Apex Legends Global Series

Apex Legends е врвна еСпорт игра развиена од Respawn Entertainment и објавена од Electronic Arts. Оваа бесплатна игра моментално е достапна за оперативните системи PlayStation, Xbox и Microsoft Windows. Мобилната верзија на играта, Apex Legends Mobile, е исто така достапна за Android и iOS. Сепак, мобилната верзија не поддржува игра меѓу платформи.

Electronic Arts ја опишува глобалната серија Apex Legends како конкурентен екосистем кој ги поддржува сите врвни тимови на играта и амбициозните предизвикувачи на глобално ниво, што се собира во шампионатот ALGS.

Сè за глобалната серија Apex Legends

Сè за глобалната серија Apex Legends

Натпреварувачкиот пат на играчите започнува на патеката Челинџер, која вклучува натпревари за квалификациите за Про-лигите. ALGS Pro Лигата вклучува 40 врвни тимови кои се натпреваруваат во регуларна сезона, од кои тимови со врвни перформанси ќе учествува во првенството на глобалната серија Apex Legends.

Сè за глобалната серија Apex Legends
За Apex Legends

За Apex Legends

Работете на Игра Apex Legends започна во 2016 година. Сепак, таа беше чувана во тајност до само неколку недели пред нејзиното лансирање во 2019 година.

До крајот на првата недела по објавувањето, повеќе од 25 милиони играчи веќе ја играа играта. Во моментов е рангирана како една од најмногу играни видео игри на сите времиња во однос на бројот на играчи.

Играње

Играчите започнуваат така што се формираат во тимови, од кои секој има по двајца или тројца играчи. Секој играч потоа треба да избере карактер што ќе го користи. Ликовите во играта, познати како легенди, имаат различни способности. Следниот чекор е избор на режим на игра од двете достапни опции.

Првиот режим на игра се нарекува Battle Royale. Поддржува до 20 тимови со три играчи или 30 тимови со двајца играчи. Поставката на играта е на остров каде што играчите мора да бараат залихи и оружје и да се обидат да ги победат другите одреди.

Областа за игра, островот, продолжува да се намалува додека играта продолжува, принудувајќи ги сите играчи да продолжат да се движат за да избегнат да се најдат надвор од просторот за играње. Излегувањето од просторот за игра е фатално за ликот. Последниот тим кој остана жив го добива кругот.

Другиот режим се нарекува Аренас. Играчите мора да формираат тимови од тројца играчи за да го играат режимот, што значи дека најмногу шест играчи можат да играат во круг. Еден тим треба да се бори со друг тим во серија рунди за да го одреди победникот. Тимот победува со освојување најмалку три бода и водство со два.

За Apex Legends
Коефициенти за обложување во првенството на глобалната серија на Apex Legends

Коефициенти за обложување во првенството на глобалната серија на Apex Legends

Секој обложувач, без оглед на нивното искуство во обложување со игри на среќа, може да се обложува на глобалната серија Apex Legends онлајн турнири. Сепак, знаењето за играта и перформансите на тимот може да биде дополнителна предност бидејќи им помага на обложувачите да донесуваат поинформирани одлуки за обложување.

Сите натпревари имаат различни коефициенти, кои се информирани од бројни фактори, вклучително и користената страница за обложување еСпорт. Некои од најпопуларните типови облози кои нудат најдобри шанси се нагласени подолу.

Директни облози

Директните облози се наједноставни, погодни дури и за нови обложувачи. Тие вклучуваат обложување за тоа кој тим ќе го освои првенството или кои играчи ќе добијат одредени награди. Шансите за директни облози се обично пожелни, особено за аутсајдерски тимови. Сепак, обложувачите мора да почекаат до крајот на настанот за да ја знаат судбината на нивните облози.

Облози за победници на натпревар

Облозите за победници се исто така едноставни. Играчите се обложуваат на тим кој ќе победи на одреден натпревар. Шансите за такви облози обично варираат во зависност од веројатноста за победа на тимот, при што шансите се повеќе изедначени за натпревари каде што двата тима се фаворити за победа.

Први облози за крв

Првите облози за крв за обложувачите кои се обложуваат на турнирите од глобалната серија Apex Legends, познати и како облози за прво убиство, вклучуваат обложување на тоа кој играч ќе го добие првото убиство на натпревар. Типот на облог е посоодветен за искусни обложувачи на Apex Legends кои ги знаат стиловите на игра на сите играчи во даден натпревар.

Коефициенти за обложување во првенството на глобалната серија на Apex Legends
Зошто турнирите од глобалната серија на Apex Legends се популарни за обложување?

Зошто турнирите од глобалната серија на Apex Legends се популарни за обложување?

Лигите на Apex Legends Global Series се неверојатно популарни, особено меѓу обложувачите на еСпортови. Најочигледната причина е тоа што турнирите обезбедуваат бројни пазари за обложување, кои се можности за обложувачите. Популарноста на најголемите турнири од глобалната серија на Apex Legends гарантира дека повеќето од врвните провајдери за обложување еСпорт нудат многу пазари за обложување за нивните турнири.

Друга главна причина за популарноста на најдобрите турнири од глобалната серија Apex Legends е тоа што пазарите за обложување обично имаат атрактивни коефициенти. Давателите на обложување обично го нудат најдобри можни шанси да привлечат повеќе обложувачи на нивните платформи бидејќи индустријата за обложување еСпорт стана високо конкурентна. Идеално, подобрите шанси значат повисоки потенцијални добивки.

Бонусите и стимулациите за игри се уште една стратегија што ја користат давателите на еСпортски обложувања за да останат во живот во висококонкурентната индустрија за обложување еСпорт. Повеќето онлајн обложувалници за еСпорт обично имаат атрактивни бонуси за шампионатите на Apex Legends Global Series, што ги прави турнирите уште попопуларни меѓу обложувачите кои сакаат да ги искористат понудите.

Големите турнири од глобалната серија Apex Legends се исто така популарни меѓу обложувачите поради нивната возбуда и забава. Тоа е особено кај обложувачите кои се склони кон обложување со видео игри во живо. Тие можат да уживаат во сета забава што ја нудат турнирите додека ги собираат сите релевантни информации што им се потребни за обложување во живо.

Зошто турнирите од глобалната серија на Apex Legends се популарни за обложување?
Тимови кои победуваат на глобалните серии на Apex Legends и најголемите моменти

Тимови кои победуваат на глобалните серии на Apex Legends и најголемите моменти

Првата глобална серија на Apex Legends се одржа во 2021 година, во која учествуваа 60 од најдобрите тимови во светот кои се натпреваруваат за најголемата збирна награда на Apex Legends Global Series од 2,58 милиони долари. Сите тимови и играчи прикажаа неверојатни перформанси, но имаше неколку кои се истакнаа меѓу останатите.

Победничките тимови

Победничкиот тим за глобалната серија Apex Legends за 2021 година беше SCARZ. Тоа е јапонска професионална организација за еСпорт, основана во 2012 година и се натпреваруваше во списокот на еСпорт турнири и настани.

Активните играчи кои ја освоија серијата беа дефанзивниот играч наречен Манде, играчот на Рекон наречен Тајшин и офанзивниот играч наречен РПР. Тајшин неверојатно ја освои наградата Apex Predator, споделувајќи ја со Данила, играч од тимот на Fire Beaver.

Северноамериканската верзија на првенството заврши со победа на тимот Кунгарна NA, обезбедувајќи парична награда од 265.591 американски долари. Северноамериканскиот тим се состоеше од играчите Веин, Онму и Скуври. Облак 9 заврши на импресивната втора позиција и беше награден со парична награда од 132.875 долари. Активните играчи во тоа време беа Зак Мазер, Парис Гузулис и Мекензи Беквит.

Победничкиот тим на шампионатот APAC South ALGS во 2021 година беше Wolfpack Arctic. Турнирот беше помалку конкурентен и имаше релативно понизок награден фонд, при што победничкиот тим однесе дома 68.100 долари. Како и да е, франшизата со седиште во Индонезија ги изненади сите со победата на турнирот, бидејќи тоа беше релативно нов тим формиран во март 2020 година.

Победник на првенството во Јужна Америка ALGS беше тимот на Paradox Esports, кој беше награден со 42.000 долари. Други тимови со најдобри перформанси во тој шампионат беа Феникс I, кој доби 21.000 долари и Динамикс, кој беше награден со 12.000 долари.

Тимови кои победуваат на глобалните серии на Apex Legends и најголемите моменти
2022 година Apex Legends глобално првенство на серијата

2022 година Apex Legends глобално првенство на серијата

Шампионатот за глобални серии Apex Legends 2022 година беше закажан од 7-ми до 10-ти јули. Шампионатот беше поделен на три етапи, со победничките тимови кои напредуваа од групната фаза во фазата заградна, а потоа во финалето.

Во групната фаза учествуваа 40 екипи поделени во десет групи. Сите тимови напредуваа во групата загради, при што првите десет тимови почнуваат во заградата на победникот, а десетте долните во заградата на губитниците.

Наградниот фонд за глобалниот шампионат на серијата Apex Legends 2022 година е 2 милиони американски долари, а победниците ќе добијат 500.000 долари. Второпласираниот тим ќе добие 300.000 долари, а третопласираниот 200.000 долари. Покрај тоа, играчот со најмногу елиминации, Apex Predator, ќе добие награда од 3.000 долари.

2022 година Apex Legends глобално првенство на серијата
Каде да се обложувате на глобалната серија на Apex Legends?

Каде да се обложувате на глобалната серија на Apex Legends?

Обложувачите можат да се обложуваат на Apex Legends Global Series на повеќето сајтови за обложување еСпорт. Сепак, стотици еСпортски обложувалници нудат пазари за обложување Apex of Legends, што го прави предизвик за повеќето играчи да ја изберат најдобрата страница за обложување еСпорт.

Некои врвни опции се наоѓаат на реномирани страници за рангирање за еСпорт обложување. Суштинската работа е да се осигура дека избраната страница за обложување еСпорт нуди пазари за обложување Apex Legends Global Series.

Следниот чекор по изборот на соодветно место за обложување е депонирање средства на сметката за обложување. Износот на депозит зависи од тоа што обложувачот има намера да вложи, но не треба да биде понизок од минималниот лимит за депозит поставен од давателот на обложување. Повеќето даватели на обложување нудат бројни начини на плаќање, кои помагаат да се направи процесот на депонирање лесен и удобен.

Каде да се обложувате на глобалната серија на Apex Legends?
Процес на обложување на глобалната серија на Apex Legends

Процес на обложување на глобалната серија на Apex Legends

Обложувањето започнува со тоа што обложувачите избираат соодветни пазари за обложување од достапните опции. Преференциите, шансите и стратегиите за обложување првенствено ќе влијаат на изборот. Вообичаено, повеќето обложувалници им дозволуваат на обложувачите да прават акумулирани облози, подобрувајќи ги шансите и зголемувајќи ја потенцијалната сума за добивка.

Обложувачите потоа можат да одлучат за износот на пари што ќе го вложат за секој облог и да ја следат соодветната процедура обезбедена од давателот на обложување за да го стават облогот.

Процес на обложување на глобалната серија на Apex Legends