Сè што треба да знаете за: пренос во живо на Esports

Благодарение на модерната технологија за пренос во живо, сега можете да ги гледате вашите омилени електронски спортови и да се обложувате на нив додека настаните се одвиваат од каде и да сте. Со оглед на тоа што повеќето можности за пренос во живо за е-спортови се бесплатни и лесно достапни, гледањето и обложувањето на преноси во живо на натпревари или луѓе кои играат игри стана еден од најголемите трендови во светот денес.

Познато е дека најдобрите страници за обложување во игра нудат преноси во живо за играчите да можат да гледаат натпревари и да се обложуваат во исто време без да ја напуштат страницата. Но, на што друго треба да внимавате кога сакате да се впуштите во овој огромен тренд на е-спорт? За ваша среќа, поставивме детален водич за сè што треба да знаете за светот на електронските спортски преноси во живо и многу повеќе. Дополнително на ова, тука се и најдобрите страници за обложување со пренос во живо за е-спорт досега:

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Објаснет пренос во живо на Esports

Обложувањето на преноси во живо на е-спорт е во суштина исто како и редовното спортско обложување, освен што наместо да се обложувате на традиционални спортови, се обложувате на конкурентни електронски спортови додека тоа се случува преку преносот во живо. За да започнете, треба да изберете пазар за обложување на кој сакате да се обложувате во живо на е-спорт, да го изберете вашиот спорт и коефициенти и да го поставите вашиот облог. За да поставите облог ќе ви треба спортска книшка, а бидејќи се занимаваме со е-спорт, ќе користите онлајн спортска книшка за да ги поставите вашите облози.

Како да знаете дали може да се верува на обложувалница

Со подемот на iGaming, преносот во живо и електронското спортско обложување, сега има неколку страници кои нудат услуга на онлајн игри за настани за пренос во живо од еспорт. Токму поради оваа причина, важно е да знаете на што да внимавате и на што ќе им треба на играчите за безбедно и успешно учество во обложување со пренос во живо за е-спорт во живо. Дозволете ни да погледнеме некои безбедносни карактеристики на кои треба да внимаваме:

  • Осигурете се дека користите реномирана локација која има една или повеќе валидни лиценци издадени од релевантните реномирани регулаторни тела на вашата земја.
  • Погрижете се платформата што се користи да има систем за плаќање што ќе обезбеди сигурни и сигурни трансакции за депозит и повлекување.
  • Позитивни критики од претходните корисници.
  • Сертификати за Secure Sockets Layer (SSL) и Transport Layer Security (TLS).

Видови коефициенти за обложување во живо на Esports

Разбирањето како функционираат шансите е предуслов за успешни облози. Би било залудно да се обложувате на игрите за пренос во живо на е-спорт без да размислите кои имаат поголеми шанси за победа. Но, понекогаш, може да биде невозможно да се одреди кој тим има поголема веројатност да ги добие тие победнички поени. Тука влегуваат шансите.

Подолу изложивме два популарни коефициенти за обложување во живо за електронски спортски преноси. Меѓутоа, ако барате подетален водич за коефициентите за обложување за секоја е-спорт игра, прочитајте го нашиот водич за шансите за обложување.

Најпопуларните коефициенти за обложување во живо за еспорти

Децимални коефициенти

Милиони обложувалници во индустријата за пренос во живо претпочитаат да користат децимални коефициенти. Тоа е затоа што на играчите им е лесно да се разберат во повеќето делови на светот. Сепак, обложувалниците во Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави не користат децимални коефициенти. Ако сте од друг регион и ги посетувате Соединетите Американски Држави или Обединетото Кралство, ќе мора да се запознаете со нивните шанси за обложување за да поставите облози.

Коефициенти на фракција

Ваквите коефициенти постојат со години и ги прават најстар начин за прикажување на коефициентите. Кога користите фракциони коефициенти за обложување на електронски спортски преноси во живо, двата тима ќе имаат различни фракции што ги претставуваат веројатностите за победа. Треба добро да ја направите вашата математика за да го знаете вашиот омилен тим и да победите ако се обложите на него.

Како да се обложувате на онлајн преноси во живо на Esports

Пред играчите да можат да се обложуваат на страниците за пренос во живо за е-спорт, играчите треба да се погрижат да ги штиклирате сите полиња од специфичните барања поставени од обложувалницата. Секоја страница за пренос во живо има различни барања, затоа не заборавајте да ги проверите претходно. Сепак, еве некои од стандардните услови што играчите мора да ги почитуваат пред да започне нивното патување за обложување со пренос во живо за е-спорт:

Креирајте сметка за обложување

Прво, играчите ќе треба да создадат сметка за да уживаат во обложување на преноси во живо од одреден обложувач. Откако играчите ќе ја создадат и потврдат својата сметка, играчите треба да депонираат некои средства на сметката за да се квалификуваат за услугата за пренос во живо.

Флеш или HTML5

Во повеќето од најдобрите онлајн обложувалници, на играчите ќе им треба блиц или систем базиран на HTML5 за да пренесуваат спортски активности во живо. Од играчите може да се бара дури и да инсталираат флеш-приклучок. Сепак, повеќето од денешните уреди доаѓаат со овие претходно вчитани.

Интернет конекција

За да гледате преноси во живо, играчите треба да бидат поврзани на интернет. Вашата интернет брзина треба да биде најмалку 5Mbps за беспрекорна врска на повеќето обложувалници со пренос во живо.

Откако ќе ги проверите сите горенаведени барања, можете да продолжите со чекорите во списокот подолу за да се обложувате на онлајн пренос во живо за е-спорт:

  1. Изберете еден Веб-страница за обложување со пренос во живо за еспорти од нашата топ листа на обложувалници.
  2. Отворете сметка со нив и завршете го процесот на верификација на клиентите. Ова ќе вклучува обезбедување на различни видови документација за идентификација.
  3. Додадете готовина на вашата сметка.
  4. Одете во делот за обложување во живо и кликнете на натпревари или трки.
  5. Изградете ја вашата ливче за обложување.
  6. И обложи се далеку!

Уникатни карактеристики на популарниот софтвер за обложување со пренос во живо на Esports

Постојат многу различни популарни сајтови од кои можете да изберете во светот кои имаат уникатни понуди кога станува збор за преноси во живо за е-спорт. Еве две уникатни карактеристики што може да им се понудат на играчите:

Гледање натпревари и обложување во исто време

Многу популарни страници за обложување со преноси во живо за е-спорти гарантираат дека можете да ја гледате содржината додека сте најавени на страницата за обложување. Пример за тоа како тоа може да се направи е преку преглед на поделен екран на секој натпревар до кој играчите пристапуваат преку специјалното мени за пренос во живо.

Прозорец за разговор во живо

Познато е и дека популарните страници имаат прозорец за групни разговори во живо на располагање на страната или на дното на видеото од натпреварот за да можете да уживате во разговор со други онлајн играчи.

Како да ги изберете најдобрите страници за обложување преку Интернет во живо

Со оглед на тоа што повеќе услуги за е-спорт сега нудат преноси на обложување во живо, можеби е огромно да се одлучи која платформа да се користи. Сепак, изборот на најдобрата локација е од клучно значење за да се осигура дека нечие искуство е позитивно и дека играчите го минимизираат ризикот додека се обложуваат. Еве ги нашите препораки за тоа на кои фактори треба да внимавате при донесувањето на оваа одлука:

Широк спектар на спортски преноси во живо и опции за игри

Не сите страници за обложување со стриминг во живо ги нудат истите е-спортски игри, настани или спортови. Некои можеби се заинтересирани само за еден спорт, додека други може да понудат повеќе. Погрижете се платформата што ќе ја изберете да има широк опсег на понуди, како и е-спортот за кој сте заинтересирани.

Простор за складирање

Повеќето обложувалници ќе користат апликација за да ги испорачаат своите услуги. Некои од апликациите што ќе треба да ги преземете може да бараат голема количина простор. Затоа, имајте го ова на ум и погрижете се вашиот уред да има доволно простор за непречено да ги извршува овие апликации.

Корисничко искуство

Може да биде многу фрустрирачки кога користите платформа која не е добро дизајнирана за непречено и лесно искуство. Бидејќи играчите сакаат да се фокусираат на обложувањето и да не се одвлекуваат од лошиот UX дизајн, погрижете се платформата што ќе ја изберете да биде лесна за разбирање и употреба.

Опции за банкарство

За да отворите сметка и да вложите облог, на играчите ќе им треба сметка со пари во неа поврзана со вашата сметка. Затоа, треба да бидете сигурни дека платформата што ја користите ја поддржува вашата банка и вашиот начин на трансфер на средства.

Различни спортови за обложување

Преносот во живо станува се поактуелен во светот на забавата, филмовите и што е најважно, спортот. Има многу спортски настани сега можете да проследувате онлајн и да ставате облози. Подолу можете да најдете листа на најчестите спортови на кои можете да пренесувате во живо и да обложувате во живо:

ФИФА

Ако веќе некое време играте видео игри или ако сте запознаени со видео игри за спортска симулација, тогаш веројатно знаете што е ФИФА. ФИФА е веројатно најпопуларната спортска симулациска игра таму, со стотици илјади играчи кои редовно ја играат играта.

Повик на должност

Кога зборуваме за шутери во прво лице, првата игра што веројатно ни паѓа на ум е Call of Duty. Еден тон играчи сметаат дека овој канал на еспорт игра е пионер за стрелците во прво лице. Повик на должност е исто така една од најпопуларните игри, со милиони гејмери од целиот свет кои редовно играат Call of Duty.

Лига на легенди

Во текот на изминатите неколку години, имаше огромен пораст на луѓе кои почнаа да се впуштаат во обложување за е-спортски игри како Лига на легенди. Еден од главните фактори кои придонесуваат за тоа беше затворањето на редовните спортски настани поради Ковид 19.

CS: GO

CS:GO обложувањето со пренос во живо е доста популарно овие денови. Една од главните причини зошто обложувањето CS:GO е толку популарно е тоа што самата игра е многу популарна. CS:GO, исто така, има огромна е-спорт сцена со луда возбуда и наградни фондови кои редовно надминуваат половина милион долари. CS:GO натпреварите се едни од највозбудливите спортски настани и играчите сакаат да се обложуваат на нив.

Дота 2

Дота 2 е веројатно најпопуларната е-спорт игра, со неколку милиони активни играчи. Заедно со тие активни играчи, има многу други луѓе кои беа редовни играчи на Dota 2, но сега гледаат само е-спортски настани за Dota. Играчите од двете овие заедници почнуваат да се впуштаат во обложување е-спорт поради тоа колку е возбудливо.

Совети и трикови за обложување во живо на Esports

За да помогнете во вашето патување кон раст и успех со обложување со содржини со преноси во живо за е-спорти, еве неколку совети и трикови што можете да го примените веднаш:

Напиши ја домашната задача

Пред да започнете со обложување во живо на натпревар за пренос во живо на е-спорт, треба да направите опширно истражување во врска со играчите што ќе се натпреваруваат на настанот. Треба да знаете во кои тимови биле дел пред да се приклучат на овој тим и каков бил нивниот настап на последните натпревари. Дополнително на ова, треба да погледнете и други фактори како што се односите на играчот со неговиот тим, дали имаат проблеми со комуникацијата или немаат соодветно лидерство. И покрај тоа што е високо вешт, ако играчот нема добри односи со својот тим, можеби нема да може да го добие натпреварот.

Гледајте го внимателно натпреварот

Иако оваа точка може да изгледа очигледна за некого, почетниците честопати прават грешка да не се фокусираат опширно на натпреварот со пренос во живо. Има моменти кога натпреварите за пренос во живо се крајно непредвидливи, а резултатите може да се променат за неколку секунди.

Обложувајте се само на игри за кои сте добро информирани

Можеби е примамливо да се обложувате на различни наслови за е-спорт за кои немате многу знаење. Сепак, најдобро е да се држите до игрите за кои најмногу знаете, особено ако сте почетник. Како почетник, не сакате да се обложувате таму каде што шансите не се во ваша корист.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Што подразбира обложувањето со пренос во живо за е-спорт?

Обложувањето на е-спорт е во суштина исто како и редовното спортско обложување, освен што наместо да се обложуваат на традиционални спортови, играчите се обложуваат на пренос во живо на конкурентни електронски спортови како што се случува.

На кој спорт е најлесно да се обложувате?

Има тони е-спортски игри на кои можете да ставате облози во живо, како CS: GO, Dota 2, League of Legends, Rainbow Six Siege, Call of Duty, Rocket League и Overwatch. Сепак, треба да ставате облози само на играта за која најмногу знаете.

Дали е легално обложувањето со пренос во живо за е-спорт?

Да. Ако коцкањето е легално во земјата во која се наоѓате, тогаш обложувањето со пренос во живо за е-спорт ќе биде легално. Единствениот услов е страницата за коцкање или игри што ја користите да биде лиценцирана.

Дали сајтовите за пренос во живо ви наплаќаат?

Не. Можете бесплатно да проследувате широк спектар на спортски настани од многу локации низ светот. Повеќето од нив бараат од корисниците прво да создадат сметка и да ја финансираат својата сметка за обложување пред да можат да пристапат до функцијата за пренос во живо.

Која е оптималната брзина на интернет за пренос во живо?

За пренос во живо со голема брзина и HD квалитет потребни се минимум 5Mbps. Сепак, брзината за добар квалитет на стриминг ќе зависи и од обложувалницата што ја користите.