Како да се обложувате на еспорт: Водич за врвно знаење

Во овој водич за обложување еСпорт, дознајте сè за обложување на електронски спортови. Исто така, останете во тек за да дознаете кои се најдобрите жанрови на видео игри и наслови на видео игри за обложување, како и совети за обложување за еСпорт. Нема сомнение дека индустријата за еСпорт е сведок на експоненцијален раст. Со доаѓањето на пандемијата, еСпортското обложување процвета, а денес тоа е најбрзорастечката форма на обложување.

Според извештајот за 2019 година на претприемачот на коцкарската индустрија со седиште во Лас Вегас, Крис Гроув, вкупните пари на еСпортовите обложувани околу главните титули на еСпорт до 2020 година изнесуваат околу 12,9 милијарди долари на глобално ниво, додека бројот на обложувачи на еСпорт на глобално ниво беше приближно 6,5 милиони. Доаѓањето на пандемијата, а со тоа и прекинот на натпреварите во живо, сигурно ги експлодираше бројките.

Како да се обложувате на еспорт: Водич за врвно знаење
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Како да се обложувате на е-спорт 2024

Пред да ја споделите листата на најдобрите Жанрови на еСпортови видео игри за да се обложувате, еве водич за почетници за еСпорт обложување. Дознајте ги основите на еСпортското обложување, од тоа како да ја пронајдете најдобрата локација за обложување, до коефициентите за обложување, пазарите, стратегиите и многу повеќе.

Како функционира обложувањето е-спорт

Еспортското обложување е едноставно обложување на електронски спортови што се играат на конкурентни нивоа. Иако тие се прилично слични на виртуелните и симулираните игри, еСпортот го има тој човечки допир исто како и традиционалното спортско обложување, каде професионалните спортисти се борат против него, а не вештачката интелигенција и компјутерските симулатори. Веќе професионалните тимови ги привлекуваат најдобрите таленти од целиот свет, така што еСпортот е исто толку конкурентен како и секој друг спорт.

Како да се обложувате на е-спорт

Обложувањето на еСпорт е прилично едноставно. Сепак, има неколку работи што обложувачите треба да ги знаат.

Прво, играчите мора да одлучат за играта на која сакаат да се обложуваат. Оваа статија ќе сподели некои од најдобрите жанрови за обложување и најпопуларните игри во еСпорт сцената од секој жанр.

Како да ги најдете најдобрите страници за е-спорт обложување

Штом коцкар ќе се реши на одредена игра, треба да најде обложувалници кои нудат пазари за играта. За евиденција, не сите обложувалници имаат еСпорт обложување.

Друг суштински фактор што треба да се земе предвид при изборот на букмејкер е лиценцирањето и регулацијата. Играјте само на регистрирани и реномирани еСпортски обложувалници.

Следно, прочитајте ги критиките на обложувалниците и направете некои истражувања за да најдете обложувалници кои нудат брзо и сигурно банкарство, и што е најважно, сеопфатна листа на опции за депозит и повлекување. Играчите дефинитивно сакаат брзо да влезат во обложување со вистински пари. Исто така, земете ги предвид трошоците за трансакцијата, времето на пресврт и, најважно, прифатените валути.

Клучни аспекти што треба да се земат предвид вклучуваат поддршка за корисници, јазици, во живо, навигација на страницата и мобилно обложување.

Третиот аспект на кој треба да се фокусираме се пазарите и шансите за обложување еСпорт. Некои обложувалници имаат огромни пазари за обложување, додека други ги нудат само основните опции. Првото е она на што треба да внимаваат ентузијастите за обложување еСпорт. Кога станува збор за шансите, постојат две работи. Прво, приклучете се на обложувалниците со најголеми коефициенти. Второ, играчите треба да се погрижат да биде поддржан форматот на шансите со кој се запознаени.

Исто така, неопходно е да се разгледаат промоциите. Најдобрите обложувалници за еСпорт немаат бонуси за депозит и бонуси за депозит, меѓу другите добра. Додека барате бонуси за обложување, не заборавајте да ги проверите барањата за обложување. Колку е помал мултипликаторот, толку се поголеми шансите да извлечете максимум од бонусот за обложување.

Стратегии за обложување е-спорт

Исто како и традиционалното спортско обложување, постојат стратегии за обложување еСпорт, кои варираат во зависност од жанрот на играта. Арбитражното обложување е најпопуларна стратегија. Попозната како „арб“ стратегија за обложување, таа вклучува обложување на сите можни исходи од индивидуален еСпорт натпревар.

Водич за обложување MOBA

Multiplayer Online Battle Arena, популарно позната како MOBA, е еден од најдобрите жанрови на видео игри за обложување. Оваа стратешка видео игра содржи два тима кои се борат со неа во однапред дефинирано бојно поле познато како мапа.

Игрите на MOBA се највисоко оценети, особено во Азија. Популарноста може да се припише на фактот дека тие се дружељубиви сега кога играчите треба да се здружат со пријателите за да постигнат победа. Вклучуваат некои од најдобрите MOBA игри за обложување Лига на легенди, ДОТА 2 (Одбрана на античките 2), Мобилни легенди: Bang Bang и Smite.

Како да се обложувате на игрите на МОБА

Обложувањето МОБА станува сè попопуларно сега кога има некои престижни МОБА турнири и натпревари како што се The International и Светско првенство LoL. Што повеќе? Постојат МОБА игри на кои може да се обложувате речиси цела година. Интересно е тоа што MOBA игрите ги привлекуваат врвните тимови и таленти, вбризгувајќи ја конкурентноста во стратешката игра.

Основата на обложувањето на игрите на МОБА е разбирањето на различните пазари за обложување. Обложувачите можат да се обложуваат на пазари за поединечни натпревари на МОБА, пазари за победници на турнири/натпревари/лиги на МОБА или пазари за мапи. Некои од најдобрите облози за ставање вклучуваат победник на натпреварот, победник на картата, вкупни вкупни карти, прво убиство, број на рунди, вкупни убиства/коефициенти, па дури и хендикеп, итн. Веројатноста за сите овие настани е претставена во коефициент.

За да се обложувате на игрите на МОБА, најпрво пронајдете обложувалница со маркетите за еСпортови на MOBA и бидете во тек со претстојните натпревари во МОБА. Обложувачите, исто така, треба да бидат свесни за различните формати што се користат на турнирите за игри во МОБА.

И на крај, играчите треба да направат некои истражувања за да откријат кои се најдобрите MOBA еСпорт тимови. Во моментов, познатите имиња се Team Spirit, PSG.LGD, Invictus Gaming и Team Secret, меѓу другите. Исто така, ќе биде мудро да се провери неодамнешната форма на тимот на кој обложувачите ги ставаат своите пари.

Водич за обложување Battle Royale

Battle royale игрите се фантастични онлајн игри со повеќе играчи кои се карактеризираат со игра и тактики за преживување, истражување и чистење на последниот човек. Тие вклучуваат десетици до стотици играчи кои се борат за слава во мапата која постојано се намалува. Во зависност од форматот, играчите може да бидат сами или во тимови.

Денес, Battle Royale игрите доминираат на еСпорт сцената. Некои од најголемите игри на Battle Royale вклучуваат Fortnite, Call of Duty: Warzone, Apex Legends, PUBG: Бојни полиња, и Fall Guys Ultimate Knockout само да споменеме неколку.

Како да се обложувате на Battle Royale игрите

Обложувањето на Battle Royale игрите е меѓу најпопуларните форми на еСпорт обложување. Популарноста на овие игри може да се припише на фактот што игрите на Battle Royale привлекуваат стотици натпревари од највисоко ниво и значителни наградни пари. Два од најзначајните турнири во бој ројал се Apex Legends Global Series (Apex Legends) и The Fortnite World Cup (Fortnite). Интересно, Светскиот куп на Fortnite во 2019 година привлече награден фонд од 30 милиони долари.

Обложувањето на игрите на Battle Royale е прилично лесно сè додека обложувачите ги пронајдат најдобрите страници за обложување еСпортови на Battle Royale и ја разбираат играта, пазарите и како функционираат шансите. Постојат различни пазари на кои може да се обложувате во зависност од местото за обложување и, се разбира, од конкретната игра на бет ројал.

Некои од заедничките пазари со кои играчите треба да се запознаат вклучуваат директни победници на натпревари, победници на турнири, специјални облози, акумулатори, збирки, победници на карти, резултати на карти, па дури и облози во игра, инаку познати како облози во живо.

Покрај пазарите за обложување и коефициентите, играчите треба да бидат запознаени со еСпорт сцената на играта на Battle Royale на која сакаат да се обложуваат. Откријте ги најдобрите тимови во Fortnite, најдобрите тимови во Apex Legends итн. Исто така, погледнете ја нивната неодамнешна форма за да ја донесете најдобрата одлука за обложување.

Водич за обложување FPS

Нема сомнение FPS (First-Person Shooter) е популарен жанр на видео игри. Се заснова на пиштоли и друга борба заснована на оружје од перспектива на прво лице. Играчите го контролираат главниот лик во 3D простор. FPS игрите се популарни затоа што ја внесуваат вистинската атмосфера на бојното поле благодарение на извонредната графика и звук. Тие, исто така, негуваат тимска работа и солидарност.

FPS игрите се популарни низ целиот свет. Battlefield V и Counter-Strike: Global Offensive се две од најголемите FPS игри денес. Други популарни FPS наслови во eSports вклучуваат Call of Duty, Tom Clancy's Rainbow Six Siege (R6), Храбар и Надгледување.

Како да се обложувате на FPS игри

FPS игрите не се само големи во кумулативните наградни базени; тие исто така доминираат на табелите за обложување еСпорт. Според најновите статистички податоци, CS: GO води во однос на обемот на обложување сега кога ги има многу турнири низ годината. Исто така, лесно е да се обложувате на FPS игри, а има и широк спектар на опции за обложување.

Исто како и со сите други жанрови на видео игри, играчите кои се обложуваат на FPS игри мора да ги разберат основните игра и правила за да донесат информирани одлуки за обложување. Исто така, неопходно е да се разбере моменталната состојба на FPS еСпорт сцената. Најдете време за истражување кои се најдобрите FPS тимови. Во моментов, најдобрите FPS тимови се Astralis, SEN Sentinels и San Francisco Shock. Исто така, од витално значење е да се прегледаат сите претстојни турнири и натпревари.

Друга критична работа за која обложувачите треба да бидат свесни е достапните пазари за обложување. FPS игрите може да имаат различна игра и цели, но повеќето опции за обложување се слични на она што играчите можат да го најдат во обложувањето MOBA и Battle Royale eSports. Некои од најдобрите пазари за обложување вклучуваат победник на турнирот, победник на натпреварот, победник на картата, прва крв и обложување во живо.

Водич за обложување за спортска симулација

За традиционално спортско обложување ентузијасти, еСпортските игри со спортска симулација нудат врвно искуство бидејќи го следат традиционалното спортско обложување. Како што сугерира името, спортските симулациски игри се засноваат на вистински спортски игри како што се фудбал, хокеј, моторспорт, кошарка и американски фудбал. Игрите за спортска симулација не треба да се мешаат со виртуелните спортови бидејќи ги играат вистинските луѓе.

Спортските симулациски игри се популарни на глобално ниво. Сцената може да се пофали со елитни професионални тимови, со некои спонзорирани од професионални клубови. Тие ги прикажуваат главните лиги и натпревари и користат најсовремени мотори за игри за да понудат реална игра и графика што го одзема здивот. Вклучуваат некои од најдобрите спортски симулациски игри за обложување ФИФА, NBA2K, PES, Madden итн.

Како да се обложувате на спортски симулациски игри

Игрите за спортска симулација привлекуваат многу обложувачи, главно традиционални ентузијасти за спортско обложување. Тоа е затоа што тие се слични на конвенционалното спортско обложување во однос на механизмите за обложување. Досега, толку добро, обложувањето ФИФА 21 води во жанрот на спортска симулација во однос на обемот на обложување. Па сега, што треба да знаат играчите за обложување на видео игри за спортска симулација?

Првата работа е да пронајдете сигурни обложувалници со ФИФА, ПЕС и НБА2К пазари. Запомнете, не сите обложувалници ќе ги имаат овие пазари. Кога станува збор за коефициенти и пазари за обложување, коефициентите се претставени во еден од трите формати на обложување, или во сите формати, додека пазарите остануваат исти како и во редовните спортски обложувања.

Разликата, сепак, доаѓа во тимовите на кои треба да се обложуваат. Во традиционалното спортско обложување, најдобрите тимови за обложување се најуспешните во последно време. Меѓутоа, во еСпортските обложувања, играчите не треба да ги гледаат најистакнатите тимови во реалниот живот. Наместо тоа, тие треба да го погледнат рекордот на професионалниот играч за еСпорт. На пример, професионален играч, со супер тим како ПСЖ, со сите ѕвезди, може да загуби од подобар професионален играч кој игра со просечен тим од пониските француски лиги.

Водич за обложување РТС

RTS, исто така познат како стратешка игра во реално време, е уште еден популарен жанр на видеоигри за обложување. Еден од аспектите што ги прават овие игри популарни е генерално забрзаната природа. Разликата помеѓу игрите на RTS наспроти игрите со стратегија за вртење (TBS) е во тоа што во игрите на RTS, играчите можат да се вклучат во акција истовремено.

Има многу RTS игри, но само неколку карактеристики во конкурентниот свет на еСпорт. Стратешките игри во реално време вклучуваат StarCraft II, WarCraft и Времето на Империите серија.

Како да се обложувате на RTS игри

Додека популарноста на жанрот на видео игри RTS забавува, игрите сè уште се активни на еСпорт сцената. Значи, што треба да знаат играчите за обложувањето на игрите на РТС?

Првото нешто е наоѓање на обложувалници со пазари за обложување игри RTS, како на пр StarCraft II и WarCraft пазарите, меѓу другите. Потоа, пријавете се на обложувалници кои имаат многу настани и најголеми коефициенти. Играчите исто така треба да се стремат да бидат во тек со сите случувања во светот на игрите на RTS. Прво, разберете ја играта на RTS игрите и основните правила. Поважно, запознајте се со различните формати на турнири што се користат.

И на крај, проверете го пласманот за да ги дознаете најдобрите тимови и играчи на кои треба да вложите пари. За евиденција, тимовите постојано ги менуваат списоците, затоа проверете ја неодамнешната форма на тимот за да ја донесете вистинската одлука за обложување.

Завиткување

Тоа е тоа; водич за тоа како да се обложувате на еСпорт. Запомнете, постојат совети и стратегии за обложување еСпорт кои ги зголемуваат шансите за победа. Исто така, погрижете се да проверите што велат експертите во нивните предвидувања пред да го направите тој облог!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина
2023-02-09

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина

Нема многу работи што можете да ги направите што даваат слично ниво на возбуда и возбуда како обложувањето за е-спорт. Еспортските обложувања се уште повозбудливи од спортското обложување за редовните спортски настани бидејќи е-спортовите се многу понепредвидливи од обичните спортови. Не е невообичаено да се види како аутсајдер тим победува против еден од врвните тимови во еспортската сцена.

Услови за еСпорт и лиго што треба да ги знаете
2023-01-19

Услови за еСпорт и лиго што треба да ги знаете

Сет е застрашувачки во доцниот натпревар. Ова ниво на потенцијал за тенкови, заедно со толку висок излез на DPS, може да биде катастрофално за тимовите на кои им недостига AoE контрола на толпата. Неговиот потенцијал за носење ќе биде снежна топка ако повторно може да го украде Red Buff.

Како да се обложите на Apex Legends во 2022 година
2022-03-31

Како да се обложите на Apex Legends во 2022 година

Обложувањето Apex Legends полека добива на сила бидејќи се повеќе обожаватели на играта со шутерски херој на Battle Royale се обложуваат на стотици турнири и натпревари ширум светот. Ако обложувањето ви звучи како идеја, ова е вистинското место. Дознајте сè за обложување Apex Legends 2022, од основите на Онлајн обложување Apex Legends на најголемите натпревари и тимови.