Вашиот водич за коефициенти за обложување еспортски

Да претпоставиме дека планирате да започнете да се обложувате на вашите омилени еСпорт игри, а разбирањето како функционираат шансите ќе биде предуслов за успешни облози. Би било залудно да се обложувате на игри без да размислите кој има поголеми шанси за победа. Но, понекогаш, може да биде невозможно да се одреди кој тим има поголема веројатност за победа. Тука влегуваат шансите.

Букмејкерите користат коефициенти за да ја претстават веројатноста да се случи некој настан. Коефициентите исто така им помагаат на обложувачите да ги одредат игрите со поголема веројатност за победа. Кога подобрите се обложуваат на тимови кои сакаат да победуваат, тие можат да ги одредат нивните потенцијални добивки.

Обложувањето CSGO е доста популарно овие денови. Една од главните причини зошто обложувањето csgo е толку популарно е тоа што самата игра е многу популарна. CSGO, исто така, има огромна е-спорт сцена со луда возбуда и наградни фондови кои редовно надминуваат половина милион долари. CS: GO натпреварите се некои од највозбудливите спортски настани и луѓето сакаат да се обложуваат на нив.

Прикажи повеќе

Кога зборуваме за шутери во прво лице, веројатно првата игра што ни паѓа на ум е Call of Duty. Еден тон луѓе сметаат дека оваа е-спорт игра е пионер за стрелците во прво лице. COD е исто така една од најпопуларните игри, со милиони гејмери од целиот свет кои редовно играат Call of Duty. Тони повеќе гејмери влегуваат во Call of Duty бидејќи секоја година се објавува нова игра.

Прикажи повеќе

Во текот на изминатите неколку години, имаше огромен пораст на луѓе кои почнаа да се впуштаат во обложување за еспортски игри како League of Legends. Еден од главните фактори кои придонесуваат за тоа беше затворањето на редовните спортски настани поради Ковид 19.

Прикажи повеќе

Dota 2 е веројатно најпопуларната е-спорт игра, со неколку милиони активни играчи. Заедно со тие активни играчи, има многу други луѓе кои беа редовни играчи на Dota 2, но сега гледаат само е-спортски настани за Dota. Луѓето од двете овие заедници почнуваат да се впуштаат во еспортските обложувања поради тоа колку е возбудливо.

Прикажи повеќе

Ако веќе некое време играте видео игри или ако сте запознаени со видео игри за спортска симулација, тогаш веројатно знаете што е ФИФА. ФИФА е веројатно најпопуларната спортска симулациска игра таму, со стотици илјади играчи кои редовно ја играат играта.

Прикажи повеќе

Valorant започна со една од најдобрите маркетинг стратегии што некој некогаш ги видел. Беше толку успешен што милиони играчи почнаа да ја играат играта уште пред да излезе од бета фазата. Брзо напред до денес, базата на играчи за Valorant е сè уште силна. Играта има и масивна е-спорт сцена, со огромни настани секоја година.

Прикажи повеќе

Ако цел живот играте FPS игри, веројатно не сте слушнале за оваа игра. Сепак, ќе бидете изненадени кога ќе слушнете дека Age of Empires е супер популарна видео игра. Age of Empires, исто така, има своја е-спорт сцена, при што редовно се одржуваат е-спортски настани.

Прикажи повеќе

Лансирањето на Rainbos Six Siege не беше толку одлично, во најмала рака. Сепак, играта се промени многу од нејзиното лансирање. Успеа да добие тони влечење. Сега дојде до точка дека има огромна еспортска сцена посветена на R6.

Прикажи повеќе
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Сè што треба да знаете за шансите за обложување е-спорт

Но, не треба да се грижите ако се чувствувате збунети. Овој водич ќе ви помогне да разберете како функционираат шансите за обложување е-спорт за да се осигурате дека ќе донесете информирана одлука кога се обложувате.

Со тоа што е-спорт игрите стануваат популарни, коцкарите мора да разберат како да се обложуваат во различни тимови. Сепак, успешното обложување би било можно само ако знаат некои совети за обложување е-спорт. Еден од најкритичните совети е да разберете како функционираат шансите за обложување е-спорт.

Коефициентите за еспортски обложување им помагаат на подобрите да ги одредат настаните кои имаат голема веројатност да се случат. Еве, имате две игри со два можни настани по играњето. Работата е во тоа што едната екипа ќе победи, а другата ќе загуби. Додека двата тима можат да го добијат натпреварот, има еден кој има поголеми шанси за победа.

Како се пресметуваат шансите за е-спорт?

Обложувалниците за е-спорт користат различни фактори како што се историјата на тимовите, формата, достапните знаци, меѓу другото, за да ги пресметаат шансите.

Сепак, погрижете се да поминете низ неколку совети за обложување е-спорт за да научите како да ги користите шансите за да поставите успешни облози. Ако е можно, посетете ги другите страници за обложување е-спорт за да ги видите коефициентите што им ги дале на тимовите за кои сте заинтересирани да се обложуваат.

Линиското купување ќе ви помогне да знаете што предвидуваат другите обложувалници за играта, а вие може да ги користите тие информации за да поставите успешни облози. Може да барате и линија продавница е-спортски обложувалници што ќе ви ги понуди најдобрите исплати доколку победите. Ајде сега да дознаеме како функционираат шансите за обложување е-спорт.

Објаснети шансите за еспортско обложување

Како функционираат шансите за обложување еСпорт?

Кога се обложувате на е-спортски игри, гледањето на коефициентите може да помогне со корисни информации. Шансите за обложување се потпираат на веројатноста за да се одреди кој тим најверојатно ќе победи.

Ако шансите го фаворизираат исходот на одреден тим, тимот има голема веројатност за победа. Од друга страна, ако шансите не го фаворизираат исходот на тимот, тимот има мала веројатност за победа.

На пример, можеме да користиме бројки за да ја одредиме веројатноста за победа на тимот. Да речеме дека имате два тима, А и Б, каде што тимот А има 1/2 коефициент, а тимот Б има коефициент 2/1.

Кога се обложувате, ќе знаете дека екипата А има поголема веројатност за победа од екипата Б. Тимот А има 66,7% веројатност за победа додека екипата Б има 33,3% веројатност за победа. Сепак, износот што ќе го освоите кога ќе се обложите на даден тим да победи ќе биде многу под влијание на шансите.

Обложувалниците ги користат предностите на обложувачите кои не се заинтересирани за тоа како шансите помагаат во одредувањето на веројатноста. Вашиот омилен тим може да биде аутсајдерот, така што обложувањето на нив да победи би било предност за обложувалниците. Шансите се дека вашиот тим има големи шанси да загуби отколку да победи. Ќе разговараме понатаму како да ги читате и разберете шансите за да можете мудро да се обложувате.

Видови шанси за еСпорт

Кога ќе се приклучите на еСпортските обложувалници, веројатно ќе наидете на коефициенти прикажани во различни формати. Регионот и популарноста на шансите ќе ги одредат овие формати. На пример, повеќето обложувалници ќе ги прикажат своите коефициенти во три различни формати. Трите формати се:

  • Децимални коефициенти
  • Дробни коефициенти
  • Американски шанси

Повеќето обложувалници претпочитаат користење децимални коефициенти затоа што на обложувачите им е лесно да се разберат во повеќето делови на светот. Сепак, обложувалниците во ОК и САД не користат децимални коефициенти. Ако сте од различен регион и ги посетувате САД или ОК, ќе мора да се запознаете со нивните шанси за обложување за да поставите облози.

Коефициенти за дропка направете го најстариот начин на прикажување коефициенти. Фркционите шанси се користеле во коцкањето со коњски трки и остануваат популарни во ОК и Ирска. Кога се користат фракционите коефициенти за обложување во е-спорт игрите, двата тима ќе имаат различни фракции што ги претставуваат веројатностите за победа. Треба добро да ја направите вашата математика за да го знаете вашиот омилен тим и да победите ако се обложите на него.

Американските шанси постојат во Америка, но понекогаш може да ги најдете користени во Канада. Можеби ќе ги збуните американските шанси, особено ако доаѓате од други региони. Меѓутоа, штом ќе разберете како функционираат, може да се изненадите кога ќе сфатите дека се најлесни за употреба.

Ајде сега да дознаеме како да ги читаме и разбереме трите формати за обложување еСпорт. Исто така, ќе научите да ги користите коефициентите за да ги одредите омилените тимови и износот за победа по обложувањето.

Како да ги прочитате шансите за обложување еСпорт

Кои се децималните коефициенти?

Кога користите децимални коефициенти за обложување, треба да ја помножите сумата што ја обложувате (влогот) со коефициентот. Да речеме вашиот омилен тим А има шанси прикажани како 2,1. Кога ќе се обложите на тимот А да победи со влог од 10 долари, вашата вкупна исплата ќе биде 21 УСД.

Можете да ја пресметате вашата веројатност за победа со разработување на процентот на двата тима. Може да дојдете до процентот со делење на еден со коефициентот на тим, тие се множат со 100. За тимот А, процентот на победа е (12,1) x 100=47,6%.

Коефициенти за дропка

Ако вашиот омилен тим има 1/2 коефициент, а вие ставите облог со 10 $ за тимот да победи, вашата вкупна исплата ќе биде (2÷1) x $10 = $20. За да го пронајдете победничкиот процент на вашиот омилен тим, го земате броителот и го делите со вкупниот број на броител и именителот и ги множите резултатите со 100. На пример, процентот на вашата омилена тимска победа е (1÷3) x 100=33,3%

Како функционираат американските коефициенти?

Американските коефициенти доаѓаат со позитивни или негативни непарни броеви. На пример, вашиот тим може да има шанси од +200. Тоа значи дека ако се обложите со 100 долари, ќе добиете исплата од 200 долари откако тимот ќе победи.

Со неповолни коефициенти, прикажаните бројки значат сума што би ја вложиле за да освоите 100 долари. На пример, ако вашиот тим имаше шанси од -200, износот на влогот ќе биде 200 долари за да освоите 100 долари.

Како функционираат различните шанси за еСпорт по жанр

Кога учите како да се обложувате на еСпорт, треба да разберете како функционираат шансите за еСпорт. Ајде да анализираме различни игри за да дознаеме како функционираат нивните шанси.

МОБА

Игрите MOBA (Multiple Online Battle Arena) имаат три значајни прикази на коефициенти. Шансите може да се појават на обложувалниците во децимален, фракционо или американски формати. Обезбедете ве го разбираат турнирот и учесниците пред да ги ставите вашите облози.

Различните формати што се користат за прикажување на коефициентите ќе влијаат на тоа како се обложувате. Ако ја користите американската верзија, треба да ја разберете разликата помеѓу двата шанси кои се појавуваат со позитивен и негативен знак. Можете да ги користите трите формати за да ја одредите веројатноста за победа на вашиот тим.

Battle Royale

Кога се обложувате на Battle Royale, треба да развиете стратегија што ќе ви помогне да победите. Сметате тим или играч кој има досие за победа на неколку натпревари. Достапните шанси ќе ве водат да знаете кој тим или играч има поголем процент на победа. Овде ќе ги најдете шансите прикажани во трите формати - децимален, фракционо и американски формати.

Battle Royale игрите се CoD: Warzone и PUBG.

Ако сте во ОК, обложувајќи се на Battle Royale, вашите коефициенти ќе се појават во фракциони формати. На пример, ако се обложувате на а Call of Duty: Warzone игра, двете екипи кои играат ќе имаат коефициенти прикажани во фракциони формати. Во зависност од вашиот регион, може да добиете и коефициенти прикажани во децимален или американски формат.

FPS

Игрите со стрелец во прво лице (FPS) имаат шанси прикажани во трите формати. Кога се обложувате на FPS игри, размислете да барате игри со најдобри коефициенти и висок процент на добивка. Може да се обложувате на FPS игри како Battlefield, Call of Duty: Warzone, Team Fortress 2, Храбар, меѓу неколку други.

Спортски игри

Кога се обложувате на еСпортски спортски игри, најпопуларна игра е eSports FIFA играта. Добрата работа е што ако сте ентузијаст на ФИФА, ќе уживате во обложувањето на eFIFA бидејќи непарниот приказ е сличен на оној на вистинскиот фудбал. Кога се обложувате, барајте тимови со конкурентни квалитети.

Ќе откриете дека шансите ќе бидат прикажани во три формати во зависност од вашиот регион. Ако сакате да знаете кој тим има поголеми шанси за победа, непарниот приказ добро ќе ве води. Можете исто така да направите математика за да ја знаете сумата што ќе ја освоите по обложување за даден тим.

РТС

Стратегијата во реално време (RTS) се состои од неколку игри, вклучувајќи Доба на империите II или Starcraft II. Приказот на коефициентите зависи од игрите и регионите каде што обложувачите можат да пристапат до нив.

Обложувачите можат да најдат коефициенти прикажани во децимален, фракционо или американски формати. Човек треба да се интересира за шансите бидејќи може да ги познава тимовите или играчите со голема веројатност за победа. Коефициентите, исто така, ќе им помогнат на подобрите да ги одредат своите исплати во случај нивниот фаворит да победи.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)