Вести

December 8, 2022

Топ 5 турнири во еспортски обложување 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Еспортот се шири, а повеќе натпревари и игри се вклучени на пазарите за обложување. Не е изненадувачки да се види растечката популарност на обложувањата за е-спорт, со оглед на тоа колку популарни спортски натпревари станаа во последниве години. 

Топ 5 турнири во еспортски обложување 2022 година

На конкурентна еспортска сцена брзо се шири заедно со индустријата за е-спорт. Има значајни еспортски натпревари со огромни наградни фондови и толпи од милиони фанови. Еве избор од најдобрите пет на кои треба да внимавате додека завршува втората половина на 2022 година.

Меѓународната

International е најголемиот настан на Dota 2 распоредот и најпопуларниот настан за обложување е-спорт достапен на практично сите платформи за обложување е-спорт преку Интернет. Со оглед на тоа што најголемиот дел од неговата публика е распродадена, а дел од наградните пари доаѓаат од фановите, не е чудно што наградниот фонд е огромен. Најдобрите Dota 2 тимови ширум светот се натпреваруваат на овој настан на крајот на годината.

Додека Dota 2 е особено омилена во Азија, каде Кина и Кореја постојано доминираат во првите рангови на играчи, меѓународното обложување се спроведува ширум светот. Географската локација на играчите игра голема улога во одредувањето на врвните меѓународни страници за е-спорт обложување.

Колото Dota Pro

Пред Dota 2 The International се одржуваат неколку натпревари под знамето на DPC. Учествуваат 18 екипи, а другите шест се пласираа во плејоф рундите во Кина, Јужна Америка, Комонвелтот на независни држави, Северна Америка, Европа и Југоисточна Азија. Директните покани за натпреварување во The International се доставени до најдобрите 12 тимови на ранг-листата на DPC.

18-те квалификациски тимови се натпреваруваат во круг-робин формат во две групи од по девет екипи. Форматот за сите игри е „најдобар од два карти“. Најдобрите четири екипи од секоја група продолжуваат во горниот дел на главниот настан, додека тимовите од петто до осмото место напредуваат во Долниот заграда.

Главниот настан има 16 тимови кои се натпреваруваат во формат за двојна елиминација. Последнопласираниот состав на секоја група е елиминиран. Осум тимови се натпреваруваат во горниот заграда на главниот настан, а осум дополнителни тимови се натпреваруваат во долната заграда на главниот настан. 

Најдобриот формат на карта се користи за воведниот круг на игра на Lower Bracket. Сите други натпревари се играат користејќи го најдоброто од трите формат на „Карти“, освен Големите финалиња, кои се играат користејќи го форматот „Карти најдобро од пет“.

Светско првенство во Лигата на легендите

Riot Games се шират во текот на пролетните и летните месеци. Турнирот кулминира со Светско првенство во Лигата на легендите, во која се појавуваат врвните меѓународни тимови. Иако натпреварувањето на Лигата на легендите нема највисок награден фонд во споредба со другите турнири, тој има најмногу гледачи од кој било еспортски настан.

За да се подготват за овие натпревари, тимовите се натпреваруваат во лиги. Заклучокот е дека бројни тимови од секој регион се натпреваруваат еден против друг. Милиони луѓе ќе го следат овој настан, а има многу игри и бројни вознемирувања секоја година за ентузијастите на онлајн обложување да се вклучат во акцијата. 

Навивачите можат да погодат кој тим веруваат дека ќе ја освои титулата најдобар тим во светот во секое коло. Сепак, од клучно значење ќе биде да се истражуваат советите за е-спорт обложување за да се донесат информирани одлуки.

CS: GO специјалност

Нема многу игри кои можат да се пофалат со профилот што го прави CS: GO во разновидниот, динамичен свет на е-спортот. Распоредот CS: GO има повеќе настани од која било друга натпреварувачка игра, вклучувајќи ги IEM, ESL, ESEA и ад-хок турнирите. Годишно се одржуваат бројни натпревари на високо ниво, при што се доделуваат милиони долари во парична награда.

Долгогодишното натпреварување во шутер во прво лице не ја губи својата привлечност, особено во Европа. Оваа игра е една од најобложуваните на е-спортови во светот и е домаќин на некои од најголемите турнири, како PGL CS: GO специјалност. Возбудата е надвор од топ листите за тоа кој играч може да го направи својот удар на секоја карта.

Intel Extreme Masters

ESL и Valve заеднички го произведуваат натпреварот Intel Extreme Masters World Championship секоја година од 2006 година. Други е-спорти вклучуваат Player's Unknown Battlegrounds, League of Legends и StarCraft II. Натпреварите имаа 13 сезони и се одржуваа низ целиот свет.

Шестте покани

Немаше многу е-спортови кои паднале и преживеале. Rainbow Six Siege е најпопуларниот успех на тој наратив. Не се очекуваше дека играта ќе успее, но поради посветеноста на креаторите и еден тон труд, таа сега е еден од најпопуларните е-спортови во светот. 

The Six Invitational, еден од неговите турнири, е уште едно меѓународно првенство каде се натпреваруваат најголемите играчи од секој регион. Тоа не е само возбудливо, туку го подигнува нивото со одлични тимови од одлични организации.

Шампионат за глобални серии Apex Legends

Apex Legends е бит ројал кој расте најбрзо од сите нив. Повеќе луѓе го гледаат, без разлика дали се работи за еспорт или самата игра. На ALGS беше кулминација на неколку натпреварувања пред најдобрите светски тимови да се натпреваруваат во финалето. 

И покрај тоа што третата година сè уште не е прогласена, тензијата останува при повторувањето на шампионатот за втората година. Несомнено, се повеќе коцкари ќе следат сè што е поврзано со Apex Legends и неговиот еспорт.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC
2024-04-10

Бесниот Болт: Метаиграта на новиот крал на покемон VGC

Вести