Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerTomas NovakFact Checker

Онлајн обложувањето е-спорт има свој дел од предизвици. Можеби е тешко да се дефинира обложувањето Overwatch, што е со бројните оператори и секој што треба да ги сфати точките за активирање во различни режими и можности на игра.

Дури и со сето ова на ум, обложувањето Overwatch останува тешко. Тоа е комплицирана игра во која често е тешко да се одреди најдобриот начин на дејствување поради огромниот број на променливи во игра.

Тука влегуваме во сликата. Ова е нашиот професионален водич за онлајн обложување Overwatch и неколку идеи и тактики како тоа да го правите ефикасно. Пред да го ставите вашиот прв облог Overwatch, продолжете да читате за да научите сè што треба да знаете.

Што е обложување Overwatch: Практичен водич за почетници

Што е Overwatch?

Overwatch е создавање на Blizzard Entertainment, светски познат развивач на игри. Играта ги спојува аспектите од MOBA како Dota и League of Legends со традиционалните игри со шутер во прво лице. Overwatch е интересен е-спорт за гледање, што е еден од факторите зошто титулата е истакната во еспортските обложувања.

Blizzard го објави продолжението на Overwatch на 4 октомври 2022 година. Overwatch 2 вклучуваше неколку нови функции и ажурирања и некои нови херои. Како CS: GO обложување, Overwatch 2 има значителни промени во составот на тимот низ натпреварите, што го прави одличен кандидат за обложување во живо. Overwatch 2 е потенцијален рудник за злато за обложувалниците кои се запознаени со играта и тимовите и можат да предвидат што ќе се случи.

Натпреварите претходно 6v6 сега се 5v5, што ги прави перформансите на поединечните играчи значително поважни. Други значајни ажурирања и дополнувања вклучуваат шест нови мапи, вклучително и New Queen Street, Colosseo, Circuit Royal Esperança, Midtown и Parasoa. Некои од овие мапи го вклучуваат новиот „Режим на игра со туркање“. Overwatch 2 сега има механизам за пинг сличен на Apex Legends.

Дали вреди да се обложувате Overwatch?

Сè уште постои сомнеж дали OW2 ќе го стимулира проширувањето на Overwatch онлајн обложување. Како и да е, со објавувањето на Overwatch 2 како опција за бесплатна игра, се чини логично да се очекува значително да се прошири базата на играчи на играта. Успехот на играта во е-спортот може да се следи на нејзиниот растечки профил во заедницата за игри.

Overwatch отсекогаш била непростлива игра за слабите перформанси. Бидејќи натпреварите Overwatch 2 се играат на основа 5v5 наместо 6v6, најмалите промени може да имаат огромно влијание врз исходот на натпреварот. Ова предизвикува поголеми од типични промени во резултатите од играта Overwatch, но сепак изгледа дека омилените сè уште преовладуваат во повеќето серии. Но, со оглед на горенаведените фактори, сè уште се веројатни вознемирувања. Тоа е особено точно во Overwatch лига, каде тимските списоци имаат тенденција да бидат поголеми.

Чекор-по-чекор водич за обложување преку надгледување

Овој дел ќе го задржиме накратко. Во пет лесни чекори, еве како да се обложите на Overwatch:

  1. Изберете сигурна и безбедна еСпортска книга што се карактеризира со онлајн обложување Overwatch.
  2. Откако ќе се одлучите за страницата за обложување Overwatch, одете на страницата за пријавување и наведете ги бараните информации. Запомнете дека ќе треба да потврдите и одобрите нешто подоцна, затоа користете ги вашите фактички информации.
  3. Следниот чекор е да го лоцирате натпреварот или натпреварите на кои сакате да се обложите. Бидејќи сте заинтересирани да ставате облози на Overwatch, можеби ќе сакате да отидете на пазарот за обложување OWL (Overwatch League).
  4. Немојте само да одите со вашите инстинкти откако ќе откриете натпревар што звучи ветувачки. Дознајте колку што е можно повеќе за статистиката, тимот и сите промени или прилагодувања во составот што групата може да ги направи. Пронаоѓањето на што е можно повеќе информации за двата тима може да ви овозможи да направите пообразован избор.
  5. Откако ќе одлучите, проценете го ризикот и депонирајте некои средства. Можете да пристапите до екранот за плаќање со избирање на копчето за депозит (или нешто слично). Изберете ја вашата омилена опција за плаќање, внесете ја саканата сума за плаќање и продолжете со потребното овластување.
  6. Последната фаза во онлајн обложувањето Overwatch е едноставна. Вратете се на натпреварот што го избравте во чекор два, изберете го омилениот тип на облог, поставете го вашиот влог и кликнете на „постави облог“ или нешто слично. Сега се што треба да направите е да видите дали вашиот облог ќе испадне.

Вообичаени типови на облози Overwatch

Можеш направете неколку различни облози на натпревари и турнири на Overwatch. Најдобрите обложувалници Overwatch ги обезбедуваат следниве видови облози:

1. Победник на турнирот

Облог од овој вид, познат како „директен“, се става на евентуалниот шампион на натпреварување. Бара здраво расудување и разбирање на компаративните предности и недостатоци на конкурентните тимови. Сепак, тоа е прилично едноставен облог за поставување.

2. Победник на натпреварот

Повторно, ова е прилично основен облог. Сè што треба да направите е да изберете која страна ќе победи на индивидуален натпревар. Повторно, и покрај навидум леснотијата на овој облог, неопходно е солидно познавање на силните страни на секој тим и неодамнешната форма. Можете да поставите повеќе од овие облози на една ливче за обложување. Оваа стратегија, позната како „акумулатор“ или „парлај“, е идеална за обложување на фаворити на турнири во раниот круг и е достапна на повеќето обложувалници Overwatch.

3. Победник на картата

Натпреварите за надгледување може да се поделат на мапи. Ова е местото каде што се обложувате на страната за која верувате дека ќе освои одредена карта. Може да се обложите и на тоа колку мапи верувате дека една страна ќе победи во натпревар. Друг начин за обложување на бројот на освоени карти на натпревар е да се коцкате на маркетите за хендикеп на картата.

4. Вкупно карти

Ова е облог за тоа колку мапи ќе освои еден тим севкупно. Тоа не е слично на обложувањето на вкупниот број на голови на фудбалски или хокеј на мраз.

4. Обложување во живо

Обложувањето во живо, понекогаш наречено обложување во игра, е реактивен формат на обложување популарни во конкурентните видео игри како Overwatch. За обложување на ова ниво не е потребно само големо познавање на Overwatch, туку и брзо и агилно расудување. Најдобро би било да го примените ова кога сте добиле малку повеќе вежбање со онлајн обложувањето преку Overwatch. Ако ова е облогот што сакате да го направите, треба да барате обложувалници Overwatch што го обезбедуваат.

Совети за ефикасна стратегија за обложување преку надгледување

Кога развивате победничка стратегија за онлајн обложување Overwatch, може да ги следите истите идеи за традиционално спортско обложување. Во многу аспекти, обложувањето во Overwatch е споредливо со другите тимски спортови. Еве неколку лесни техники што може да ги примените за да развиете победничка стратегија за обложување преку еспорт на Overwatch.

Знајте како работат хероите

Overwatch е шутер од прво лице каде тимови од играчи ги преземаат улогите на различни херои. Секој херој има свој сет на силни и слаби страни, а разбирањето на предностите и недостатоците на секој од овие ликови е една од најважните компоненти во обложувањето Overwatch. Проучувањето на составите на ликови е најважната лекција ако сакате да знаете како да се обложувате на Overwatch.

Овие херои се направени да се користат против одредени херои во одредени ситуации. Ќе имате предност во стратегијата пред играта и одлуките за обложување ако знаете кои бројачи да ги барате. Бидејќи влегувањето во пренос на обложување во живо на Overwatch без запознавање со хероите е една од најлошите идеи што некогаш сме ги слушнале, таа има предност во нашиот водич за обложување Overwatch.

Понатаму, на играчите им е дозволено да менуваат херои во секое време во текот на играта, така што имајте предвид кој игра и кој може да биде вашиот билет за совет за обложување со хендикеп Overwatch. Едно прилагодување може драстично да влијае на условите на вашиот облог, затоа внимавајте на потенцијалните шанси за наплата ако вашата уплатница има лош пресврт.

Направете ја вашата домашна задача со играчите и тимовите

Успешните коцкари препознаваат дека информациите се клучот за нивниот успех. Ако сакате да бидете во можност да донесувате добри одлуки во врска со обложувањето Overwatch, мора да бидете во тек со сите тековни случувања во универзумот Overwatch. Дури и релативно тривијални делови од гласини може да бидат вредни понекогаш. Може да истражувате и користејќи ресурси како што е објавата за обложување Overwatch на Reddit.

Пробајте ја играта сами

Играњето Overwatch може да обезбеди значителен увид во играта, исто како што фудбалот може да ви помогне подобро да сфатите како успешно да се обложувате. На овој начин можете да стекнете увид во способностите на ликовите што може да се репродуцираат. Исто така, може да ви покаже како елитните играчи се однесуваат во одредени сценарија.

Завршни мисли

Обложувањето на Overwatch може да биде многу забавно. Ако вложите време и напор за да направите добро информирани облози, на располагање се многу потенцијални исплати. Ако сакате да се обложувате на Overwatch, треба да знаете многу за играта и како да ја играте, исто како што би знаеле за секое друго обложување.

Дополнително, запознајте се со многуте можни облози за игра или турнир на Overwatch. За да успеете во обложувањето Overwatch, треба да знаете што се случува во заедницата и да имате систем за следење на вашите средства. Веројатно ќе имате одреден успех во обложувањето Overwatch ако го следите овој стручен водич.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е обложување Overwatch и како функционира?

Обложувањето Overwatch вклучува обложување на исходите од натпреварите на играта Overwatch, обично во професионалните еСпорт турнири и лиги.

Какви типови на облози можам да ставам на натпревари со надгледување?

Во обложувањето Overwatch, можете да ставате различни типови на облози како што се победник на натпреварот, победник на серии, победник на карти и реквизити како прво убиство или вкупни поени.

Дали обложувањето Overwatch е погодно за почетници?

Да, обложувањето Overwatch може да биде погодно за почетници, особено ако тие започнуваат со основни облози и постепено дознаваат повеќе за играта и стратегиите за обложување.

Како да изберам доверлива страница за обложување Overwatch?

Изборот на доверлива локација за обложување Overwatch вклучува проверка на лиценци, прегледи на корисници, достапни опции за обложување и безбедност на веб-локацијата.

Може ли да заработам пари од обложување на Overwatch?

Иако е можно да заработите пари од обложување на Overwatch, тоа бара добро разбирање на играта, паметни стратегии за обложување и дисциплинирано управување со субсидирам.

Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Водич за почетници за еСпорт обложување Fortnite

Добредојдовте во адреналинското царство на Fortnite eSports обложување! Без разлика дали сте ентузијаст за игри или искусен обложувач, овој водич за почетници е ваш пасош за разбирање на работите на обложувањето на натпреварите во Fortnite. Од дешифрирање на статистиката на играчите до совети за стратегиско обложување, ве опфативме. Подготвени сте да го подигнете вашето искуство со игри? Зафатете се и истражете ги нашите препорачани опции за казино во топ-листата на eSportsRanker - каде што ве чека возбудата на обложувањето Fortnite!

Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Врвни совети за еСпорт обложување за CS:GO

Дали сте подготвени да се нурнете во возбудливиот свет на обложувањето CS:GO? Тоа е патување кое ветува и возбудувања и предизвици, совршено за сите кои сакаат да додадат дополнителен слој на возбуда во нивното искуство со еСпорт. Без разлика дали сте искусен гејмер или нов во областа на еСпортовите, овој напис е вашиот сеопфатен водич за правење информирани облози на натпреварите CS:GO. За да започнете со десната нога, топло ви препорачувам да посетите највисоко оценет сајт од EsportsRanker. Ова ќе ви даде цврста основа и ажурирани информации за да го започнете вашето обложувачко патување.

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Добрите и лошите страни на користењето криптовалути за обложување на еспорти

Криптовалутите веќе некое време се на усните на многу луѓе. Како што повеќе луѓе учат за овие дигитални валути, толку повеќе стануваат ентузијасти да ги користат за деловни и лични работи. Сепак, како и со секоја друга добра работа, обложување со криптовалути имаат своја темна страна, особено кога ги користите за еСпорт обложување. 

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Еспорт наспроти спортско обложување: сеопфатна споредба

Добредојдовте во возбудливото царство на обложување, каде страста за спорт и е-спорт се среќава со возбудата на исчекување и стратегија. Ако сте почетник кој зачекорува во овој жив свет, ве чека просветлувачко патување. Овој водич е прилагоден за да ви помогне да ги разберете нијансите помеѓу еспортското обложување и традиционалното спортско обложување. Додека го истражувате овој водич, не заборавајте да го посетите EsportsRanker за извонредно искуство и најдобрите совети во индустријата. Нивните страници на врвот на листата се одлична почетна точка за да се нурнете во акцијата.

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Кои се врвните бонуси за обложување еспортски?

Индустријата за е-спорт продолжува да расте од сила до сила. Со сите показатели кои укажуваат на позитивна иднина, оваа индустрија привлече огромно внимание од различни страни, меѓу кои клучна е индустријата за онлајн обложување.

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Кои се најдобрите наслови за еСпорт на кои треба да се обложувате?

Светот на е-спорт секојдневно се шири бидејќи повеќе луѓе ги гледаат и учествуваат во игрите. Сепак, поради проширувањето на еспортските настани, друг бизнис се прилагоди за да биде во тек со најновите трендови. Обложувањето за е-спорт штотуку беше достапно во бизнисот со обложување, така што страствените играчи, гејмери ​​и обложувачници веројатно можат да заработат пари од нивните омилени настани. Доколку сте заинтересирани да ја испробате својата рака во обложување на е-спорт, следново е листа на врвни еСпортови кои сега се најпопуларни во овој сектор.

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Кои се најпопуларните титули за е-спорт за обложување во Азија?

Добредојдовте во возбудливиот свет на Esports во Азија, динамичен и возбудлив универзум каде возбудата од видео игрите се среќава со стратешкото царство на обложувањето. Ако сте страсни за игри и желни да ги истражите можностите за обложување, дојдовте до совршеното место. Еспортот не е само форма на забава; тоа е развој на пејзаж кој нуди уникатен спој на ангажирање и можности и за искусни обложувачи и за новодојденци. Додека влегувате во овој жив свет, размислете да ги посетите казина со топ листа на EsportsRanker за да го започнете вашето патување. Подгответе се да истражувате во врвните титули за е-спорт што ги привлекуваат обложувачите низ Азија во 2024!

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Кои се сајтовите за онлајн е-спорт и зошто треба да ги посетите?

Добредојдовте во динамичното царство на еспортско обложување, каде што возбудата од конкурентните игри се спојува со возбудата на стратешките обложувања. Како почетник кој се движи по овој возбудлив пејзаж, на работ сте да го отклучите светот на можностите. Еспортските обложувања, особено преку онлајн казина, добија значителен моментум, нудејќи уникатен и привлечен начин да се потопите во виртуелните арени на вашите омилени игри.

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Обложување на еспорти наспроти онлајн казино игри: јасна споредба

Реалноста на современото интернет коцкање е тоа што претставува бескрајни можности. Играчите можат да се обложуваат на спортски и казино игри со значителна леснотија. Исто така, љубителите на коцкање секогаш ќе имаат повеќе од доволно на своите раце. 

Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Сеопфатен водич за обложување на храбри еСпорт натпревари

Најновиот наслов од Riot Games, Valorant, гледа многу активности на конкурентното коло за игри. Вљубениците во обложување најверојатно ќе забележат зголемување на пазарите за е-спорт кај нивната претпочитана обложувалница, а Valorant веројатно е една од достапните игри.

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Топ 8 совети за обложување еспортски за подобри шанси

Добредојдовте во возбудливиот свет на е-спорт обложување! Ако сте почетник, овој сеопфатен водич е прилагоден за вас. Тој е преполн со практични совети и согледувања кои ќе ви помогнат да донесувате информирани одлуки и да ги подобрите вашите шанси во обложувањето е-спорт. Пред да се нурнеме, еве повик за акција: Посетете го eSportRanker за да ја истражите нивната топ листа на препорачани еспортски казина. Оваа платформа е фантастична почетна точка за примена на знаењето што ќе го стекнете овде.

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Што се тренерите за еСпорт и што прават тие?

Ако сте заинтересирани за е-спорт, можеби сте забележале објава за тренер на универзитет или помала, грасрут организација. Можеби ќе се запрашате: „Што се тренери за еспорти или тренери за еспорти, и зошто се толку важни за индустријата за игри?