Вашиот водич за обложување во живо за еспорти

Откако избувна Ковид и почнаа да се затвораат конвенционалните спортски настани, обложувачите се префрлија на обложување е-спорт во живо бидејќи само еспортските настани можеа да се одржуваат онлајн. Друга причина за популарноста на обложувањето е-спорт во живо е тоа што е супер возбудливо да се обложуваат на е-спорт натпревар во живо каде што ситуациите се менуваат за неколку секунди.

Ако сакате да се вклучите во обложување е-спорт во живо и да дознаете повеќе за тоа, тогаш сте на вистинското место. Еве ја нашата верзија на обемен водич за обложување е-спорт во живо, каде што ќе погледнеме се што треба да знаете за тоа.

Вашиот водич за обложување во живо за еспорти
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Зошто обложувањето во живо е-спорт е различно?

Играње на е-спорт игра е една работа. Обложувањето на е-спорт натпревар во живо додека се одржува е нешто сосема друго. Кога парите ви се на ред, треба да знаете што точно правите освен ако на крајот не губите почесто отколку што треба.

Дури и ако сте обложувале во живо на конвенционални спортови, сепак треба да гледате во живо водич за е-спорт обложување бидејќи е-спорт игрите се многу побрзи од обичните спортови. Ситуациите може да се променат во рок од неколку секунди во еспорт натпревар. Гледањето речиси невозможни работи да се случуваат на еспорт натпревар не е толку невообичаено.

Што е обложување на е-спорт во живо?

Да речеме дека утре ќе се одржи настан за е-спорт и вие сте сигурни дека вашиот омилен тим ќе победи. Да речеме дека сакавте да се обложите на вашиот омилен тим. Со конвенционалното е-спорт обложување, можете да го направите тоа дури и пред почетокот на натпреварот.

Сепак, постои проблем со конвенционалното еспортско обложување. Шансите за еспортски обложување обично се менуваат според ситуацијата на натпреварот. Ако ставате облози пред да започне некој настан, нема да можете да се прилагодите на променливите коефициенти.

Ова е причината зошто обложувањето во живо за е-спорт е она што го претпочитаат повеќето обложувачи. Во еспортското обложување во живо, можете да ставате облози на еспортски настан додека се одржува. Можете да ја промените вашата стратегија за обложување според променливите коефициенти. Исто така, многу повозбудливо е да се обложувате на натпревар додека го гледате во живо.

Друга предност на обложувањето е-спорт во живо е тоа што ја отвори вратата за повеќе пазари за обложување, или со други зборови, настани на кои луѓето можат да се обложуваат. На пример, луѓето можат да се обложуваат на резултатот на полувремето или кој тим прв ќе победи одреден број рунди.

Како да се обложувате на е-спорт во живо?

Обложувањето на е-спортови во живо е исто како и секое друго обложување. Избирате пазар за обложување на кој сакате да се обложувате во живо на е-спортови, на пример, победник на натпреварот, проверете ги шансите за да видите дали ви се допаѓаат, а потоа ставате облог на кој било исход што мислите дека најверојатно ќе се случи.

За да поставите облози, ќе ви треба спортска книшка. Постојат физички спортски книги каде што можете да одите и да ставате облози. Или, можете да користите онлајн спортски книги кои ви дозволуваат да ставате облози на вашиот компјутер или мобилен телефон.

Повеќето обложувачи на е-спорт претпочитаат да користат онлајн спортски книги. Една од причините за ова е тоа што е погодно. Можете да правите облози додека седите на вашиот кауч. Втората причина е тоа што љубителите на е-спортот се навикнати гледање е-спортски настани онлајн наместо лично да присуствува на настанот.

Избор на онлајн е-спортска книга

Многу е важно да се избере вистинската спортска книшка за обложување во живо. Прво, изборот на вистинската спортска книшка ќе ве спречи да бидете измамени или вашите информации да протечат.

За да поставувате облози користејќи онлајн спортска книшка, ќе вложите некои депозити и ќе внесете некои од вашите најчувствителни информации, како што се информации за кредитна картичка. Постојат многу платформи кои можат или да ги украдат вашите депозити или да ги протекуваат вашите информации.

Поради оваа причина, првото нешто што треба да го проверите во онлајн спортската книшка е дали е легитимна платформа и дали е безбедна за користење. Можете да ги проверите прегледите на онлајн спортските книги за да добиете подобра идеја.

Следното нешто што треба да го погледнете додека одлучувате за онлајн обложувалница за е-спорт е да дознаете за сите негови карактеристики и да видите дали ги има оние што ги барате. На пример, можете да проверите дали спортската книшка има начин на плаќање што го претпочитате или дали го покрива турнирот на кој сакате да се обложувате.

Врвни совети за обложување на еспортски во живо

За да помогнете во вашето патување кон обложување е-спорт во живо, еве неколку едноставни совети што можете да ги примените токму сега.

Направете истражување за тимовите и играчите за е-спорт

Пред да започнете со обложување во живо на е-спорт натпревар, треба да ги побарате играчите што ќе се натпреваруваат на настанот. Треба да знаете работи како во кои тимови беа дел пред да се приклучат на овој тим и како беа нивните перформанси во последните натпревари.

На пример, да речеме дека сте дознале дека некој играч претходно бил во непопуларен тим, но сепак успеал да постигне неколку победи за својот тим. Откако покажа некои импресивни вештини, играчот беше регрутиран во подобар тим. Од ова можете да заклучите дека можеби ќе се претстават добро и на претстојниот настан.

Треба да ги погледнете другите фактори како што се односите на играчот со неговиот тим, дали имаат проблеми со комуникацијата или дали им недостасува соодветно лидерство. И покрај тоа што е високо вешт, ако играчот нема добри односи со својот тим, можеби нема да може да го добие натпреварот.

Гледајте го натпреварот внимателно

Оваа точка може да ви изгледа малку очигледна, но ќе бидете изненадени кога ќе видите колку почетници го игнорираат ова. Некои почетници прават грешка што всушност не го гледаат натпреварот во живо пред да извршат облог.

Еспорт натпреварите се навистина непредвидливи, а работите може да се променат за неколку секунди. Имаше неколку случаи во е-спортот кога играчите успеаја да извадат некои луди и речиси невозможни спојки.

Значи, ако мислите дека одредена екипа ќе победи затоа што сте виделе како тие настапуваат, не е лоша идеја да почекате и внимателно да го гледате натпреварот. Никогаш не знаете кога аутсајдерот може да почне да го враќа водството и да го добие натпреварот.

Фокусирајте се на игрите за кои најмногу знаете

Можеби е примамливо да се обложувате на различни наслови за е-спорт за кои не знаете многу. Сите различни опции сигурно се привлечни. Сепак, најдобро е да се држите до игрите за кои најмногу знаете, особено ако сте почетник.

Ако знаете повеќе за CSGO и долго време ја следите неговата е-спорт сцена, тогаш ќе ви биде подобро да правите предвидувања за CSGO еспортските настани. Од друга страна, ако не сте играле толку често Dota 2 и се обложувате на облогот „прв што ќе ја уништи кулата“, поголема е веројатноста тоа да го згрешите. Како почетник, не сакате да се обложувате таму каде што шансите не се во ваша корист.

Започнете со пазарот за обложување со победник на натпреварот

Многу онлајн обложувалници имаат тони опции кога станува збор за пазарите за обложување е-спорт. Можете да го изберете првиот облог за крв, првиот што ќе го уништи облогот со кули или дури и првиот што ќе достигне облог од 10 убиства. Сепак, овие се многу понепредвидливи бидејќи има тони променливи вклучени во ова.

Ако сте почетник, треба да се придржувате до пазарот за обложување со победници. Не треба да размислувате за други пазари за обложување, освен ако не сте почнале правилно да ги добивате повеќето од облозите за победниците на натпреварот. Обложувањето на победникот на натпреварот е многу поедноставно и полесно да се предвиди. Значи, ако можете да ги постигнете вистинските поголемиот дел од времето, само тогаш треба да размислите да се преселите на други пазари за обложување.

Најчесто поставувани прашања

Дали е-спортот за обложување во живо е безбеден?

Сè додека сте реномирана и легитимна онлајн обложувалница за е-спорт, ќе бидете целосно безбедни. Многу луѓе изгубија многу од своите пари и нивните информации протекоа на онлајн платформи кои не се легитимни. Ако не сте на ниту еден од тие типови на сајтови, немате за што да се грижите.

Дали е-спорт обложувањето во живо е легално?

Одговорот на ова прашање зависи од тоа во кој дел од светот живеете. . Сепак, одредени земји не дозволуваат коцкање. Ако живеете во некоја од тие земји, обложувањето во живо не е легално за вас.

Кој е најдобриот онлајн букмејкер за обложување во живо за е-спорт?

Ова е субјективно прашање. Додека најдобрите онлајн обложувалници секогаш ќе бидат целосно легитимни и ќе имаат врвна безбедност, изборот на најдобрата се сведува на лични преференци.

На кои е-спортски игри треба да ставам облози во живо?

Има тони е-спортски игри на кои можете да ставате облози во живо како CS: GO, Dota 2, League of Legends, Rainbow Six Siege, Call of Duty, Rocket League и Overwatch. Сепак, треба да ставате облози само на играта за која најмногу знаете.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)