Cloud9 Esports

Cloud9 е една од најпопуларните, големи и најуспешни организации за е-спорт во светот. Од 2013 година, организацијата со седиште во Санта Моника, Калифорнија, САД прави бранови во различни дисциплини низ светот на е-спортот. Беше во победничка серија и во конкуренција и на деловен фронт, станувајќи втора највредна облека за еспорт во 2020 година.

Раѓањето на сегашниот врвен еспорт тим започна во 2013 година. Кога Quantic Gaming ги прекина врските со сите свои пет играчи на League of Legends (LoL), тие заедно формираа тим наречен NomNom. Набргу потоа го преименуваа во Cloud9. Quantic Gaming повторно го купи тимот набргу потоа. Во друг брз пресврт, Џек Етјен и Полин Етјен ги откупија договорите на овие играчи за околу 20.000 долари. Ова го означи раѓањето на професионалната организација. Џек и Полин затоа се сметаат за основачи на Cloud9.

Cloud9 Esports
Cloud9 поделби и играчи

Cloud9 поделби и играчи

Организацијата има бројни поделби низ индустријата за еспорт во текот на своето деветгодишно постоење. Тие обично влегуваат и излегуваат од некои титули како што налагаат потребите. Нивното присуство се почувствува во Overwatch и League of Legends, каде што имаат франшизирано тимови. Други не-франшизирани тимови работеа под брендот Cloud9 вклучуваат Call of Duty, Battle Royale, Apex Legends, Fortnite, Halo, Dota 2, Hearthstone, Counter-Strike, Valorant, Smite, World of Warcraft и Teamfight Tactics.

Професионално водената организација има еден куп играчи кои влегуваат и излегуваат во секое време. Тие имаат академија за постојано да извлекуваат нови таленти. Некои од најпопуларните имиња во нивниот професионален список вклучуваат Skadoodle (Тајлер Латам), N0thing (Џордан Гилберт), Stewie2k (Џејки Јип), EternaLEnVy (Џеки Мао), autimatic (Тимоти Та) и b0ne7 (Питнер Арманд). Ова се врвни играчи и клучни заработувачи во списокот што се состои од над 100 играчи и најпопуларните е-спортски тимови. Компанијата годишно плаќа над 1.600.000 долари на играчите.

Раст и проширување

Инстант успехот на првата LoL дивизија го охрабри Cloud9 да се прошири на други поделби. Во 2014 година, тие се приклучија на Smite esports. Тие создадоа девет нови поделби во 2014 година. Внатрешните проблеми доведоа до распуштање на во 2014 година, но таа беше повторно воспоставена во 2015 година. Vainglory, врвниот esport со екран на допир на организацијата, беше основан во 2015 година. Организацијата стана инкорпорирана во септември 2016 година, станувајќи тековниот Cloud9 Esports, Inc.

Со овој раст, Cloud9 стана познат тим за еспорт со над милион фанови кои поминаа кумулативни 15 милиони часови следејќи ги играчите на облеката. Нето ефектот беше прилив на спонзори. Во 2017 година, корпорацијата имаше корист од финансирање од 28 милиони долари од Алекс Оханијан, Хантер Пенс и Крафт Венчрс.

На Ракетна лига Дивизијата беше создадена во 2017 година. Riot Games објави дека обезбедил слот на LoL Championship Series од Cloud9 за околу 10 милиони долари во истата година. Во големото партнерство со Ред Бул во 2018 година, играчите на Cloud9 носат дресови на Ред Бул, меѓу другите договори. Тие, исто така, добија 50 милиони долари во друга рунда на финансирање. Тие основаа штаб и база за обука од 30.000 квадратни метри во Лос Анџелес, потег со кој добија MVP рангирање на компанијата за еспорт од Форбс. Вредноста на компанијата изнесуваше 350 милиони долари во 2020 година.

Cloud9 поделби и играчи
Најсилните игри на Cloud9

Најсилните игри на Cloud9

Лига на легенди

Ова не е изненадувачки, имајќи предвид дека раѓањето на целата организација е насочено кон оваа игра. Тоа е успехот на оваа поделба што поттикна експанзија и раст до оваа точка. По создавањето на дивизијата во 2013 година, тимот составен од Balls, Hai, LemonNation, Meteos и Sneaky дивее. Тие освоија 13 натпревари по ред за да постават рекорд во 2013 NA LCS Summer Split и да дадат објава. Имаа и невидена серија од 750 дена со истиот состав.

Поделбата имаше полуфинална серија во 2018 година Светско првенство LoL и слична серија во 2019 LCS Spring Split. Нивната форма малку се намали во 2021 година, но нивните славни денови остануваат огромни.

Ракетна лига

Една од највпечатливите победи на Cloud9 беше Светскиот шампионат од 6-та сезона од серијата Ракетна лига. Тоа беше врв на ѕвездената година каде што освоија три светски првенства.

Надгледување

Повторно, во 2018 година го освоија Overwatch лига Големото финале. Се издвојува во море од слава каде што имаат врвни почести во One Nation of Gamers Overwatch Invitational, Alienware Monthly Melee и Overkill. Cloud9 EU беше во полуфиналето на Contenders Europe, додека Cloud9 KongDoo беше трет во сезоната 4 на Overwatch APEX.

Најсилните игри на Cloud9
Зошто Cloud9 е популарен?

Зошто Cloud9 е популарен?

Тимот е широко популарен и меѓу навивачите и меѓу обложувачите, и има добри причини зошто.

  • Широко распространета операција: Додека беше роден и негуван во САД, Cloud9 се прошири нашироко, најмногу до Европа и Азија. Повеќето фанови можат да пристапат до тимот на Cloud9 со кој можат да се идентификуваат. Бројните играчи значат дека има многу натпревари каде што учествуваат Cloud9 дивизиите. Ова значи дека обложувалниците имаат многу пазари каде што можат да ги вклучат маркетите на Cloud9.
  • Одличен менаџмент: Богатството на организацијата постојано расте и во конкуренција и во приходи. Способноста за привлекување финансиски средства и помага да се изгради најдобрата инфраструктура и да се привлечат најдобрите играчи. Најдобрите играчи дефинитивно се претвораат во успех во конкуренцијата, а за возврат привлекување на ентузијасти за обложување.
  • Бројни поделби: Cloud9 не застана само на League of Legends. Тие станаа врвен еспорт тим со создавање на девет дивизии само во нивната втора година од работењето. Тие ги дотеруваа и подобруваа сите овие поделби, како и создаваа нови зборови. Основањето академија значи дека има постојана понуда на нови таленти во овие поделби. Ова вклучување значи дека секогаш има некоја акција за е-спорт каде што навивачите можат да уживаат во тимовите на Cloud9 во акција.
Зошто Cloud9 е популарен?
Награди и резултати на Cloud9

Награди и резултати на Cloud9

Како организација, Cloud9 има добиено неколку награди. Во два наврати Форбс го рангираше првото и второто МВП на Esport. Тој беше прв во 2018 година и падна на второто место во 2020 година. Ја доби и заедничката награда Финалист за Најдобра трговска средина базирана на облак во наградите TradingTech Insight 2020 USA. Тие се препознаени како топ 1% работно место и многу повеќе, што го прави еден од најдобрите тимови за е-спорт.

Во конкуренција, различните дивизии се покажаа извонредно добро. 2018 година беше одлична година за нив бидејќи Overwatch, Rocket League и Counter-Strike: Global Offensive ги освоија финалето на Overwatch Лигата, сезона 6 од Чемпионшип Серијата и Boston ELEAGUE Major, соодветно.

Камен на огништето

Коленто беше масивен за дивизијата Hearthstone. По неговото создавање во Jube 2014 година, тој го освои ViaGame House Cup #1 во октомври истата година. Во септември тој беше крунисан за победник на првенството DreamHack Hearthstone. Во 2015 година, тој беше шампион на CN vs EU Sn 2. Во 2019 година, тој победи на StarLadder Hearthstone Ultimate Series Winter.

Super Smash Bros

Mango на Cloud9 го победи Mew2King во финалето на Големото и ја освои дивизијата во октомври 2014 година. По долг период на слаби перформанси, Mango ја освои наградата Get on My Level во мај 2019 година.

Надгледување

Покрај меѓународната слава спомената погоре, тимот создаден во март 2016 година освои неколку покани турнири во својата формативна фаза. По Overkill и Melee, тие го победија Team Liquid за да го преземат турнирот Agents Rising, нивниот прв голем турнир победи.

По многу успех во нивните години, тимовите на Cloud9 не успеаја да постигнат голема слава по 2018 година и покрај преостанатите сили на кои треба да се пресметаат во секое натпреварување во кое учествуваат. Тие имаа неколку скоро промашувања каде што завршија на второто или третото место. Cloud EU беа полуфиналисти во Првата сезона на Contenders Europe, каде што беа поразени од Misfits Europe. Лондон Спитфајр трипати беа полуфиналисти на натпревари на кои присуствуваа во 2018 година.

Награди и резултати на Cloud9
Најдобрите и најпопуларните играчи на Cloud9

Најдобрите и најпопуларните играчи на Cloud9

Најдобрите и повеќето играчи во овој дел може да се разликуваат од она што се појавува во другите делови. Ова е поради различните употребени метрики. На пример, тешко е да се измери популарноста на играчот LoL наспроти популарноста на играчот Dota 2. Ниту заработката не може да биде мерка, со оглед на разликата во наградите на турнирите и договорите на играчите.

  • Манго (Жозеф Маркез): Манго има најголема слава за Cloud9, глумејќи во натпревари во Melee и со три титули. Тој е во дивизијата веќе скоро седум години, секогаш ги осветлува навивачите и обложувачите секогаш кога ќе се спушти во акција. Тој беше на 11 самити и го имаше својот најдобар досега кога беше прв во јули 2021 година.
  • Роберт „Блабер (Роберт Хуанг): Про-играчот на League of Legends, Блабер, дефинитивно е легенда меѓу обожавателите на Cloud9. Тој се приклучи на академијата C9 во 2017 година. Тој не беше стартер тогаш, но импресивните академски претстави го видоа тој да се најде на главниот список за Сплит летото 2018 година. Тој доби постојана работа во 2020 година и оттогаш импресионираше многу, освојувајќи МВП рангови и именуван во All-Pro A-Team.

Други омилени фанови во братството Cloud9 се Jazzyk1ns (JasmieManankil – VALORANT), Hai, Balls, SneakyMeteos и LemonNation.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Cloud9
Каде и како да се обложувате на Cloud9

Каде и како да се обложувате на Cloud9

Огромниот број на дивизии и играчи на Cloud9 значи дека има многу натпревари за обложување на нив. Најдобрите страници за обложување е-спорт каде што можете да најдете игри на Cloud9 за обложување вклучуваат bet365, Betway, 1XBet, Vulkanbet и Pinnacle. Ова се реномирани страници со одлични веб-страници и прекрасни шанси.

Како и секој друг вид на обложување, е-спорт обложувањето бара некои основни познавања од игрите.

Сепак, за почетници без такво знаење, најдобрата облога за ставање е директен победник на натпревар или серија. За да ве води статистиката, препорачливо е да го следите Cloud9 и неговите играчи на социјалните мрежи. Исто така, бидете во тек со веб-страниците за вести за е-спорт.

Другите облози варираат во зависност од видот на еспортот. На пример, облогот на League of Legends, игра на MOBA, ќе се разликува од онаа на Rocket League, тркачка игра. Изберете една или неколку игри и запознајте се со нив.

За да поставите облози, треба да најдете и да се регистрирате на сајтовите за е-спорт обложување. Горенаведените страници се одлични. Од менито, изберете е-спорт. Изберете или побарајте го тимот/играчот на Cloud9 на кој сакате да се обложувате и проверете ги шансите. Доколку ве задоволат, кликнете на место облог и потврдете. Потоа почекајте го исходот на облогот. Може да ја следите активноста на тимот додека ги чекате резултатите од вашиот облог.

Еспортското обложување бара исти мерки за самоконтрола и стратегија како и другите спортски обложувања. Преземете ризик што можете да си дозволите да го изгубите, имајте фиксен буџет за обложување и секогаш внимавајте на знаци на зависност.

Каде и како да се обложувате на Cloud9