Најпопуларни Overwatch страници за обложување 2024

Overwatch е популарна видео игра која беше објавена на 3 мај 2016 година. Blizzard Entertainment и Iron Galaxy ја развија оваа игра со пукање. Оваа игра може да се игра на платформи како што се PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows и Nintendo Switch. Overwatch eSports е игра со шутер од прво лице која дава простор за опции за повеќе играчи. Оваа еСпорт игра ги распоредува играчите во два тима, од кои секој има по шест играчи.

Прво, од играчите се бара да ги изберат своите ликови од голем базен. Овие ликови се нарекуваат херои и имаат уникатни способности. Предизвикот овде е да се искористи ограниченото време за да се завршат наведените цели на картата. Единственото плаќање со кое ќе наидете во играта е купување на опционални козметички производи.

Најпопуларни Overwatch страници за обложување 2024
Jun-ho Kim
ExpertJun-ho KimExpert
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Обложување преку надгледување 2024 : сè што треба да знаете

Blizzard Entertainment ја доби најголемата заслуга за тоа што е развивач и издавач на Overwatch иако многу луѓе имаа голем придонес во играта. Дизајнерите зад успехот на Overwatch ги вклучуваат Џереми Крег, Мајкл Елиот и Скот Мерсер.

Други значајни споменувања го вклучуваат Дерек Дјук, композиторот, додека Мајкл Чу и Алиса Вонг беа писатели. Исто така, вреди да се истакне дека Мајк Елиот и Џон ЛеФлер завршија одлична работа во одделот за програмирање. Џеф Каплан, Крис Мецен и Арон Келер исто така ја режираше оваа игра со повеќе играчи.

Овој тим се погрижи да има продолжение на оваа игра со издавање на Overwatch 2. Тоа е продолжение на првичното издание. Најавена е во 2019 година. Играта го надградува почетниот проект со нови херои, напредни режими на игра и нови мапи. Тие најавија дека играта ќе се продава како посебен наслов, вклучувајќи нов играч наспроти околина.

Сè за обложување на е-спортови Overwatch

Играта има заработено некои престижни награди од нејзиното лансирање. Тие вклучуваат награда за игри на британската академија за повеќе играчи во 2017 година, награда за игра за игра на годината во 2016 година, The Game Award за најдобра еспортска игра во 2018 година, на Награда за игри БАФТА за Evolving Game во 2018 година, и Teen Choice Award за избор на видео игра.

Обложувањето на Overwatch е лесно, дури и за гејмерите кои прв патуваат. Уште подобро, оваа игра е лесно достапна и има директни пазари за обложување. Неколку врвни платформи за обложување еСпорт покритие Overwatch коцкање. Сепак, главните игри што ќе ги најдете на популарните сајтови ги вклучуваат натпреварите на Overwatch League и Светското првенство. Играчите се уверени за обложувачки услуги од светска класа и дарежливи промоции и бонуси.

Некои обложувалници кои покриваат настани за еСпортови Overwatch вклучуваат BetOnline, BetWay, 888 Sport, William Hill, ArcaneBet, Leo Vegas, Betsson, Bwin, Nitrogen и Bet365. Откако ќе се најавите на вашата сметка за обложување, треба да го лоцирате делот еСпорт за да го најдете OW. Некои пазари што ќе ги најдете во овој дел се победник на натпреварот, хендикеп и директен победник.

Победникот на натпреварот е директен пазар каде што се обложувате на целосно победничките најдобри тимови преку надгледување. Формулацијата може да варира на различни локации и може да биде збунувачки за новите коцкари. Во некои, ќе најдете „глава до глава“, додека во други го користат терминот „Пари линија“, но терминот „победник на натпреварот е најчест.

Во хендикеп, се обложувате дали тимот со предност или недостаток ќе го добие натпреварот. Сепак, овој пазар не го нудат повеќето спортски книги. Директен победник е ситуација на обложување каде што се обложувате на потенцијалниот победник на турнирите. Пазарот не се фокусира на поединечни натпревари.

Зошто Overwatch е популарен за играње?

Во моментов, постојат различни мислења за популарноста на Overwatch. Некои луѓе веруваат дека играта наскоро би можела да ја изгуби својата слава, додека некои предвидуваат успешна иднина. Трендот на намалување на бројот на активни играчи може да биде причината зошто некои луѓе остануваат скептични за популарноста на играта. Во 2020 година, оваа игра привлекуваше околу 10 милиони секој месец. Играта добива и илјадници преноси, благодарение на популарните создавачи на содржина.

Најследен Overwatch еспорт тимови се Сан Франциско Шок, Шангај Драгонс, Далас Фуел, Њујорк Екселсиор, Гуангжу Чарџ и Јужнокорејската династија Сеул.

Интернет заедница

OW е популарен кај интернет заедницата, добивајќи бројни преноси секој ден. Познатите создавачи на содржини имаа огромен придонес за онлајн успехот на играта. Откако играта беше лансирана, таа доби над 2500 преноси, бројка што ја задржа до 2020 година. Ова покажува дека гаметот сè уште е популарен меѓу стримувачите.

Играње Overwatch Esports онлајн

Најпопуларните еСпортови нудат онлајн турнири кои се достапни за јавноста. За да учествувате на онлајн турнирите Overwatch, треба да исполните одредени барања специфични за одредени турнири. OW турнирите се многу конкурентни бидејќи привлекуваат играчи на глобално ниво, од кои повеќето се избрани од најдобрите во светот. Популарните играчи на еСпорт ширум светот ги вклучуваат Џеј Јонак, Гамсу, Синатраа, Џејк, Профит, Неко и Џеф Вилпон.

За почеток, секој со стабилен интернет може да учествува на овие онлајн турнири. Overwatch еспортските игри може да бидат профитабилна опција за кариера за играчите кои се натпреваруваат на највисоко ниво. Може да бидете развивач на игри, Јутјубер кој создава содржини на еСпортови, учествува на натпреварувачки турнири или се придружува на тим за еСпорт.

Големи играчи на Overwatch на кои вреди да се обложувате

Постојат неколку гејмери на eSport ширум светот кои учествуваат на различни настани. Рангирањето на овие спортисти може да биде во однос на турнири и лиги освоени и заработени парични награди. Некои големи имиња вклучуваат;

Факер: Ова е 25-годишен јужнокорејски играч за Т1 кој се натпреварува во професионална Лига на легенди. Фејкер игра за својот тим од 2013 година како играч од средниот ред и се смета за најдобар играч на Лигата на легендите на сите времиња. Тој, исто така, изрази интерес да игра Overwatch, каде што исто така би бил одличен облог.

Супер: Официјално познат како Метју Де Лиси, овој млад човек предизвикува бранови во индустријата OW. Тој е разновиден, а сепак супер со специфични карактери. Забележително, супер двапати беше шампион во Лигата на Overwatch. Тој исто така беше победник на етапата 2, шампион на Светскиот куп, Ѕвезда на улоги, победник на турнирот во мај навалица и вицешампион МВП. Неодамна, тој заработи 1,5 милиони долари во големото финале на Overwatch League додека го претставуваше Сан Франциско Шок, голем тим во круговите на оваа игра.

Гест: Искусен играч кој се натпреварува од 2017 година. Тој играше за тимот на Лондон Спитфајр и имаше големи победи, како што се плејофот на сезоната Overwatch League и APC Premier во 2017 година. 750.000 долари.

Зошто играчите го сакаат Overwatch?

Играчите сакаат еСпортови поради леснотијата на пристап и практичноста за играње. Истото важи и за Overwatch. Да се биде професионален играч на Overwatch може да биде добар пат во кариерата со добар извор на приход. Исто така, можете да добиете добри можности за стипендија во врвни колеџи кои имаат тимови на Overwatch.

Колеџи со OW тимови ги вклучуваат Универзитетот Меривил, Универзитетот Акрон, Универзитетот Нортвуд и Универзитетот Харисбург, меѓу многу други. Различни колеџи имаат програми за стипендии во различно време, па затоа е добро да се внимава.

Вклучувањето во еСпорт активности е корисно за вашето здравје, особено за подобрување на функцијата на вашиот мозок.

Како да се игра Overwatch е-спорт?

Играњето Overwatch е сосема слично на другите еСпортови. Прво, треба да ја изберете вашата омилена игра. Следниот чекор е да изберете платформа која ќе ви даде добро искуство со игри.

Проучете ја играта и сите вклучени аспекти. Може да се потпрете на упатствата на YouTube и на преносите на Twitch за да научите од најдобрите. Ако е можно, може да размислите да ангажирате искусен тренер за да ги подобрите вашите вештини.

Може да размислите и за стекнување или надградба на опремата за игри за да ја подобрите вашата конкурентска предност. Откако ќе ги исполните овие барања, можете да започнете или да се придружите на тим и да учествувате на турнири.

Надгледувајте ги најголемите соработници

Многу луѓе имаа голем придонес во еСпортот. Некои помогнаа во дизајнирањето на игрите, а други ги започнаа и ги поседуваа тимовите. Вреди да се напомене дека професионалниот играч на Overwatch исто така има значително влијание врз состојбата на играта денес.

Некои легендарни сопственици на тимови го вклучуваат Џек Етјен, кој го основаше Cloud9. Cloud9 е познат по тоа што ги негува играчите и има некои од најдобрите имиња поради неговата пријателска средина за играчи. Метју е уште една високо призната личност во индустријата за еСпорт, кој е косопственик на 100 крадци. Тој е и поранешен професионален играч на Call of Duty.

Сè за Overwatch Лигата

Секоја година има Светско првенство Overwatch, наречено Overwatch лига. Зад овој годишен натпревар стои Blizzard Entertainment, која е компанија за развој на играта. Овој меѓународен настан привлекува тимови од целиот свет. Овој натпревар беше отворен во 2016 година.

Од своето основање, Јужна Кореја има најмногу титули, со три од 2021 година. Во 2016 година, овој настан за еСпорт имаше 16 учесници, 32 во 2017 година, 24 во 2018 година и 10 во 2019 година. Домаќин на овој меѓународен настан е во Соединетите држави Држави, Австралија, Кина, Полска, Тајланд и Јужна Кореја.

Со текот на годините, Overwatch соработуваше со некои реномирани платформи за емитување за да го подобри својот глобален досег. Еден популарен канал е платформата Twitch која има многу канали за пренос во живо. Overwatch, исто така, соработуваше со Disney за да се погрижи да ја зголеми својата база на фанови на глобално ниво. Јазиците што се користат во обложување во живо емитувањата се англиски, корејски, руски, француски, јапонски, германски, кинески и тајландски за да се задоволат потребите на различни фанови.

Турнирот имаше различни формати низ годините. Во неодамнешното издание, беше искористена прелиминарна фаза за да се одредат екипите кои се квалификуваа за групната фаза. Првопласираните пет репрезентации имаат директни квалификации во групната фаза.

Што е Светско првенство во еСпорт?

Светскиот куп на еСпорт е а професионална конкуренција кои вклучуваат електроника спортови. Бидејќи е глобален турнир, спортот привлекува најдобро рангирани тимови на глобално ниво, следствено, има огромна база на навивачи. Многу турнири од Светскиот куп се одржуваат за различни еСпортови.

Некои од овие меѓународни турнири имаат неколку спортски активности ограничени на едно издание. На пример, Светската конвенција за електронски еСпорт (ESWC) е домаќин на игри како што се Call of Duty и Counter-Strike: Global Offensive. Други, како што е Светското првенство Overwatch, имаат единствен настан за еСпорт

Најдобро рангирани земји во полето OW eSports

Земјите за кои се знае дека активно се вклучени во еСпортот Overwatch ги вклучуваат САД, Германија, Русија, Јужна Кореја и Кина. Очекувано, рангирањето е дадено со анализа на бројот на конкурентни играчи што ги има една земја. Почнувајќи од 2020 година, статистиката за еСпорт покажа дека САД имаа над 4.300 активни професионални тимови. Следува Германија со 973, Јужна Кореја со 890 и Бразил со 852.

На Светското првенство Overwatch Јужна Кореја е на врвот на листата со три титули, додека САД имаат една и моментално се светски шампиони

Надгледувајте обложување на Светскиот куп на еСпорт

Исто како обложувањето во спортот, обложувањето на онлајн турнирите за е-спорт Overwatch е за среќа. Неколку врвни спортски книги покриваат настани од Светскиот куп на Overwatch. Има многу пазари достапни за еСпорт настани Overwatch.

Поради големата неизвесност во полето за еСпорт, шансите за обложување не се нудат додека настанот не заврши. Пазарите што ќе ги најдете на повеќето од водечките страници за обложување е-спорт вклучуваат:

 • Победникот од глава до глава.
 • Крајниот победник на турнирот.
 • Водечкиот стрелец.

Кога обложувате онлајн на овие OW настани, секогаш имајте на ум дека губењето е можност. Поради оваа причина, повеќето обложувалници секогаш ги предупредуваат играчите да се обложуваат одговорно. Секогаш кога ќе наидете на предизвици во обложувањето со еСпорт, треба да ги разгледате најчесто поставуваните прашања на страницата и да ги добиете контактите за контакт со поддршката за корисници за помош. Алтернативно, можете да контактирате со нивната поддршка за корисници за разговор и да добиете решение.

Најдете ги совршените обложувалници Overwatch

Настаните на OW се повеќе стануваат профитабилен пазар за љубителите на еСпортови. Сепак, обложувачите на Overwatch се охрабруваат да играат во лиценцирани и регистрирани казина. Неколку даватели на обложувалници за е-спорт ги покриваат опциите за обложување Overwatch. Овие провајдери вклучуваат 888 Casino, Spinamba и Bet Master.

Почетниците во онлајн обложувањето е-спорт треба да бидат опремени со некои основни совети за да се осигураат дека имаат шанса да ги добијат своите облози. Овие суштински совети вклучуваат: Знајте ја играта. Кога почнувате да се обложувате на Overwatch, треба да се погрижите да имате основно познавање на играта. Со подобро разбирање, вие имате превласт да победите.

Друга работа што треба да се бара е информации за пазарите на апликациите за обложување еСпорт. Различни провајдери имаат различни пазари. Некои се исти, но разликата доаѓа во брендирањето. Уверете се дека добро ги познавате пазарите пред да се вклучите во било што.

Знајте го тимот што е вклучен и играчите во секој од нив. Ова е неопходно бидејќи ќе најдете пазари кои вклучуваат индивидуални играчи. Како заклучок, погрижете се да имате добро управување со вашите средства за коцкање. Обложувајте се со она што можете да си дозволите да го изгубите за непречено обложување со Overwatch.

Најдобрите тимови за обложување Overwatch

Шангајски змеј

Ова е кинески професионален тим Overwatch. Тимот е основан во 2017 година и учествува во Overwatch Лигата, која опфаќа тимови од Кина, Канада, Обединетото Кралство, Франција и САД. Шангај драгонс е најновиот шампион на лигата под водство на Мун Бјунг-Чул, кој е нивни сегашен тренер.

Атланта Рајн

Ова е професионална страна за еспорт на Overwatch од Атланта, Џорџија. Овој тим е основан во 2018 година и се натпреварува во Overwatch Лигата. Тој е во сопственост на Atlanta Esports Ventures и е член на Западниот регион на лигата. Во моментов, тие се управувани од Бред Сајани и се спонзорирани од Cox Communications. Бред го предводеше тимот до три последователни плеј-оф и едно финале во 2021 година, каде што завршија на второпласираната позиција.

Далас гориво

Ова е уште еден значаен тим на Overwatch кој е основан на 3 февруари 2016 година. Започна како Team EnVyUs пред да биде ребрендиран во Dallas Fuel во 2017 година. Тимот е косопственик на Мајк Руфаил и Кенет Херш. Учествува во Overwatch Лигата и го користи Esports Stadium Arlington.

Вреди да се напомене дека Envy Gaming е нивната матична група, а Јун Хи-вон е главен тренер. Џек во кутијата, американски ресторан за брза храна, ги спонзорира нивните активности.

Гладијатори од Лос Анџелес

Овој американски тим за еСпортови Overwatch е со седиште во Калифорнија. Тие учествуваат во Overwatch Лигата како член од Западниот регион на лигата. Овој тим за е-спорт е косопственик на Стен и Џош Кроенке, кои се сопственици на Kroenke Sports & Entertainment. Тимот е во акција од 2017 година, а во четири наврати успеа да стигне до плејофот за сезоната под водство на нивниот прв тренер, Дејвид Пеи.

Њујорк Екселзиор

Ова е врвен професионален тим на Overwatch во сопственост на Џеф Вилпон. Историјата на тимот датира од 2017 година, кога беше основан и почна да се натпреварува во Overwatch Лигата. Тимот од источниот регион на лигата е спонзориран од Т-Мобиле и тие како официјални бои користат црна, сина и црвена боја.

Династија Сеул

Овој тим за е-спорт на Overwatch потекнува од Јужна Кореа. Тимот е основан во 2017 година и е спонзориран од Net Gear. Нивниот најуспешен тренер беше Донг-гун, кој ги водеше до настап во плејофот во првата сезона.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Компатибилен со повеќе уреди и платформи за играње
 • Го сакаат обложувалниците
 • Ветува голема конкуренција со дарежливи награди
 • Одлична визуелна обработка. Overwatch му помага на играчот да ги подобри своите визуелни способности.
 • Ја подобрува визуелната и координацијата на рацете. Вклучувањето во Overwatch ќе направи вашите раце да работат заедно во хармонија бидејќи го обработувате она што го гледате и извршувате со раце.
 • Играчите ги развиваат своите способности за решавање проблеми.
 • Гејмерите имаат тенденција да развијат интерес за наука, инженерство, математика и технологија предмети.
 • Вклучувањето во Overwatch ви помага да се поврзете со други играчи кои придонесуваат за вашиот социјален живот.

Конс

 • Играчите ризикуваат да развијат нарушувања во играта. Прекумерното вклучување во еСпорт обложувањето предизвикува зависност. Ова може да биде штетно, особено во нерегулирана средина каде што може да бидат вклучени деца.
 • Натпреварувачите на напредни нивоа може да се вклучат во употреба на лекови за подобрување на перформансите кои имаат сериозни несакани ефекти.
 • Може да ги изложи играчите на визуелни проблеми. Долгите часови на екранот може да бидат штетни за вашиот вид.
 • Овие недостатоци не се единствени за игрите на Overwatch, туку доаѓаат од општите еСпорт игри или коцкање.

Сè што треба да знаете за коефициентите за обложување Overwatch

Како нов еСпорт, Overwatch собра многу фанови и се проби на сцената на обложување. Апликациите за обложување Esport им понудија на корисниците многу опции за обложување. Тие вклучуваат парични линии, збирки и распространувања. Подолу се дадени деталите за горенаведените шанси за е-спорт:

Облози на Moneyline

Оваа едноставна опција за обложување бара од вас да предвидите победник на натпреварот. Коефициентите за обложување Overwatch во облогот со парична линија се прикажани во американски коефициенти. Тие се во форма на броеви кои имаат или негативен или позитивен предзнак. Тимот со негативен коефициент има големи шанси за победа на натпреварот додека аутсајдерите имаат позитивен коефициент.

Се шири

Ова се коефициенти чиј фокус е на бодовите заработени во игра. Резултатот овде не е од големо значење. Облогот Overwatch има ширење за мапи, и секој тим може да добие позитивен или негативен хендикеп. Позитивен хендикеп значи дека тимот може да започне со 1,5 или 2,5 карти напред, што значи дека ви треба една победа или две карти за да добиете облог.

Вкупно

Овие облози го покриваат вкупниот број на работи. Веб-страницата за е-спорт обложување Overwatch поставува број на кој можете да се обложувате над или под. Ако се обложите на исход од над 3,5 карти, секој исход над оваа сума е поволен.

Трикови и совети за обложување

Познајте ги вашите херои

Overwatch е стрелачка игра која вклучува играчи кои избираат херои за играње. Хероите имаат уникатни силни страни и подеднакво имаат слабости. За да имате добро искуство со обложување е-спорт во оваа игра, посветете внимание на разбирање на различни карактери. Со знаење, ќе донесете здрава одлука во кој тим да ги ставите вашите пари.

Разберете различни обложувалници

Треба да посетите различни платформи за обложување кои нудат обложувалници Overwatch и да ги оцените нивните услуги. Бидете заинтересирани да го забележите варијација на коефициентите и достапни пазари. Најдете ја најдобрата платформа пред да ставите облог. Исто така, никогаш немојте да се чувствувате удобно со една платформа за обложување; секогаш барајте промени и ажурирања за да ги најдете оние што ви одговараат.

Бидете дел од играта

Можете да бидете активно дел од играта гледајќи или играјќи. На овој начин ќе научите некои основи на играта кои ќе ви помогнат во онлајн обложувањето. Можете да ги измерите и да ги видите фаворитите во играта и да одлучите кој е најсоодветен.

Разберете ги шансите

Ова е основен услов кога се занимавате со обложување еСпорт. Разберете како функционираат шансите и броевите во Overwatch. Коцкањето на слепо обично резултира со загуби.

About the author
Jun-ho Kim
Jun-ho KimAreas of Expertise:
Е-спортови
About

Јун-хо Ким, јужнокорејскиот динамичен маестро Esports, стои како светилник на знаење во EsportRanker. Спојувајќи ја аналитичката моќ со вродената љубов кон игрите, Џун-хо ја разоткрива сложената таписерија на онлајн натпреварите, обезбедувајќи играчите да останат информирани и инспирирани.

Send email
More posts by Jun-ho Kim