Natus Vincere

Natus Vincere е организација за игри со повеќе игри, основана во 2009 година и е со седиште во Киев, Украина. Во текот на неговото формирање, е-спортот брзо се здобива со популарност, а многу профитабилни натпревари беа во пораст. Неговата целосна верзија беше усвоена откако нивната база на обожаватели ја избра на настан што се одржа специјално за да се најде соодветна замена.

Конечната форма на името беше добиена по натпревар на навивачи што го одржа организацијата за да се бара името на тимот. Натус Винцере на латински значи „роден за победа“, што беше крајната цел на тимот да стане еден од најдобрите е-спортски тимови во индустријата.

Natus Vincere
Играчите на Na'Vi Esports

Играчите на Na'Vi Esports

Дивизијата за контра удар е составена од Украинци, С1мпле (Костилиев Олександр) и Б1т (Ваховски Валерии). Останатите 3 играчи, Перфекто (Залутски Илја), Бумбл4 (Михаилов Кирил) и Електроник (Шарипов Денис), се Руси.

V-Tune (Воробеј Алик), Ноун (Миненко Володимир) и GeneRaL (Нигрини Виктор) се сите Украинци во списокот на Dota 2. Коробкин, Илја, исто така од Украина, и Соло (Березин, Алексеј) од Русија го сочинуваат тимот од пет лица.

Во минатото На'Ви имаше тим од Лигата на легендите, но играчите се разделија. Тимот беше распуштен. Само до март 2021 година, ентитетот се врати на сцената на League of Legends: Wild Rift. Новиот тим е со седиште во Европа и се состои од пет кинески играчи, вклучувајќи ги Женг Џулиен, алијас Дух и Јузи (Зенг Шијинг). Другите членови се Гуаншенг Ксу, алијас СкајФЛ, Симоне Му, позната по нејзиното гејмерско име Муму и Сипенг Ху, алијас Гарен.

Играчите на Na'Vi Esports
CS: GO дивизија

CS: GO дивизија

Тимот Counter-Strike беше основата на основата за тимот. Две години по формирањето на ЦС, беше формиран тимот на ФИФА. Сцената на онлајн игри рапидно растеше во популарност пред нејзиното формирање. Разновидноста на првенства со големи награди продолжи да расте. На настанот Intel Extreme Masters во 2009 година, кој се одржа во Дубаи, Мурат, полно име Арбалет Жумашевич, прогласи создавање на група за еспорт.

Арбалет, кој претходно работел како патрон, тргнал да формира а стручен тим. Тој требаше да биде примарен спонзор. Тој требаше да ги тренира играчите и да се грижи за парите, од плати до исплати на летови. Целта беше да се приклучи на лигата на најпопуларните еспорт тимови во Европа.

Тие ќе бидат следени од тимовите на StarCraft II, а исто така и тим во сцената на Лигата на легендите. Новоформираните тимови, сепак, не ги исполнија очекувањата и поради тоа беа распуштени. Еден играч, Јожик, беше исклучок, бидејќи се сметаше за еден од најдобрите играчи во тоа време во натпреварите на ФИФА. Понатаму, тој беше ценет поради неговата способност да ги воодушеви навивачите, за што сведочи неговата победа над дваесет и пет трофеи во различни натпреварувања.

Тимот на Глобал офанзив беше првиот што некогаш излезе како победник на три големи натпреварувања. Меѓу овие настани беа и Intel Extreme Masters и Светскиот куп во електронски спортови. Сите три се освоени во една календарска година, што е рекорд. Ќе победи и дивизијата Dota 2 Меѓународната 2011 година. Тој подвиг ги направи најпознатиот тим за еспорт во тоа време.

Rainbow Six Siege е растечка дивизија во тимот, како и PUBG. Други поделби во кои Na'Vi се тимови вклучуваат LoL: Wild Rift, World of Tanks, Paladins, Fortnite, Apex Legends и Mobile Legends: Bang.

CS: GO дивизија
PUBG

PUBG

Нави направи купување на тим на PUBG во 2018 година. Сите тројца играчи подоцна ќе бидат отфрлени во корист на TheTab, вистинското име Виталиј Каркешкин, Бесто, вистинското име Андреј Јонов и Цех9, вистинското име Арсени Иваничев. Портокаловите се Владислав Остроушко, а останатите тројца играчи се сите Руси. Ова се сегашните членови на тимот.

Тимот влезе во Rainbow Six Siege на почетокот на 2019 година, откако го купи Mock-it Esports тимот од Германија. Актуелниот список е составен од 3 Британци: Доки (Робертсон Џек), Блур (Мареј Бајрон) и Нејтан (Шарп Нејтан). Останатите двајца се Савес (Камиениак, Шимон) од Полска и Тајно (Олофсон, Рикард) од Шведска.

Во средината на 2021 година, тимот влезе во Valorant откако потпиша врвен тим за еспортски тим наречен Без притисок. Нивниот список содржи мнозинство Руси. Овие играчи се Кирил Нехожин, попознат како Облак, Денис Ткачев, познат како Динкз, Дуно, вистинско име Михаил Фокин и Николаев Јарослав алијас Џејди, кои сите се Руси. 7ssk7, официјалното име Артур Куршин, од Белорусија, моментално е единствениот неруски државјанин.

PUBG
Најсилните игри на Na'Vi

Најсилните игри на Na'Vi

Во дисциплината Counter-Strike, NaVi има долга и славна историја. Првата голема победа на тимот стигна во 2010 година на ESWC Украина. Потоа, Маркелоф и неговиот тим го победија SK Gaming во финалето на ESWC. Со тоа, Натус Винцере ја заслужи највисоката чест во историјата на украинскиот еСпорт. После тоа, во 2010 година, украинските победници на DreamHack Winter и Intel Extreme Masters 5 Овој период може да се смета за најпознатиот тим за еспорт NaVi Counter-Strike. Тимскиот список се промени со објавувањето на Counter-Strike: Global Offensive.

Формирањето на тимот на Дота во кој беа вклучени најдобрите украински играчи беше објавено во октомври 2010 година. Секцијата Дота на Нави беше лансирана во октомври 2010 година. По поразот на кинескиот тим EHOME во финалето, тимот беше поканет на Интернационал 2011, кој го освоија. Тимот Navi Dota2 eSport моментално е рангиран како еден од најдобрите во светот. Денди и Артстајл се уште се во ростерот, а тимот го предводат Акбар „СоНнеико“ Бутаев и Виктор „ГенераЛ“ Нигрини, двајцата по 19 години и Дмитриј „Дитја Ра“ Миненков, кој има 21 година. Тимот Dota2 на Navi е пример за тоа што може да се случи кога талентот ќе се сретне со искуството во добро избалансирана група.

Иако имаа тим во Лигата на легендите во 2012 година, Нави е релативно нов на натпреварувачката сцена. Тимот NaVi.LoL eSport сега има голем број на искусни играчи кои ќе се обидат да се натпреваруваат во Counter-Strike и Dota2 eSports. Овие новопотпишани играчи ќе се обидат да го доведат тимот на највисоко можно ниво на игра.

Најсилните игри на Na'Vi
Зошто е популарен Na'Vi Esports?

Зошто е популарен Na'Vi Esports?

Тимот освои 12 медали во првата година од постоењето и додаде состав на Dota во нивниот список. И покрај ова, следните години не беа особено плодни, при што речиси сите постоечки играчи и тимови беа заменети или целосно распуштени. Списокот на CSGO беше единствениот (донекаде) упорен и во составот и во перформансите низ годините. По освојувањето на ESL One изданието во 2018 година и на Копенхагенската Blast Pro Series во истата година, тимот NAVI CSGO сега се смета за еден од најдобрите тимови за е-спорт во светот. Тие го победија Фнатик во последниот натпревар од Сезоната 7-ма сезона на StarSeries и i-League CSGO во 2019 година.

Во 2010 година, НАВИ освои 12 медали, од кои осум златни и привлече голема публика. Hltv.org ги препозна достигнувањата на играчите: Едвард (5-то место), Старикс (4-то место) и Маркелоф беа прогласени за најдобри играчи во сезоната. Зевс, од своја страна, беше прогласен за најдобар капетан.

NAVI се сметаше за еден од најсилните тимови на крајот од ерата на DotA All-Stars, и како таков, поканата за The International беше логична. Тимот ги запрепасти сите во Келн, лесно победувајќи ја групната фаза. За време на плејофот, тие ја продолжија победничката серија. Тие лесно го победија фаворитот на турнирот, EHOME, во последниот натпревар на турнирот.

Таквата незапирлива сила се искачи на незапирлива сила и ја уништува конкуренцијата. Тие не беа запрени од поразот во првиот круг од Тим Ликвид во светското финале на Blast Premier. Редовно ги тепаа сите што им застанаа на патот откако беа испратени во заградата на поразениот и на работ на елиминација. Вака функционираше: Na'Vi ги победи G2, Liquid, Vitality и Gambit додека беа во долната заграда.

Зошто е популарен Na'Vi Esports?
Победничките тимови и најголемите моменти на Na'Vi Esports

Победничките тимови и најголемите моменти на Na'Vi Esports

Годината во која тимот доби најмногу награди беше 2010 година. Во финалето го победи СК Гејминг, што никогаш претходно го немаше направено тим од Комонвелтот на независни држави. Ова беше највисоката чест во историјата на украинскиот е-спорт.

НаВи потврди дека ќе учествува на уште два настани по освојувањето на изданијата на светските првенства во 2010 година: Арбалет Купот Далас и ГејмГун. На поранешниот турнир во финалето го совлада Мауспортс. Завршувањето на пол-позицијата на европските тимови им донесе вкупно 25.000 долари. Истата година, тие играа mTw.dk, дански тим, во финалето на Светските сајбер игри, каде што беа победници. Затоа, тие станаа првиот тим во светот кој ги освоил сите три најзначајни светски титули во исто време.

По создавањето на нов состав, На'Ви се бореше во првата половина на 2013 година да се наметне во натпреварите. Нивниот прв голем турнир победата дојде во април кога го освоија првото место во инаугуративната сезона на ESL Major Series One. На Alienware Cup во истата година, Na'Vi се соочи со девет од најдобрите источни страни. Тие стигнаа до финалето, каде што на крајот победија. Тие станаа еден од ретките западни тимови кои освоија голем кинески турнир. Слично се пласираа во финалето на Интернационалата 2013 година, но немаа среќа, губејќи го финалето во петтото коло.

Победничките тимови и најголемите моменти на Na'Vi Esports
Каде и како да се обложувате на Na'Vi Esports

Каде и како да се обложувате на Na'Vi Esports

Коефициентите на тимот Na'Vi на bet365, ArcaneBet, Rivalry и Pinnacle се само неколку од најдобрите страници за обложување е-спорт да ги барате шансите за тимот на Na'Vi. Исто така, GGBet, Betathome, Vulkanbet, 1xBet и Bethard се некои од локациите за наоѓање настани што го вклучуваат тимот Navi. Овие страници за обложување е-спорт нудат широк спектар на пазари, но играчот секогаш мора да се обидува да ги споредува и да ја избере најпродажната опција.

Неопходно е да се спроведат дополнителни истражувања за тимовите или играчите. Вредните информации за моменталната форма на тимот и клучните играчи можат да ви помогнат да ги забележите поволните можности за обложување. Сепак, одејќи на повеќето турнири, тимот Нави ќе има значајна предност во битките директни.

Тие се секогаш јасни фаворити, особено кога го играат својот најдобар CSGO на сите времиња. Во моментов, тие се сè и крај на професионалниот CSGO. Тие освоија девет големи турнири неодамна, вклучително и третата сезона на Грен слем на Интел за 1 милион долари. Без сомнение, тие се навистина најдобриот тим во светот во моментов за кој се обложуваат.

Сепак, формата е голем дел од секој натпревар, и таа е она што ги прави или прекинува натпреварите. Пред ставање на облози, затоа треба да се потврди дека информираните играчи се вклучени во предвидените натпревари. Информациите може да се најдат на веб-страницата на тимот или на страниците на социјалните мрежи.

Каде и како да се обложувате на Na'Vi Esports