Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Добредојдовте во адреналинското царство на Fortnite eSports обложување! Без разлика дали сте ентузијаст за игри или искусен обложувач, овој водич за почетници е ваш пасош за разбирање на работите на обложувањето на натпреварите во Fortnite. Од дешифрирање на статистиката на играчите до совети за стратегиско обложување, ве опфативме. Подготвени сте да го подигнете вашето искуство со игри? Зафатете се и истражете ги нашите препорачани опции за казино во топ-листата на eSportsRanker - каде што ве чека возбудата на обложувањето Fortnite!

Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Како Битлси и Бијонсе, Fortnite стана меѓународна опсесија. Играта се одвива на Земјата, каде што речиси целото човештво е избришано од бизарен временски феномен, а 100 играчи се натпреваруваат едни против други (или поединечно или во тимови) на една карта. Целта е да се елиминираат сите други играчи од играта.

Спортските книшки за Fortnite моментално не се толку вообичаени како за големите напаѓачи како CS: GO, Dota 2 и League of Legends. Многу играчи се претпазливи да скокнат во Battle Royale игра поради вообичаената перцепција дека полето за играње не е рамно. На пример, мрестењето и фрлањето оружје се многу случајни. Како резултат на тоа, одредени играчи ќе имаат вродена предност пред другите ако слетаат на локација богата со корисно оружје и опрема.

Уште една работа е тоа што, во бој ројал, дури и најдобрите играчи може да бидат отсечени од бојното поле без шанси за преживување. Ова може да ги направи бескорисни одредени анализи на професионални играчи, бидејќи дури и најдобрите од нив може да бидат фатени од лоша среќа.

Fortnite Mechanics и игра

Механиката на Fortnite е значително различна од другите Battle Royale игри како PUBG.

 • Сто луѓе се качуваат во автобус и се упатуваат на остров — „мапата“ на играта
 • Целта на играта е да се здобијат со залихи, пиштоли и муниција со скокање од автобусот и слетување на избраната локација.
 • Играчите се натпреваруваат еден против друг преку мапа за да излезат на врвот. Играчите имаат можност да одат сами или да формираат тимови.
 • Една од најкарактеристичните карактеристики на Fortnite е можноста играчите да ги градат своите уникатни конструкции користејќи материјали во играта. Употребата на структури може да биде агресивна или одбранбена. Вештиот градител може да го промени балансот на секоја борба.
 • Можете да земете 25 штитови од ситните сини шишиња расфрлани низ картата и 50 од поголемите.
 • Областа за играње се намалува наизменично (на секои неколку минути) со појава наречена Око на бура. Ова ги принудува играчите да се движат и да учествуваат во акцијата наместо постојано да се кријат.
 • На крајот на краиштата, кој и да стои е победник.

Неделниот распоред за ажурирање на Epic Games гарантира дека мета на Fortnite секогаш се менува. Секогаш кога се додава ново оружје во играта, оптималната градба и техниките за победа се менуваат за да се спротивстават на тоа. Новите ажурирања на содржината обезбедуваат длабочина на напредокот на играта, давајќи им на играчите и навивачите пристап до различни стратегии за постигнување победа.

Играчите можат да изберат од широк спектар на режими на игра во Fortnite, вклучувајќи:

 • Во режимот Solos, корисникот се натпреварува со најмногу 99 други поединци. Победникот е последниот што стои.
 • Двајца играчи можат да работат заедно во „дуо“ натпревар. Педесет тимови од по двајца играчи се можни во игра со дуо, но не се потребни. Сепак, индивидуите во парови исто така имаат можност да функционираат сами.
 • Во типот на игра Squads, играчите можат да формираат тимови до четири члена. Не може да има повеќе од дваесет и пет групи од четири лица. За разлика од соло, ако тројца ваши соиграчи бидат нокаутирани, четвртиот сепак може да ги воскресне.
 • Со режимот Team Rumble, два тима од 20 играчи се спротивставуваат еден против друг. Тимот победува ако е првиот што ќе достигне 125 убиства на натпревар.
Fortnite

Видови обложување Fortnite

Важен чекор во разбирањето како да се обложувате на Fortnite е да научите какви облози се достапни. Шансите за обложување на Fortnite се споредливи со НФЛ и други спортови. Груб преглед на шансите за настан во Battle Royale може да изгледа вака:

Парична линија

Користејќи го овој облог, може да се обложите за тоа кој мислите дека ќе излезе на врвот на натпреварот во бит ројал. Ова е коцкање со високи влогови, бидејќи вознемирувањата често се во Battle Royale игрите, а индивидуалниот талент честопати не е доволен за победа во група од 100. Дури и најталентираниот играч може да ја има несреќата да биде застрелан без да знае кој пукал него. Наведен подолу е пример за коефициенти на Fortnite moneyline.

Сите учесници ќе имаат свој сопствени уникатни шанси. Погледнете го примерот подолу:

 • Тфуе +1350
 • Нинџа +1600
 • MrSavage +1600
 • Дабс +1700
 • Монграал +1800

Бидејќи коефициентот на Тфуе е најмал, тој е јасен фаворит во овој натпревар. Сите други под тоа се аутсајдери. Шансите може да се променат како што се приближува натпреварувањето ако обложувалниците утврдат дека друг играч е во трка.

Поради уникатната природа на дуото како опција за обложување, шансите за такви облози ќе бидат помали од оние за соло. Не мора да добивате облози против 99 други тимови ако вашиот облог се игра само против 49.

Иако шансите на Stompy се +1600 кога се користат соло, тие се подобруваат на +800 кога се комбинираат со Tschinken.

Фјучерси/Откриен облог

Овој облог има за цел да одреди кој ќе излезе како победник од натпреварот како целина. Директните облози се исто толку ризични како и облозите на Moneyline, ако не и повеќе. Можно е да се коцкаат и првите три финиширани во првенството.

Реквизит облози

Овие облози се фокусираат на предвидување на исходите на некои помали појави кои не се победници во играта, кои ќе се случуваат во текот на целиот натпревар. Вообичаените облози за реквизити вклучуваат кој ќе го добие првото убиство, најмногу убиства, времетраење на натпреварот или кој ќе заврши во Топ 3. Обложувањето на облози за реквизити бара солидна стратегија за обложување Fortnite.

Нема толку многу можности да се натпреварувате во натпреварите Fortnite како што имаше порано. Првото Светско првенство Fortnite се одржа во 2019 година и се најде на насловните страници нудејќи рекордни парични награди од 30 милиони долари. Оттогаш немаше сличен настап, а поддржувачите губат верба дека ќе се враќа со секоја нова година. Сепак, тоа не значи дека Epic Games не го поддржува растот на е-спортот во други области.

Од сега, серијата Fortnite Championship е најзначајната лига за е-спорт во универзумот Fortnite. Ова е најголемиот и најважниот натпревар во светот на конкурентните игри на Fortnite, покажувајќи ги вештините на илјадници играчи ширум светот. Годишен првенствен турнир од 1 милион долари се одржува во отворена лига и секој може да се обиде да се квалификува со натпреварување во серија настани што водат до него.

Сепак, можете да ставате облози на Fortnite на неколку други начини.

Планерите на турнирите се подобруваат во поттикнување на еднократни натпревари со големи парични награди и широко распространета изложеност секоја година. Обложување на е-спорт е природен дел од оваа покриеност. Во летото 2022 година, на пример, Ријад беше домаќин на натпреварот Gamers8 со награден фонд од 2 милиони долари. Овој еднократен турнир беше говор на заедницата за е-спорт и тоа е само еден пример од многуте импровизирани Fortnite натпревари што може да се појават.

Добра идеја е да ги следите каналите за е-спорт на социјалните мрежи или да внимавате на официјалната веб-страница на Fortnite за да видите кога е следниот голем турнир. Алтернативно, може често да ја посетувате EsportsBets.com, каде што нудиме сеопфатни препораки за најдобрите и најголеми натпревари на Fortnite, објаснувајќи како да ги максимизирате вашите облози.

Совети за обложување Fortnite

Ако сакате да се обложувате на Fortnite и не знаете како да започнете, овој дел ќе ви биде од помош.

1. Имајте поим за Fortnite

Пред да ставите какви било облози на страниците за обложување Fortnite, мора да се запознаете со играта. Дури и ако сте вешти во самата игра, познавањето на чудните карактеристики на играта ќе ви даде предност во обложувањето.

Треба да бидете добро упатени во основите на играта, сегашната мета, разновидноста на стиловите на играње и гранулираните детали за квантитативните, мерливи елементи на играта. Ќе мора да се потпрете само на случајноста ако ги немате овие информации. Ова е масовно „не-не“ кога учествувате во онлајн обложување е-спорт.

2. Гледајте што прават професионалците

Откако ќе ги совладате правилата на играта, ќе треба да поминете бескрајни часови набљудувајќи како работат професионалците. И ние едноставно не ви предлагаме да ја гледате повремената игра.

За да победите на обложувалниците Fortnite, мора да бидете во чекор со главните тимови. Проучете ги нивните најнови натпревари, нивната подготовка за турнири, различните стилови на игра што ги прикажале и сè друго што можете да замислите. Ако можете да прогнозирате како одреден играч ќе влезе во натпревар, можете да поставите облог со голема исплата на една од најдобрите страници за обложување со вистински пари Fortnite.

3. Создадете стратегија за обложување Fortnite

Конечно, мора да се решите на здрава стратегија за вашите онлајн облози. Вашите достигнувања ќе бидат катапултирани на нови височини како резултат на ова. Иако наградите може да бидат големи, развојот на стратегија за обложување од нула е макотрпна и одзема време. За среќа, основите се изложени за вас во овој стручен водич, овозможувајќи ви да го развиете вашиот план за постигнување на вашите цели.

Избор на најдобра букмејкер

Ова може да го земете здраво за готово. Стандардите на нивната избрана обложувалница ги ограничуваат нечии подвизи. Ако штотуку почнувате, погледнете многу наоколу за да откриете букмејкер кој ги исполнува сите ваши барања.

Откако ќе ги разгледате сите ваши избори, изберете го оној што ги задоволува вашите потреби - фантастични бонуси, корисна услуга за клиентите, опцијата за користење на вашиот омилен начин на плаќање, и, што е најважно, широк спектар на пазари за е-спорт за обложување. Не ги ограничувајте вашите опции за обложување само на Fortnite. Вие исто така треба да пробајте други игри и опции за обложување, бидејќи никогаш не знаете што може да стане вашиот нов фаворит.

Завршни мисли

Малку е веројатно дека обложувањето на Fortnite наскоро ќе исчезне, бидејќи играта останува најпопуларниот бој ројал наслов и покрај силната конкуренција и од AL и PUBG. Всушност, најдобро е што ова се случи. Овој жанр што се појавува може да има голема корист од инјекцијата на здрава конкуренција. Ова ги вклучува и професионалната сцена и индустријата за обложување.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Дали сте подготвени да се нурнете во возбудливиот свет на обложувањето CS:GO? Тоа е патување кое ветува и возбудувања и предизвици, совршено за сите кои сакаат да додадат дополнителен слој на возбуда во нивното искуство со еСпорт. Без разлика дали сте искусен гејмер или нов во областа на еСпортовите, овој напис е вашиот сеопфатен водич за правење информирани облози на натпреварите CS:GO. За да започнете со десната нога, топло ви препорачувам да посетите највисоко оценет сајт од EsportsRanker. Ова ќе ви даде цврста основа и ажурирани информации за да го започнете вашето обложувачко патување.

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Криптовалутите веќе некое време се на усните на многу луѓе. Како што повеќе луѓе учат за овие дигитални валути, толку повеќе стануваат ентузијасти да ги користат за деловни и лични работи. Сепак, како и со секоја друга добра работа, обложување со криптовалути имаат своја темна страна, особено кога ги користите за еСпорт обложување. 

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Добредојдовте во возбудливото царство на обложување, каде страста за спорт и е-спорт се среќава со возбудата на исчекување и стратегија. Ако сте почетник кој зачекорува во овој жив свет, ве чека просветлувачко патување. Овој водич е прилагоден за да ви помогне да ги разберете нијансите помеѓу еспортското обложување и традиционалното спортско обложување. Додека го истражувате овој водич, не заборавајте да го посетите EsportsRanker за извонредно искуство и најдобрите совети во индустријата. Нивните страници на врвот на листата се одлична почетна точка за да се нурнете во акцијата.

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Индустријата за е-спорт продолжува да расте од сила до сила. Со сите показатели кои укажуваат на позитивна иднина, оваа индустрија привлече огромно внимание од различни страни, меѓу кои клучна е индустријата за онлајн обложување.

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Светот на е-спорт секојдневно се шири бидејќи повеќе луѓе ги гледаат и учествуваат во игрите. Сепак, поради проширувањето на еспортските настани, друг бизнис се прилагоди за да биде во тек со најновите трендови. Обложувањето за е-спорт штотуку беше достапно во бизнисот со обложување, така што страствените играчи, гејмери ​​и обложувачници веројатно можат да заработат пари од нивните омилени настани. Доколку сте заинтересирани да ја испробате својата рака во обложување на е-спорт, следново е листа на врвни еСпортови кои сега се најпопуларни во овој сектор.

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Добредојдовте во возбудливиот свет на Esports во Азија, динамичен и возбудлив универзум каде возбудата од видео игрите се среќава со стратешкото царство на обложувањето. Ако сте страсни за игри и желни да ги истражите можностите за обложување, дојдовте до совршеното место. Еспортот не е само форма на забава; тоа е развој на пејзаж кој нуди уникатен спој на ангажирање и можности и за искусни обложувачи и за новодојденци. Додека влегувате во овој жив свет, размислете да ги посетите казина со топ листа на EsportsRanker за да го започнете вашето патување. Подгответе се да истражувате во врвните титули за е-спорт што ги привлекуваат обложувачите низ Азија во 2024!

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Добредојдовте во динамичното царство на еспортско обложување, каде што возбудата од конкурентните игри се спојува со возбудата на стратешките обложувања. Како почетник кој се движи по овој возбудлив пејзаж, на работ сте да го отклучите светот на можностите. Еспортските обложувања, особено преку онлајн казина, добија значителен моментум, нудејќи уникатен и привлечен начин да се потопите во виртуелните арени на вашите омилени игри.

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Реалноста на современото интернет коцкање е тоа што претставува бескрајни можности. Играчите можат да се обложуваат на спортски и казино игри со значителна леснотија. Исто така, љубителите на коцкање секогаш ќе имаат повеќе од доволно на своите раце. 

Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Најновиот наслов од Riot Games, Valorant, гледа многу активности на конкурентното коло за игри. Вљубениците во обложување најверојатно ќе забележат зголемување на пазарите за е-спорт кај нивната претпочитана обложувалница, а Valorant веројатно е една од достапните игри.

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Добредојдовте во возбудливиот свет на е-спорт обложување! Ако сте почетник, овој сеопфатен водич е прилагоден за вас. Тој е преполн со практични совети и согледувања кои ќе ви помогнат да донесувате информирани одлуки и да ги подобрите вашите шанси во обложувањето е-спорт. Пред да се нурнеме, еве повик за акција: Посетете го eSportRanker за да ја истражите нивната топ листа на препорачани еспортски казина. Оваа платформа е фантастична почетна точка за примена на знаењето што ќе го стекнете овде.

Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Онлајн обложувањето е-спорт има свој дел од предизвици. Можеби е тешко да се дефинира обложувањето Overwatch, што е со бројните оператори и секој што треба да ги сфати точките за активирање во различни режими и можности на игра.

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Ако сте заинтересирани за е-спорт, можеби сте забележале објава за тренер на универзитет или помала, грасрут организација. Можеби ќе се запрашате: „Што се тренери за еспорти или тренери за еспорти, и зошто се толку важни за индустријата за игри?