Најпопуларни PUBG страници за обложување 2024

Секој со мал интерес за е-спортот знае за PUBG: Battlegrounds. Играта развиена од PUBG Corporation е жанр на бој ројал каде конкурентите се борат до смрт. Има до 100 играчи во играта надолу кои сакаат да се убијат едни со други. Бројните карактеристики ја прават играта предизвикувачка и возбудлива. Играта е подобрување на претходните модови создадени од Брендан Грин, со прекар „PlayerUnknown“. и инспириран од филмот Battle Royale.

Ова го прави живописно, а способното градење на постоечките идеи го прави многу рафиниран. Првото издание на PUBG беше специјално за Microsoft Windows. Ова беше во март 2017 година, направено преку модел за ран пристап напојуван од Twitch.

Најпопуларни PUBG страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Сè за играње е-спорт на PUBG

Првото целосно издание се случи во декември 2017 година, со изданија за Xbox Game Preview и Xbox One подоцна во истиот месец. Целосното објавување се случи во 2018 година. Истата година беше објавена бесплатна верзија на PUBG за iOS и Android мобилни уреди заедно со портата за PlayStation 4. Во 2020 година, беше објавена помоќна верзија за да се приспособат на стриминг на стадионите.

По неговото целосно објавување, над 50 милиони копии на PUBG беа продадени до јуни 2018 година. Денес, има над 400 милиони играчи регистрирани на PUBG. Честопати достигнува врвови од над 3 милиони истовремени играчи. Мобилната верзија забележа повеќе од милијарда преземања до март 2021 година, со што достигна повеќе од 6,2 милијарди долари.

Играта

На почетокот на играта, играчите се фрлаат на остров со карта. Овде, тие веднаш тргнаа да бараат оружје за да се одбранат и да ги нападнат ривалите. Тие мора да останат во мапата на сите точки. Како што играта напредува, големината на безбедното подрачје продолжува да се намалува.

Играчот мора да се труди постојано да биде на безбедно место за да ги намали шансите за фатални напади. Брзото размислување и одговори се основни вештини за победа. Рецензентите ја пофалија способноста на игрите за сместување на играчи со бавно ниво на вештина, а во исто време остануваат предизвик за оние со напредни вештини.

На жанр на битка Ројал многу од својата популарност му должи на PUBG. Го популаризираше жанрот толку многу што веднаш по неговото првично објавување, Epic се пресели да создаде Battle Royale модел на нивната игра, Fortnite. Неговиот ефект, исто така, доведе до создавање на клонови во Кина во неофицијален капацитет. Успехот на играта е препознаен со неколку номинации во категоријата Игра на годината.

Играта има освоено награди како Мобилна игра на годината (PUBG Mobile) на 36-то доделување на Joystick Awards, Esports игра на годината на SXSW Gaming Awards 2018 2018, Најдобра игра со повеќе играчи на The Game Awards 2017, меѓу многу други. Некои земји како Гуџарат (Индија), Ирак, Непал, Јордан и провинцијата Ачех во Индонезија чувствуваа дека луѓето премногу ја играат.

Како да се обложите на PUBG: Battlegrounds

Популарноста на PUBG веќе го прави неверојатен натпревар за обложување. Интернет-локациите за обложување и обложувачите го сакаат подеднакво. Тоа е лесна игра за обложување, особено ако сте редовен спортски обложувач. Дури и ако сте почетник, добивате можност PUBG: Бојно поле обложувањето е лесно. Вие само треба да го добиете следново право:

Научете ја играта

Ова се кажува во сите игри, но смешно е колку луѓе го игнорираат. Обложувањето на PUBG бара од вас да знаете повеќе од само целта на играта. Треба да ги разберете активностите во игра и како тие влијаат на исходот. Кои се најсмртоносните оружја? Во кои рунди се убиени најмногу играчи? Колку трае мапата?

Познавањето на овие работи ќе ви помогне да направите повеќе од само директни облози на PUBG. Можете да ја научите играта со играње или одвојување време за да ги гледате другите. Гледањето натпревари исто така ви овозможува да ги идентификувате најдобрите играчи, што е клучна информација при ставање облози.

Изберете ја вистинската страница за е-спорт обложување

Обложувалниците нудат речиси исти шанси. Сепак, тие се други фактори кои одредуваат дали страницата е добра за вас. Дали е лиценциран во вашата земја? Какви валути прифаќаат? Дали има трошоци за трансакција? Иако е можно да се игра на онлајн обложувалници за е-спорти кои не се лиценцирани во вашата земја, вие ја ослободувате привилегијата за заштита на играчите кога го правите тоа.

Зошто е популарно PUBG: Battlegrounds?

Повеќето играчи на PUBG дури и не престануваат да размислуваат зошто толку ја сакаат играта. Веројатно ќе ви загледаат празно и ќе се запрашате зошто поставувате глупаво прашање ако ги поставите нив. Дали е тоа реторичко? За нив, играта е само создадена за да бидат сакани. Но, еве што имаат да кажат оние кои се мачат да одговорат:

Возбудата

На многу онлајн форуми, играчите велат дека возбудата што доаѓа со PUBG е неспоредлива. Ризикот и напливот на адреналин што доаѓаат со обидот да се преживее во простор што се намалува и немилосрдните напади предизвикуваат зависност. Потребна е многу вештина за да се преживее.

Колку помалку останувате во играта, толку таа станува поризична - смешна, а? Исто така, нокаутирањето на противниците носи големо задоволство. Тоа е како бегство од реалниот живот, шанса да се ослободите во ситуации во кои обично би се воздржале.

На еден конкретен форум, играчите се согласуваат дека Брендан Грин, креативниот ум зад играта. „Знае нешто што другите не ни почнале да го конципираат. Неговото претходно искуство во индустријата помогна да се создаде режим на Battle Royale кој е неспоредлив.

Прекрасни карактеристики

PUBG има одлични карактеристики од првото ниво, сите прекрасни по квалитет. Има нови функции што треба да се отклучат на секое ниво, почнувајќи од оружје до награди. Додавањето нови функции во секое ажурирање значи дека играчите можат да имаат „нова“ игра секогаш кога играат.

Онаму каде што многу други игри имаат само текстуални разговори, PUG им овозможува на играчите гласовно да разговараат со други. Ова го прави искуството за играње уште поживотно. Играта има и функција против измамници за подобрување на фер-плејот.

Сместува различни нивоа на вештини

Критичарите ја оценуваат играта велат дека таа е исто толку погодна за почетници како и за професионалците. Како успеа да ги спои едноставноста и софистицираноста, ги држи главата и рамениците на PUBG над многу други игри.

Онлајн достапност

Ова е суштински услов за секоја видео игра денес. Треба да биде лесно да се игра и преку LAN мрежа и низ светската мрежа. PUBG нема заостанување во однос на стабилните врски. Играчите разделени со големи географски растојанија можат да играат еден против друг без да се грижат за различноста на нивните сервери. Оваа достапност го прави PUBG социјална игра која може да ги собере играчите ширум светот без фрустрации предизвикани од некои игри.

Обложување на PUBG

Лудилото за обложување служеше за зголемување на популарноста на еспортските игри. Како една од најдобрите игри, PUBG е сакан бројни сајтови за обложување е-спорт. Како што многу луѓе го наоѓаат на сајтовите за обложување, бројот на луѓе кои се приклучуваат на кавгата како играчи и следбеници се зголемува.

Мобилна компатибилност

Се чини дека PUBG многу јасно го знае значењето на мобилниот телефон денес. Тие го покажаа тоа со објавување на мобилна верзија на играта со голема реакција. Тие го направија бесплатно за играње. Оваа верзија сега имаше повеќе од милијарда преземања до март 2021 година. И овие бројки не запираат. Мобилната верзија им овозможува на луѓето да играат во движење или во која било позиција додека се дома.

Модел на Stadia

PUBG веќе се справуваше добро со верзии компатибилни со компјутер, Xbox и PlayStation 4. Потоа тие отидоа една подобра и објавија друга верзија за стриминг на стадионите во 2020 година. Ова и даде на играта нова димензија. Иако заклучувањата поврзани со коронавирус првенствено го збунија светот во тоа време, возбудата меѓу обожавателите на PUBG сè уште беше голема.

Идејата за турнири во лице кога ќе се укинат заклучувањата им даде нешто на што треба да очекуваат и нешто за што треба да се возбудуваат во мрачен период. Многумина тргнаа во пракса за да ги изострат своите вештини за подготвеност за натпревар, ако и кога тоа повторно беше можно.

Сè за турнирите PUBG: Battlegrounds

PUBG: Battlegrounds има глобален натпревар познат како PUBG Global Championship. Ова е еквивалентно на светско првенство. Се одржува секоја година и собира 32 тима од целиот свет. Тоа е исто така популарен настан за онлајн обложување еСпорт бидејќи ги спротивставува најдобрите играчи. Првенството обично го означува крајот на натпреварувачката година на PUBG.

Хостинг

Секоја година се избира различен домаќин. Домаќинот ја презема одговорноста за сите организациски активности, од доаѓањето на играчите до сместувањето и вистинската игра. Кореја е домаќин на 2021 година Глобално првенство на PUBG. Ќе се одржи во Рајот Сити, Инчеон. Ова е еден од најдобрите хотели во Кореја.

27 тимови престојуваат во хотелот за едномесечниот настан. Местото има и онлајн модификација која ќе прими пет тима од Кина кои не можеа да се поврзат со останатите поради проблеми со патните визи.

Домаќини на церемонијални мајстори ќе бидат Стивен Пирс (Toffees, САД), Џејмс Керол (Келарис, Велика Британија и Џон Роберт Сарџент (JoRoSaR, Велика Британија). Исто така, ќе има седум коментатори и седум аналитичари од целиот свет. домаќини и коментатори од десет други јазици и региони - корејски, руски, кинески, азиски, виетнамски, тајландски, турски, европски, Латинска Америка и домаќинот Кореја.

Формат

32 тима присуствуваат на Глобалното првенство. Иако на турнирот е со покана, привилегијата е проширена на тимови кои се истакнале во текот на целата година. Ако станете најдобриот тим на натпреварот во вашиот регион, добивате автоматска покана.

Земјите во Азија/Пацифик (APAC), Европа и Америка се квалификуваат со освојување на континентална серија во нивните соодветни области. Победниците на PUBG летната Лига на шампиони, исто така, добиваат слот. Тимовите се носители во зависност од нивниот квалификациски дел.

Одлука за рангирање (правило за бодови)

На Глобалниот шампионат, натпреварувањето започнува со круг за одлучување за ранг. Целта на ова е да им се доделат на тимовите натпреварувачки позиции (1-32). Тимовите се групирани во четири групи од по осум. Тимовите во група играат меѓу себе во круг-робин формат. Во првата недела од натпреварувањето дневно се играат шест натпревари.

Најдобрите 16 екипи од оваа рунда се квалификуваат за почеток во Првата седмица за опстанок. Тимовите на позициите 17-31 паѓаат на листа на чекање за првото неделно преживување. 32-та екипа го пропушта неделниот опстанок и оди на етапата долна-16.

Неделно преживување (правило на WWCD)

Во работните денови, 16 натпревари играат најдобрите 16. Целта е да се добијат „16 победници на кокошка-вечера“. Кога ќе добие натпревар, тимот се квалификува за Неделното финале и излегува од Неделното преживување. Следниот тим го зазема своето место на листата на чекање. Ова продолжува се додека не се појават 16 екипи во Неделното финале.

Долу 16 (правило за поени)

Тимовите кои не успеваат да влезат во Неделното финале плус тимот #32 играат во оваа фаза за да најдат учесници за уште едно Неделно преживување. Откако ќе се најдат броевите 17-31, кругот завршува, а долниот тим паѓа на друго дно 16.

Неделни финалиња (правило за бодови)

Во оваа фаза се играат десет натпревари. Целта е да се најдат тимови 1-16 за претстојниот Неделен опстанок. Деветте екипи со најмногу бодови во Неделните финалиња се квалификуваат за големото финале. Ако истиот тим победи последователни Неделни финалиња, се зголемува вкупниот број на квалификациски места по вкупни поени.

Големо опстанок (Правило на WWCD)

Тимовите на позициите 13-31 во бодовниот дневник учествуваат во оваа рунда. Секој победник на натпреварот влегува во големото финале. Од натпреварувањето излегува 32-та екипа во вкупни бодови. Во ова коло се играат четири натпревари.

Големо финале (правило за бодови)

Во ова последно коло се играат 15 натпревари. Тимот со најмногу бодови е шампион на турнирот.

Емитувања на е-спорт на PUBG

Натпреварите се пренесуваат во живо на официјалните канали на PUBG YouTube и Twitch.

Награди

За натпреварот има награден фонд од 2.000.000 долари. Секој неделен победник добива 30.000 долари. Вкупниот победник добива 600.000 долари. Второто место добива 290.000 долари, третото место добива 150.000 долари и четвртото место добива 120.000 долари. Останатите тимови добиваат награди во опаѓачки сооднос. Наградите може да варираат од едно до друго првенство.

Најдобрите обложувалници на PUBG за е-спорт обложување

Во сегментот на обложувалниците PUBG, се споменува дека треба да го изберете вистинскиот провајдер пред да се обложувате. Но, кои се вистинските одлични провајдери кои веќе нудат обложување PUBG: Battlegrounds. Најдобро е да се одговори на тоа прашање ако се испробаат обложувалниците за е-спорти, читаат рецензии и слушаат што имаат да кажат играчите.

 • 1xBet континуирано се прославува како водечки провајдер. Првично нудејќи само казино игри, брендот 1X се впушти во спортот, а сега и во еспортот. Тоа е одлично казино со убави понуди за добредојде, убави шанси и општа леснотија на користење.
 • 22 Облог е уште еден одличен провајдер што треба да го пробате. Како и 1X, има одлични понуди за добредојде и континуирани промоции. Трансакциите се брзи и бесплатни со користење на повеќето начини за плаќање. Има и многу пазари за избор. Таа е номинирана како еден од најпрогресивните провајдери во последниве години.
 • 888 Казино е на пазарот некое време и отсекогаш бил лидер. Има веб-локација со лесно навигација, многу реагира и има повеќеслојна безбедност. Исто така, има многу пазари за обложување и е достапна во многу делови од светот.

Како што продолжува обложувањето за е-спорт, провајдерите ќе продолжат да се подобруваат и ќе се појават повеќе. Подобрувањата како што се апликациите за е-спорт обложување го прават искуството со обложување уште подобро. Продолжете да се враќате овде за информации за нови појави во светот на обложување со видео игри.

Најдобрите тимови за обложување PUBG: Battlegrounds

Имаше многу забележителни PUBG тимови и сега и во минатото. Некои се распаднаа, а други се уште се живи. Не е изненадувачки, со оглед на популарноста на играта. За доброто на обложувањето PUBG, оваа листа се фокусира на тимови кои сè уште се активни.

1218 година

Тимот составен од Tulika, Kle1n, TTCUX и Marmelad се е-спорт организиран со седиште во ЗНД. Тие дојдоа во центарот на вниманието за време на финалето на пролетта Сплит Европа 2020 година. Тие исто така завршија на третото место на шампионатот PMPL-EMEA и беа второпласирани во PUBG Mobile Pro League- Сезона 1/2021: Финале на CIS.

Лудиот клан

Mad Clan е професионален тим од A-tier PUBG од Кореја. Порано беше познат како FarmPC E-sports. Играат во категоријата PC. Членовите на тимот се Ли Сунг-До „ДАЕВА“, Но Тае-Јанг „КРАЈ“, Ким Донг-Џун „Леш“ и Ју Џае-Вон „2Тап“. Ха „Мукер“ Јанг-Џин ги тренира. Тимот е еден од учесниците на Глобалното првенство на PUBG 2021 година на кој треба да внимаваат љубителите на еспортско обложување на PUBG.

Тим Веибо

Сегашните носители на елитната лига на мирот за 2021 година се радост за секој играч на еспорт. Тимот го ребрендираше од ELG Gaming на неговото сегашно име по купувањето од кинескиот микроблогер Weibo. Тие го победија Nova E-sports и го освоија PMCO Berlin 2019 година. Тие се и актуелни носители на Елитната лига на миротворци. Моменталните играчи се З9, Генерал, Минг, Беижаи и Брончо.

Напад наоколу

Ова е тајландски тим составен од Thanachit 'Jayers' Sonsuwon, Thanachot 'Gems' Sonsuwon, Nattapol 'J4nku2of' Laorngoen, Waritnan 'Glooms' Bangkerdrit, Chanwut 'Boblee' Tangon и Sakun 'SviTT' Sitticharoens. Нив ги тренира Нитипон „нитипон“ Клинкајорн. Тимот е исто така главен натпревар на шампионатот PUBG.

Добрите и лошите страни

Како една од најпопуларните игри за е-спорт, PUBG: Battle Ground има еден тон добри. Но, има и неколку недостатоци. Еве што е добро и не толку симпатично за оваа игра:

Добрите

 • Мобилна приспособливост - Бесплатни преземања и a одлично искуство за обложување на мобилни телефони привлекоа повеќе од милијарда преземања.
 • Достапност на многу обложувалници за е-спорт. Некои дури воведуваат и апликации за обложување eSport.
 • Прекрасни карактеристики како графика, анти-измамник и гласовен разговор.
 • Ефикасно може да се репродуцира онлајн
 • Играчите можат да освојат пари на натпреварите на PUBG
 • Режим на стриминг Stadia за физички натпревари
 • PUBG располага со играчи од сите нивоа на вештини и нуди добар предизвик за секоја категорија. Спорната природа на играта им помага на играчите да ја подобрат својата ментална и физичка острина.
 • Компатибилен со повеќе уреди и оперативни системи
 • Редовни ажурирања кои доаѓаат со нови и повозбудливи функции

Конс

 • Многу предизвикува зависност - Неверојатната природа на PUBG значи дека многу играчи може да се навикнат на него, особено помладите. Истото може да се случи и со оние кои се обложуваат на PUBG.
 • Несоодветни натпревари - Иако веќе има многу натпревари на PUBG, огромниот број на играчи значи дека тие не се соодветно опслужени.

Разбирање на шансите за обложување PUBG

Шансите за обложување PUBG: Battlegrounds не се значително различни од оние на другите спортови. Коефициентите на PUBG главно се одредуваат според регионот од кој играте. Има шанси изразени во Дропки, Децимали или +/-. Без разлика како се појавуваат шансите, износот што веројатно ќе го освоите во играта е секогаш иста.

На пример, ако фракциониот коефициент е 2/1, тоа значи дека добивате 2 $ кога вложувате $1. Повратот е ист ако ставите $ на облог од 2,00 непарни. Американските коефициенти се малку повеќе збунувачки ако не сте навикнати на нив. Фаворитот има -2 коефициент, а аутсајдерот +2. Како и во секој друг тип на обложување, колку е поголем коефициентот во PUBG, толку е ризичен облогот.

PUBG: Совети и трикови за обложување на Battlegrounds

Избегнувајте непознати натпревари

За разлика од мејнстрим тимовите како фудбалот кои тешко се воспоставуваат, секој може да создаде тим на PUBG. Затоа, може да се обложите во натпреварување каде што сите тимови се означени како про, но неколку од нив се. Избегнувајте обложување на натпревари каде што немате идеја кои тимови играат.

Од друга страна, секогаш одете на големи турнири како PUBG Global Championship. Овие турнири се прикажани на најдобрите обложувалници. Додека се обидуваат да го популаризираат е-спорт обложувањето, овие куќи нудат одлични промоции што можете да ги искористите.

Изберете ризични облози, влогот е мал

Една цел на онлајн обложување е-спорт е да се зголеми возбудата. Возбудата во PUBG се зголемува кога преземате поризични облози. Облозите на PUBG како времетраењето на мапата не зависат многу од вештината на играчите, но сепак имаат добри приноси. Меѓутоа, кога ставате такви облози, секогаш внимавајте да вложувате ниско, бидејќи шансите да се случи се минимални.

Обложувајте се на игри во живо

Најдете веб-локација што нуди игри во живо и играјте на неа. И покрај нивото на вештина на играчот, има денови кога игрите одат по својот пат, а други кога ништо не клика. Во pubg обложување во живо, не зависите само од познатата вештина, туку и од перформансите на денот за да ја донесете вашата одлука за обложување.

Запомнете го правилникот за обложување

И покрај тоа што е ново, е-спортското обложување е коцкање. Тоа ги носи со себе сите ризици поврзани со традиционалното коцкање. Не заборавајте да се обложувате трезвено, да се обложувате за забава, да имате буџет и да не бркате победи/порази.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim