Overwatch League

Како една од првите професионални лиги за е-спорт, Overwatch League (исто така позната како OWL) претставува тимови од целиот свет. Blizzard Entertainment ја започна лигата во 2018 година со 12 тима. Откако една година подоцна се прошири на 20 тима, лигата започна стабилно искачување, поттикнато од популарноста на Overwatch, е-спорт игра со 50 милиони играчи во 2018 година.

Платите на играчите започнаа од 50.000 долари за минимум 1-годишни услови на договор, вклучувајќи пензионирање, здравствено осигурување, домување и места за вежбање на играчите. Тимовите дистрибуираа минимум 50 проценти од приходите на играчите во форма на бонуси. Во првата сезона, шампионите на лигите добија минимален бонус од 1 милион долари. Според извештаите, менаџментот на Blizzard разговарал со Вес Еденс, косопственикот на Милвоки Бакс за управување со тим од Чикаго за учество на списокот на еспортски турнири. Сепак, овој договор не беше реализиран.

За Overwatch

За Overwatch

Надгледување влезе на пазарот во 2016 година, како мултиплеер тимска шутер игра, која Blizzard Entertainment ја создаде и објави. Играта го доделува секој играч на еден од двата тима. Секој тим има шест играчи од списокот на ликови или „херои“ на играта. Секој херој се приклучува на играта со посебни способности, кои му помагаат на тимот да ги заврши целите на картата.

Играчите започнуваат на ниво на одобрување 1, напредувајќи до ниво 5. Со секое одобрување, нивото на одобрување на играчот е под влијание. Ако играчот не добие дополнителни одобрувања, неговото ниво може да се намали. Казните во системот за известување на играта, исто така, може да му го одземат одобрувањето на играчот.

Награди

Играчите може да добијат Loot Boxes, во зависност од нивото на одобрување. Повисоките нивоа резултираат со поголем број на доделени Loot Boxes. Откако играчот ќе постигне подвиг или ќе покаже талент, играта ќе го отклучи значката на честа. Преглед на сите трофеи е достапен во делот за преглед на кариера во главното мени. Играчите може да ги споделат овие достигнувања со пријателите.
За време на играта, играчот добива повисоки нивоа и отклучува опции за прилагодување на звукот и изгледот на херојот. Приспособувањето на ликот е исто така достапно во главното мени во Галеријата на херои.

Плен

Loot Boxes нудат и опции за прилагодување. Играчот отклучува кутија на секое ниво нагоре. Гејмерите добиваат и кредити кои ќе ги користат за да купат повеќе опции за прилагодување. Играчот добива Рамка за портрет на секое 10-то ниво, додека не ги заработи сите.

За Overwatch
Заедница

Заедница

Некогаш енергичната, плодна заедница на Overwatch се намали во последниве години. Сепак, со речиси 7 милиони играчи месечно во 2022 година, играта сè уште е жива и привлекува светско учество на онлајн-страниците за обложување е-спорт. Со повеќето играчи активни на социјалните мрежи, играта сè уште се намалува од 50 милиони во 2018 година на неодамнешните бројки. Иако повеќето игри доживуваат пад на учеството на играчите од година во година, драматичниот пад на играчите на Overwatch не навестува добро за иднината. Некои експерти го поврзуваат падот на гејмерите на играта со недостатокот на нови содржини и ажурирања.

Во споредба со учеството на гејмерите во League of Legends, Fornite и други популарни игри, 6-те милиони играчи на Overwatch се само една капка во кофа. Овие онлајн игри известуваат за робустен број на играчи, што го остава Overwatch зад растечкиот пазар за е-спорт и најдобрите е-спортски турнири.

Заедница
Зошто е популарна Overwatch League?

Зошто е популарна Overwatch League?

Сепак, OWL останува популарен и најголемите е-спортски турнири им понуди на гејмерите можности да се натпреваруваат. Професионалните тимови извидуваат играчи од други лиги, со кои раководи Blizzard. Во 2017 година, Open Division ја отвори вратата за аматерските тимови способност да се натпреваруваат во структура слична на професионалните лиги на големите еспортски турнири. Квалификуваните играчи влегуваат во аматерската пост-сезона како носители за регионални натпревари.

Се доделува мала награда на играчите кои ги завршуваат сезонските натпревари за тим пред плеј-офот. Кредитот може да се откупи во дигиталната продавница на Blizzard. Успешните регионални тимови може да добијат исплати на награди. Играчите од Отворената дивизија доаѓаат од седум региони, вклучувајќи ги Јужна Америка, Пацификот, Северна Америка, Кореја, Европа, Кина и Австралија.

Успешните играчи и тимови се преселуваат во мала лига, наречена Overwatch Contenders. Во 2018 година, Blizzard ги лансираше Contenders за спојување на регионалните турнири на начин што ја поддржуваше Overwatch Лигата. Претендентите се составени од глобални поделби, кои вклучуваат неколку тимови. Секој тим може да биде составен од аматери и професионални играчи. Конкурентен тим, доколку е поврзан со академската тимска програма на Overwatch League, може да има двајца играчи да потпишат договор за движење напред-назад помеѓу тимот на академијата и тимот на OWL.

Тимовите на шампионатот од Отворената дивизија се преселуваат во претендентите за да се натпреваруваат во првенствата за еспорт. Blizzard се прошири со додавање на две дивизии во 2018 година, Јужна Америка и Австралија. За да се промовира правичноста, до 2019 година, Blizzard го ограничи бројот на играчи што им е дозволено да се натпреваруваат надвор од регионот на тимот на тројца.

Зошто е популарна Overwatch League?
Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Зошто овој турнир е популарен за обложување?

Overwatch пречекува нови играчи, и аматери и професионални. Нивото на тежина на играта ја прави странична опција за Counter-Strike гејмерите, кои можеби бараат промена или почетници кои бараат возбуда. Со добро организирани режими, живописни бои и интересни ликови, играта е визуелно привлечна и стимулативна за гејмерите. Визуелните анимации и ефекти ги водат играчите да им ги покажат потребните активности за да се добие победа за тимот.

Играчите и навивачите на Overwatch не се единствените кои уживаат во играта. Опциите за обложување на е-спортски турнири се многу, бидејќи спортските книшки онлајн им овозможуваат на ентузијастите да се обложуваат на исходите со ставање облози на исходи од натпревари, тимски успех и индивидуални играчи. Како и кај повеќето е-спортови, Overwatch е популарен избор за коцкари кои ги анализирале тимовите и избрале омилени

Обложување на Overwatch League

Важно е да ја истражите Overwatch Лигата пред да ставите облог. Познавањето на играта е најважно за ставање добар облог. Повеќето спортски книги нудат многу информации за играта и тимовите, дозволувајќи им на коцкарите детално погледнете ги изборите и шансите пред да обложите средства. Деталните информации може да вклучуваат ажурирани увиди за настани, турнири и првенства. Вестите за промените во играта и ажурирањата на играчите се исто така корисни. Со витални информации за шансите, натпреварите и поединечните играчи, коцкарот има добри шанси да постави солиден облог.

Планирањето е суштински елемент за обложување на еспортски турнири. За почетниците, следењето на OWL лигата пред да се стави облог може да обезбеди вреден увид во тоа како функционира играта и зошто победуваат тимовите. На пример, рангирањето на играчи и тимови може да обезбеди вредни информации за обложување. Сепак, идните играчи кои покажаа успех во аматерските лиги, исто така, може да останат конкурентни во OWL. Гледањето на поединци и тимови може да послужи за да му помогне на коцкарот да ги победи шансите кога е време за обложување.

Освен тоа, истражувањето на спортската книшка гарантира дека коцкар има работа со лиценцирана, доверлива платформа за обложување. Угледните обложувалници ги обезбедуваат најдобрите коефициенти и ажурирани информации за турнирите и играчите. Информациите се неопходни за донесување информирана одлука за обложување. Обложувач треба да го разбере рангирањето на тимот или играчот пред да се обложува.

Понатаму, популарните платформи служат како начин за дружење со истомисленици на Overwatch ентузијасти. Како центар, спортската книшка го олеснува тоа разговараат за стратегии за обложување со искусни коцкари. Консензусот за обложување не секогаш се постигнува, но понекогаш размената на информации со заедницата може да ја подигне стратегијата за коцкање на обложувачот.

Откако ќе изберете, добро прегледана платформа за спортски книги, пријавете се за сметка. Лесно е да направите депозит и да започнете со обложување. Популарните платформи им нудат на коцкарите пристап до меѓународно признати дигитални паричници, банкарски трансфер и опции за депозити во криптовалути.

Зошто овој турнир е популарен за обложување?
Популарни тимови

Популарни тимови

Тимовите Overwatch се искрата, која ја поттикнува возбудата на навивачите за играта. Една од причините зошто играта е сè уште жива е динамичната игра на гејмерите кои сакаат да се натпреваруваат. Индивидуалните играчи достигнуваат иконски статус на интернет, што произлегува од восхитувањето на обожавателите и гејмерските ентузијасти. Од победнички натпревари за OWL до натпреварување на турнири низ целиот свет, овие три тимовите се издвојуваат како доминантни светски конкуренти.

Облак 9

Сè уште се смета за моќен центар на Overwatch, Облак 9 постојано се пласира на врвот на секој турнир. Често рангиран како фаворит, тимот опаѓа и ја освојува втората позиција на многу турнири. И покрај тоа, Coud9 освои некои добро почитувани титули, како што се ONAG Invitational и Agents Rising.

ТИМ ЗА ЗАВИДУВАЊЕ/ТИМ ЗА ЗАВИДУВАЊЕ

Тимот Envyus, сега наречен Team Envy, сè уште се смета за еден од најдобрите тимови на Запад. Рекордот на тимовите вклучува први места на Operation Breakout, OG Invitational и други големи настани. Во првата сезона на OWL, лигата забележа дека Тим Евјуус доминира против јужнокорејските тимови и направи солидна серија против другите тимови во лигата. Тимот се пласираше во плеј-офот за 2019 година и загуби од Ванкувер Титанс.

Несоодветни

Несоодветните лица доминираат на турнирите, победувајќи на битката и на европските квалификации за пресметка на Атлантикот. Како што тимот продолжува да победува, секој играч и колективниот тим стојат како најдобри европски конкуренти на пазарот.

Популарни тимови