Team MVP

Тим МВП е познат еспорт тим од Јужна Кореја кој имаше списоци во Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive, Player Unknown's Battlegrounds и League of Legends. Тимскиот МВП претходно беше домаќин на турнирите Dota 2, Heroes of the Storm и StarCraft II. Тимот на МВП Competition of Legends претходно се натпреваруваше во Division of Legends Champions Korea (LCK), премиерната професионална јужнокорејска лига на легендите, пред да испадне во лигата Челинџерс Кореја кон крајот на 2018 година. (CK).

Тимот беше првата корејска страна што се квалификуваше за првата фаза на Меѓународниот IV плејоф. Тимот загуби од Team Liquid откако го совлада Virtus.pro. И покрај тоа што беа единствениот јужнокорејски тим Dota 2 на турнирот, нивното учество во Сиетл поттикна пренос во живо на SpoTV со публика.

Team MVP
Тимски МВП играчи

Тимски МВП играчи

Дота 2

Во 2013 година, Џими ДеМоН Хо (САД) се приклучи на тимот. Одредот TI4 во 2014 година го сочинуваше Јужнокорејците Парк Тае-вон алијас Март, Ким Сеон-јеоб алијас QO и Ли Санг-дон алијас Форев. Други играчи во списокот беа Ли „Рајсен“ Јун-Јеонг и Ли Сеунг-гон алијас Хин. Двајца играчи го напуштија тимот во истата година. Тоа беа Ким ДуБу Ду-Јанг и Јунг Хар алијас Солара, двајцата Корејци.

Тимот на TI5 во 2015 година беше засилен со нови играчи за да ги заменат оние што заминаа. Дамиен' кпии' Чок (Австралиец) му се придружи на тимот заедно со Вонг Џенг Јих алијас НутЗ (Сингапур). Следната година, Pyo No-a алијас MP беше додаден во списокот. Ким Тае-сунг, алијас Вело, му се приклучи на тимот во 2016 година. Тимот се разви за да стане еден од најдобрите е-спортски тимови во светот. За жал, МВП Феникс беше распуштен во 2017 година.

Контра-штрајк: Глобална офанзива

Како за CS:GO, распуштениот тим беше составен главно од Јужнокорејци. Ли Хјун-Пјо алијас Ксиг, Ким' ХСК' Хае-сунг, Џеон Јунг-Хјеон алијас rindA. Други беа Kwon' Argency' Soon-woo и Jung Soo-Yong алијас kAyle. Тренерот на тимот Роналд „Рамбо“ Ким беше од Соединетите Американски Држави.

Тимот имал и други играчи како што се Ан Хо-кјеонг алијас Тимон, Нам Хјеонг-Ју алијас Саунд, Парк'звфф' Мин-Сеок и Пјеон Сеон-хо алијас Терми, кој бил тренер. Ким Ки-Сук, алијас цицање, исто така беше забележителен привремен застапник за МВП на тимот.

Лига на легенди

На Лига на легенди списокот главно беше составен од Јужнокорејци, како што се Парк СУ-Хјеон алијас Пазете, Ким Бјеонг-јун алијас Морков и Ким Сеон-Гју алијас Кроу. Други играчи во списокот беа Cho' Motive' Se-Hee, Kim Jae-jin алијас Neulbo, Seo 'Garden' Jeong-won и Lee Ho-Seong алијас Edge. Kim Kyu-Seok и Kim' Iffy' Hyeon-jun исто така се најдоа во списокот LoL на MVP.

Во 2015 година, пет играчи се приклучија на тимот. Kang 'ADD' Geon-mo, Oh Hyun-sik алијас MaHa и An Jun-hyeong алијас Ian. На Ву-Хјунг алијас Пилот и Џеонг Макс Џонг-бин беа останатите од списокот, сите Јужнокорејци. Ча Ин-Мјеонг алијас ЧаРеш и Ли Јонг-вон алијас Сару беа членови на тимот на МВП.

Тимски МВП играчи
Најсилните игри на тимот МВП

Најсилните игри на тимот МВП

Дота 2

На 1 септември, JeeF се приклучи како менаџер на тимот. МВП го создаде нивниот втор Дота 2 тимот следниот месец, прогласен за МВП на Феникс, на 21-ви ноември. Во истиот месец, МВП Феникс го додаде американскиот ДеМоН во нивниот список. Во декември, DeMoN го напушти тимот откако ја освои 2-та сезона на NSL.

Во февруари 2014 година, МВП тимот на Феникс играше во KDL Сезона 1, при што ДуБу играше за тимот. Во мај, Феникс успешно заработи игра во место за The International 4 откако заврши на второто место во квалификациите за Југоисточна Азија TI4. Имаше голема активност за тимот во 2015 година. Тимот на Феникс беше поделен во февруари, при што Хеен и Форев се преселија во MVP Hot6ix. Феби и Кпи му се придружија на МВП на Феникс за да ги пополнат празните места. Рајзен беше неактивен во март и беше заменет со NutZ.

Контра-штрајк: Глобална офанзива

Тимот беше успешен на различни турнири пред неговото распуштање во 2020 година. Тимскиот МВП го исфрли АЛФА_Црвениот тим на пат кон победата на Кобкс Мастерс фазата 2. Тие исто така го победија NASR_eSports во финалето на eXTREMESLAND ZOWIE Asia CS: GO 2018. На ЗОТАК Купот Мастерс 2018, Тимските МВП еспорт тимови го исфрлија Signature Gaming во финалето.

Најсилните игри на тимот МВП
Зошто е популарен тимскиот МВП?

Зошто е популарен тимскиот МВП?

Јужнокорејскиот тим за повеќе игри се состоеше од играчи главно од МВП кланот. Тимот започна како тим на StarCraft II кон крајот на 2010 година. Како што напредуваше GSL, Тимскиот МВП влезе на сцената на Dota 2 во септември 2013 година. Тимот за МВП има илјадници следбеници на своите профили на Твитер и Фејсбук.

Зошто е популарен тимски МВП за обложување?

Тимскиот МВП се натпреваруваше во разни е-спортски игри, што им обезбеди на коцкарите широк спектар на опции за обложување. Најдобрите тимски MVP обложувалници им понудија на играчите конкурентни коефициенти за тековните и претстојните игри на тимот.

Тимскиот МВП Дота имаше неколку одлични сезони и неверојатни достигнувања во бројни категории на е-спорт. Тие се сметаа за една од најуспешните организации за е-спорт на големите турнири Dota 2 и CS: GO. Нивното трчање кај Меѓународната турнирите му помогнаа на Тим МВП да собере нови фанови, со што се здоби со популарност.

Зошто е популарен тимскиот МВП?
Награди и резултати на МВП на тимот

Награди и резултати на МВП на тимот

Дота 2

Тимот беше многу успешен во различни натпревари каде што освои над 2.000.000 долари во парична награда. Тимот имаше огромен успех на The International 2016 и The International 2015. Тимскиот МВП заврши на шестото и седмото место, соодветно 934.761 долари и 829.333 долари на секој турнир. Тимот исто така освои 255.000 долари за четвртото место на Шангај мајор 2016 година и 202.500 долари за шестото место на Манила мајор 2016 година.

Тимскиот МВП има освоено неколку турнири, вклучително и Pro Gamer League 2016- Summer и WePlay Dota 2 League Season 3. Тие исто така ја освоија Dota Pit League сезона 4 и World Cyber Arena 2015 -SEA Pro Qualifiers и Korea Dota League сезона 3. Првиот значаен MVP на тимот победата беше во 2-та сезона на ЛИГА за спонзорство на Nexon, каде што победија на натпреварот и заработија 75.605 долари.

Контра-штрајк: Глобална офанзива

Тимот Counter-Strike на Тимскиот МВП освои неколку турнири, како што е Cobx Masters Phase 2, каде што освоија 60.706 долари. Тие, исто така, освоија eXTREMESLAND ZOWIE Asia CS: GO 2018 и ZOTAC Cup Masters 2018- Азија. Тие заработија 40.000 и 10.000 долари на соодветните турнири. МВП заработи 30.000 долари по победата на CS: GO Asia Summit.

Во ЗОТАК Купот Мастерс 2018, МВП доби 20.000 долари за четврто место. Тие освоија слична награда за завршување на позицијата четиринаесет во финалето на сезоната 7 на ESL Pro League. Тимскиот МВП заврши како второпласиран во два наврати во 2018 година, заработувајќи 20.000 долари и 6.859 долари во двата наврати на WESG 2017 финалето на Азија Пацифик и ZEN Esports Network League 2017-финале.

Надгледување

На Надгледување тимот не беше успешен како CS: GO и Dota 2. Тие завршија шести на Overwatch Contenders 2018 сезона 3: Кореја и осми во Overwatch Contenders 2019 сезона 1: Кореја. Во двете натпреварувања, Тимскиот МВП освои 14.419 и 11.600 долари, соодветно. Тимскиот МВП освои 14.162 долари на Overwatch CONTENDERS 2018 сезона 2: Кореја.

Лига на легенди

Тимот немаше огромен успех како тимот на Дота 2. Тие завршија втори во Rift Rivals 2017: LCK vs. LPL vs. LMS, каде што освоија 10.000 долари. Тие исто така освоија 17.596 долари за четвртото место на LCK пролет 2017. Друг значаен успех беше во LCK летото 2016 година, каде што заработија 9.040 долари за завршување на шестото место, а на LCK пролет 2018 година завршија деветти и заработија 9.348 долари.

PUBG

На PUBG Поделбата исто така не беше многу успешна. Тие завршија на третото место на PUBG Warfare Masters 2018 - Пилот сезона со заработка од 11.221 долари во парична награда. Тимскиот МВП заврши на второто место во AfreecaTV PUBG League – Пилот сезона, каде што освоија 18.630 долари.

Награди и резултати на МВП на тимот
Најдобрите и најпопуларните играчи на Тимскиот МВП

Најдобрите и најпопуларните играчи на Тимскиот МВП

ДуБу

Ким Доо-Јанг е јужнокорејски играч на Дота 2 кој играше за Тим МВП. Тој му помогна на тимот да ја освои Pro Gamer League 2016- Лето, WePlay Dota 2 лигата сезона 3 и Dota Pit League сезона 4. DuBu е популарен играч кој има над 100.000 следбеници на неговите страници на социјалните мрежи, вклучувајќи го и Twitch.

Стакс

Официјално познат како Ким Гу-таек, играчот е пензиониран професионалец во Counter-Strike. Играчот има илјадници следбеници преку страниците на социјалните мрежи. Јужнокорејецот е добро познат по неговата улога во пушка, каде што има приближно добивки од 23.000 долари. Стакс има над дваесет и девет следбеници на неговиот профил на Твич и илјадници следбеници на Инстаграм и Твитер.

Ким Кју-Сеок

Ова е играч и тренер на Јужна Кореја Лига на легенди. Тој е добро познат по неговата улога на џунгла и неговите алтернативни лични карти; Одмаздник или Јонду.

QO

Ким Сун Јеоб е играч на Дота 2 од Јужна Кореја и Австралија. За време на неговиот престој во Австралија, QO играше DotA за забава под рачката RoastedKimchi кога ја учеше играта. Откако беше објавено продолжението на играта, Dota 2, тој продолжи да ја игра. Во јануари 2017 година, тој се откажа од МВП на тимот само неколку дена пред да биде демонтирано.

Мотив

Играчот на Лигата на легендите е официјално познат како Чо Се-Хи. Играчот е добро познат по улогата на поддршка. Мотив му се приклучи на Тим МВП во април 2018 година и си замина во декември следната година.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Тимскиот МВП
Каде и како да се обложувате на МВП на тимот

Каде и како да се обложувате на МВП на тимот

Играчите можат да ги видат коефициентот на тимскиот МВП на Unibet, ArcaneBet, 1xBet и Betwinner. Тимските MVP настани може да се најдат и на GGBet, Pixel.bet, Casumo и 22BET, меѓу најдобрите страници за обложување е-спорт. Овие страници нудат различни пазари за е-спортски турнири, но обложувачот мора секогаш да ги споредува и да ја избере најпродажната опција.

Стратегија за обложување за МВП на тимот

Дополнителни студии за кој било врвен тим за е-спорт и нивните играчи е важно. Играчите можат да откријат поволни можности за обложување со собирање добри податоци за моменталната форма на тимот и клучните играчи.

Тимскиот МВП, од друга страна, ќе има голема предност во меѓусебните натпревари кои се случуваат на повеќето настани. Тие се речиси секогаш јасни фаворити, особено кога играат Dota 2 и CSGO во нивните најдобри. Тие некогаш беа еден од најпопуларните е-спортски тимови на турнирите Dota 2. Тимскиот МВП неодамна освои шест големи турнири, вклучувајќи го и The International 2017, за 934.761 долари. Тие се, без сомнение, врвни е-спортски тимови во светот на кои може да се обложувате на најдобрите сајтови за е-спорт обложување.

Каде и како да се обложувате на МВП на тимот