Fnatic

Тимот Fnatic, исто така познат како FNC, е професионална облека за е-спорт. Тој е рангиран како еден од најдобрите тимови за е-спорт во конкурентна историја на електронско спортско обложување. Организацијата порасна експоненцијално во последните неколку години, заработувајќи место меѓу најпопуларната листа на еспорт тимови. Покрај неговата популарност во настаните, Fnatic е омилен меѓу ентузијастите на еспорт обложување. Марката, исто така, може да се пофали со линија на професионална опрема за игри, вклучувајќи тастатури, глувци, слушалки, влошки и многу повеќе.

Тимот Фнатик беше основан во 2004 година од австралиски претприемач за е-спорт, Сем Метјус, со поддршка од неговата мајка, Ен Метјус. Со седиште во Лондон, тимот има бази и во Берлин, Тајван, Куала Лумпур, Белград и Токио.

Fnatic
За Fnatic Esports

За Fnatic Esports

Компанијата е предводена од Сем Метјус како претседател на одборот, додека Воутер Слајферс е извршен директор. Од друга страна, поранешната ѕвезда на Fnatic CS: GO, Патрик „cArn“ Сатермон стана главен директор за игри во 2012 година.

Со текот на годините, Team Fnatic ги искористи своите стратешки партнерства за да го поттикне својот бренд преку создавање легенди за еСпорт, профи опрема за еСпорт и зацврстување на културата на еСпорт на глобално ниво. Компанијата соработуваше со други врвни брендови, вклучувајќи ги AMD, Hisense, OnePlus, Twitch, BMW, LeTou, PCSpecialist, Monster Energy и Jack Link's. Претходно, FNC беше спонзориран и од SteelSeries, па дури и од MSI.

Иако започна како мал бренд пред повеќе од две децении, Team Fnatic е еден од највредните тимови за е-спорт. Извештајот на Форбс од 2020 година ја проценува неговата вредност од 120 милиони долари, што генерира приближно 16 милиони долари годишно.

Fnatic eSports

Денес, Team Fnatic е тим за еСпорт со повеќе дивизии кој учествува во повеќе од седум дивизии. Досега, организацијата има заработено над 17 милиони долари и го држи рекордот за трет најгледан западен тим за еспорт во 2020 година. Со над 33 милиони следбеници на социјалните мрежи, Тим Фнатик е познат тим за еспорт и дефинитивно, сила што треба да се смета.

FNC влезе во активните еСпортови во 2006 година откако го купи тимот на World of Warcraft (WoW). Во списокот беа вклучени Vo0, TooGood и Ztrider, тројца од најдобрите играчи во тоа време. Триото се истакна во сите највисоки натпреварувања и освои три титули. Следната година, Fnatic собра тим на DotA и брзо стана еден од најбрзо растечките еСпорт брендови со додавање на неколку други највисоко оценети дивизии за еСпорт.

За Fnatic Esports
Најдобрите поделби за еспорт на тимот Fnatic

Најдобрите поделби за еспорт на тимот Fnatic

Како што беше споменато погоре, Team Fnatic учествува во неколку еСпортови поделби кои сечат низ жанрови како што се арената за борба со повеќе играчи (MOBA), стратешки игри и игри со шутери. Подолу е списокот на тековните дивизии во кои учествува овој тим и тековните списоци.

  • Лига на легенди - Мартин „Вундер“ Нордал Хансен, Иван „Разорк“ Мартин Дијаз, Марек „Хуманоид“ Бразда, Елијас „Вознемирен“ Лип, Здравец „Хилисанг“ Илиев Галабов и Јасин „Нисќи“ Динчер.
  • CS: ОДИ - Фреди „КРИМЗ“ Јохансон, Лудвиг „Бролан“ Бролин, Овен „Смуја“ Батерфилд, Александар „АЛЕКС“ МекМикин и Вилијам „Мезии“ Мериман.
  • Храбар - Џејмс „Мистик“ Орфила, Џејк „Бастер“ Хаулет, Никита „Дерке“ Сирмитев, Мартин „Магнум“ Пењков и Ендрју „БравАФ“ Горчаков.
  • Дота 2 - Нг „Чјуан“ Ки Чјуан, Марк Поло Луис „Равен“ Фаусто, Џардел Џико Б. „ДЈ“ Мампусти, Ануча „Јабз“ Џиравонг и Кам „Месечина“ Бун Сенг.
  • Виножито Шест: опсада - Етјен „Маг“ Русо, Џејсон „Ласти“ Чен и Патрик „МенталистЦ“ фан.
  • Ореол - Торез „Енворе“ Бројлс, Хулиано „Сцептифи“ Садику, Чејс „СуперЦЦ“ Кавуто и Џои „Јузиро“ Бартоломеј.
  • ФИФА - Диого „Диого“ Мендес и Донован „Теккз“ Хант.

Погоре се активните списоци во моментов. Во минатото, организацијата за е-спорт имаше списоци за Clash Royale, Smite, ShootMania Storm, PUBG и Heroes of the Storm.

Најдобрите поделби за еспорт на тимот Fnatic
Зошто тимот Fnatic е популарен во еспортските обложувања?

Зошто тимот Fnatic е популарен во еспортските обложувања?

Обложувањето за е-спорт е еден од најбрзо растечките пазари во пејзажот на онлајн коцкањето. На ист начин како што најдобро оценетите фудбалски тимови како Баерн Минхен и Манчестер Сити се фаворити во фудбалските обложувања е ист како Теал Фнатик е популарен во сферата на обложување е-спорт.

Доминација во е-спортот

Главната причина зошто повеќето обложувачи сакаат обложување на Тим Фнатик е затоа што тоа едвај разочарува. Ова е една од најуспешните организации за е-спорт во историјата. Интересно е тоа што Fat Company беше прогласена за најиновативна компанија за игри на среќа во 2021 година. Обложувачите ги бараат врвните тимови кои можат да ги добијат профитите; Тим Фнатик е таква компанија.

Тим за е-спорт со повеќе дивизии

Team Fnatic е тим за еСпорт со повеќе дивизии, па затоа им одговара на сите ентузијасти за е-спорт обложување, без разлика дали се за стратешки игри, игри со шутери или спортска симулација. Тимот исто така учествува во сите натпреварувачки турнири, вклучувајќи ги и настаните од највисоките нивоа, така што играчите имаат многу пазари за обложување.

Партнерство на Дафабет

Покрај доминацијата во еСпортот и фактот дека се работи за тим од повеќе дивизии, огромните спонзорства исто така одиграа улога во експоненцијалниот раст на популарноста на Тим Фнатик на најдобрите страници за обложување е-спорт. Во 2015 година, Team FNC соработуваше со реномираниот букмејкер Dafabet во повеќегодишен договор. Ова партнерство го турна Fnatic до огромната база на играчи на Dafabet.

Fnatic, исто така, има многу податоци за да им помогне на играчите да ја измерат силата на тимот. Сите резултати од последните турнири се прикажани на официјалната веб-страница на тимот.

Зошто тимот Fnatic е популарен во еспортските обложувања?
Најдобрите играчи на Фнатик

Најдобрите играчи на Фнатик

Како еден од најдобрите тимови за е-спорт, Тимот Фнатик ги привлекува само најдобрите играчи. Тимот е постојано зафатен со трансфери, напаѓајќи други тимови за да донесе нови таленти. Денес, Team Fnatic има неколку играчи кои оставиле трага во еспортската индустрија.

Подолу се некои од најдобрите играчи на Fnatic за гледање.

  • 20-годишниот Донован „Теккз“ Хант е несомнено еден од најдобрите играчи на Тим Фнатик. Професионалецот на ФИФА е најдобар во играта и може да се пофали со 11 титули веќе во својата тригодишна кариера. Меѓу најпосакуваните титули се 4 шампионати, вклучувајќи ја и Лигата на еШампиони.
  • Друг познат играч од Fnatic е Кримз, шведски професионален спортист кој игра како пушкач за тимот на Team Fnatic CS: GO. Тој е оценет како еден од најконстантните играчи откако почна да доминира на сцената со Олоф „олофмајстер“ Кајбјер Густафсонр (сега во кланот ФаЗе) од 2014 до 2016 година. Денес тој останува клучен во ФНЦ.
  • Други достојни споменувања вклучуваат Џејсон „Ласти“ Чен (Виножито Сикс опсада), Џејмс „Мистик“ Орфила (Валорант), Торез „Енворе“ Бројлс (Хало), Марк Поло Луис „Равен“ Фаусто (Дота 2), Мартин „Вундер“ Нордал Хансен (Лига на легенди).
Најдобрите играчи на Фнатик
Тимски Fnatic достигнувања и почести

Тимски Fnatic достигнувања и почести

Основан во 2004 година, FNC е меѓу најстарите еСпорт тимови. Учествувал на над 990 турнири, заработувајќи над 17 милиони долари од февруари 2022 година.

7☓ Наслови на LEC

Едно од најголемите достигнувања на FNC дојде со Лига на легенди тим, кој може да се пофали со 7 титули ЛЕК во трофејниот кабинет. Тимот го освои шампионатот во Сезона 1 победувајќи ги тимовите како Against All Authority, Team SoloMid и Epik Gamer за да си замине со паричната награда од 50.000 американски долари.

Други наслови под Fnatic вклучуваат EU LCS лето 2018, EU LCS пролет 2018, EU LCS лето 2015, EU LCS пролет 2015, EU LCS пролет 2014, EU LCS лето 2013 и EU LCS пролет 2013

3☓ Глобални офанзивни мајорови

Fnatic исто така беше доминантен во CS: ОДИ, со 3 глобални офанзивни мајори. Првиот се појави за време на Dreamhack Winter 2013. FNC ги победи нинџите во пижами за да си одат дома со паричната награда од 100.000 долари во ова финале. Вториот мајор дојде за време на ESL One Katowice 2015, петтиот мајор, одржан во Катовице, Полска. Фнатиќ повторно ги отфрли нинџите во пижами во финалето за да го однесе дома мачето од 100.000 долари на овој турнир. Тимот Fnatic продолжи да го освои ESL One Cologne 2015 во Келн, Германија, победувајќи го Team EnVyUs.

Fnatic има освоено и неколку други титули, вклучувајќи ги DreamHack Masters Malmö 2019, World Electronic Sports Games 2017, Intel Extreme Masters XII - Светско првенство и Intel Extreme Masters X - World Championship, за да споменеме неколку.

2☓ Шест мастер титули

Fnatic е исто така познато име во Tom Clancy's Rainbow Six Siege со две престижни титули. Првиот е Six Masters 2018 одржан во Австралија. Тимот Фнатик ја победи НОРА-Ренго со 2-1 на трите мапи, освојувајќи 10.636,34 долари, додека второпласираните заминаа дома со 4.254,56 долари. Уште една извонредна победа дојде за време на Six Masters 2019 година, кога тимот го освои 0RGL3SS за да ја добие паричната награда од 13.473,39 долари.

Покрај двете Мастерс титули, Тим Фнатик има уште неколку титули на Rainbow Six Siege, вклучувајќи ги Пролигата сезона 10 - Азија Пацифик: Австралија и Нов Зеланд, Шест покана 2020 година - Азија Пацифик: Австралија и Нов Зеланд и Пролига сезона 11 - Австралија и Нов Зеланд.

1☓ еЛига на шампиони

Тимот Фнатик е исто така голем играч ФИФА. Стрелецот на тимот „Tekkz“ ја освои поканата за eChampions League 2020. Има неколку други титули, вклучително и рангирање на глобалните серии на ФИФА 2020 - Xbox One и FUT 20 Шампионски Куп Фаза I - Финале.

Тимски Fnatic достигнувања и почести
Како да се обложите на Fnatic?

Како да се обложите на Fnatic?

Навистина, Fnatic е еден од најуспешните еСпорт тимови и најдобар за обложување. Но, тогаш, има неколку работи што треба да ги знаете пред да започнете.

Почеток

Првото нешто што треба да направите е да барате страница за обложување со пазари за обложување е-спорт на сите поделби на Тим Фнатик. Откако играчите ќе најдат страница за обложување еСпорт, следното нешто е да проверите дали има валидна лиценца или не. Повеќето обложувалници ќе ги прикажат своите информации за лиценцирање на веб-страницата или подножјето на апликацијата. Друго внимание се пазарите и шансите за обложување. Обложувачите треба да се погрижат конкретните еСпортови на кои сакаат да се обложуваат да бидат достапни во изборот на игри на обложувачниците. Шансите треба да бидат поволни и за споредувачите на коефициенти. Последно, проценете ги достапните методи за депозит и повлекување.

Последниот професионален совет е внимателно да го следите Team Fnatic за да знаете во кои тимови е најдобро во тој момент. Играчите можат да бидат подобро позиционирани да донесуваат информирани одлуки за обложување со ова знаење. Веб-страницата на Fnatic е одличен извор за да се запознаете со најновите резултати на Team Fnatic во секоја дивизија.

Како да се обложите на Fnatic?

Најнови вести

Нинџите во пижами ја продолжуваат доминацијата во еСпортот
2022-07-21

Нинџите во пижами ја продолжуваат доминацијата во еСпортот

ЗЕТА дивизијата обезбеди финале Турнеја на храбри шампиони Плејофот на Мастерс Рејкјавик со клучна победа два спрема еден над Нинџи во пижами. Двете екипи влегоа во елиминацискиот меч со скор еден-еден во групната фаза, победувајќи против Фнатик и загубија од ДРХ.