Најпопуларни Warcraft страници за обложување 2024

Warcraft 3 е третото продолжение од Warcraft франшизата на Blizzard Entertainment. Таа е една од постарите игри за еСпорт, но сè уште се игра на професионално ниво, а професионалните турнири се одржуваат редовно. Овој дел подоцна ќе доживее враќање кога ќе биде повторно објавен како Warcraft 3: Reforged во 2020 година, поради зголемената популарност на играта во еСпорт сцената.

По објавувањето на Reforged, Blizzard потпиша тригодишен договор со ESL, гарантирајќи го местото на играта како еСпорт тела во наредните години. Иако можеби не е толку популарен како некои од поголемите титули, тој ја задржува лојалната база на играчи, привлекувајќи обожаватели од целиот свет.

Најпопуларни Warcraft страници за обложување 2024
Zhang Wei
ExpertZhang WeiExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Што е Warcraft еспорт игра?

Првично објавена во 2002 година како „Warcraft 3: Reign of Chaos“, играта беше развиена од Снежна бура и објавен за Microsoft Windows како дел од веќе познатата серија видео-игри на Warcraft. Но, до објавувањето на неговиот пакет за проширување, „Замрзнатиот престол“, неколку години подоцна во 2003 година, Warcraft 3 стана суштинска компонента на еСпорт сцената.

Ќе стане постојано присуство на различни фестивали за еСпорт, како што се Светскиот куп на електронски спортови, Светските сајбер игри и Светската серија на видео игри, за да споменеме неколку. Би бил особено популарен во Јужна Кореја и Кина. Додека неговата популарност малку опадна во 2010 година поради воведувањето на разни други наслови за еСпортови, таа задржа силно следбеници кои се зголемија во последниве години.

Warcraft 3 се случува неколку години по настаните на Warcraft II и ја следи приказната за обидот на Запалената легија да го заземе измислениот свет на Azeroth со помош на армија на Undead на чело со паднатиот паладин Артас Менетил. Ја следи Човечката алијанса, орсиската орда и ноќните џуџиња додека работат заедно за да ги спречат пред да го расипат Светското дрво.

Warcraft 3 е стратешка игра во реално време сместена во свет со висока фантазија. Стратегијата во реално време, или RTS, е поджанр на стратешки видео игри во кој сите играчи можат да играат во исто време во „реално време“ наместо во кривини.

Во стратешка игра во реално време, како што е Warcraft, секој играч ги позиционира зградите и единиците за маневри под нивна делумна контрола за да ги обезбеди локациите на картата и/или да ги десеткува ресурсите на противниците. Можно е да се изградат дополнителни единици и згради во традиционалната RTS игра, иако тоа обично е ограничено од потребата да се трошат собраните ресурси.

Сумирајќи, RTS игра како Warcraft вклучува собирање ресурси, изградба на база, технолошки развој во играта и индиректна контрола на единицата.

Обложување на Warcraft

Како што играта се зголемуваше во популарноста и како што еволуираше сцената за обложување еСпорт, неизбежно беше обложувалниците, спортските книшки и wow еСпортските обложувалници да почнат да го вклучуваат Warcraft 3 во нивната понуда за обложување.

Откако ќе одлучите да се обложувате на Warcraft, ќе треба да ја откриете точната страница за обложување еСпорт за облогот што имате намера да го поставите. Обложувањето со еСпорт сега е достапно на сè поголем број на онлајн-локации за коцкање, почнувајќи од традиционалните обложувалници до специјализираните еСпортски обложувалници.

Обложувањето на видео игри може да изгледа различно од традиционалното спортско обложување, но како што ќе се навикнете на еСпортови, ќе видите дека обложувањето на акција на еСпорт е исто како и обложувањето на фудбал, кошарка или коњски трки.

Значи, како да направите облог за еСпорт и како да го добиете вашиот облог? Тоа е исто како да направите и да добиете традиционален облог. Изберете го пазарот за обложување еСпорт кој ве интересира и проверете го шансите за еСпорт за да бидете сигурни дека тоа е во право за вас.

Големата предност со еСпортското обложување е тоа што е поинтерактивно со заедниците, преносот во живо, статистиката, социјалните медиуми и многу повеќе од најдобрите обложувалници за еСпорт што го прават обложувањето на видео игри толку одлично обложувачко искуство.

Зошто Warcraft е популарен?

Warcraft 3 беше огромен успех и повторно ги замислуваше онлајн видео игрите со повеќе играчи во краткото времетраење откако беше објавено. Играта продаде милиони копии, воспоставувајќи култен статус и многу лојални фанови. Кога играта влезе во натпреварувачката сфера на еСпортот, таа предизвика мноштво популарни турнири и играчи со ѕвезди.

Со толку многу истакнати игри на пазарот за е-спортски обложувалници, Warcraft 3 беше донекаде занемарен од обложувалниците, иако професионални турнирски настани продолжуваат да се одржуваат на различни места низ светот речиси секоја година.

Blizzard, од друга страна, знае да воскресне стара класика. Како што опаѓа популарноста на Warcraft 3, Blizzard одлучи да вдахне нов живот во играта. Warcraft 3: Reforged, визуелно подобрена и ажурирана верзија на класичната игра, беше објавена во 2020 година.

Интернет заедница

Играта беше особено популарна во Кина, Јужна Кореја, Германија, Шведска и Јапонија. Милиони луѓе ширум светот гледаа турнири како Светскиот куп на електронски спортови, Светските сајбер игри, Светските игри за еСпорт, Меѓународниот фестивал за еСпорт и Светската серија на видео игри. И играта не беше ограничена само на професионални натпревари; имаше стотици илјади корисници на различни аматерски натпреварувачки арени како Battle.net.

Играње на Warcraft онлајн

Гејмерите во Warcraft 3 се поставени на мапа и мора да соберат ресурси како злато и граѓа за да ја развијат својата база и да изградат доволно голема армија за да го поразат својот противник.

И тоа е само почеток на играта. За да победи во играта, играчот мора да ја брани својата база, а истовремено да ја уништи и непријателската база. Помеѓу многуте нови карактеристики, Reign of Chaos воведе две нови трки: Ноќните џуџиња и Undead да одат заедно со оригиналните Orcs и Humans, што го зголеми бројот на трки на четири.

Warcraft 3 е една од ретките игри кои вклучуваат херои во армиските единици, за разлика од игрите како Dota, League of Legends или Starcraft 2, во кои или контролирате шампион или се концентрирате чисто на градење база. Секоја трка на Warcraft 3 има уникатен херој, при што секој херој е класифициран врз основа на нивната основна состојба - сила, агилност и интелигенција.

Некои од најдобрите херои од секоја трка се планинскиот крал за луѓето, Таурен началникот на Орки, омилениот витез на смртта од доцните игри и расата ловец на демони на елфовите, која ги има веројатно најлошите херои во играта. .

Големи играчи на Warcraft

Warcraft 3 беше најверојатно првата компјутерска игра во историјата што ги роди легендите за еСпорт. Имаше многу добро познати имиња на натпреварувачката егаминг сцена на Warcraft 3.

Ли „Небото“ Ксијаофенг

Ли Ксијаофенг беше кинески мајстор на Warcraft 3 кој го револуционизираше начинот на кој човечката раса е претставена во играта. Тој ги освои Светските сајбер игри во црвениот дрес на Кина во 2005 и 2006 година. Ова натпреварување се сметаше за врв на меѓународните игри на Warcraft 3, а победата на Ли во неа две години по ред му донесе место во салата на славните Светски сајбер игри .

Јоан „ToD“ Мерло

Јоан Мерло е уште еден добро познат играч кој ги освоил Светските игри за еСпорт, Blizzard Worldwide Invitational и Cyberathlete Professional League. Восхитувачки настапи и на Светските сајбер игри, каде освои сребрени и бронзени медали и беше прогласен за најдобар играч на Warcraft 3 за 2007 година.

Ванг „Инфи“ Ксувен

Кога ја играше играта, Ванг Ксувен беше познат по подигнување на бројни офанзивни и одбранбени кули. Тој освои бројни турнири, вклучувајќи го и Меѓународниот еСпорт фестивал во 2007 година, KODE5 во Москва, Светските игри за еСпорт во 2008 година, Светските сајбер игри во 2009 година и Warcraft 3 Лигата на шампионите сезона XIV со тимот на World Elite.

Дали постои Warcraft турнир или лига?

Можеби најголемиот и најочекуваниот Warcraft турнир е ESL Pro Tour, или она што понекогаш е познато како DreamHack Open.

Dreamhack започна во раните 1990-ти како мал собир на соученици и пријатели во подрумот на основното училиште во Малунг Шведска. Таа беше преместена во училишната кафетерија во 1994 година, станувајќи еден од поголемите регионални демо-технолошки и гејмерски настани во тоа време. Ова беше и првиот настан наречен DreamHack.

Настанот, кој се одржа во 1997 година во Арена Куполен во Борланге, стана најголемата шведска LAN забава и третата по големина забава во Скандинавија во тоа време. Покрај тоа, DreamHack 2001 и последователните настани беа одржани во изложбениот центар Елмија во Јонкопинг, каде што остана оттогаш.

На 15 ноември 2012 година, DreamHack објави партнерство со Major League Gaming (MLG) и Electronic Sports League (ESL) за да го поддржи растот и развојот на северноамериканските и европските еСпортски сцени. Овие соработки вклучуваа универзални рангирања, унифицирани структури на натпреварување и други карактеристики.

На 30 септември 2020 година, ESL објави дека одлучил да се спои со DreamHack. Двата бизниси работат како еден, но двата бренда се водат независно. ESL Pro Tour 2020 е првата професионална турнеја Warcraft 3 во светот. ESL, во соработка со DreamHack, го организира, спонзорира и домаќин на настанот.

Сосема очекувано, првата земја која ја победи конкуренцијата на светската сцена е Јужна Кореја. Кога Gen.G, компанија за е-спорт со седиште во Калифорнија, ја отвори Gen.G Elite Esports Academy во Сеул во 2019 година, отидоа дотаму што рекоа дека „Јужна Кореја сè уште се смета за мека на еСпортот“ и дека „ова тука е најголемиот дел од талентите“

Јужна Кореја отсекогаш била дефиниција за тоа каква е конкурентната видео игра. Онлајн игрите завршија во Јужна Кореја порано и побрзо од кое било друго место во светот. Кога нацијата за прв пат воведе брз интернет кон крајот на 1990-тите, забележа пораст на бројот на 24-часовни кафулиња за игри познати како „PC bangs“.

Овие интригантни, често подземни, места еволуираа во епицентри на гејмерската култура, на крајот домаќини на неформални турнири. До 2000 година, јужнокорејските кабелски канали беа првите во светот што емитуваа натпревари за онлајн игри.

Според неодамнешното истражување на Министерството за образование, еСпортот сега е петта најраспространета идна работа меѓу нив јужнокорејски студенти, заостанати само спортисти, лекари, наставници и креатори на дигитални содржини. Во 2022 година, еСпортот дури ќе биде вклучен во Азиските игри.

Врвни играчи, како на пр Лига на легендиЛи Санг-Хјеок, со кодно име Факер, го постигнува истото ниво на слава и богатство како и идолите на К-поп. Милиони луѓе се вклучуваат за да ги гледаат како играат во реално време на интернет. Пред пандемијата, навивачите се натрупаа во еСпорт арени кои изгледаа како крст помеѓу рок концерт и стадион за проборење.

Најдобриот играч, не е изненадувачки, со корејско потекло. Џанг „Месечина“ Џе Хо е петкратен светски шампион во Warcraft 3, поранешен легендарен играч на Night Elf во Warcraft 3 и играч на Zerg во Starcraft II. Тој има освоено три телевизиски национални јужнокорејски лиги, како и четири сезони од Светската војна на MBCGame.

Месечината беше често видена во Warcraft 3 како користи стратегии кои станаа стандард за многу играчи на Night Elf и беа наречени „5th Race“. Учествувал и победил во најпреносливите игри на Warcraft 3 од кој било играч на Warcraft 3.

Кога Starcraft II беше објавен, тој се натпреваруваше на големи настани и за Starcraft II и Warcraft 3, но Мун на крајот се префрли на Starcraft II со полно работно време кога се приклучи Fnatic во јануари 2012 година.

Мун се појавува во документарниот филм „Beyond the Game“ како еден од играчите на Warcraft 3.

Обложување на Warcraft кај провајдери

Веб-страниците за обложување Warcraft 3 се практично детелина со четири листа, но има облози достапни на интернет. Новообјавениот Warcraft 3: Reforged, како и посветената база на обожаватели култивирана со децении, и успехот на обложување на облозите на World of Warcraft и Heroes of the Storm, сето тоа помогна на сцената за обложување Warcraft 3.

Постојат бројни спортски книги каде што можете да ставате облози на Warcraft 3. Мора да ги земете предвид вашите потреби и преференции кога ја барате најдобрата онлајн спортска книга. Фактори како што се колку често играте и типовите на облози што сакате да ги ставате може да имаат влијание врз вашата одлука. Некои луѓе можеби претпочитаат онлајн обложувалници со интерфејс лесен за корисникот, додека други можеби повеќе се занимаваат со бројот на облози што можат да ги ставаат дневно.

За да се обложите, прво мора да се пријавите кај реномирана обложувалница. За да ги намалите вашите ризици, прво треба да ги прегледате правилата на обложувалницата за обложување на Warcraft 3.

Најдобрите страници за обложување Warcraft 3 се како што следува:

  • 1xBet
  • Betwinner
  • 10 облог
  • Паримач
  • Бетсон

Имајте на ум дека само затоа што страницата нуди еСпорт, не мора да значи дека нуди обложување на сите натпревари. Повторно, бидејќи некои онлајн спортски книги само ги потопуваат прстите во водата во однос на видео игрите, тие може да изберат да се фокусираат исклучиво на големи настани како што се меѓународните купови додека ги игнорираат натпреварите за помали настани.

Имајте предвид дека не треба да се ограничувате само на една спортска книшка. Кога станува збор за обложување на Warcraft 3, не сите обложувалници се создадени еднакви. Некои може да обезбедат само неколку пазари, додека други може да обезбедат поширок опсег.

Што е најважно, не сите обложувалници за е-спорт се толку вредни или компетентни за одредување на цените на нивните пазари како другите. Затоа, пред да ставите облог, размислете за сите ваши опции. Наскоро може да откриете дека имате добро чувство за тоа со кои обложувалници се најисплатливи да се обложувате.

За плодно да се обложите на Warcraft 3, овие работи се најважните работи што треба да ги направите: учење на играта и гледање на моменталната форма на сите релевантни играчи и тимови.

Имајќи ги предвид овие работи обезбедува голема поддршка бидејќи тие се меѓусебно поврзани. Исто така, добра идеја е да се внимава на потезите на персоналот, бидејќи дури и малите промени можат да имаат големо влијание врз севкупниот исход на натпреварот Warcraft 3.

Обрнете внимание на тековните игри бидејќи тие може да имаат влијание врз идните игри ако сакате да заработите повеќе пари додека се обложувате на Warcraft 3.

Следете ги најдобрите тимови на Warcraft и обложувајте се прецизно

Некои тврдат дека Warcraft 3 е првата игра што ги создала првите легенди за еСпорт. Ова може да биде затоа што Warcraft 3 е високо 1 наспроти 1 eSport, со само некои мапи и турнири кои бараат 2 наспроти 2.

ESL Pro Tour 2021 е онлајн турнир со играчи поделени во три региони: Америка, Азија и Европа.

Редовната патека за натпреварување, без разлика на регионот, е да се пријавите за отворени квалификации и потоа да добиете место во затворените квалификации. Потоа учествувајте во затворените квалификации и дајте му место на предизвикувачот. Најдобро рангираните играчи се поканети на Челинџер; тие не се натпреваруваат во квалификациите.

Ако сакате да ги следите најдобрите играчи на Warcraft 3 и да можете прецизно да се обложувате, еве некои од најдобрите играчи на кои треба да внимавате.

Од Америка, треба да го гледате Виктор „Хитмен“ Лин, роден во Орегон. Тој е активен играч на Orc, кој моментално игра за DuSt Gaming и Zero Effort. Исто така од Орегон, Абдулазиз „Кранчер“ Абед е активен играч на Хуман. Во моментов е дел од DuSt Gaming.

На азиското бојно поле на Warcraft 3, Лаи „Шарена“ Јонгјун е професионален играч на кинески Ноќен елф. Се разбира, Џанг „Месечина“ Џе Хо е легендарен играч на корејскиот Ноќен елф, кој моментално игра за DRX. Гуо „eer0“ Зиксианг играше Орк кога беше со ЗДР, но сега игра Undead и тренер е од WFZ.

Еом „ФоКуС“ Хјо Суб, Парк „Лин“ Џун и Џеон „Соин“ Џин Хван се сите професионални играчи на корејски орки. Мун „Чаемико“ Чае Јанг, да не се меша со Џанг „Мун“ Џе Хо, е професионален корејски играч на Хјуман, кој моментално е во лига со RAPTOR Gaming.

Ксу „Тврдост“ Јуксинг, наречен и со симпатичен назив „Романтичар“, е професионален кинески играч кој е специјализиран за човечката раса.

На европската страна на играта, предводник на таблата е познатиот Дмитриј „Хепи“ Костин, најдобриот играч на Warcraft 3 кој некогаш потекнува од Русија, кој се фокусира на трката Undead. Андриј „Фоги“ Корен е од Украина и е специјализиран за трката Ноќни елфови.

Сергеј „Јастреб“ Шчербаков е уште еден руски играч, но тој е специјализиран за Човечката раса. Даниел „XlorD“ Спенст е професионален германски играч на Undead кој моментално ги застапува спортовите за глувци. Друг руски играч, Илја „Џони Кејџ“ Јашенков, е активен руски Хуман играч кој моментално игра за Тандер Дакс.

Добрите и лошите страни

Добрите

Warcraft 3: Reforged подобрува неколку аспекти од оригиналната игра додека ја остава основната игра непроменета, што е добра работа. Reforged, во најголем дел, ја подобрува визуелноста. Структурите, NPC-ите, чудовиштата и поголемиот дел од единиците се подобрени во однос на оригиналните игри.

Кампањите за еден играч во Reforged ќе ве окупираат со часови и часови, бидејќи прикажуваат проширени приказни раскажани од перспективите на различни раси. Дополнително, мисиите од оригиналната експанзија на Warcraft 3 и The Frozen Throne се вклучени во Reforged.

Конс

Откривањето на Reforged вети значителен графички ремонт, и додека Reforged ја подобрува визуелноста, вкочанетите анимации придонесуваат за севкупна визуелна евтина цена. Некои текстури и мапи имаат чудна заматеност што ги прави да изгледаат со помала резолуција отколку што се.

Бидејќи не можете да креирате специјални копчиња, мора да влезете во датотеките на играта и да ги измените во датотека DOC или TXT за да го рекреирате искуството. Како надополнување на сè, корисничкиот договор за Reforged е препишан така што Blizzard ги поседува сите сопствени игри. Reforged не нуди многу ново за ветераните да уживаат и ги отстранува функциите на кои тие играчи се навикнале.

Разбирање на шансите за обложување на Warcraft

во денешно време, онлајн обложувалница за е-спорт обезбедете им на обложувачите четири различни типови облози на Warcraft 3. Облозите од пазарот за обложување на победници на натпревари, пазарот за хендикеп, пазарот на фјучерси или директни победници и пазарот на специјални понуди се примери.

Пазарот за победници на натпревари е наједноставниот тип на пазар за обложување за разбирање. Играчите избираат кој од двата тима ќе победи на крајот од играта. Обложувањето со хендикеп става еден тим (најчесто фаворитите) во оценка неповолна положба (-0,5, -1 или 1,5, на пример), а за да победи облогот, тимот мора да постигне гол повеќе од нивниот хендикеп.

Покрај горенаведените пазари, обложувачите на Warcraft 3 можат да ставаат облози на пазарот на фјучерси или директни победници, каде што можат да го предвидат победникот на одреден турнир пред да започне, и на маркетите за специјални производи. Специјалните маркети се особено возбудливи бидејќи вклучуваат облози како Точен резултат или Број на убиства (над/под) кои само вистински обожавател на Warcraft 3 ќе може правилно да ги предвиди.

Совети и трикови за Warcraft

Тоа е неизбежно игра на среќа, како и со сите обложувања; сепак, обложувачите кои знаат најмногу за играчите и тимовите кои се борат секогаш ќе имаат поголеми шанси да стават победнички облог. Пред да ги ставите вашите облози на еСпорт, имајте ги на ум следните совети за обложување Warcraft 3.

Пред да ставите какви било облози, треба да бидете запознаени со сите најдобри играчи и тимови на Warcraft 3. Проверете ги резултатите на тимовите и играчите за да ви помогнат да ставате облози. Ако двата тима се степале претходно, тоа ќе ви даде идеја како ќе се одвива овој најнов натпревар. Ова е тип на информации што многу обложувачи ги користат за да им помогнат да го изберат најдобриот тим во а разновидност на еСпортови и традиционалните спортови.

На пример, ако еден од играчите ги добил последните десет натпревари меѓу нив, играчот што ги загубил тие десет натпревари веројатно нема да победи на единаесеттиот натпревар. Пред да изберете победник на тимски турнир, треба да ги испитате играчите на секој тим. Како се собира секој список? Побарајте ги резултатите од претходниот натпревар и натпреварување на секој играч за да добиете подобра идеја за тоа кој тим е најсилен.

About the author
Zhang Wei
Zhang WeiAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Џанг Веи, попознат во Еспорт арената како „DragonMaster“, издлаби ниша како лидер на мислата на раскрсницата на онлајн казината и Esports. Со непогрешлив инстинкт за трендови, во комбинација со прецизно внимание на деталите, тој е и стратег и визионер во областа.

Send email
More posts by Zhang Wei