PGL CS:GO Major

Во 2021 година, мајорот PGL Стокхолм или PGL го одржа својот шеснаесетти шампионат во Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) во Стокхолм, Шведска. Од 26-ти октомври до 7-ми ноември 2021 година, дваесет и четири тима се квалификуваа да се натпреваруваат во Авичи Арена преку регионално рангирање. Со награден фонд од 2.000.000 американски долари, настанот е првиот главен и еден од првите шампионати во еспорт од почетокот на пандемијата.

Тимот на Натус Винцере го освои турнирот, откако го победи секој натпреварувач и ја освои секоја мапа, за време на натпреварот.

Сè што треба да знаете за CS:GO

Сè што треба да знаете за CS:GO

CS:GO е а стрелачка игра во прво лице со повеќе играчи кои се натпреваруваат со други гејмери или на esport онлајн турнири. Развиена од Valve Corp и Hidden Path Entertainment, четвртата игра во серијата на насловот е основата на Majors, еден од најпознатите светски еспортски турнири.

Стокхолмскиот мајор го означи почетокот на Големите натпревари по 2-годишна пауза во играњето лично поради пандемијата. Друг настан, One Rio Major ESL, беше одложен во мај 2020 година и откажан до септември, оставајќи ги онлајн првенствата за е-спорт како единствен начин за натпреварување.

Во 2022 година, PGL ќе биде домаќин на првиот CS:GO Major, кој на натпреварувачите им нуди награден фонд од 1 милион американски долари. Организаторите планираат да бидат домаќини на настанот од 9 мај до 22 мај во Антверпен, Белгија. Гледачите може да почнат да го гледаат натпреварот во арената, Antwerps Sportpaleis, кога гејмерите ќе стигнат до плејофот. Со капацитет од 23.000 седишта, има доволно простор за голем број ентузијасти на CS:GO.

Како втор последователен мајор за PGL, настанот се очекува да му ривал на Стокхолмскиот мајор од 2021 година. Во октомври и ноември 2021 година, PGL го организираше PGL Stockholm Major. Како еден од најголемите е-спортски турнири, настанот го внесе Natus Vincere во историјата како севкупен победник на CS:GO, откако тој ја освои секоја мапа CS:GO на натпреварот.

Сметајќи на широката белгиска CS:GO фан-база и гејмерска заедница, PGL гради пријатно искуство за е-спорт лигите и фановите кои доаѓаат да го видат натпреварот внатре во арената. PGL изрази желба повторно да ги обедини играчите и навивачите на следниот CS:GO Major. Во писмената изјава за печатот, извршниот директор на PGL, Силвиу Строје, истакна дека навивачите се од суштинско значење за искуството на турнирот.

Сè што треба да знаете за CS:GO
Зошто е популарен PGL CS:GO MAJOR?

Зошто е популарен PGL CS:GO MAJOR?

PGL Major е популарен бидејќи CS:GO е едноставна игра за играње и исклучително популарни големи еспортски турнири. Од искуството со гледање до искуството со игри, CS:GO им овозможува на почетниците и искусни играчи лесна за разбирање игра. Некои наслови, како Valorant бараат повеќе разбирање на играта и ликовите.

Сепак, играчот може да научи CS: GO брзо гледајќи друг гејмер како се движи низ играта за краток временски период. Лесно е гејмер да земе и да фрли граната. Елементите на играта се едноставни за разбирање и употреба. Едноставноста ја поттикнува популарноста на играта низ целиот свет. Широката база на фанови е она што го прави PGL Major толку популарен.

Едноставноста не е единствениот резултат. Анимацијата, звучните ефекти и интересните режими им нудат на играчите извонредно искуство, кое служи за привлекување повторена игра. CS:GO гејмерите изградија глобална заедница. Социјалните интеракции се огромен дел од искуството на играта на насловот. Тимската работа бара длабоко разбирање на играта и играчите се собираат онлајн за да разговараат како да го победат противничкиот тим.

Зошто е популарен PGL CS:GO MAJOR?
Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Како еден од најдобрите турнири за е-спорт, обложувањето PGL Major е уште еден начин за играчите и навивачите да уживаат во турнирот. Ставањето облог додава уште едно ниво на возбуда.

Со меѓународни спортски книшки кои се појавуваат ширум светот, обложувајќи се на еден Интернет-страница за обложување е-спорт е едноставно како вклучување на компјутерот или навигација низ мобилен телефон. Популарните гејмери имаат широки бази на фанови, што привлекува повеќе обожаватели на е-спорт да гледаат.

Во 2021 година, големото финале на турнирот го собори рекордот на гледаност на сите времиња CS:GO. Неверојатни 2.748.434 гледачи гледаа повеќе преноси во живо на различни јазици и на YouTube и на Twitch. Како највисок број на гледачи забележан некогаш за време на турнирот CS:GO, бројките на гледаност го надминаа раниот рекорд од 1,3 милиони гледачи за ELEAGUE Major 2017 во Атланта.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?
Победничките тимови на PGL CS:GO MAJOR и најголемиот момент

Победничките тимови на PGL CS:GO MAJOR и најголемиот момент

Натус Винцере е дефинитивно еден од најдобрите тимови за гледање, откако освои 1 милион долари на PGL Major 2021 година без да изгуби карта. G2 Esports имаше добар настап, освојувајќи 300.000 долари. Тимовите Heroic и Gambit Esports добија по 140.000 долари.

Натус Винцере

Во 2009 година, во Дубаи, Мурат Жумашевич најави развој на нова организација за е-спорт. Како финансиер, Жумашевич ги обезбеди парите за операциите на тимот и место за тренирање на членовите на тимот. Одговорноста за развојот на составот на тимот падна на Старикс, професионален играч на Counter-Strike.

До декември 2009 г Натус Винцере (NAVI) создаде тим од врвни играчи. ZeroGravity служеше како менаџер, а тимот уживаше голем успех на меѓународни натпревари.

G2 Esports

Основана во Шпанија во 2014 година, G2 Esports ака едноставно G2 се наоѓа во Берлин, Германија. Играчите се натпреваруваат во голем број популарни е-спортски игри, како што се CS:GO, Valorant и League of Legends. Првично наречена Gamers2, организацијата беше ребрендирана во името G2 Esports во 2015 година. Тимот победи на голем број меѓународни турнири, вклучувајќи го и Six Invitational 2019 година.

Тоа е големо враќање, по несреќното прикажување на поканата за средната сезона во 2016 година проследено со подеднакво срамно претставување на Светското првенство. Во изминатите неколку години, G2 работеше напорно за да ја поправи некогашната ѕвездена репутација на тимот. Истакнувајќи ја тимската работа и умешноста, G2 сега е една од премиерните лиги за е-спорт и фаворит за добри резултати на претстојниот PGL Major.

Gambit Esports

Gambit Esports е е-спортски клуб од Русија, порано од Gambit Gaming. Сега е во сопственост на МТС, телекомуникациска компанија. Основана во 2013 година, организацијата се здоби со списокот на Москва пет. До 2016 година, Гамбит обезбеди список на CS:GO составен од гејмери порано од HellRaisers. Откако се здоби со голем број играчи од висок профил, тимот се квалификуваше за 2016 MLG Columbus, победувајќи ги и Cloud9 и Renegades во офлајн квалификациски настан.

Тимот подоцна се пласираше на 9-12 место за време на главниот турнир. Во ноември 2016 година, Гамбит го победи Тим Кингвин во финалето на Мастерсот на Acer Predator. Откако тимот продолжи да доминира натпреварувачки на меѓународните турнири.

Херојски

Купен од нордиската група, Omaken sports, Heroic направи импресивен влез во CS:GO натпреварите. Задржувајќи го името Heroic, брендот го спојува списокот на PUBG со Heroic поради неговата долга историја.

Основана во 2016 година, Heroic esports започна со RFRSH Entertainment, брендот кој го поседуваше организаторот на натпревари BLAST и групата за е-спорт, Astralis. Поради ограничувањата за тоа колку групи може да поседува една компанија, RFRSH избра да го продаде Heroic во 2018 година.

Победничките тимови на PGL CS:GO MAJOR и најголемиот момент
Каде и како да се обложувате на PGL CS:GO MAJOR?

Каде и како да се обложувате на PGL CS:GO MAJOR?

Следува еден од најпопуларните CS:GO турнири во светот. Врвните светски тимови ќе се натпреваруваат за милиони. Тоа е совршена можност да се обложите и да додадете малку возбуда на акцијата за гледање. Најлесно е да се обложувате онлајн со депонирање средства со лиценцирана и реномирана спортска книшка.

Некои од најпопуларните сајтови за обложување се наведени подолу. Секоја обложувалница има свои предности. Некои спортски книги нудат поволни cs:go коефициенти за обложување, анализа и историски податоци за победите:

  • 1xBet
  • 22 Облог
  • Ајде
  • Бетсон
  • 888 Казино
  • ЛеоВегас
  • 10 облог
  • Г-дин Грин
  • Вилијам Хил
Каде и како да се обложувате на PGL CS:GO MAJOR?
Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?

Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?

Разбирање на шансите е од клучно значење за обложување на еспорт турнири. Тешко е да се предвиди фаворитот без коефициенти, но историските победи се позитивен показател дека тимот ќе се претстави добро. Некои обложувалници нудат список на еспортски турнири што треба да се разгледаат.

Во PGL Major, само неколку тимови се фаворизирани да го освојат сето тоа. Во 2021 година, Натус Винцере и Гамбит ги надминаа противничките тимови. Фановите ја очекуваат истата ѕвездена игра во 2022 година.

Регионалните квалификациски натпревари даваат показател за тоа кои тимови веројатно ќе се покажат добро. Јазот во вештините помеѓу најдобрите тимови а тимовите кои се надеваат на чудо е широк. Бидејќи сите страници не даваат шанси, коцкарот мора да бара начин да ги избере веројатните победници. Гледањето на почетокот на турнирот може да помогне во формирањето на стратегија за обложување.

Тимовите кои играат добро може да продолжат да го прават тоа. Сепак, на меѓународните турнири вештината и талентот се среќаваат со цврстина и истрајност. Значи, тешко е да се знае кој ќе царува како победник на крајот. Историјата покажа дека гејмерите од највисокото ниво не секогаш ја исполнуваат својата ѕвездена репутација. Како што се приближува PGL Major 2022, и играчите и ентузијастите очекуваат жестока конкуренција.

Која е најдобрата стратегија за обложување на овој турнир?

Најнови вести

Претстојни CS: GO настани
2022-07-07

Претстојни CS: GO настани

Милиони обожаватели секојдневно следат е-спорт низ целиот свет. Field Level Media објавува серија прегледи за да ги изложи фановите на најпопуларните титули, тимови и личности. Игрите покриваат различни формати, видови на натпревари и распореди.