од тим, паметно е да се споделат ресурсите.

Најголемите играчи и тимови на играта

Ако коцкарите сакаат да стават победнички облог во Warzone, од витално значење е тие да се запознаат со најуспешните играчи и тимови. Ова може да се менува на прилично честа основа. Голем број од нив се прикажуваат на апликацијата Twitch. Корисно е да се читаат неделни ажурирања за тоа кој надминал на неделните турнири во Warzone. Коцкарите исто така можат да внимаваат на ѕвездите во подем. Обложувањето на нив е идеално за секој кој бара добри коефициенти.

Дали има првенство во Call of Duty?

Call of Duty League беше основана дури во 2020 година. И покрај тоа, таа успеа да привлече значително внимание од заедницата на коцкање. На турнирот доминираат тимови од САД. Првите три беа OpTic Texas (поранешен Dallas Empire), Atlanta FaZe и OpTic Chicago (порано Chicago Huntsmen).

Ако коцкарите сакаат да разберат кои играчи од Warzone се најголеми, можат да ги проверат неодамнешното рангирање на моќ. На пример, во август 2021 година, петте најуспешни беа Supervan, Fifakill, Biffle, Jukeyz и Tommey. Овие играчи можеби не секогаш учествуваат во самата CoD лига, но има одредено преклопување.

Додека САД го сочинуваат најголемиот дел од победничките тимови, има неколку кандидати од ОК, Канада и Франција. Понатаму, поединечни играчи се сметаат за град од светска класа од Русија, Шпанија, Турција, Кина и Германија. Менаџерите на лигата често бараат нови ѕвезди за да се пријават. Тие можат да изберат луѓе кои станале професионалци преку соло натпревари. Рангирањето на овие поединци обично се заснова на тоа колку заработиле во добивки од настани.

Сè за Call of Duty League

Верзијата за еСпорт на светско првенство функционира на ист начин како и нејзините колеги од реалниот свет. Тимови од елитни гејмери се натпреваруваат едни против други за да ја освојат главната награда. Ова е обично во форма на готовина. На пример во специјалностите во 2021 година за Call of Duty League наградата беше 1.200.000 долари.

Додека тие се сметаа за ниша во минатото, светските турнири за еСпорт неодамна влегоа во мејнстримот. Коцкањето одигра улога во ова. Фановите на облози на треска препознаа дека обложувањето на овие настани е забавно и едноставно. Големите спонзори, исто така, го зголемија профилот на турнирите. Со обезбедувањето високи платени награди за победничките тимови, тие ја зголемија нивната елитна природа.

Светскиот куп во еСпорт е структуриран во форма на сезона. CoD one има пет фази во кои тимовите играат натпревари во текот на три недели. Ова им овозможува на коцкарите да ги проучуваат најдобрите играчи во подготовките за финалето. На секој голем турнир има 12 квалификациски тимови. Наградниот фонд е широко распределен. Дури и ако некој тим дојде на 8-то место во плеј-офот, сепак може да достигне 25.000 долари. Поради оваа причина Светското првенство привлекува искусни професионалци.

CoD: Обложување за Светско првенство во воена зона

Постои огромен пазар за воената зона за обложување на CoD. Почетниците може да се чувствуваат преоптоварени и збунети од сите опции. Изборот на добро познат турнир како што е CoD Лигата е идеален за овие коцкари.

Тие можат да се обложуваат на некои од најголемите играчи на Warzone во светот. Треба да се напомене дека оваа игра е всушност дел од CoD: Modern Warfare. Како резултат на тоа, опциите за спортски книги може да се најдат под овој наслов.

Како што еСпортот почнува да се сфаќа посериозно, се чини веројатно дека ќе има зголемување на онлајн казина кои нудат облози на Warzone. На природата на совпаѓањата ќе влијаат и новите ажурирања на содржината. На пример, објавувањето на Call of Duty Black Ops: Cold War имаше големо влијание врз режимите на игра што се играат во CoD лигата.

Прашања за фер плеј

Коцкарите природно ќе бидат загрижени дека натпреварите на кои се обложуваат се одвиваат праведно. Реномираните сајтови за спортски книги исто така сериозно го сфаќаат ова прашање. Call of Duty League може да се игра само со помош на компјутер. Контролорот исто така треба да биде претходно одобрен. Натпреварите се одвиваат во контролирана дигитална средина каде што секој тим добива изедначен почеток. Ова помага да се спречи местење натпревари.

Постојат ограничувања на мапите, режимите на игра и оружјето што им се достапни на претендентите. Тие треба да се придржуваат до строги правила. Регулативата е важен аспект на еСпорт обложувањето.

Најдете ги совршените обложувалници за е-спорт CoD

Во минатото беше прилично тешко да се најде сајт што им дозволуваше на корисниците да се обложуваат на настани за видео игри. За среќа, ова се менува бидејќи еСпортот станува се помеинстрим. Постојат бројни провајдери за овој тип на облози. Најлесен начин да се утврди дали некоја компанија е специјализирана на овој пазар е да ја отвори својата страница за спортски книги. Ако има дел за еСпорт, тоа ќе биде добра вест.

Сепак, ќе биде уште потешко да се најде провајдер особено за Warzone. И покрај нејзината популарност, играта е повеќе ниша во светот на коцкањето во споредба со Fortnite или FIFA. Најдобрата страница за обложување еСпорт ќе има обемен каталог на титули за обложување. Коцкарите ќе имаат повеќе среќа ако чекаат глобални турнири на кои конкретно се прикажува Warzone. Веб-страниците за обложување CoD не се толку тешко да се најдат, бидејќи тоа е добро позната игра за обложување.

Ако луѓето сè уште се борат да ги лоцираат пазарите од традиционалните установи за коцкање, постои алтернативна опција. Тие би можеле да бараат специфични обложувалници за еСпорт. Бидејќи овие организации се фокусираат исклучиво на игри, тие ќе обезбедат поголема количина на наслови. Warzone може да биде еден од нив.

Следете ги најдобрите тимови CoD: Warzone и обложувајте се прецизно

Затоа што обично има 12 професионални тимови се натпреваруваат на турнир важно е да се запознаете со секој од нив. Ако го направите тоа, на коцкарот ќе му дадете увид за тоа кој е најверојатно да победи. Колку повеќе човек ги истражува тимовите, толку е попрецизен нивниот облог.

Лицето кое се обложува можеби ќе сака да ги анализира силните и слабите страни на секој тим што води во плеј-офот. Ако треба да направат дополнително истражување, корисни се сајтовите за стриминг на игри. Коцкарот може да следи поединечни играчи за подобро да го разбере нивниот рекорд.

Улога ќе имаат и сценаријата со кои се соочуваат на турнирот. Некои тимови напредуваат само во една одредена мапа и режим на игра. Кога се обложувате Call of Duty, треба да се земе предвид точната природа на рундите на натпреварот.

Што да барате во еспорт тим?

Дури и ако шампионската група од Војната зона има историја на победи, тоа не значи дека облозите се сигурна работа. Деталите за нивниот стил на игра ќе имаат ефект. Коцкарот најпрво треба да гледа стара игра на тимот за кој е заинтересиран да се обложи за победа. Тимот треба да покаже голем број клучни особини.

Секоја членка на Warzone ќе има специфична улога што ги исполнува нивните силни страни. Некои се агресивни, додека други се потактички. Клучната работа е дека поединците добро соработуваат како колектив.

Најдобрите играчи ќе отпуштат само ако се сигурни дека ќе обезбедат елиминација. Кога се случуваат промашувања, има тенденција да ги предупреди непријателите. Ако тимовите имаат ниска прецизност/рејтинг на удари, тогаш обложувањето на нив ќе биде ризик.

Како и експертиза за оружје, супериорниот тим ќе ги знае најдобрите места за слетување на почетокот на натпреварот. Веќе ќе има план за игра до кој ќе се држат. Поради оваа причина, професионалците поминуваат многу часови запознавајќи се со мапите на Warzone.

Значајни CoD тимови за обложување

Како и претходно наведените претенденти за CoD Лигата, има неколку тимови со висок ранг што напредуваат во други натпреварувања во Warzone. Проблемот со одредувањето на најдобрите е што тимовите редовно ги менуваат составите. Затоа е корисно да се заснова значајноста на долгорочен напредок.

275 турнири во Warzone се одржаа од март 2020 до ноември 2021 година. Награден фонд од над 8.000.000 американски долари беше поделен помеѓу тимовите. Најдобрите пет заработувачи во ова време беа: 100 Thieves, NRG Esports, FaZe Clan и New York Subliners. Ако некоја од овие групи се натпреварува со послабо рангирана, ќе има голема веројатност за победа. Ова ги прави прилично безбеден облог.

Добрите и лошите страни со обложувањето Call of Duty

Иако многу луѓе избираат да се обложуваат на натпревари на Call of Duty, тоа не е за секого. Со цел да се утврди дали е идеален еСпорт, коцкарот треба да ги земе предвид сите позитивни и негативни аспекти.

Добрите

  • Секој натпревар содржи околу 150 играчи кои им даваат на коцкарите многу избор.
  • Правилата на играта се прилично лесни за разбирање и учење.
  • Најдобрите играчи учествуваат на редовни турнири, што го прави поедноставно стеснувањето на потенцијалните победници.
  • Warzone е многу забавна игра. Некои луѓе гледаат натпревари исклучиво за рекреативни цели.
  • Има голема количина на медиумски шум пред големите натпревари во Warzone. Читањето публикации за нив ќе им даде на коцкарите дополнителен увид пред да се обложуваат на Warzone.

Конс

  • Иако натпреварите се забавни, тие можат да бидат и непредвидливи, што ги прави облозите помалку безбедни од другите еСпортови.
  • Интернетот е исполнет со заедници во Warzone, но може да биде тешко да се најдат страници што го прикажуваат на нивните пазари за спортски книги.
  • Ако коцкарите сакаат да гледаат натпревар во живо, ќе треба да го проследат онлајн. Ретко се случува натпреварите во Warzone да се емитуваат на телевизија.
  • Серијата CoD редовно објавува нови игри. Ова ја прави неизвесна идната долговечност на Warzone. Играчите и коцкарите на крајот може да го пренасочат своето внимание на друга игра со CoD.

Разбирање на коефициентите за обложување Call of Duty

Шансите за е-спорт обложување на Warzone ќе се заснова на неколку фактори. Некои луѓе сакаат да ставаат прилично едноставни облози како што е предвидување на севкупниот победник на натпреварот. Сепак, шансите за Warzone може да се променат ако се поконкретни. На пример, тие би можеле да предвидат каков резултат ќе акумулира победникот. Бидејќи режимот Plunder вклучува собирање виртуелни пари, облогот може да се фокусира на вкупната сума.

Картата може да игра голема улога во менувањето на CoD коефициенти за облог. Во многу случаи, давателот ќе им даде на корисниците избор на облози базирани на карти. Ако корисникот предвиде дека тимот А ќе победи, тој би можел да го усоврши облогот со погодување на бројот на карти на кои тимот Б ќе загуби. Алтернативно, предвидувањето може да биде која конкретна мапа ќе победи тимот А.

Хендикепите се популарни во светот на еСпорт коцкањето. Букмејкерот ќе го постави овој хендикеп. Чест пример е кога противничкиот тим има водство од 1 карта. На корисникот е да одлучи дали тимот сепак ќе победи дури и ако е во неповолна положба. Овој тип на облог има тенденција да има примамливи шанси, но е поголем ризик.

Совети и трикови за обложување

Најголемата предност што може да ја има еден коцкар е знаењето. Ако претходно го истражат секој тим и играч, ќе бидат многу подобри во изборот на победник. Интернетот е исполнет со овие информации, така што истражувањето не треба да биде премногу тешко. Исто така, мудро е да останете активни во онлајн заедницата на Warzone. Тоа им помага на луѓето да разберат непредвидени фактори кои можат да влијаат на облогот.

Исто така, добра идеја е љубителите на обложување сами да ја играат играта. Не постои подобар начин да се добие увид во предизвиците со кои се соочуваат играчите на Warzone. Редовните гејмери можат да останат информирани за ажурирањата на играта, како што се новите мапи, оружје и цели. Да се знае за нив е исклучително корисно.

Обложувањето на натпревари во Warzone е прилично едноставно. Професионалните играчи со најдобар избор на оружје имаат тенденција да победат. Овие често се оние со добра рамнотежа на оштетување, опсег и повлекување. Редовно се гледаат шампиони како користат SMG и AR. Х

сепак, програмерите на CoD се познати по тоа што ја менуваат статистиката на оружјето од време на време. Ова ќе ги принуди тимовите да смислат нови тактики. Коцкарите треба да останат свесни кога се случуваат овие промени за да не ставаат неинформиран облог.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim

Најнови вести

Искусете ги возбудувањата на MW3 Zombies: Operation Deadbolt во Урзикстан
2023-11-07

Искусете ги возбудувањата на MW3 Zombies: Operation Deadbolt во Урзикстан

Modern Warfare 3 воведува возбудлив нов режим на зомби наречен „Operation Deadbolt“. Овој еп од отворен свет, базиран на тимови, играч против животна средина се случува во Урзикстан и нуди уникатно искуство со стрелач со извлекување. Играчите мора да ги завршат задачите, да ги искоренат немртвите кошмари и успешно да извлечат од мапата. Тоа е сеопфатно искуство со зомби кое вклучува сосема нова механика, свежи начини за играње и низа возбудливи карактеристики.