FaZe Clan

FaZe Clan, претходно познат како FaZe Sniping, е компанија за еСпорт со седиште во Лос Анџелес, основана во 2010 година. Може да се пофали со конкурентни тимови во широк опсег на титули, вклучувајќи Rocket League, Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO), FIFA, Halo, Valorant, Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Fortnite, Call of Duty и PUBG: Battlegrounds. Овој врвен тим за е-спорт се приклучи на светот на игрите како тим на Call of Duty во кој се вклучени Џеф „Хаус мачка“ Еман, Бен „Резистенс“ Кристенсен и Ерик „КлипЗ“ Ривера.

Потоа, овие играчи се рангираа меѓу најдобрите снајперисти Call of Duty: Modern Warfare 2, што привлече големо внимание бидејќи играта сè уште беше во зародиш. Популарноста на оваа организација порасна уште повеќе кога го потпиша Тед „Факи“

FaZe Clan
Играчи на FaZe Clan

Играчи на FaZe Clan

Во споредба со другите тимови за е-спорт, FaZe Clan беше далеку од вообичаен. Нејзината содржина на YouTube беше повеќе за забава на своите фанови отколку покажување на моќта на своите играчи на турнирите. Овој аспект масовно го засили неговото следење на социјалните мрежи. Во 2012 година, каналот на YouTube FaZe Clan достигна 1 милион претплатници. До моментот на пишување, собра 7,69 милиони повеќе претплатници и 1,141,865,761 прегледи.

Денес, FaZe Clan е дом на над 90 еСпорт спортисти. Сите тие се исклучително талентирани да играат различни видео игри и да создаваат највисока содржина за игри.

Проверете го овој сеопфатен преглед на актуелниот активен список на FaZe Clan врз основа на некои од насловите што ги играат овие гејмери:

Контра-штрајк: Глобална офанзива

 • дожд (Норвешка), броки (Латвија), Твицз (Канада), ропц (Естонија), кариган (Данска), олофмајстер (Шведска), РобаН (Шведска) - главен тренер, иннерш1не (Русија) - помошник тренер

Fortnite Battle Royale

 • Мега (САД), Нејт Хил (САД), Дабс (САД), Бизл (САД), Монграал (Велика Британија), Мартоз (Холандија), Сентед (Канада)

Храбар

 • babybay (САД), supamen (САД), POACH (САД), dicey (САД), POISED (Канада), jdm (САД) - главен тренер, zecK (САД) - помошник тренер

Rainbow Six Siege

 • cameram4n (Бразил), soulz (Бразил), Bullet1 (Бразил), Astro (Бразил), cyb3r (Бразил), Рамаљо (Бразил) - главен тренер

Ракетна лига

 • Алушин (Канада), AYYJAYY (САД), Firstkiller (САД), Мупи (САД) - главен тренер

PUBG: Battlegrounds (PC)

 • Аици (Русија), Д1гг3р1 (Финска), Фекс (Британија), Густав (Данска), Диџ (Канада) - главен тренер

PUBG: Battlegrounds (мобилен)

 • Винторез (Тајланд), Корпаи (Тајланд), sOup77 (Тајланд), ТониК (Тајланд), БулШарк (Тајланд), МР5 (Тајланд), Мафија (Тајланд) - главен тренер

ФИФА

 • Тас (Велика Британија), Јас (Велика Британија)

ФИФА онлајн

 • Michael04 (Тајланд), TDKeane (Тајланд), JubJub (Тајланд)

Понекогаш, FaZe Clan може да донесе еден или двајца исклучително квалификувани играчи како замени за да ги пополнат своите списоци доколку одредени членови на тимот не се достапни за учество во големи еспорт настани. Ова може да биде од различни причини, како што се визни компликации и суспензии.

Играчи на FaZe Clan
Најсилните игри на FaZe Clan

Најсилните игри на FaZe Clan

Погледнете ги титулите во кои играчите на FaZe Clan се најсилни:

CS: ОДИ

Во 2022 година, кланот FaZe беше на врвот на светската ранг-листа CS: GO, соборувајќи Натус Винцере. Оваа игра со шутер со повеќе играчи во прво лице првично беше објавена во август 2012 година и е четвртиот наслов во серијата Counter-Strike на Valve. Може да се репродуцира на многу платформи, како што се Microsoft Windows, macOS, Play Station 3, Linux и Xbox 360.

Повик на должност

Некои од членовите на FaZe, исто така, покажаа извонредни вештини за играње на оваа популарна серија видеоигри со шутер во прво лице. Оваа компанија има тимови кои се натпреваруваат во различни титули, вклучително и Call of Duty: Warzone, Call of Duty: Infinite Warfare, Call of Duty: Black Ops 2, Call of Duty: Ghosts, Call of Duty: Втора светска војна и Call of Duty: Advanced Warfare.

Fortnite

Fortnite заслужува да биде во базенот на најсилните титули на FaZe бидејќи неговите членови собраа над 2 милиони долари играјќи го конкурентно. Epic Games ја објави оваа Battle Royale игра во 2017 година за плејада платформи, вклучувајќи macOS, Windows, iOS, Android и PlayStation 4 и 5.

PUBG: Борбени полиња

Друга од најдобрите игри на FaZe е PUBG: Борбени полиња. Оваа компанија има компјутерски и мобилни списоци со конкурентни играчи кои досега учествувале на над 45 турнири.

Најсилните игри на FaZe Clan
Зошто е популарен FaZe Clan?

Зошто е популарен FaZe Clan?

FaZe несомнено го заслужи своето место на листата на најпопуларните тимови за е-спорт. Многу обложувачи уживаат да се обложуваат на него бидејќи неговите членови се впуштија во 10+ игри, што значи дека не се ограничени на обложување само на една титула.

Освен тоа, оваа организација за е-спорт се етаблира како прилично доминантен тим кој е мртов во собата да биде најдобар. Нејзините играчи блеснаа на тони локални и меѓународни турнири за игри, освојувајќи го првото место на многу од нив.

Нешто друго што го прави FaZe Clan исклучително привлечен за коцкарите е неговата инклузивност. За почеток, неговите членови се од 20+ земји, вклучувајќи:

 • Соединетите држави
 • Франција
 • Шведска
 • Канада
 • Франција
 • Белгија
 • Словачка
 • Обединетото Кралство
 • Португалија
 • Казахстан
 • Шпанија
 • Кореја

Исто така, во 2019 година, FaZe Clan импресионираше многу луѓе во светот на видео-игри со потпишувањето на својот прв женски играч, Soleil "Ewok" Wheeler (пред да излезе како трансродова личност). И таа имаше само 13 години во тоа време, покажувајќи ја посветеноста на овој тим за негување на млади таленти за игри.

Понатаму, овој тим е фаворит за многу страсни обложувачи во еспорт бидејќи се достапни безброј страници за обложување FaZe Clan. Тоа им дава шанса да откријат што е можно повеќе од овие обложувалници сè додека не стигнат до една што одговара на нивните очекувања.

Зошто е популарен FaZe Clan?
Награди и резултати на FaZe Clan

Награди и резултати на FaZe Clan

Никој не може да побие дека FaZe е меѓу супериорните еспорт тимови во конкурентната гејмерска сцена денес. Иако допрва треба да добие награда, тој доби врвни пласмани во безброј еспорт првенства. Погледнете дел од неверојатните резултати на овој тим за различни титули.

R6

FaZe го освои третото место на Шест покани 2022. На Six Sweden Major 2021 година, го заврши првото место и се врати дома со 200.000,00 долари. Неговиот список на Rainbow Six победи тимови како што се Нинџи во пижами, DAMWON Gaming и Rogue.

CS: ОДИ

FaZe владее во светот на CS: GO најдолго време. 2022 година е едвај на половина пат, а веќе освои два трофеи, благодарение на првото место во XVI сезона на Intel Extreme Masters и сезона 15 на ESL Pro League.

Списокот CS: GO на оваа компанија се пласираше на 1-во и второ место во над 25 натпревари помеѓу 2016 и 2022 година.

ФИФА онлајн

ФаЗе ФИФА Онлајн списокот заработи 70.000,00 долари од освојувањето на два турнири во 2022 година. Во 2021 година, овој тим се пласираше на 1-во и на второ место во четири натпреварувања, вклучувајќи го летото EACC, Есенскиот куп на шампионите на ЕА и Континенталниот куп на ФИФАе.

Повик на должност

Со над дваесет најдобри три пласмани помеѓу 2020 и 2022 година, списокот на FaZe Call of Duty: Warzone заработи над триста илјади долари преку натпреварувачка игра. На пример, овој тим ја освои првата награда на Hitch Hide 'n' Seek (Hiders) 2022, Mountain Dew Showdown (2021), Twitch Rivals: Doritos Bowl | Warzone (2021) и World Series Of Warzone 2021 (Captains Cup (NA Duos)).

PUBG: Борбени полиња

FaZe се најде на третото место на PCS6: Europe 2022, со заработка од 27.000,00 долари. Во 2021 година, исто така, беше меѓу најдобрите тимови на истиот турнир, пласирајќи се на второто место. Оваа компанија за е-спорт учествуваше на осум натпревари на PUBG во 2020 година, но обезбеди само победи на првото место на PCS2: Европа, Toby's Tryhard четврток - недела 1 и Toby's Tryhard четврток - недела 3.

Надгледување

FaZe беше дом на неверојатно конкурентен список на Overwatch во 2016 и 2017 година. Првиот го виде тоа да се натпреварува на осум турнири, завршувајќи на прво и второ место на четири и три, соодветно.

Во 2017 година, FaZe учествуваше на седум турнири Overwatch, но беше само второпласиран на два.

PUBG Mobile

Списокот на FaZe PUBG Mobile беше прилично активен во 2020 и 2021 година. Се покажа лошо во вториот, но беше пласиран на 1-во и 3-то место на GamelinG Nations Cup 2020 и Suphanburi City Championship 2020 година, соодветно.

Награди и резултати на FaZe Clan
Најдобрите и најпопуларните играчи на FaZe Clan

Најдобрите и најпопуларните играчи на FaZe Clan

Играчите на FaZe Clan имаат различни нивоа на вештини, што им овозможи да постигнат различни подвизи. Ова се некои од најистакнатите членови на овој познат тим за еспорт:

Хавард „дожд“ Најгард

дождот е член на тимот на FaZe Clan Counter-Strike: Global Offensive. За време на пишувањето, тој донесе 896.795,87 долари со играње 112 CS: GO игри за оваа компанија и повеќе како дел од неговите претходни тимови, вклучувајќи ги LGB eSports и G2 Esports.

Финецот „кариган“ Андерсен

Како дождот, карриган е исто така високо остварен CS: GO играч. Тој игра Counter-Strike натпреварувачки од само 16 години. Од 2022 година, тој заработил 1,153,938,78 долари од 207 турнири за игри.

Андреј „бејбибеј“ Френсисти

Babybay може да се пофали со ѕвездени таленти за игри што го виделе како заработува илјадници долари преку натпреварувачка игра. Пред да се приклучи на тимот на „Валорант“ на Faze Clan, тој беше професионален играч на Overwatch.

Крис „Симп“ Лер

Симп исто така се здоби со признание како еден од најдобрите членови на FaZe. Тој одигра огромна улога во успехот на списокот на Atlanta FaZe Call of Duty поради неговите многубројни победи на турнирите.

Симп освои повеќе од десет локални LAN турнири пред да наполни 18 години, што го прави инспирација за многу млади COD играчи.

Најдобрите и најпопуларните играчи на FaZe Clan
Каде и како да се обложувате на Faze Clan

Каде и како да се обложувате на Faze Clan

FaZe Clan има професионални тимови кои играат многу видео игри, што го прави еден од најдобрите тимови за е-спорт за обложување. Обложувачите кои се заинтересирани да се обложуваат на него мора прво да го пребаруваат интернетот за највисокиот клан Фазе сајтови за обложување е-спорт.

Овие обложувалници треба да понудат широк опсег на пазари, како што се повеќето убиства, аутрајти, хендикеп, ширење на поени, парична линија и МВП обложување/најдобар играч. Покрај тоа, тие мора да обезбедат конкурентни коефициенти за да обезбедат коцкарите кои обложуваат со вистински пари да извлечат максимум од овој потфат. Друг важен аспект што треба да се земе предвид е покривањето на еспортот. Додека некои обложувалници се фокусираат на големите турнири на кои FaZe Clan учествува, други обезбедуваат шанси само за помали настани.

Обложувањето на FaZe Clan е лесно со најдобрите сајтови за обложување е-спорт. Обложувачите треба само да се обложуваат на натпревар што го играат нивните играчи и да ги вкрстат прстите. Сепак, тоа не значи дека тие треба да се нурнат со глава.

Обложувачите почетници мора да започнат со истражување на Faze Clan. Кои се некои од играчите со најдобри перформанси на овој тим и кои натпревари ги играат? Ова им дава навестување за тоа со кого вреди да се обложуваат ако планираат да стават МВП облог. Исто така, се препорачува грабање бонуси за да се зголеми нечиј банкрот.

Каде и како да се обложувате на Faze Clan