Е-спортови еСпортско обложување

Овој водич за еСпорт обложување детализира сè што обложувачите треба да знаат за темата, најдобрите страници за обложување еСпорт и повеќе. Нема сомнение дека еСпортот е една од индустриите што продолжија да напредуваат дури и за време на пандемијата. Најновите проекции на Statista покажуваат дека големината на пазарот на еСпорт во 2021 година се проценува на нешто повеќе од 1,08 милијарди долари, што е речиси 50% раст од 2020 година.

Индустријата за обложување еСпорт, исто така, порасна експоненцијално. Со прекин на сите традиционални натпревари во живо во екот на пандемијата, еСпортовите станаа омилени на навивачите бидејќи имаат човечки допир, за разлика од виртуелните спортови, единствената друга опција дотогаш.

Е-спортови еСпортско обложување

Во овој водич за обложување CS: GO, обложувачите можат да најдат сè што треба да знаат за обложување на видео игра со стрелање во прво лице. Без разлика дали се работи за играта и правилата или пазарите и шансите за обложување, оваа страница кажува сè. Нема сомнение дека еСпортските обложувања преземаат контрола.

Прикажи повеќе

Dota 2 е една од оние видео игри со значително следбеници. Денес (од 2021 година), милиони играчи ширум светот се поврзуваат едни со други за да имаат свој фер дел од играта. Всушност, најмалку 10 милиони луѓе ја играат оваа игра секој месец. Играта има многу турнири и лиги за играчите да се натпреваруваат.

Прикажи повеќе

League of Legends (LoL) стана една од најпопуларните игри во историјата на игри, со милиони кои играат со часови секој ден. Тоа е мултиплеер онлајн битка арена (MOBA) издадена од Riot Games во 2009 година. Тој беше интегриран како еСпорт во Светските сајбер игри пред четири години.

Прикажи повеќе

Храброто е-спорт обложување е меѓу најзначајните работи што се случуваат на сцената за обложување е-спорт. Во овој водич, дознајте сè што треба да знаете за обложувањето на оваа релативно нова игра која им се спротивставува на Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) и Fortnite и на е-спорт сцената и на индустријата за обложување.

Прикажи повеќе

Многу од најпопуларните игри за е-спорт се од прилично неодамнешни франшизи. Сепак, серијата Mortal Kombat е поинаква бидејќи натпреварувачките турнири се случуваат од доцните 1990-ти. Ова значи дека му претходи на самиот концепт на спортско коцкање базирано на интернет. Додека подоцнежните делови на Mortal Kombat направија напредок во графиката и играта, основните елементи останаа исти од објавувањето на првата игра во 1992 година.

Прикажи повеќе

Во последниве години, Battle Royale игрите се покажаа како многу популарни во заедницата за обложување еСпорт. Добар пример за ова е FPS Call of Duty: Warzone. Бесплатен е за играње и достапен на низа платформи. Ова ги вклучува верзиите на конзолите на тековната генерација на PlayStation и Xbox, како и на компјутерите. CoD: Warzone е дел од 2019 година Modern Warfare, наместо да биде индивидуален наслов. Беше објавен за време на втората сезона на ажурирањата на содржината на Modern Warfare. Ова значи дека голема основана база на CoD плеери можеше да пристапи до неа.

Прикажи повеќе

Популарен низ целиот свет, StarCraft II (SC II) ги предизвикува играчите да применат стратегија во реално време за да ја победат конкуренцијата на некои од најпопуларните светски е-спортски турнири. Од неговото лансирање во 2010 година, SC II продолжува да доживува огромни следбеници. Дури и со врвните игри како Dota 2 и League of Legends кои обезбедуваат врвни места во е-спорт натпреварите, StarCraft II сè уште привлекува огромен број следбеници.

Прикажи повеќе

Објавено од Ubisoft пред неколку години, Tom Clancy's Rainbow Six Siege моментално е во категоријата на високо рангирани е-спортски игри. Повеќето луѓе ја нарекуваат оваа видео игра со стрелање во прво лице (FPS), која Ubisoft Montreal ја објави во 2015 година, како R6. Првично, таа беше достапна на Xbox One, Microsoft Windows и PlayStation 4. Неколку години подоцна, во декември 2020 година, беше објавена надградената верзија на Rainbow Six што можеше да се репродуцира на Xbox Series X/S и PlayStation 5, правејќи ја оваа игра достапна за повеќе FPS фанови ширум светот.

Прикажи повеќе

Age of Empires

Liam Fletcher
WriterLiam FletcherWriter
ResearcherHaruki NakamuraResearcher
Сè што треба да знаете за историјата на еСпортските обложувања

Сè што треба да знаете за историјата на еСпортските обложувања

Потеклото на еСпортот може да се датира од 1971 година во настан кога интердисциплинарни студенти учествуваа во винтиџ игра на Spacewar. Иако не беше еСпорт сам по себе, го отвори патот за првиот натпреварувачки настан за игри, Шампионатот Space Invaders од 1980 година.

Но, за обложување, обложувањето еСпорт стана реалност дури на почетокот на минатата деценија. Ова беше во време кога натпреварувачката сцена на видео игри почна да биде домаќин на онлајн турнири со повеќе играчи. Така, обложувањето можеше да се појави во коцкарската сцена порано.

Сепак, постоеше загриженост дека повеќето од играчите кои уживаа во еСпорт беа под 18 години, што значи дека не им беше дозволено да се коцкаат. Што повеќе? Видео игрите беа многу нерегулирани, па ќе се појават проблеми со местење натпревари.

Но со популаризацијата на еСпорт тимови, работите добија поинаков тек. Прво, eSports стана попопуларен, привлекувајќи дури и возрасни луѓе на кои законски им беше дозволено да се обложуваат. Потоа дојдоа огромни спонзорски договори и огромна гледаност што ги подигна конкурентните видео игри на следното ниво.

Обложување е-спорт во живо стана многу популарен метод за обложувачниците во еспорт. Тоа е многу возбудлив начин за обложување.

Еспортот е натпреварувачка забава каде професионалните играчи имаат договори и големи плати, исто како и традиционалните професионални спортисти. Има многу врвни турнири кои привлекуваат милиони долари во парична награда.

Букмејкерите, од друга страна, ја искористија постојано растечката побарувачка за ерата на обложувалниците за еСпорт. Операторите брзаат да им ги понудат на играчите најновите пазари за еСпорт за да ги надополнат виртуелните игри, на кои им недостига тој човечки допир.

Од сите индикации, облогот на еспорт е меѓу најбрзо растечките категории во целата индустрија за онлајн коцкање.

Според последните бројки, на онлајн пазар за обложување видео игри големината се очекува да достигне неверојатни 205 милијарди долари до 2027 година. Интересно е што имало преку 6,5 милиони обложувачи на еСпортови во 2020 година. Се разбира, бројот на обложувалници на видео игри се зголеми сега кога еСпортот е најновото дете на блокот во спортското обложување светот.

Сè што треба да знаете за историјата на еСпортските обложувања
Видови на еСпорт обложување

Видови на еСпорт обложување

За играчите заинтересирани за обложување со еСпорт, основите вклучуваат разбирање на различните форми на обложување со видео игри преку Интернет.

Еспортот расте со прво темпо. Но, тогаш, достапните игри се одредуваат според популарноста на жанрот во актуелната сцена на видео игри. Подолу е листа на популарни еСпортови жанрови обложувачите можат да се обложуваат и, што е најважно, на најпопуларните еСпорт игри и најголемите натпревари во секој жанр.

МОБА еСпортови

Исто така познат како мултиплеер онлајн борбена арена игри, MOBA е стратешка видео игра. Најпопуларните МОБА игри на кои може да се обложувате вклучуваат League of Legends (LOL) и DOTA 2. Најзначајните настани на MOBA ги вклучуваат The International, најголемиот турнир на DOTA 2 и Светското првенство во Лигата на легендите.

FPS eSports игри

Игрите со пукање во прво лице вклучуваат борба од перспектива на прво лице. Најпопуларните еСпорт игри за обложување во категоријата FPS вклучуваат Counter-Strike: Global Offensive, Battlefield V, Valorant, Call of Duty и Rainbow Six Siege. Најголемите FPS eSports турнири вклучуваат CS: GO Major Championships и Siege's Six Invitational.

Battle Royale eSports

Видео игрите на Battle Royale вклучуваат многу играчи во последен натпревар. Најпознатите игри на бој ројал ги вклучуваат Fortnite и Apex Legends. Меѓутоа, кога станува збор за најголемите турнири, тука се Fortnite World Cup и Apex Legends Global Series.

Видео игри за спортска симулација

Како што сугерира името, овие имитираат вистински спортови, како што се фудбал, кошарка, хокеј итн. Најдобрите еСпортски игри на кои може да се обложувате во жанрот на спортска симулација вклучуваат FIFA21, Madden, NBA2K, eFootball (порано PES) итн.

РТС еСпортови

Познати и како стратешки игри во реално време, RTS eSports се исто така популарни. Најдобрите игри за обложување во оваа категорија ги вклучуваат StarCraft и WarCraft. Што се однесува до турнирите, најголем е WCS Global Finals.

Видови на еСпорт обложување
Најдобрите совети за еспортско обложување за да победите

Најдобрите совети за еспортско обложување за да победите

Има неколку совети за играчите кои се нови во оваа сцена кои ќе им помогнат да започнат.

Првата точка за разговор е за изборот на букмејкер. За почеток, не сите сајтови за спортско обложување имаат пазари за обложување еСпорт. Така, откако ќе најдат неколку обложувалници за е-спорт, играчите мора да проверат дали ја имаат конкретната видео игра на која сакаат да се обложуваат. Други размислувања вклучуваат лиценцирање и регулативи, банкарски опции, употребливост на страницата и промоции.

Друг совет; обложувачите треба да се запознаат со правилата и играта на еСпортските игри на кои сакаат да се обложуваат. Многу обложувачи грешат да се обложуваат на игри кои тешко ги разбираат. Правилата и прописите, пазарите за обложување и коефициенти за обложување треба да биде на сите прсти на обложувачите.

Трето, коцкарите треба да ги следат најновите случувања во еСпортската игра на која се обложуваат. Откријте кои се најдобрите тимови во моментот во League of Legends, Fortnite, Rainbow Six Siege, CS: GO или кои било други игри. Секако, важна е и неодамнешната серија на тимовите.

И на крај, кога станува збор за спортски симулациски игри, не се обложувајте слепо врз основа на тимот со кој игра професионален играч. Во еСпортот, не се работи за големината на тимот што играчот го користи во реалниот свет. Наместо тоа, исходот од играта на ФИФА или ПЕС во еСпортот се одредува според нивото на вештината на професионалниот играч.

Најдобрите совети за еспортско обложување за да победите
Одговорно играње

Одговорно играње

Е-спортските облози преку Интернет ја имаат целата забава, без разлика дали играчот е ентузијаст за еСпорт или само обичен ентузијаст за спортско обложување. Но, тогаш, одговорното коцкање треба да остане основно во секое време. Исто како видео игрите, обложувањето на еСпорт може да биде многу зависно. Играчите секогаш треба да ги следат одговорните правила за коцкање.

Први во листата на одговорни правила за коцкање, облозите за игри не треба да бидат замена за училиште или работа. Следното суштинско нешто што играчите треба да го запомнат е да одредат буџет за обложување со видео игри и строго да се придржуваат до него. Поважно, тие треба да знаат кога да се откажат; никогаш не обидувај се да бркаш загуби.

Одговорно играње

Најнови вести

Најдобри еспортски игри на Мистер Грин во 2024
2023-04-13

Најдобри еспортски игри на Мистер Грин во 2024

{{ section pillar="" image="" name="" group="" taxonomies="" providers="recGwh2vHaqbfyrHK" posts="" pages="" }} центар за коцкање со едно застанување. Покрај казино игрите, оваа страница има пазари за спортско обложување кои покриваат традиционални и виртуелни спортови. Г-дин Грин е исто така меѓу најдобрите еСпортски обложувалници во 2024 .

Најдобрите еСпорт играчи на сите времиња
2023-03-09

Најдобрите еСпорт играчи на сите времиња

Спонзорите, клубовите, турнирите, следбениците и професионалците кои играат на највисоките нивоа и заработуваат за живот од парични награди и можности за спонзорство, придонесуваат за просперитетниот бизнис со е-спорт ширум светот.

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина
2023-02-09

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина

Нема многу работи што можете да ги направите што даваат слично ниво на возбуда и возбуда како обложувањето за е-спорт. Еспортските обложувања се уште повозбудливи од спортското обложување за редовните спортски настани бидејќи е-спортовите се многу понепредвидливи од обичните спортови. Не е невообичаено да се види како аутсајдер тим победува против еден од врвните тимови во еспортската сцена.

Водич за обложување на ФИФА за да ве подготви за враќањето на финалето на ФИФАе во 2023 година
2023-01-26

Водич за обложување на ФИФА за да ве подготви за враќањето на финалето на ФИФАе во 2023 година

Прашањето „Можам ли да се обложувам на еСпортови на ФИФА? прашуваат љубителите на фудбалот ширум светот. Како еден од најпопуларните еСпортови во светот, ФИФА природно покренува ваков вид на истрага. Секој ден, милиони навивачи играат ФИФА онлајн еден против друг. Многу луѓе станаа врвни професионалци за еСпорт на ФИФА и се натпреваруваат на највисоките нивоа на играта на големите првенства и турнири.