Сè што треба да знаете за: Жанрови на еспортски игри

Пред околу една деценија, никој не би замислил дека натпреварувачките спортови ќе се издигнат подалеку од традиционалните спортски настани. Со оглед на тоа што е-спортските игри ја заземаат невремето во индустријата за игри, нема сомнеж дека овие игри можат позитивно да се натпреваруваат со конвенционалните спортови. Но, што всушност е е-спорт игра? Кои жанрови за е-спорт постојат? Зошто е важно да ги знаете за обложување?

Еспортските игри се видео игри кои се играат на компјутер и се емитуваат на илјадници или милиони публика, во зависност од играта и конкуренцијата. Примерите вклучуваат Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends и World of Warcraft Arena Combat. Овие игри се играат онлајн со неколку играчи кои се натпреваруваат еден против друг во виртуелен амбиент што наликува на реална арена или стадион.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Играчите можат да се обложуваат на неколку еСпортови жанрови и секој жанр има свои уникатни карактеристики. Во оваа статија, ќе разговараме за тоа што се различните жанрови на е-спорт и како тие се разликуваат еден од друг. Обложувачите треба да го стекнат ова разбирање за да знаат каде да ги стават своите пари. Се разбира, сакате да се обложувате на еСпорт игри за кои разбирате како функционираат. Следното е список на најпопуларните жанрови на игри во еСпортот.

Игри со стрелец во прво лице (FPS)

FPS игрите се еден од најпопуларните eSports жанрови и се состојат од eSports игри кои ја користат перспективата на прво лице за да обезбедат извонредно искуство на играчите. Overwatch на Blizzard Entertainment е една таква игра која користи перспектива во прво лице во својата игра и обезбедува конкурентна игра и забава за публиката. Overwatch е една од најиграните игри и една од најстримуваните игри на Twitch од 2022 година. Другите наслови на FPS eSports вклучуваат Контра-штрајк: Глобална офанзива (CS:GO), Call of Duty: Warzone, Бојно поле, и Rainbow Six Siege, меѓу другите.

FPS игрите се популарни меѓу обложувачите бидејќи нудат извонредно ангажирање и задржување на играчите. Огромниот број на играчи присутни во FPS игрите, исто така, ја зголемува понудата за е-спорт обложување. Зголемената популарност на FPS игрите ги прави највисоко оценети категорија на многу страници за обложување е-спорт. Ќе ви биде тешко да најдете страница за обложување еСпорт без FPS игри. Дополнително, бидејќи FPS игрите се играат на стадиони на огромни настани и се емитуваат во живо, тие привлекуваат голема публика.

Стратешки игри

Стратешките игри се е-спортски игри кои вклучуваат стратегија и тактики. Играчот треба да ја комбинира стратегијата со правилното извршување на тактиката за да победи. Една од најпознатите стратешки игри е Civilization, но денес не е esport игра. Играчот треба да ја развие својата цивилизација и да изгради инфраструктура, која може да се користи за целиот пресврт или одредено времетраење.

Популарноста на стратешките игри се зголемува со текот на времето бидејќи бара критичко размислување и активен ум да размислува однапред и да ги идентификува суштинските потези на секој чекор за поголема предност пред противникот. Овие два фактори ги прават стратешките игри пријатни за гледање и одлични за обложување.

Еспортски стратегиски игри

Покрај Цивилизација, вклучуваат и други наслови за е-спорт базирани на стратегија Старкрафт, Warcraft, Камен на огништето (тоа е игра со карти) и Времето на Империите. На пример, во Starcraft, мапата може да биде огромна и играчите треба да смислат стратегија пред да ја испратат својата војска низ картата за да ги блокираат непријателските единици.

Може да се користат многу уникатни стратегии, како напаѓање, градење база, итн. Играчите или тимовите треба да ги користат своите вештини за мултитаскинг овде, бидејќи стратешките игри бараат многу внимание. Тие треба да запомнат податоци за нивните ресурси, единици, каде се наоѓаат нивните непријатели и треба да планираат напред, додека истовремено треба да ја контролираат својата цивилизација или единици.

Battle Royale

Battle Royale игрите се уникатен жанр кој опфаќа игри со брзи темпо, ориентирани кон акција, каде играчите мора да се борат до смрт. Ова е во основа она што се игрите на Battle Royale; тие се кратки и играчите мора да убијат што повеќе противници во текот на временската рамка. Обично просторот на картата станува сè пократок и пократок од време на време, додека играчот или тимот (максимум 4 играчи) треба да преживеат и да ги убијат своите противници на патот. Бројот на луѓе кои ги играат овие игри брзо се зголеми, што го прави Battle Royale популарен жанр за е-спорт.

Популарноста на Battle Royale игрите произлегува од фактот што тие обезбедуваат лесна влезна точка во видео игри. Тие исто така имаат висок ангажман на играчи бидејќи целта е да убијат други користејќи ја секоја достапна можност и со релативно низок ризик да бидат убиени од други играчи или NPC. Благодарение на нивната возбудлива игра, луѓето имаат тенденција да ги гледаат овие игри за забава.

Battle Royale игрите вклучуваат PlayerUnknown's Battlegrounds, Fortnite, Апекс легенди, Воена зонаи Паладини. Имајте на ум дека некои игри на Battle Royale може да бараат компјутер од висока класа за играње, додека други можеби не. Значи, ако сте со низок буџет, можеби ќе сакате да тргувате внимателно при изборот на вашата игра.

МОБА

MOBA, во целосна мултиплеер онлајн битка арена (MOBA). Тоа е мултиплеер режим на стратешка игра. Еден играч ја презема улогата на лик, а другите играчи ги преземаат улогите на непријатели. Играчите на МОБА се нарекуваат „херои“, „шампиони“ или „агенти“ (т.е. ликот кој ја контролира играта на МОБА), кои имаат свои специфични вештини и способности. Тие се обидуваат да ја уништат базата на непријателите со стекнување на доволно ресурси и искуство и победувајќи ги своите противници за да ја добијат играта. Секој тим има 5 играчи кои обично имаат свои улоги: mid-laner, jungler, bot laneres (adc и support) и top-laner. Сите тие треба да работат заедно, да комуницираат и да знаат кога да се скараат. Целта е да се уништи главната цел, „Нексус“, но тимовите треба да уништат кули на патот за да стигнат до последната фаза.

Популарноста на игрите MOBA се зголеми со текот на времето бидејќи тие обезбедуваат лесна влезна точка во стратешките игри во реално време. Благодарение на нивните едноставни правила и брзата игра, тие исто така имаат висок ангажман на играчи. Има многу MOBA eSports игри онлајн, но најпопуларните вклучуваат Дота 2, Херои на бурата, и Лига на легенди.

Dota 2 е најголемиот светски дигитален турнир во кој се вклучени човечки играчи, со повеќе од 100 милиони регистрирани играчи на глобално ниво. Финалето на овој настан носи награден фонд вреден десетици милиони долари, кој е наречен Меѓународниот.

Heroes of the Storm е исто така многу популарен меѓу гејмерите ширум светот. Тоа е компјутерска игра развиена од Blizzard Entertainment и објавена во 2015 година по огромен успех по нејзиното бета тестирање. Има ликови од различни франшизи на Blizzard како што се Warcraft, Overwatch, Diablo и StarCraft: Brood War.

League of Legends е MOBA игра која стана исклучително популарна во еСпортовите. Потекнува во 2009 година и оттогаш стана една од најиграните игри. Од 2022 година, најмалку 100 милиони луѓе играат LoL секој месец.

Борбени е-спортски игри

Fighting eSports жанрот е веројатно најстариот еСпорт жанр на пазарот. Уште во 1990-тите, борбените еСпортови веќе се играа со играчи кои ги пуштаа на компјутер, Xbox или Playstation конзола. Два примери на популарни борбени игри вклучуваат Capcom's Серијата Street Fighter, на Mortal Combat серија и серијата Fatal Fury на SNK. Игрите се слични на традиционалните спортови; многу обложувачи можат да ги поврзат овие игри со други спортови. Други игри во овој жанр вклучуваат Текен, калибар на душата и крал на борците.

Постојат четири типа на еСпортски борбени игри. Тие вклучуваат 2-D борци, 3-D борци, 5-D борци и тепачки на платформата. 2-D борбените игри се толку јасни; тие се 2-D sprites кои се движат нагоре на екранот. Секоја 2-D борбена игра има свои уникатни потези, но играчите можат да ги користат истите техники за да го победат својот противник.

3-D борбените игри изгледаат речиси како традиционалниот фудбал додека играте; не постојат бариери или ограничувања за тоа колку далеку спортистот може да прескокне поле или колку тежина може да крене. 5-D борците се најблиску до традиционалните спортови. Тие се играат на 2D поле за играње, но на виртуелните спортисти им се дава комплетно 3D тело. Боречкиот играч може да го придвижи својот карактер нагоре, надолу, напред и назад од местото каде што треба да бидат.

Тркачки и спортски симулатори

Во жанрот на трки и спортски симулатори, играчите треба да бидат најдобри во различни возила или спортски тимови. Играчите се натпреваруваат едни против други во тешко опкружување. Популарни тркачки и спортски игри вклучуваат ФИФА, НБА2К, Project Gotham Racing, Gran Turismo, Forza Motorsport и серијата PGA Tour на Тајгер Вудс. Борбите не се толку конкурентни меѓу возачите во овие игри како во борбените игри, но стилот на натпреварување на некој начин наликува на традиционалните спортови.

Симулаторите имаат реалистична графика која многу наликува на реални трки и стадиони. Играчите можат да изберат од избор на тркачки автомобили за да возат или да се натпреваруваат на различни спортски настани користејќи виртуелно фудбалско игралиште.

Постојат два вида симулациски еСпортски игри: SimSport и TrackMania. SimSport вклучува професионални тркачки серии како што е Светската серија на туринг автомобили на FIA. SimSport исто така располага со серија реални спортови како F1, Nascar, MotoGP и многу повеќе.

Во трките TrackMania, играчите можат да изберат од низа возила за возење на различни патеки низ виртуелниот свет. Играчите можат да возат наизменично додека се обидуваат да го победат времето на својот противник на една патека или да се натпреваруваат во повеќе трки истовремено на различни патеки кои вклучуваат пречки како скокови и тунели.

На кој тип на е-спорт игра е најдобро да се обложувате?

Има многу еСпортски игри за обложување. И додека најдобрата е-спорт игра за обложување може да зависи од обложувачот, има еСпортски игри што ги сакаат многу обложувачи. За да ги изберат најдобрите еСпорт игри за обложување, обложувачите треба да ги земат предвид факторите како што се вкупната популарност на играта, минималниот и максималниот влог, нивото на вештина потребна за победа и нејзината структура.

Тоа, рече, некои од најдобрите еСпорт игри за обложување вклучуваат:

Надгледување

Оваа игра е опишана како „мешавина помеѓу Понг и „Call of Duty.“ Целта е да се уништи базата на противниците додека се брани сопствената. Со едноставни правила, лесна игра и брза акција, Надгледување брзо станува една од најпопуларните еСпорт игри наоколу.

Дота 2

Ова е онлајн битка арена (или МОБА) што се игра помеѓу два тима со по пет играчи на секоја страна (наспроти тројца во Лигата на легендите). Обложувачите можат да изберат да се обложуваат на најдобрите Dota 2 тимови или најдобрите Dota 2 играчи, меѓу другите пазари за обложување.

Контра-штрајк: Глобална офанзива

Ова е игра со шутер од прво лице што се игра во тимови од терористи и контратерористи. Играта е одлична за обложување поради неговата огромна заедница, лесно разбирлива природа и разновидноста на достапните опции за обложување.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)