Fortnite World Cup

Fortnite на Epic Games е видео игра која првпат беше објавена во 2017 година. По серија одложувања, играта конечно беше објавена, поради потребата на Epic да иновира во нивните претходни игри. Save the World, Battle Royale и Creative се трите различни верзии на Fortnite. Покрај тоа, Светскиот куп на Fortnite сега е годишен турнир за еСпорт базиран на видео играта Fortnite. Инаугуративното финале се одржа во Њујорк на стадионот Артур Еш во јули 2019 година. Имаше вкупен награден фонд од 30 милиони долари што требаше да се освојат во сите различни натпреварувања.

Fortnite моментално е еден од главните турнири за еСпорт во онлајн видео игрите. Создавањето на Epic Games е значаен хит во индустријата. Има преку 350 милиони регистрирани корисници и повеќе од 10 милиони кои се најавуваат секој ден. Ваквиот апел се прошири и во обложувачкиот свет. Првенствата за еСпорт се достапни на многу платформи за обложување еСпорт. Првенствата за еСпорт користат два режима на игра.

За Fortnite

За Fortnite

И Pro-Am и главниот настан на Светскиот куп користат Fortnite Battle Royale. Ова е Игра Battle Royale во кој до 100 играчи се фрлаат со воздух на остров без оружје или оклоп, освен пиказа. Гејмерите мора да бараат оружје и лековити предмети еднаш на земја. Тие, исто така, ја користат својата пиказа за да ги урнат постоечките функции за да соберат ресурси.

Сето ова мора да се заврши додека се избегнуваат нападите на другите играчи и останувајќи во стеснет круг на мапата или ризикувајќи фатална штета доколку ја напуштат. Корисниците можат да ги користат ресурсите што ги собрале за да ја конструираат својата база за да се заштитат од напади. Играчот или тимот со најмногу животи на крајот од играта победува. Играчите исто така можат да прават сопствени курсеви со сопствено темпо во Fortnite Creative, кои потоа можат да ги користат за да воспостават натпреварувачки настани што може да се споделат со други.

За Fortnite
Натпревари

Натпревари

Epic потроши значителна сума пари за да го основа најдобри еспортски турнири. Во 2018 година, компанијата вложи сто милиони долари за проширување на Fortnite еспортот, со евентуална цел да биде домаќин на голем турнир за еСпорт. Процесот, сепак, не беше особено мазен пат.

Техничките проблеми, лошиот квалитет на производството и проблемите со сообраќајот на веб-страниците ги мачеа раните турнири. Поради заостанување, дури и првиот настан Летен Скирмиш мораше да биде откажан на половина пат. Работите постепено се подобруваа, но проблемите продолжија да се појавуваат.

Квалификациите за Светското првенство, исто така, имаа свој дел од проблеми, особено во однос на мамењето. Поради мамење за време на квалификациите, добро познатите играчи како Кксиф и Демион Кук беа суспендирани, но подоцна беа вратени на работа. На ист начин, брзиот развој на Epic значи дека новите функции како семоќниот Infinity Blade често се додаваат во истата игра непосредно пред големите турнири. Ова може да ги спречи играчите да вежбаат доволно добро за еСпорт турнирите.

Убедливо, најимпресивниот аспект на Светското првенство е како Epic успеа да ги вклучи реалноста и дигиталниот универзум. Публиката се охрабрува да преземе повеќе задачи секој ден, како што е посета на тематски паркови, за да заработи награди. Поволностите би можеле да бидат нешто едноставно како физичка паричка на V-Bucks, исто како во играта. Навивачите можеа да купат облека од Светскиот куп на Fortnite на настанот, како и други бесплатни подароци како тапети, кои се достапни само за време на пригодата.

Раниот пристап е добар метод што го користи гигантскиот провајдер за да ги заинтересира луѓето за играта. Но, тоа бара повеќе за да ги задржи корисниците ангажирани, а Epic одлично ги искористи двете картички. Save the World привлече голем број луѓе кои сакаа да ја искористат функцијата Ран пристап.

Дури и откако стана премиум, некои луѓе останаа. Потоа, Epic го направи својот најнов режим достапен како бесплатна услуга. Тој беше дизајниран како бонус за оние кои останаа лојални на претходните режими. Исто така, тоа беше поттик за оние кои сè уште не се приклучиле на играта да ја пробаат.

Натпревари
Зошто финалињата на Светскиот куп на Fortnite се популарни?

Зошто финалињата на Светскиот куп на Fortnite се популарни?

Еспорт турнирот е светски феномен. Епик откри дека резервациите за местото со капацитет од над 23.000 се распродадени непосредно пред турнирот за еспорт во 2019 година. Финалето на Светското првенство го следеа над два милиони истовремени гледачи на платформите за стриминг Twitch и YouTube.

Самото првенство е разновидно, а квалификациите привлекуваат над 40 милиони играчи. Наградниот фонд за турнирот е доста голем, што предизвикува уште поголем интерес. За да го направи настанот успешен, Epic Games се потпира на присуството на обожавателите.

Epic Games создаде куп атракции фокусирани на турнирот за време на настанот. Пред, за време и по игрите, се формира реплика забавен парк. Публиката е секогаш разновидна, особено во однос на возраста, што ја покажува популарноста на настанот. Многу семејства со мали деца, како и деца и возрасни облечени во дресови за е-спорт, прават тематскиот парк повеќе да се чувствува како вистинско место.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Бидејќи има повеќе изданија на играта, таа е популарна опција за обложување за луѓе кои сакаат обложување на еспортски турнири. Трите режими на играта обезбедуваат неколку опции за гејмерите со различни вкусови. Луѓето, по природа, уживаат да имаат избор како што е креативно опкружување каде што поседуваат уникатни острови и имаат целосна независност. Некои луѓе може да уживаат редовно да се префрлаат помеѓу различните режими. Затоа, ова е одличен начин играта да не стане здодевна.

Зошто финалињата на Светскиот куп на Fortnite се популарни?
Победничките тимови и најголемите моменти во финалето на Светскиот куп на Fortnite

Победничките тимови и најголемите моменти во финалето на Светскиот куп на Fortnite

Воведниот Светски куп Fortnite првпат беше објавен во февруари 2019 година. Epic имаше намера да го одржува настанот секоја година. Квалификациски процес избра приближно 200 играчи или тимови за да се натпреваруваат на Светското првенство. Играчите и тимовите се натпреваруваа против другите во нивниот онлајн регион за да се квалификуваат.

Секоја недела, соло играчи и дуо тимови од одредена област се натпреваруваат до десет натпревари против противници од истата категорија. Натпреварите се одржуваа онлајн, а беа избрани најдобрите 3000 тимови или играчи.

Годишниот настан е меѓу најголемите еСпорт турнири на глобално ниво. Беше задоволство да се гледа изданието за 2019 година. Преголемото изобилство на екрани во првенствата за еСпорт може да изгледа како преголемо, но тие го олеснуваат гледањето на акцијата.

Секој играч на еспорт турнирот имаше по еден монитор пред себе што се затемни откако беа елиминирани, а други екрани беа искористени за емитување борби од различни агли. Бидејќи на високо ниво Fortnite Играта може да биде многу вознемирувачка, бидејќи играчите брзо го уништуваат и го обновуваат пејзажот околу нив за подобро да одговараат на нивните потреби, различните агли на гледање беа критични.

Победничките тимови и најголемите моменти во финалето на Светскиот куп на Fortnite
Fortnite World Cup

Fortnite World Cup

Неколку добро познати играчи и инфлуенсери не можеа да се квалификуваат за Светскиот куп на Fortnite 2019 година. Тајлер Блевинс, најпопуларниот Twitch стример на сите времиња, благодарение на неговите урнебесни преноси на Fortnite, не се претстави доволно добро во квалификациите за да се натпреварува на главниот настан. Други значајни личности на Fortnite кои не можеа да присуствуваат на настанот ги вклучуваат Team SoloMid преносот во живо Мит, Али Кабани, суперѕвездата Cloak, Денис Лепор од Team FaZe Clan и 72-часовниот ветеран на Team Liquid, Томас Малиган.

Светскиот куп на Fortnite беше поделен на два дела; еден за поединечни играчи и друг за тимови или дуо со два играчи. Се одиграа шест натпревари и во соло и во дуо. Во дуо, структурата на бодови доделува поени за елиминации и пласман.

Секоја елиминација заработуваше по еден бод, како и некумулативни поени за пласман. На 28 јули 2019 година се одржа финалето на соло настанот. Кајл Гирсдорф, познат на интернет како Буга, 16-годишен Американец, го освои турнирот и ја однесе главната награда од 3 милиони долари.

Нирокс, Емил Бергквист Педерсен, Аква и Дејвид Ванг ја поделија главната награда од 3 милиони американски долари во финалето на дуетскиот настан еден ден претходно.

Светскиот куп на Fortnite требаше да се врати во април 2020 година по втор пат. Сепак, тој беше откажан бидејќи светот беше во заклучување поради пандемијата на коронавирус. Од истата причина, изданието за 2021 година беше откажано. Како резултат на тоа, овој настан за еСпорт имаше само едно издание. Epic, од друга страна, продолжува да биде домаќин на неколку еСпорт лиги на интернет.

Fortnite World Cup
Каде и како да се обложувате на Fortnite World Cup

Каде и како да се обложувате на Fortnite World Cup

Обложувањето на еспортски турнири не треба да биде комплицирано искуство. Тоа е многу исто како и секој друг вид спортско обложување. Обложувањето во игра станува се попопуларно меѓу обложувалниците. Fortnite е популарен еСпорт кој може да се најде во каталозите на неколку компании за еспорт обложување. Така, првиот чекор е да се лоцира обложувалница што ги задоволува потребите на обложувачите.

И Светското првенство и квалификациите за онлајн турнирите за еспорт се достапни за обложување на онлајн-страниците за обложување еспорт. Повеќето обложувалници покриваат листа на турнири, додека други се специјализирани за е-спорт обложување Fortnite. Иако самото обложување на Светското првенство е најпопуларно, обложувањето на квалификациите му дава на играчот значајна предност. Тоа им овозможува да се запознаат со тимови и играчи во неколку категории. На тој начин, тие ќе научат како да се обложуваат во најклучната точка од играта.

Од клучно значење е да се обложувате мали додека се обложувате на квалификациите. Поради огромниот број играчи кои се борат за место, дури и главно неискусните гејмери мора да се натпреваруваат. Ова ниво треба да се користи исклучиво за запознавање со учесниците. Разбирањето на ширењето на шансите помага при изборот на играчи. Распространетоста на коефициентите покажува кој играч има супериорни способности.

Облогот за времетраење на картата, вкупните уништени кули, првиот/вториот победник на картата, вкупните рунди и хендикепот на кругот се сите популарни облози. Како што играчот стекнува подобро разбирање за игрите и учесниците, тој потоа може да продолжи на покомплицирани облози.

Каде и како да се обложувате на Fortnite World Cup