Six Invitational

Ubisoft's Six Invitational се прославува на светските турнири за е-спорт. Годишните професионални онлајн турнири за е-спорт Rainbow Six Siege привлекуваат некои од најдобрите таленти за игри во светот. Со седиште во Монтреал, каде што Ubisoft работи на развивање на играта, турнирот е домаќин на тимови кои се натпреваруваат во првенство налик на Светско првенство.

Во 2021 година, организаторите на настанот го одложија натпреварот поради затворање на границите во Франција. Закажано да се одржи во Париз во 2022 година поради тековната пандемија, гејмерите на натпреварот ќе се сретнат во Palais Brongniart. Од безбедносни причини, настанот нема да има публика. Како прв голем настан од 2020 година, организаторите на Rainbow Six очекуваат силна гледаност на интернет.

За шесте поканиRainbow Six SiegeРежими на игра R6ПопуларностКаде и како да се обложите на Six Invitational?
За шесте покани

За шесте покани

Собирање на 19 екипи за да се натпреваруваат во двојна елиминација, крос-регионален турнир. Организаторите на настанот го зголемија бројот на турнирски натпревари. Тимовите се поделени во две групи според сеење. Учесниците ќе играат во вкупно 81 натпревар поделени помеѓу четири региони на сцената. Најдобрите 8 екипи од секоја група продолжуваат во плеј-офот.

Играчите на турнирот добиваат поддршка од глобалните фанови на Rainbow Six Siege и заедници од целиот свет. Заедниците придонесуваат за Battle Pass, што помага да се достигне максималниот награден фонд од $3.000.000. Наградните пари се распределуваат во проценти. Првопласираните тимови освојуваат 1 милион долари или 33,3 отсто од наградниот фонд. Второто место освои 450.000 долари или 15 проценти. Третото место освои 240.000 долари или 8 проценти. Деветнаесеттото и дваесеттото место освоија 30.000 долари или 1 процент од наградниот фонд.

Натпреварувајќи се во подесување на компјутер базирано на LAN, тимовите се под строги санитарни барања. The Six Invitational соработува со ACEPS, агенција за здравје и безбедност и ISMA, агенција за медицинска помош за да се осигура безбедноста на играчите. Владата во Франција, исто така, работи во соработка со организаторите на настаните за спроведување на безбедна, контролирана средина, која ги следи упатствата поставени од локалните власти и здравствените агенции.

За шесте покани
Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege

Стрелец во прво лице Rainbow Six Siege играта им овозможува на различни оператори по еспорт лига да учествуваат. Гејмерите контролираат виртуелни оператори со различни националности, гаџети и оружје. Со асиметрична структура, тимовите можеби нема да добијат еднакви способности. Единиците за борба против тероризмот се нарекуваат FBI SWAT во играта и спасуваат американски заложници.

Меѓу бранителите и напаѓачите се и германскиот GSG-9, британскиот SAS, францускиот GIGN и рускиот Spetsnaz. Секоја единица содржи за оператори. Играчите можат да регрутираат оператор со можност да избира опрема и способности. Изборот на нови оператори се случува на почетокот на кругот. Набавките во играта им овозможуваат на операторите да купуваат кредити за козметички производи, побрзо добивање оператори или оружје.

По почетокот на рундата, напаѓачите избираат точки за мрестење за да започнат напад, а бранителите одлучуваат и стратегија за одбрана. За време на кратка временска рамка за подготовка, напаѓачите контролираат беспилотни летала за извидување на карти за да бараат опозициски оператори, поставки, цели и замки. Мапите дозволуваат блиска борба, дозволувајќи само повторна мрестење по завршувањето на рундата.

Играчите чии ликови умираат за време на играта може да користат режим на поддршка за да пристапат до беспилотни летала и безбедносни камери и да му кажат на нивниот тим за активностите и локациите на непријателот. Случајните натпревари траат четири минути, а рангираните три минути. Тимската работа е суштинска за играчите на R6 да го поразат противничкиот тим. Со комуникација со секој тимски играч, член на тимот може целосно да ги искористи своите способности и да ја заврши целта.

Во режимот на гледачи, играчот може да набљудува различни агли на натпреварот. Всушност, играта има голем фокус на уништувањето на околината. Играчите уништуваат структури со експлозиви или куршуми. По уништувањето на околината, тимот може да добие предност од непријателот. Играчите кои користат креативност и стратегија во играта се поспособни да се движат низ системот. Карактеристиките на играта вклучуваат систем на пенетрација, кој помалку го оштетува непријателот кога куршумите минуваат низ структурите.

Одбранбените тимови може да ги зајакнат ѕидовите и да користат штитови за заштита. Меѓутоа, непријателот може да ги прекрши или уништи овие заштити со експлозиви и други гаџети. Бранителите користат стапици, вклучувајќи бодликава жица низ картите. Играчите можат да се пробијат низ прозорците, да уништат подови и да го нападнат противничкиот тим. Гранати и полнења се вредни алатки за уништување, кои се ограничени во секој круг.

Rainbow Six Siege
Режими на игра R6

Режими на игра R6

На почетокот, играчите имаат 11 мапи и 5 режими за избор пред лансирањето. Дополнителната содржина за преземање вклучува вкупно 20 карти за репродукција. Режимите на игра ги вклучуваат следните карактеристики:

 • Заложник: Напаѓачите ги земаат бранителите како заложници во режим на повеќе играчи. Дефанзивците имаат за цел успешно да ги спречат игрите на напаѓачите со елиминирање на секој оператор од противничкиот тим или бранење заложници за време на играта. Ако заложник умре, напаѓачкиот тим ја добива рундата.
 • Бомба: Во режимот „Бомба“, напаѓачите мора да најдат и деактивираат една од две бомби. За победа, бранителите се одговорни за убивање на напаѓачите или уништување на деактиваторот на бомбите. Дури и ако бранителите ги убијат сите напаѓачи, тие мора да го уништат дефузерот, ако веќе е поставен.
 • Површина: Во режимот на безбедна област, бранителите ја штитат просторијата за контејнери за биоопасност, додека напаѓачите се обидуваат да се борат и да го обезбедат контејнерот. На крајот од режимот, или контејнерот за биоопасност го добиваат напаѓачите или сите играчи на еден тим се убиени во играта.
 • Тактички: Овој режим им овозможува на играчите да ги обележуваат противниците и да ги гледаат соиграчите низ ѕидовите. Со голем акцент на тимската работа и реализмот, ги отстранува карактеристиките на heads-up дисплејот.
 • Обука: во соло игри или мултиплеер, до пет гејмери дејствуваат како бранители или напаѓачи додека се борат против брановите на противниците контролирани од вештачка интелигенција преку различни режими, вклучувајќи заложници, бомба и елиминација.
 • Избивање на зараза: За ограничено време, Операција Химера прикажуваше тимови од 3 играчи еден против друг. Еден тим е човечка мутација управувана со вештачка интелигенција, инфицирана со вонземски паразит. Во овој режим, играчите мора да ги надминат тешкотиите, како што е пријателски оган на потешката од двете тешкотии на режимот.
Режими на игра R6
Популарност

Популарност

За популарноста на играта сведочи фактот дека Шест шампионати за е-спорт со покана е еден од најпопуларните термини за пребарување на интернет со милиони обложувања на еспорт турнирите. Според гледачите, приходите и популарноста на обложувањето, Six Invitational е високо рангиран. Бидејќи играта е на сцената за обложување со години, турнирот е конкурентен на некои од главните е-спортски турнири на пазарот.

Од самиот почеток, креативните начини на игра и тимската соработка ги освоија срцата на гејмерите ширум светот. За само две години, првиот настан Six Invitational во Монтреал, Канада во 2017 година помогна да се зголеми популарноста на играта. Наградниот фонд од 100.000 долари беше доволен за да го поттикне успехот на играта. Следната година, наградениот базен беше уште поголем од 500.000 долари, а до 2019 година се зголеми за четири пати на 2 милиони долари. Со вкупен фонд од 3 милиони долари за турнирот во 2022 година, среќниот победник на настанот си оди дома со милион парични награди.

Шест победнички тимови на Invitational и најголемите моменти

Досега, организаторите очекуваат дека турнирот во 2022 година ќе биде еден од најдобрите е-спортски турнири. Интересот е поттикнат од зголемената популарност на играта и милионите парични награди. Некои од најпопуларните тимови ги вклучуваат SSG, Penta, G2, cTm и Elevate, кои се шампиони. Elevate и cTm всушност освоија покани за 2017 година, додека G2 и Empire постојано се успешни во победата над конкуренцијата на најдобрите еспортски турнири.

Популарност
Каде и како да се обложите на Six Invitational?

Каде и како да се обложите на Six Invitational?

Учењето за обложување на турнири за е-спорт е тешко. Обложувачите мора да лоцираат реномирана онлајн-страници за обложување е-спорт со поволни Six Invitational коефициенти за обложување. Пребарувањето на интернет и разгледувањето на прегледите на тековните обложувалници може да им помогне на новите обложувачи да донесат информирана одлука за тоа каде да се обложуваат.

Некои од најпопуларните платформи за спортски книги го нудат следново:

 • Брзи облози
 • Различни опции за плаќање
 • Поволни шанси
 • Одлична услуга за клиенти
 • Дарежливи бонуси
 • Лесни за навигација веб-локации
 • Едноставни интерфејси
 • Список на еспортски турнири

Штом коцкар ќе избере веб-локации за обложување преку Интернет за да се обложи на големите турнири за е-спорт, тој може да ги разгледа опциите за обложување и шансите за да го избере типот на облог што ќе го направи. По изборот на одреден натпревар, истражувањето на статистиката ќе помогне во тоа изборот на најдобрите тимови. Време е да го ставите облогот. По завршувањето на натпреварот или турнирот, букмејкерот ќе го извести сопственикот на сметката за спортска книга дали победил.

Six Invitational е еден од најголемите еспортски турнири во светот. Со награден фонд од 3 милиони долари, турнирот е најдобрата реклама за играта Six Siege на Ubisoft. Популарноста на играта продолжува да расте, поттикната од глобалната база на фанови, која се најавува онлајн за да игра и гледа професионалци за време на популарните натпревари. За само неколку години, Invitational прерасна во еден од најпопуларните настани на интернет, привлекувајќи ги гледачите од целиот свет да уживаат во тимовите кои убиваат или убиваат во игра на духовитост.

Каде и како да се обложите на Six Invitational?