Team Liquid

Team Liquid е еден од најпопуларните е-спортски тимови во историјата и веројатно најдобар. Холандската облека е позната по својата доминација во неколку дивизии. Покрај неговата популарност, тој е еден од најдобрите тимови за обложување. Оваа страница бара да дознае повеќе за Team Liquid, неговата историја и потекло, неговата популарност, поделбите во кои тој тим е најдобар, најдобрите играчи, достигнувањата и многу повеќе.

Team Liquid е професионална облека за е-спорт од повеќе региони со седиште во Холандија. Иако компанијата е основана во 2000 година, дури на 1 мај 2001 година основачот, Виктор „Назгул“ Госенс, заедно со Џој „Мес“ Хугевен ја отворија првата платформа Team Liquid под доменот, teamliquid.cjb.net. Една година подоцна, компанијата се префрли на нов домен, teamliquid.net. Денес, доменот .net е алијас на teamliquid.com, официјалната веб-страница.

Team Liquid
Проширување на други е-спортови

Проширување на други е-спортови

Team Liquid е полноправна организација за еСпорт денес, но изненадувачки, започна како веб-страница за вести на StarCraft. Подоцна, страницата започна да покрива други игри. Во 2012 година, TL објави дека ќе започне да ги покрива најновите случувања на популарната MOBA на Valve, Dota 2, која беше меѓу најпопуларните еСпорт во тоа време.

Првично како клан StarCraft: Brood War, Team Liquid го префрли фокусот на StarCraft II во 2010 година за време на бета верзијата на научно-фантастичната стратешка видеоигра на Blizzard Entertainment во реално време. Со најдобриот талент во тоа време, Team Liquid веднаш стана хит. До 2012 година, тимот ги рашири своите крилја на другите еСпортови со тоа што прво состави список на Dota 2 во Северна Америка.

Проширување на други е-спортови
Спојување со тимско проклетство игри

Спојување со тимско проклетство игри

Подоцна, во 2015 година, Стивен „LiQuiD112“ Архансет се согласи да ја распушти својата организација, Team Curse Gaming, и да се спои со Victor „Nazgul“ Goossens за да работи под брендот Team Liquid. Спојувањето беше успешно сега кога компанијата беше под двајца големи претприемачи за еСпорт.

Само една година по спојувањето, Team Liquid го продаде својот контролен интерес на конгломератот за управување со забава и спорт aXiomatic. По аквизицијата, Виктор „Назгул“ Госенс и Стивен „ЛиКуиД112“ Архансет останаа одговорни, управувајќи со вредните ресурси што ги донесе aXiomatic.

Денес, Team Liquid е еден од најпознатите е-спортски тимови со најдобри таленти од целиот свет. Исто така, вреди да се споменат и најсовремените капацитети, вклучувајќи го и објектот за обука на Alienware во Лос Анџелес.

Интересно, Течност на тимот прерасна во не само успешна облека за еСпорт, туку и медиумско претпријатие со интереси за производство на содржина. Овде, таквите како 1UP Studios и платформата за ангажирање фановите Liquid+ беа феноменални.

Спојување со тимско проклетство игри
Team Liquid најдобри дивизии за е-спорт

Team Liquid најдобри дивизии за е-спорт

Не постои ниту еден тим за е-спорт кој е доминантен во сите дивизии. Како што рече, од суштинско значење е за ентузијастите на еспортско обложување да знаат во кои поделби е најдобар Team Liquid.

Мултиплеер онлајн битка арена (MOBA) е еден од жанровите во кои TL е најдобар. Организацијата има еден од најдобрите Dota 2 тимови во историјата. Сегашниот список има талентирани Dota 2 pro играчи. Тоа се Liquid'Boxi, Liquid'iNSaNiA, Liquid'MATUMBAMAN, Liquid'zai и Liquid'miCKe. Покрај Dota 2, вреди да се обложувате и тимот на Team Liquid League of Legends. Други MOBA игри што ги има Team Liquid ги вклучуваат Heroes of the Storm и PUBG.

Team Liquid е исто така врвен тим за еСпорт во игри со шутери, особено шутери во прво лице (FPS). Организацијата за еСпорт има талентирани списоци за Counter-Strike: Global Offensive, Valve и шутер од прво лице на Hidden Path. Обложувачите можат да се обложуваат и на други шутер игри, вклучувајќи ги Tom Clancy's Rainbow Six Siege, Apex Legends и новото дете на блокот, Valorant.

Други еСпорт поделби во кои учествува Team Liquid се World of Warcraft, Clash Royale, Fortnite, Super Smash Bros, Rocket League, Hearthstone, Free Fire Artifact и Tekken 7.

Team Liquid најдобри дивизии за е-спорт
Зошто Team Liquid е популарен во спортското обложување?

Зошто Team Liquid е популарен во спортското обложување?

Нема сомнение дека Team Liquid е познато име во рангирањето на еСпорт тимовите. Тоа е меѓу тимовите на кои ентузијастите за обложување еСпорт секогаш се обложуваат во неколку дивизии. Неколку причини ја објаснуваат популарноста на Team Liquid на еСпортските обложувалници.

1. TL е најуспешниот тим на eSports

Прво, Team Liquid беше еден од доминантните тимови кога процветаа еСпортските обложувања. Откако стана целосно професионален, брзо се најде на врвот на топ листите и стана омилен меѓу обложувачите на еСпорт. Тимот продолжи да победува и им враќаше на многу обложувачи.

Години подоцна, Team Liquid се смета за најуспешниот тим во историјата на eSports. Ова се заснова на вкупните освоени парични награди, со заработени неверојатни 38.476.764,98 долари. Овој успех е суштински доказ дека Тим Ликвид не е аутсајдер, туку фаворит, барем во повеќето дивизии.

2. Масивна изложеност

Како најпопуларен тим во еСпортот, TL ќе биде и најпопуларен во обложувачката сцена. Team Liquid ужива многу време за емитување на медиумите и рекламните канали. Тој е издигнат до растот на лицето на еСпортот. Друга причина за доминацијата на TL во обложувањето еСпорт е онлајн заедницата на брендот. Team Liquid е сопственик на Liquipedia, вики-страница посветена на еСпортот. Има и Liquid+, платформа за ангажирање на навивачите која обезбедува клучни податоци во обложувањето, на пример, тимска статистика.

Зошто Team Liquid е популарен во спортското обложување?
Најдобрите тимски течни играчи

Најдобрите тимски течни играчи

Една од клучните причини зад доминацијата на Team Liquid е базенот на таленти. Облеката ги привлекува само најдобрите таленти за задоволително претставување на брендот на турнирите од највисокото ниво. Денес, Team Liquid може да се пофали со неколку најдобрите играчи во е-спортот.

Професионален играч на Dota 2 Иван „МинД_ContRoL" Иванов останува најдобриот играч за Team Liquid, откако заработи 4.605.276,16 долари додека беше во холандскиот тим. 26-годишниот играч беше дел од тимот кој освои неколку шампионски титули, вклучувајќи ги The International 2017, China Dota 2 Supermajor 2018, EPICENTER 2016 година, а ЕПИЦЕНТАР 2017 година.

Куро Салехи Тахасоми, кој беше дел од ростерот што го освои The International 2017, е исто така уште еден врвен играч. Додека тој моментално ја извршува својата трговија со Тим Нигма, тој останува една од најдобрите ѕвезди на Dota 2 на Team Liquid.

Играчи на списокот за следење

Денес, тешко е да се каже кој е најдобриот играч уште во Team Liquid. Во Dota 2, обложувачите можат да ги вложат своите пари во тимот со учтивост на Liquid'MATUMBAMAN, кој е конзистентен откако го најави својот влез со победа на LAN турнирот на Собранието Лето 2014 со Вени Види Вици. Од друга страна, љубителите на обложување CS: GO можат да им ги доверат вештините на Liquid'Bwipo и Liquid'Santorin за да ја донесат победата дома.

Други значајни играчи на Team Liquid се Елиас „Јампи“ Олконен (Валорант), Џонатан „ЕлиГЕ“ Јаблоновски (CS: GO), Клемент „Клем“ Деспланчес (СтарКрафт) и Адил „СкриМ“ Бенрлитом (Валорант).

Најдобрите тимски течни играчи
Награди и резултати на Team Liquid

Награди и резултати на Team Liquid

Team Liquid е најуспешниот тим во однос на вкупните освоени парични награди. Тимот може да се пофали со неколку престижни титули и неколкупати беше почестен. Подолу се највпечатливите достигнувања на тешкашите од Утрехт.

Дота 2

Team Liquid е голема Дота 2 тим. Има освоено неколку Dota 2 шампионати, вклучително и DreamLeague сезона 6 (2016), StarLadder i-League StarSeries Season 3 (2017), StarLadder i-League Invitational сезона 3 (2017), EPICENTER 2016 и EPICENTER 2017, за да споменеме неколку. 2022 година е веќе добра година за Team Liquid бидејќи веќе се пласираше на DPC WEU 2021/22 Tour 1: Division I.

Сепак, најзначајната победа беше The International 2017, каде TL заработи 10.862.683 долари. Во 7-тото повторување на турнирот, ТЛ го совлада LGD.Forever Young во полуфиналето пред да го заби Њуби со 3-0 во бо5 дуел. Во следната година, сепак, заврши на 4-тото место, што сепак е за пофалба.

Контра-штрајк: Глобална офанзива

Team Liquid исто така се истакна во CS: ОДИ. Тимот заврши на првото место на неколку турнири S-Tier 2019 година, вклучително и Intel Extreme Masters XIV - Чикаго, Intel Extreme Masters XIV - Сиднеј, ESL One: Келн 2019, ESL Pro League Сезона 9 - Финале, DreamHack Masters Dallas 2019 и BLAST Pro Series : Лос Анџелес 2019 година.

Најголемата победа во оваа дивизија дојде во 2019 година кога Team Liquid ја освои 2-та гренд слем сезона на Интел. Замина со 1.000.000 долари откако го надмина Astralis.

Лига на легенди

Riot's Лига на легенди е уште една дивизија каде Тим Ликвид има освоено титули. Тимот ја започна својата доминација уште во 2018 година кога освои два турнири од S-Tier - NA LCS лето 2018 и A LCS пролет 2018. TL отиде понатаму напред за да ги освои LCS пролет 2019, LCS лето 2019, LCS Lock-In 2021 и LCS Lock -Во 2022 година.

Покрај League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive и Dota 2, Team Liquid се истакна и во Valorant, откако беше крунисан за шампиони на CT 2021: EMEA Stage 2 Challengers Finals, VCT 2021: Europe Stage 3 Challengers 2 и Red Бул домашен терен #2.

Познатиот тим за еСпорт се наметна и во дивизијата Rainbow Six Siege. Има неколку титули, вклучително и Brasileirão 2021 - Финале, Про лига сезона 11 - Латинска Америка, Copa Elite Six - Сезона 2021: Фаза 1, Шест ноември 2020 мајор - Бразил, OGA PIT сезона 3 и Про лига сезона 7 - финале.

Награди и резултати на Team Liquid
Како да се обложите на Team Liquid?

Како да се обложите на Team Liquid?

Team Liquid е еден од најдобрите тимови за е-спорт. Обложувачите кои се занимаваат со еСпорт обложување треба да го имаат на списокот со омилени. Тимот учествува во повеќе од десетина, така што се достапни многу опции за обложување. Но, пред да се вклучите во обложување со вистински пари, треба да се забележат неколку работи.

Каде да се обложувате на Team Liquid

Првото е за наоѓање на најдобрите страници за обложување е-спорт со пазари за игри во кои учествува Team Liquid. Првото нешто што треба да се утврди е лиценцирањето. Никогаш не се обложувајте на нелиценциран обложувач, бидејќи тоа е ризик од голем ризик. Следно, проверете ги пазарите за обложување и коефициентите.

Правилото на палецот овде е да се обратите за обложувалница со огромни пазари за обложување за секоја игра и највисоки коефициенти. Трето, играчите треба да ги проценат банкарските методи за да обезбедат дека е поддржан нивниот најзгоден начин на депозит и повлекување.

Откако ќе ја пронајдете таа совршена страница за обложување е-спорт, следното нешто е да се регистрирате на страницата за обложување и да ја финансирате сметката. Исто така, паметна идеја е да ги пронајдете профитабилните бонуси за добредојде што треба да ги барате.

Последно е да ги следите натпреварите на Team Liquid да знаат кои турнири тимот моментално учествува на, и најважно, на претстојните натпревари. Покрај натпреварите, проверете го рангирањето на Team Liquid во секоја дивизија за да ја знаете тежината на секој список.

Како да се обложите на Team Liquid?