Valorant Champions

Valorant Champions се наоѓа на списокот на еСпорт турнири што ги ценат љубителите на еСпорт. Исто така, тој е меѓу најпопуларните турнири на сцената за обложување еСпорт, ривалувајќи се со познатите имиња во жанрот стрелец во прво лице (FPS). Ова заокружување ги опфаќа сите суштински детали што љубителите на оваа видео игра и љубителите на еСпорт обложување треба да ги знаат за храбрите шампиони, од самата игра, популарноста на шампионите меѓу обложувачите и, најважно, како да се обложуваат на неа.

За Valorant

За Valorant

Храбар е видео игра со стрелање во прво лице за компјутери (Microsoft Windows). Иако развојот на играта започна уште во 2014 година, таа официјално беше објавена дури на 2 јуни 2020 година.

Развиена и објавена од Riot Games, истата моќ на видеоигри зад League of Legends (LoL), Valorant се искачи нагоре за да стане омилен меѓу обожавателите на игрите со шутер од прво лице кои им се ривал на Counter-Strike: Global Offensive (CS: GO) и франшизата Call of Duty (COD). По објавувањето во 2020 година, стана инстант хит. Речиси две години подоцна, популарноста на Валорант е сведок на експоненцијален раст.

Храбри во бројки

Според статистичките податоци, Валорант одржувал приближно 12 милиони активни играчи месечно во 2021 година, а во 2022 година, бројките продолжуваат да растат. Имаше околу 16 милиони активни играчи месечно во 2022 година, што значи околу 1,5 милиони играчи дневно. Овие бројки се доказ дека, навистина, Валорант бил револуционер. На популарноста на Валорант може да се припишат неколку причини.

Првиот е изборот на Riot Games за Unreal Engine 4, кој обезбедува флуидно искуство за играње со одлична графика и звук за извонредно искуство во игра.

Второто е дека Valorant е видео-игра што може да се игра бесплатно, што значи дека љубителите на FPS-игри можат да влезат во акција без да потрошат ни пара.

Конечно, Riot Games исто така ја направи играта поголема со постојано додавање на нови содржини, вклучувајќи нови херои (агенти), мапи, функции, режими на игра и други компоненти.

Храбра игра и цели

Сместена во блиска иднина, Valorant е тактичка шутерска игра која носи два тима во тактичка битка 5v5 која бара индивидуална вештина и тимска работа. Целта на играта зависи од режимот на играта. Valorant има седум начини на игра: Unrated, Competitive, Deathmatch, Spike Rush, Escalation, Replication и Snowball Fight.

За Valorant
Храбри шампиони

Храбри шампиони

Иако има неколку Валорант турнири и натпревари, Валорант Шампионите е најголемиот и најпрестижниот турнир. Шампионите е организиран и домаќин на Riot Games и привлекува награден фонд од 1.000.000 американски долари што се дистрибуира до сите тимови врз основа на рангирањето. За разлика од типичните онлајн турнири за eSport, Valorant Champions е офлајн турнир.

Досега има само еден Valorant Champions, настанот 2021 година, кој се одржа од 1 до 12 декември во Германија. Натпреварот привлече 16 врвни еСпорт тимови со списоци на Valorant. Некои од големите тимови кои учествуваа на настанот вклучуваат Gambit Esports, Сентинели, Тимска завист, KRÜ Esports, Облак 9, Течност на тимот, Акцент, Тимска тајна, и Fnatic, меѓу другите.

Исто како и самата игра, Valorant Champions е голем. Гледаноста на шампионите во 2021 година достигна врв во финалето, кога настанот привлече 1.089.068 гледачи, додека просечната гледаност на турнирот беше 469.083. Интересно е што вкупните гледани часови изнесуваат неверојатни 46.048.311.

Распоред

Квалификациите за храбрите шампиони зависат од перформансите на поединечните тимови за еСпортови Valorant во нивниот соодветен пласман на колото во регионот. Што се однесува до форматот на турнирот, тој започнува со групни фази пред да се пласира во плеј-офот.

Според сите индикации, Valorant Champions ќе се одржуваат секоја година, бидејќи во 2022 година е во тек. Вториот Valorant eSport шампионат е закажан за септември 2022 година. Квалификациите се веќе во тек.

Храбри шампиони
Зошто е популарен Valorant Champions?

Зошто е популарен Valorant Champions?

Обложување на најдобрите еСпорт турнири стана популарна денес. Како еден од најголемите еспортски настани, Valorant Champions е популарен меѓу обложувачите. Неколку причини објаснуваат зошто оваа игра е меѓу најпопуларните еСпорт турнири на кои обложувачите се обложуваат.

Прво е фактот дека Valorant Champions е една од најзначајните еСпорт лиги за Valorant. Турнирот е најконкурентен и го привлекува најголемиот награден фонд во Valorant eSports. Со оглед на конкурентноста, ентузијастите за обложување Valorant секогаш ја чекаат.

Другата причина зошто Valorant Champions се популарни е тоа што има многу натпревари за обложување, од квалификации до финалиња. На пример, 2022 Valorant Champions започна во јануари 2022 година и ќе заврши во септември.

Има и многу онлајн обложувалници со Valorant обложувачки пазари. Иако е релативно нова игра, многу обложувалници ги користат пазарите за обложување Valorant Champions за да се грижат за големиот број обожаватели на обложување Valorant.

Храброто обложување е исто така лесно. Како ан FPS игра, обложувањето на тоа е слично на обложувањето на такви како Call of Duty и Counter-Strike: Global Offensive.

Последно, скоро сите врвни тимови кои учествуваат на големите еСпорт турнири имаат Valorant списоци. Така, сега кога ентузијастите за обложување еСпорт имаат страст за нивните омилени тимови, тие имаат шанса да се обложуваат на нив на светската сцена.

Зошто е популарен Valorant Champions?
Победничките тимови на храбрите шампиони и најголемите моменти

Победничките тимови на храбрите шампиони и најголемите моменти

Како што беше споменато претходно, имаше само еден храбри шампиони. Тоа, рече, нема многу да се покрие во однос на победниците. Сепак, минатогодишниот настан беше преполн со акција. Еве преглед на некои од најголемите моменти на турнирот.

Групни фази

Во групната фаза имаше четири групи, секоја со по четири екипи од различни региони. Натпреварите од групната фаза беа во формат најдобар од три. Еве како се спушти.

  • Група А - Првиот натпревар ги спротивстави Acend против Vivo Keyd, додека вториот натпревар од групата беше битка помеѓу Team Envy против X10 CRIT. Acend успеа да го победи Vivo Keyd со 2-1, додека Team Envy го совлада X10 CRIT со 2-0.
  • Група Б - Во втората група, Сентинелс се соочија со FURIA Esports, додека KRÜ Esports и Team Liquid се бореа во вториот натпревар од групата. Тим Ликвид и Сентинелс излегоа како победници, победувајќи ги противниците со 2-0, односно 2-1.
  • Група Ц - Гамбит Еспортс беше против Тим Сикрет додека Тим Викинзи играше против Крејзи Ракун. Gambit Esports го победи Тим Сикрет со 2-1. Во другиот натпревар Тим Викингс го собори Крејзи Ракун со 2-0.
  • Групата Д - Визија Страјкерс се соочија со КОЛОСНАТА СЕМСИЈА во последната група додека Фнатик беше против Cloud9 Blue. Vision Strikers излегоа како победници во првиот натпревар, победувајќи го FULL SENSE со 2-0, додека Fnatic се мачеше да го собори Cloud9 Blue со 2-1.

Четврт-финале

Четврт-финалето беше преполно со акции, а најдобрите тимови се бореа за пласман во полуфиналето.

  • Четврт-финале 1 - Асенд се спротивстави на Тим Сикрет, а на изненадување на многумина, Асенд го застрела Тим Сикрет победувајќи го натпреварот со 2-0.
  • Четврт-финале 2 - Второто четврт-финале беше Team Liquid против Cloud9 Blue. Тим Ликвид го совлада Cloud9 Blue, победувајќи го со 2-0.
  • Четврт-финале 3 - Во третото четврт-финале, Gambit Esports се соочи со X10 CRIT, каде првиот успеа да го добие натпреварот со 2-1.
  • Четврт-финале 4 - Последното четврт-финале беше Fnatic против KRÜ Esports, а на шок на многумина, Fnatic беше елиминиран откако беше погоден со 2-1.

Полуфинале

Како и четвртините, полуфиналните беа најдобри од три натпревари и беа исто така исполнети со акција.

  • Полуфинале 1 - Асенд се покажа како моќен центар во првото полуфинале победувајќи го Тим Ликвид со 2-0. Ова беше шокантно бидејќи сите очекуваа дека Team Liquid ќе го донесе денот.
  • Полуфинале 2 - Во второто полуфинале, Gambit Esports пукаше на сите цилиндри. Го сруши KRÜ Esports, победувајќи го натпреварот со 2-1.

Финале на храбри шампиони во 2021 година

По серијата натпревари, од групната фаза до финалето, Acend и Gambit Esports се најдоа во најдобрите пет дуели во финалето. По страшна битка, Аценд успеа да го победи Гамбит Еспортс со 3-2.

Асенд си замина со паричната награда од 350.000 долари, додека Gambit Esports однесе дома 150.000 долари. Добрата работа е што сите тимови-учеснички добија што да понесат дома со себе.

Победничките тимови на храбрите шампиони и најголемите моменти
Обложување на Valorant Champions

Обложување на Valorant Champions

Интернет-страниците за обложување еСпорт го искористуваат потенцијалот на еСпортското обложување, вклучително и храброто обложување. За оние кои се обложуваат на еСпорт турнири на Valorant Champions, подолу има неколку работи за кои треба да бидат свесни.

Прво е да се знае кои се најдобрите тимови за обложување. Од минатогодишниот турнир Асенд, актуелниот шампион, е најдобриот тим за обложување. Други врвни тимови за обложување вклучуваат Gambit Esports, KRÜ Esports, Fnatic, Team Secret, Cloud9 Blue и X10 CRIT.

Следно е наоѓање на најдобрите онлајн обложувалници за еСпорт со пазарите за обложување Valorant. Овде, погрижете се познато регулаторно тело за обложување да ја лиценцира страницата. Обложувалницата треба да има и додатоци како пренос во живо за играчите да можат да го следат дејството директно од обложувалницата.

Трето, погрижете се да ја разберете играта и правилата на Valorant. Исто така, императив е играчите да ги разберат различните достапни пазари за обложување и што тие значат. Сепак, на пазарите, обложувачите мора да разберат како функционираат шансите за Valorant. Запомнете, како и во традиционалното обложување, колку е поголем коефициентот, толку се помали шансите облогот да се реализира и обратно.

Последно, искористете ги предностите Бонуси за еСпорт обложување како што се бонуси за добредојде, бонуси за повторно вчитување и враќање на готовина, меѓу другите промоции.

Обложување на Valorant Champions

Најнови вести

Valorant го тресе пазарот со нови изданија
2022-07-14

Valorant го тресе пазарот со нови изданија

Valorant е водечкиот стрелец во прво лице создаден од Riot Games. Необичниот маркетинг план на Riot со помош на стримери веќе постави повеќекратни рекорди на Twitch. Популарноста се должи и на оригиналноста на играта и на уникатната маркетиншка техника на Riot која го направи Valorant избор за онлајн обложување е-спорт.