NewBee

NewBee е врвен тим за е-спорт со седиште во Кина. Тимот победи на Интернационал 2014 и заврши на второто место на Интернационал 2017. ЊуБи имаше поделби во Дота 2 и Лигата на легендите. Исто така, тимот имаше поделби StarCraft 2, Warcraft 3 и Hearthstone. NewBee зеде дома 5 милиони долари во парична награда по победата на The International 2014. Победата ги внесе во Гинисовата книга на рекорди за најголемиот награден фонд на еспорт натпревар во тоа време.

За жал, во јануари 2021 година, NewBee и неговите играчи претрпеа трајна забрана од сите настани на Valve поради местење натпревари. Забраната ги вклучува и тимовите и играчите на League of Legends (LoL) и Hearthstone.

NewBee
Играчи на NewBee

Играчи на NewBee

Тимот на Dota 2 имаше неколку играчи кои го претставуваат NewBee на различни турнири. Меѓу играчите беа Ксу 'Муги' Хан, Јин Руи алијас Ак и Вен' Волшебникот' Липенг. Јан' Ваикси' Чао, Зенг Хонгда алијас Фејт и Лаи 'Фонте' Ксингју го претставуваа ЊуБи во различни натпревари Dota 2 во 2020 година.

Играчите на Интернационалниот тим за 2014 година беа Џанг' xiao8' Ning, Zhang 'Mu' Pan, Chen' Hao' Zhihao и Wang Jiao алијас Банана. Останатите членови на тимот беа Ванг СанШенг Жаохуи и Гонг Џијан, алијас ЗСМЈ. Сите членови беа Кинези.

Смеење на глас

На Лига на легенди тимот имаше неколку играчи во текот на годините. Овие се главно кинески, вклучувајќи; Fang Qi-Fan алијас Skye, Bao' V' Bo, Hong Hao алијас HanXuan и Zhu Yong-Quan алијас Quan. Други играчи се Lei' Corn' Wen, Zhang Hong-Wei алијас Mor, Li' Dream6' Xiang и Lin Wei-Xiang алијас Lwx.

Други врвни играчи кои го претставуваа тимот беа Лиу Кинг-Сонг, алијас Крисп, Ју „Хепи“ Руи и Ли Веи-Џун, алијас Васили меѓу многу други кинески играчи кои си заминаа по распуштањето на списокот.

Камен на огништето

Поделбата имаше помалку играчи кои го претставуваат NewBee отколку Лигата на легендите. Ву „Вејн“ Веи Хан „Принцот“ Ксијао и Фенг Џианбин, алијас Хулк, се меѓу играчите. Други се Шен Јанг, алијас God Slayer, Zhang' lovelychook' Bohan и Луо Сијуам, алијас Кисмет, кои исто така ја претставуваат NewBee во Камен на огништето натпревари. Останатите членови беа Hu' NaiGoD' Chao, Jiang Xu алијас Bubble, Song Ming алијас LonelyGod и Sung' Richard Knight' Bing. Сите играчи на списокот беа Кинези.

StarCraft 2

На StarCraft II списокот беше мал со само пет играчи. Баек Донг Јун алијас Деар (Јужнокорејец) и Саша Скарлет Хостин (Канаѓанец) беа меѓу членовите. Останатите членови беа Кинези; Ванг Ју Лун алијас Шана, Ли' ВРЕМЕ' Пеинан и Ху' Топ' Тао. Тимот беше распуштен во МАРТ 2020 година.

Воркрафт

На Воркрафт списокот беше создаден во 2018 година, но подоцна беше распуштен во април 2020 година. Членовите на тимот беа Гуо'еер0' Зиксианг (Кинеец), Џо Ју Јеон алијас LawLiet и Парк 'Лин' Џун, двајцата Јужнокорејци.

Играчи на NewBee
Најсилните игри на NewBee

Најсилните игри на NewBee

Дота 2

NewBee дојде во центарот на вниманието на почетокот на 2014 година. Ова беше за време на кинеската реконструкција пред почетокот на Меѓународнатачетврти турнир на. Тимот тогаш беше наречен „Дрим тим 2“. Гласините за нова облека за игри беа поттикнати од објавата на капетанот xiao8 на QQ каде тој рече: „Нов почеток во 2014 година по три години во LGD, засекогаш Dream 5“

За само неколку недели, тимот објави дека ќе учествува во третата сезона на Сина купот. Списокот, кој сè уште беше таен во времето на објавувањето, подоцна ги откри Му, ЧуАН, Хао и Фејт како другите членови покрај Ксиао. Последните четворица беа поранешни членови на Invictus Gaming и TongFu.
Лига на легенди

Тимот победи шест пати и загуби во десет наврати за да заврши на 4-тото место во нивната група за пролетна сезона LPL 2017 година. Тие сепак добија слот за плејоф каде што излегоа како победници со 3-1 против Invictus Gaming. Тие потоа беа поразени со 3-0 во четвртините од Едвард Гејминг.

Во Купот Демансија (2017), тие дојдоа до тажна 13-та позиција откако паднаа со 1-2 од Јанг Глори. Работите не се подобрија многу летото, кога победија девет и загубија седум, завршувајќи на третото место во групната фаза. Победата од 3-0 над Snake esports во плеј-офот повторно беше уништена со поразот со 0-3 од тимот WE во четвртините.

Најсилните игри на NewBee
Зошто е популарен NewBee?

Зошто е популарен NewBee?

Пред забраната, NewBee беше меѓу успешните и најпопуларните е-спортски тимови во Дота 2. Организацијата ја зазеде првата позиција во The International 4 и второто место во The International 7. The International, или TI, е врвот на натпреварувачката сцена Dota 2.

NewBee стана познат благодарение на нивната облека Dota 2. Врвните финиши во неколку настани каде што ги победија добро познатите противници ја зголемија нивната слава. Фановите ја гледаа потрагата на NewBee да триумфира на Интернационал 2014, еден од највозбудливите турнири. Ова беше моментот кога тие станаа славни со тоа што докажаа дека се најдобриот мрачен коњ во сезоната, победувајќи го Vici Gaming.

Во главниот настан на турнирот се натпреваруваа 16 екипи, а 11 од нив добија директна покана. Во исто време, останатите четворица мораа да се квалификуваат преку посебни регионални квалификации, при што второпласираните од квалификациите ќе имаат шанса да играат за конечната позиција на главниот турнир. NewBee беше еден од најдобрите тимови за е-спорт да добијат директни покани, а нивните парични награди создадоа нов рекорд. Ова го воспостави тимот како глобален тим за домаќинство Dota 2.

Зошто е популарен NewBee?
Награди и резултати на NewBee

Награди и резултати на NewBee

Дота 2

Dota 2 сè уште е меѓу најпознатите еспорт тимови на глобално ниво. Тимот освои повеќе од тринаесет милиони долари од различни натпревари на кои учествуваше. Изданијата на International 2014 и 2017 беа најзабележителни резултати. Тимот победи во изданијата во 2014 година заработувајќи рекордни 5.025.029 долари.

ЊуБи заврши како второпласирана по поразот од Тим Ликвид, но доби рекордна парична награда од 3.950.067 долари. Тимот, исто така, заработи 686.602 долари во парична награда од The International 2019 и покрај тоа што заврши на позицијата 11.

NewBee беше победник на неколку турнири, вклучувајќи го и ESL One Genting 2018, каде што заработија 160.000 долари. Тие, исто така, добија 150.000 и 69.000 долари за победа на Perfect World Masters и Galaxy Battles, соодветно. NewBee беа победници на Dota 2 Professional League Season 2 – Top и Nanyang Dota 2 Championships сезона 2, каде што заработија 238.000 и 100.610 долари, соодветно.

Тимот ја освои Светската сајбер арена 2014 година и заработи 326.257 долари. Подоцна на The Manila Major 2016 година, NewBee заврши на третото место, но доби 315.000 долари во парична награда.

Лига на легенди

Дивизијата на лигата на легенди не е толку успешна како тимот на Дота 2, но има пристојни резултати. NewBee заврши на шестото место на летниот плеј-оф LPL 2017 и заработи 30.400 долари. Тимот заработи 29.000 долари за завршувањето на шестото место во пролетниот плеј-оф на LPL 2017 година.

StarCraft II и Warcraft

Тимот немаше голем комерцијален успех на овие натпреварувања. Во StarCraft II, NewBee победи на NeXT 2019 пролет, но заврши како второпласирана во NeXT 2019 есен. ЊуБи заврши осми на екипното првенство на Кина 2019 сезона 2 и четврто на Тимското првенство во Кина 2019 сезона 1.

NewBee го освои Penguin Sky Cup и заврши на третото место на Super WGL 2019 (Team) Warcraft натпреварите. И двете од нив имаа мал комерцијален успех.

Награди и резултати на NewBee
Најдобрите и најпопуларните играчи на NewBee

Најдобрите и најпопуларните играчи на NewBee

Чен Жихао

Хао, често познат како генерал Хао во кинеската гејмерска заедница, е меѓу најентузијастичките играчи на сцената. Хао е искусен во натпреварите за LAN, откако се појави за еспорт тимови како NewBee, TongFu, Nirvana.cn, Pandarea, TyLoo, Invictus Gaming и Vici Gaming. Неговиот ентузијазам за време на натпреварите е легендарен. Тој има силна желба да убива како носител, за што сведочат неговите бројни нуркања за убиства.

Неговите опасни потези ја карактеризираат неговата личност, а наградите за поделби или неуспеси кои произлегуваат од неговата агресија можат да имаат корист или да му наштетат на тимот во кој тој учествува. Хао се натпреваруваше во секое издание на The International, пласирајќи се на 9-12-то место во 2011 година со TyLoo, 7-8-то во 2012 година (TongFu), 4-то во 2013 година (TongFu), прво во 2014 година со NewBee и 4-то во 2015 година (Vici Gaming), и 4-ти во 2016 година (NewBee).

Му

Џанг Пан е професионален играч на Dota 2 од Кина. Му се натпреваруваше со Тонгфу на меѓународните натпревари во 2012 и 2013 година, завршувајќи во првите осум и првите четири. Тој потпиша со NewBee на почетокот на 2014 година, го освои The International 2014 и беше член на тимот на The International 2015 и The International 2016. На 14 септември 2016 година, тој го најави своето заминување.

Xiao8

Занг Нинг тогаш беше пријавен дека е член на „Кинески Дрим Тим“, подоцна беше откриено дека тој бил купен од ЊуБи, заедно со Хао, за околу 100.000 американски долари, приклучувајќи им се на KingJ ZSMJ и Mu. Xiao8 ќе започне како играч за поддршка додека Банана и Саншенг не ги заменат ZSMJ и KingJ, предавајќи го offlane на Xiao8. И покрај тоа што беше речиси поразен во групната фаза, овој тим потоа ќе се кандидира за Интернационал 2014. Ксијао8 го објави своето повлекување од професионалната игра на Веибо на 29 јули.

Најдобрите и најпопуларните играчи на NewBee
Каде и како да се обложувате на NewBee

Каде и како да се обложувате на NewBee

Постојат неколку обложувалници кои нудат коефициенти за обложување е-спорт. Играчите на легална возраст за обложување можат да се обложуваат на такви игри ако коцкањето е-спорт е легално во нивната земја. Коцкарите избираат помеѓу скинови (виртуелни ставки во игрите) и вистински пари кога се обложуваат. Коцкањето на кожата сега е значително попопуларно од обложувањето во готовина. Играта е најпопуларна валута кај обложувалниците, со повеќе од половина од целата активност на обложување.

GGBet, 1Xbet и Betway се некои од елитните страници за обложување е-спорт кои нудат некои од најконкурентните шанси за обложување за еспорт на NewBee. Пазарите имаат Dota 2 и League of Legends, како и други промоции за е-спорт. GGBet продолжува да ги нуди најконкурентните пазари за обложување е-спорт.

Стратегии за обложување на NewBee

Еден од најдобрата стратегија е да се обложите на победникот на кој било натпревар NewBee на најдобрите страници за обложување е-спорт. Обложувањето со правилен резултат и обложувањето со хендикеп на пазарот на Победници на натпреварот се остварливи избори. Корисниците исто така можат да се обложуваат на тоа колку мапи NewBee ќе победи во серија и колку кругови ќе освојат на хендикеп на картата. Дури и ако се малку сложени, достапни се и облозите за извлекување на игри, продолженија и под/над на вкупно одиграните рунди на картата.

Играчите треба секогаш да ги истражуваат перформансите на тимот од минатото, вестите и општите трендови во индустријата за да ги водат нивните стратегии за обложување.

Каде и како да се обложувате на NewBee