Најпопуларни StarCraft 2 страници за обложување 2024

Популарен низ целиот свет, StarCraft II (SC II) ги предизвикува играчите да применат стратегија во реално време за да ја победат конкуренцијата на некои од најпопуларните светски е-спортски турнири. Од неговото лансирање во 2010 година, SC II продолжува да доживува огромни следбеници. Дури и со врвните игри како Dota 2 и League of Legends кои обезбедуваат врвни места во е-спорт натпреварите, StarCraft II сè уште привлекува огромен број следбеници.

SC II има специфичен формат, сленг и терминологија што врвните играчи ги усовршуваат да победуваат за време на еспортските настани. Обложувачите внимателно ги следат професионалните тимови и играчите за да се обложуваат на најповолните избори на платформите за еспорт обложување SC II. Всушност, сајтовите за е-спорт обложување нудат водичи за тоа како да се обложуваат на тимови, играчи и турнирски игри на SC II.

Најпопуларни StarCraft 2 страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Обложување StarCraft 2 2024 : сè што треба да знаете

Во 2010 година, претходникот на SC II на StarCraft Brood Wars уживаше во голема база на фанови, што му помогна на SC II да обезбеди моќна и експанзивна популарност кога првично беше лансиран. Во последниве години, милиони ја играат играта, следат пренос во живо и гледаат телевизија за да гледаат играчи кои се натпреваруваат еден против друг на турнирите.

Најпопуларен во Јужна Кореја, продуцентот на играта прикажува a StarCraft II шампионски настан. Фановите се зависни од играта и нејзините варијации, вклучувајќи ги Heart of Swarm и Legacy of Void. Гејмерите играат професионално, предизвикувајќи зголемен интерес за брендот. Сепак, борбите за правата за емитување доминираат во жанрот на онлајн обложување и принудија пад на мејнстрим видливоста на SC II.

Тешка конкуренција за СЦ 2

Популарните наслови за игри вклучуваат Лига на легенди и Дота 2, StarCraft конкуренти на пазарот. Бидејќи овие игри се исто така тактички и вклучуваат повеќе помлади играчи од SC II, спонзорите гравитираат кон пошироката публика. Во Јужна Кореја, Здружението на играчи на еСпорт емитуваше е-спортски настани StarCraft II околу една деценија и одби да го сподели профитот со креаторот на играта, Blizzard Entertainment.

Blizzard се здружи со ривалските дистрибутери и бараше хонорар од KeSPA за легално емитување на турнирите SC II. Како резултат на неуспехот на KeSPA да се придржува, најпопуларниот регион на SC II изгуби гледачи и професионални играчи.

Иако Blizzard го поддржува својот првенствен настан StarCraft II, кој има награден фонд од повеќе од 150.000 американски долари, првенството е послабо по популарност и парична награда. Слични глобални е-спортски настани им нудат на играчите награди од милиони долари. Сепак, SC II е популарна игра и возбудлива за гледачите. Сите главни страници за обложување со видео игри им нудат на коцкарите начини да се обложуваат на турнирите и настаните во SC II.

Причини зошто обложувањето StarCraft е возбудливо

Обложувачите може да се обложуваат на StarCraft II на платформите за обложување со видео игри на интернет. Обложувалниците на Esport нудат посветени обложувања за е-спорти за љубителите на игри. Во Јужна Кореа и Северна Америка, SC II останува популарен. Сајтовите за еспортски обложувалници нудат пристап во текот на целата година за обложување на професионални играчи од целиот свет. Играчите треба да ја прегледаат лиценцата на веб-локацијата за да се осигураат дека дозволува легално играње спортски книги за коцкари во е-спорт.

Пред обложување, почетниците треба да учат за е-спорт обложување онлајн. Обожавателите на еспортот не се нужно коцкари и можеби не ги разбираат правилата и придружните термини. Подготовката е клучна за коцкање на е-спорт тимовите и играчите.

SC II е игра со брзо минато, која користи сложени стратегии. Разбирањето како играат гејмерите е од витално значење за да се осигури дека почетник ќе избере остварлив облог за победа. Некои страници нудат водичи за обложување за да им помогнат на корисниците да разберат како да стават облог на учесниците на еспорт настанот SC II.

Ако уживате во обложување на игри со стратегија или RTS, топло ви препорачуваме да им дадете шанса на Времето на Империите серија. Обложувањето на AoE е многу слично со обложувањето StarCraft.

Зошто е популарен StarCraft 2?

Популарноста на StarCraft II произлегува од неговата долгогодишна традиција за е-спорт, која служи за привлекување играчи на глобално ниво. Повеќе од една деценија, играта продолжува да привлекува посветена заедница на играчи, кои уживаат во тактичката стратегија и возбудата што ги нуди играта.

Од своето основање, StarCraft им нуди на играчите огромна забава и можности да користат стратегии против конкурентите. Со повеќе од 500 големи тимови, базата на обожаватели на играта е значителна, дури и кога попопуларните игри го намалуваат уделот на глобалниот пазар на SC II.

Играта со брзо темпо бара интензивен фокус, извршување на повеќе задачи и координација. Како игра еден на еден, победникот ја носи крајната награда, победата. Играјќи против непријателот низ различни мапи, натпреварувачите избираат да се натпреваруваат како трка Terran, Zerg или Protoss. Секој лик доаѓа со свои посебни способности и сили, кои помагаат во нападот и совладувањето на непријателот.

Терановите поседуваат одлични одбранбени вештини и исклучителна мобилност. Протос единиците можат да нанесат огромна штета. Играчите мора да ги знаат силните и слабите страни, вклучувајќи го и најдобриот начин за распоредување на секоја единица за одбрана и победа над конкуренцијата. Додека играчите се натпреваруваат во реално време, играњето е интензивно и вклучува движења со голема брзина и нивоа на професионални вештини за време на натпреварите.

Глобално признавање

StarCraft II ужива голема база на фанови и многу играчи кои се успешни на глобалните натпревари. Корејските играчи се добро познати по доминацијата во SC II. Други региони учествуваат во натпревари за е-спорт, но заедницата на Кореја е најконкурентна и има некои од најдобрите играчи во светот. На меѓународно ниво, има неколку играчи кои оставија белег на играта, издигнувајќи ја заедницата StarCraft II на друго ниво низ целиот свет.

Додека многу играчи се фокусираат на натпреварите еден на еден. Играчите уживаат и во други режими и содржини во заедницата, вклучително и тимски игри. Од 90-тите, SC II го поттикна пазарот на Esports, создавајќи просперитетна конкурентна заедница. Тактички сложената игра и нејзините иновативни играчи ја поставуваат сцената за иден софтвер за про-игри, натпревари и заедници.

Како пионер на глобалниот е-спорт, Star Craft ужива континуирана експанзија. Делумно, силната конкуренција во Јужна Кореја и Северна Америка ја подгрева базата на фанови на играта и растот на професионалните игри. Има неколку истакнати играчи кои помагаат да се прикаже играта за време на натпреварите и да се зголеми нејзината долгогодишна популарност.

Сè за турнирите StarCraft 2

Blizzard Entertainment продолжува да ја организира Светската шампионска серија (WCS) за играчите на StarCraft II. Од 2012 година, настанот вклучува врвни играчи кои сакаат да покажат вештина и искуство. Пренесен и на YouTube и на Twitch, натпреварот има два големи настани годишно, кои им овозможуваат на гејмерите да купуваат купувања во играта за да помогнат во финансирањето на сцената на професионалната заедница на играта.

До 2013 година, WCS го промени форматот на настанот на шампионатот во формат на лига. И Премиер лигата и Челинџ лигата, составена од натпреварувања од пониско ниво, понудија конкуренција на високо ниво за играчите на SC II. Во 2014 година, некои корејски лиги беа инкорпорирани во форматот на WCS лигата.

Корејските играчи ја продолжија доминацијата на играта со освојување на натпреварите во WCS лигата низ целиот регион. До 2015 година, WCS повторно еволуираше, постепено го укинуваше врвниот формат за да ги интегрира регионалните квалификациски натпревари и турнири. Почнувајќи од 2016 година, некорејските и корејските рангирања беа одвоени, при што секоја донесе половина од семките за годишното финале на Глобал СЦ II.

Играње SC II онлајн

Веб-страници за еспортски обложување исто така опширно истражувајте го пазарот. Турнирите од висок профил за StarCraft II, како што се сериите на Светското првенство, Ѕвездената лига и Cosair Cup привлекуваат голем број натпреварувачи и гледачи. Популарноста на турнирот е поттикната од континуираната глобална свест на SC II за брендот од играчите на пазарот.

Ставањето облог на еспорт турнири StarCraft II е сложен потфат. Играњето без да го гледате натпреварот во живо е исто како да давате пари. Поради оваа причина, повеќето платформи за видео игри обезбедуваат можности за коцкарите да гледаат натпревари што се пренесуваат во живо во реално време. Дополнително, установите за е-спорт обложување прикажуваат различни опции за играчите кои се обложуваат на SC II.

Победник на натпреварот

Обложување со натпревари директно напред StarCraft е наједноставниот облог за коцкарите во е-спорт. Потребна е евалуација на натпреварувачите за правилно да се избере кој тим на крајот ќе победи во уништувањето на базата на натпреварувачот за да победи на натпреварот. Индивидуалните обложувалници имаат посебна ознака за победникот на натпреварот.

Од „Победник на натпреварот до „Директно“, етикетата значи исто. Како и другите натпревари за спортско обложување, куќата нуди коефициенти врз основа на рекордите, вештините и перформансите на играчот или тимот за време на натпреварите.

Резултат на картата

Обложувачите може да се обложуваат на тоа дали натпреварувачот освои карта за време на натпреварот или повеќе карти. На пример, обложувачот може да избере одреден играч за кој верува дека ќе ја уништи конкуренцијата и ќе ги освои сите карти против конкурентот.

Big SC II најдобрите е-спорт играчи на кои може да се обложите

Коцкарите можат да изберат да се обложуваат на севкупниот победник на турнирот. Шансите се засноваат на веројатноста дека конкурентот може победи на турнирот, со оглед на историските изведби и победи. Еве некои од најуспешните тимови на StarCraft II низ целиот свет.

Течност на тимот

Основана во Холандија во 2000 година, Team Liquid е еден од најуспешните гејмерски тимови во еспортот. Како професионалци на StarCraft II, тимот продолжува да се истакнува на врвните еспортски настани. Исто така познат по играњето во корејски натпревари, Течност на тимот има членови кои се преселиле во регионот за активно и успешно да се натпреваруваат во премиерните настани StarCraft II.

SCV Life

Порано еден од најсилните корејски тимови за е-спорт, SCV Life го вклучи првиот победник на сезоната GSL, Cool (FruitDealer). Забележителен по тоа што беше првиот тим што ги исплати платите на членовите на својот тим, SCV Life се распадна во 2013 година по неможноста да обезбеди доволно пари за спонзорство за да продолжи со работа. Пред распуштањето, FruitDealer беше најплатениот гејмер во тимот со плата од 30.000 долари.

Дигнитас

Дигнитас е во сопственост на Филаделфија 76ерс. Кошаркарската франшиза го стекна успешен тим за е-спорт во 2016 година, откако членовите се истакнаа во глобалните натпревари за Rocket League, League of Legends и CS:Go. Исто така познат по натпреварувачката игра во StarCraft II, тимот измина долг пат од неговото основање во 2003 година во американскиот Њуарк, Њу Џерси од Мајкл О'Дел.

Root Gaming

Во 2010 година, четворица ентузијасти на StarCraft II го создадоа ROOT Gaming и го развија тимот во еден од најпопуларните натпреварувачи за игри во патеката SC II од САД.

Злобни генијалци

Основана во 1999 година, Злобни генијалци специјализирана за склучување договори со гејмери, развивање маркетиншки иницијативи и создавање преноси за влијание и привлекување на глобалната гејмерска публика. Како еден од најстарите тимови кои учествуваат во видео игрите, групата има долга, успешна историја на натпреварувачки победи во SC II и други добро препознатливи е-спортски игри, како што се Dota 2 и борбени игри.

Победници на турнирот SC 2

Како некорејец, Клем е еден од најзначајните играчи кои го совладале SC II. Тој ја освои наградата за првото место на европскиот есенски мастер турнир SC2 во 2021 година. Супериорен играч, Клем е на врвот на својата игра и добро се натпреварува против најдобрите светски играчи SC II.

Како еден од најдобрите играчи ширум светот, Серал постои некое време. Професионален од 2011 година, тој е едно од главните имиња одговорни за растечката популарност на SC II на глобално ниво. Постигнувајќи го второто место на Мастерсот SC2 во 2021 година и освојувајќи го финалето на Мастерсот во 2020 година, Серал покажува супериорни играчки вештини, истакнувајќи го својот ветеран статус на глобалната сцена SC II.

Друг врвен играч во Кореја е Рог, член на Dragon Phoenix Gaming. Неговиот ранг на StarCraft 2 е висок и тој одржува одлични натпреварувачки резултати на некои од најголемите еспортски настани. Тој ги освои сезоните на Global StarCraft II во 2020 и 2021 година. Rogue продолжува да победува и да го одржува својот конкурентен пласман, ставајќи го меѓу еден од најдобрите играчи на SC II во глобалните е-спортови.

Добрите и лошите страни

Разбирањето на играта е од витално значење за ефективно, успешно обложување. Водичите за обложување StarCraft II може да помогнат, но некои обложувачи можеби претпочитаат да учествуваат во играта. Еве ги добрите и лошите страни на користење на водич SC II.

Добрите

Водичот SC II ги разложува стратегиите за трките на играта и секоја карта, што е од суштинско значење за играчите да знаат да останат конкурентни. Ако обложувачот не ја разбира стратегијата на играта, водичот е секако корисен.

Секоја карта е различна и играчите мора да ги научат тие разлики за да знаат како да го победат непријателот. За обложувачите, разбирањето како играчот победува ќе помогне да се знае зошто шансите се во корист на одреден гејмер. Генерално, водичите за игри се корисни за играчите и коцкарите, но има неколку недостатоци.

Конс

За да ја совладате мапата, најдобро е да ја научите картата за време на играта. Иако водичот е корисен, тој не може да подготви гејмер на ист начин како учењето преку акција во живо. Иако играчот може да доживее порази додека ги учи мапите, тој ќе заврши како посилен гејмер на долг рок. За обложувачите, познавањето на играта му дава предност на личноста во однос на другите кои ставаат облози врз основа на советите на другите. Дали добрите ги надминуваат лошите страни целосно зависи од перспективата на гејмер или обложувач.

За играчите, играта обезбедува возбудливо искуство со натпревар исполнето со акција. Со секоја игра, корисникот брзо се прилагодува на непријателските тактики, подобрувајќи ги вештините за координација и оптимизација на стратегијата. Дигиталните водичи се најкорисни за оние кои претпочитаат помош отколку прирачниот пристап, бидејќи дигиталниот водич редовно се ажурира со нови информации.

Интернет заедница

Ентузијастите на StarCraft II можат да се обложуваат на омилените играчи и тимови на популарните платформи за спортски книги низ целиот свет. Постои синергетска заедница SC II, која ги вклучува играчите кои ја поттикнуваат возбудата за игри и обложувачите кои се обложуваат на популарните победници. Обложувањето додава уште еден елемент на возбудувања за учесниците во веќе брзата игра. Од SC II до SC: Brood Wars, изведбите на популарната игра продолжуваат да привлекуваат професионални играчи на колото за игри.

Затоа, обложувачите имаат многу можности да ги прегледаат глобалните статистики и шансите на играчите. Со тоа што ќе остане во тек со правилата и стратегиите на играта, обложувачот ќе има шанса да ги предвиди победниците на турнирите. Водичите за обложување помагаат преку нудење детални информации за терминологиите, процедурите и тимовите за обложување.

Истражувањето на коефициентите на StarCraft му помага на обложувачот да донесе информирана одлука, пред да обложи средства. Обложувањето преку целата година е достапно за оние кои се обложуваат на професионални играчи. Повеќето лиценцирани веб-локации видно прикажуваат информации за лиценцирање на веб-локацијата. Сепак, обложувачот треба да провери кај управните тела за да се осигура дека спортската книшка легално функционира.

Лиценцираните места работат според строгите упатства, кои се на сила за да се заштити обложувачот и неговите пари. Прегледите на интернет се добар извор за коцкарите кои бараат добро почитувана веб-локација за обложување на онлајн е-спорт. И професионалните рецензенти и обложувачите даваат критики за искуствата со обложувалниците на StarCraft.

Шансите за обложување е-спорт на StarCraft

Професионалните играчи продолжуваат да ги усовршуваат вештините за професионално да играат StarCraft II. Бидејќи играта е пионер во е-спортот, некои тимови и играчи го усовршуваат занаетот повеќе од една деценија. За обложувачите, има широк спектар на опции за избор, вклучувајќи повеќе од 500 добро почитувани тимови на колото за игри.

Ако е запознаен со играта и главните играчи, обложувачот може успешно да ги избере победниците на турнирот SC II. Од WSC до Национален електронски спорт, натпреварите внимателно се следат од обложувалниците кои нудат шанси и пристап до начини за легално обложување на натпревари во еспорт.

Обложувачите обично ги разгледуваат размислувањата пред да се обложуваат пари. Знаењето за играта е корисно. Искусните играчи можеби ќе имаат подобра среќа да изберат победник. Ако е запознаен со колото, играчот може да разбере како одреден натпреварувач ја победува конкуренцијата, што е добра информација за обложувачот. Коцкањето во живо е исто така суштинско за мудро обложување. Со гледање на играта во живо, подобро ќе има информации во реално време за тоа како се одвива натпреварот или како настапува одреден играч пред да се обложи на омилениот натпреварувач на StarCraft за да победи на турнир.

Одговорно коцкање

Истражувањето на сајтовите за е-спортски коцкање е од клучно значење за да се осигури дека коцкањето ги добива најдобрите шанси, доживува брзи повлекувања и се натпреварува на ниво. Лиценцираните страници ќе ги прикажат најугледните натпревари во индустријата низ целиот свет. Да знаете како да се обложувате StarCraft е исто толку важно како и да разберете каде да се обложувате. Од рангирање на професионални тимови до историска статистика, знаењето е клучно за избор на победници во еспортското обложување SC II.

Потпирањето на шансите на спортските книшки не е ефективно како да се има длабоко разбирање на пазарот и знаење за одреден играч и неговата способност за изведување. И покрај тоа, шансите служат како водич, давајќи им на почетниците разбирање за веројатниот исход на натпревар врз основа на размислувања, како што се вештините за играње и минатите победи.

Совети и трикови за обложување на StarCraft

Онлајн обложувачите претпочитаат стратешки игри, како што е SC II кај главните спортски книги. Силно обложување на турнирите StarCraft II продолжува, бидејќи дигиталните е-спорт платформи нудат шанси пред турнирите. Од еден обложувач до друг, шансите варираат. Обложувачите може првенствено да се обложуваат на победниците на натпреварите и турнирите.

Некои турнири нудат најдобро од пет или најдобро од три, што им дава можност на обложувачите да го променат облогот. Од хендикепи до постигнување голови, коцкарите се обидуваат да го максимизираат приносот со избирање играчи со најдобри шанси за победа. Спортските книшки на SC II понекогаш нудат шанси за тоа колку далеку може да напредува играчот за време на турнирот.

Букмејкерите се борат со ажурирање на шансите за настани во живо. Доцнењето им дава на обложувачите прозорец да се обложуваат пред да се променат коефициентот. Важно е обложувачите да гледаат турнири и првенства за да обезбедат најдобри можности за избор на победници.

Ако онлајн спортската книшка не нуди гледање во живо, YouTube и Twitch се алтернативи. Двете платформи за видео стриминг имаат договор со Blizzard за пренос на турнири во живо. Еве неколку совети што треба да ги земете предвид додека се обложувате на StarCraft II.

  • Не ги занемарувајте малите турнири, кои нудат пристојни шанси и можности за обложување.
  • Погледнете го присуството на играчот на социјалните мрежи за да бидете во тек со информациите, што може да влијае на играта.
  • Минатиот успех не мора да ги гарантира идните победи на гејмерот

Растот на StarCraft

Организациите на StarCraft се домаќини на голем број турнири ширум светот годишно. Blizzard Entertainment продолжува да соработува со нови компании за да планира нови возбудливи турнири. Договорите помеѓу Blizzard и DreamHack, шведска компанија за игри признаена од Гинис за домаќин на најголемата LAN забава во светот, гарантира дека новите турнири ќе се проследуваат до милиони глобално.

Всушност, Blizzard ги зголемува наградните фондови, потег кој сигурно ќе ги мотивира, привлекува и задржува про-играчите за глобалните SC II настани. Иако популарноста на StarCraft II во Јужна Кореја продолжува, новите партнерства може да помогнат да се подигне брендот на уште повисоко ниво на препознатливост во Европа и во странство.

Повеќе од една деценија, StarCraft II го турка пликот во собирање значителен дел од пазарот за е-спорт. Пионер кој ги постави стандардите за идните брендови, играта продолжува да се развива менувајќи го начинот на кој допира до глобалната заедница SC II. Поставувајќи ја сцената за следното поглавје, турнирите од висок профил служат како позадина за растечкиот пазар на обложување SC II.

Глобалните конкуренти постигнуваат високи профили слични на професионалните спортски играчи, а големите брендови продолжуваат да спонзорираат и инвестираат во играта. Како резултат на тоа, милиони фанови се свртуваат кон игрите на StarCraft II за забава и возбуда.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim