Alliance

Кога ги користи сајтовите за обложување е-спорт, корисникот треба да го избере вистинскиот тим за обложување. Најдобро е да се избере оној кој има долга историја на освојување турнири. Ова секако е случај со Алијансата. Тие се со седиште во Шведска и се дел од професионалната гејминг сцена од 2013 година. Менаџерски тим од пет поединци ја надгледува организацијата. Во минатото тие се фокусираа на StarCraft II и League of Legends.

Сепак, во последниве години тие се префрлија на други популарни наслови. Затоа, обложувачите кои бараат победнички тимови од овие два натпревари ќе мора да бараат на друго место. Сепак, тоа не значи дека Алијансата стана ирелевантна. Тие едноставно ги сменија турнирите кои станаа помалку заситени со ривалските тимови.

Alliance
Играчите на Алијансата

Играчите на Алијансата

Алијансата првично беше во сопственост на агенцијата GoodGame. Ова беше подружница на Twitch, услуга за стриминг на игри под контрола на Amazon. Во 2016 година, Алијансата ја објави својата одлука да го напушти GoodGame и да стане целосно во сопственост на играчи. Ова значи дека членовите на тимот имаат дополнителна финансиска стимулација за победа на натпревари. Овој тим го привлече вниманието на сајтовите за обложување е-спорт поради нивните победи со висок профил. На пример, во 2013 година тие победија на Интернационалата, достигнувајќи ја најголемата исплата на награда во историјата на еспортот.

Најдобрите е-спортски тимови треба да имаат високо квалификувани членови кои се способни да ја надминат конкуренцијата. Од нивното појавување, Алијансата регрутирала неколку големи имиња. На пример, во 2013 година во нивните редови се приклучи играчот на StarCraft Нанива. Една година подоцна, сајтовите за епорт-новинарство објавија дека Армада му се придружила на тимот. Ова беше значајно бидејќи тие важеа за еден од најдобрите играчи на Super Smash Bros.

Кон крајот на 2013 година, тимот одлучи да престане да се натпреварува во серијата шампионати на Европската лига на легенди. Тие, исто така, го објавија SortOf, нивниот последен играч на Starcraft II. Ова главно се должи на новите правила кои ги спречуваа агенциите да поседуваат повеќе тимови. Тоа беше главен фактор што Алијансата го напушти GoodGame и ја зголеми автономијата на нивниот играч. Љубителите на еспортските обложувања треба да го земат предвид ова прашање кога ставаат облози на Алијансата. Тие имаат учинок за одлични резултати во одредени титули пред целосно да ги напуштат.

Тие понекогаш можат да испуштат играчи поради надворешни влијанија. Во исто време, многу нови играчи се заинтересирани да се приклучат на Алијансата поради фактот што тие нема да бидат контролирани од голема агенција. Овие променливи може да имаат директно влијание врз шансите за обложување на натпреварите на Алијансата.

Играчите на Алијансата
Најсилните игри на Алијансата

Најсилните игри на Алијансата

Ова тим за е-спорт игри се истакнува во низа различни натпревари за игри. Имаат играчи од Холандија кои се приклучија на професионалното коло Trackmania. Тоа е тркачка игра каде играчите можат да создадат свои патеки. Повеќето турнири во Trackmania имаат формат на хронометар. Затоа, членките на Алијансата треба да имаат брзи рефлекси.

Возењето не е единствениот жанр на игра во кој Alliance се истакнува. Тие ставија голем фокус во жанрот на бој ројал. Ова го вклучува популарниот наслов Apex Legends. За време на професионалните натпревари два до тројца играчи треба да се здружат и да изберат ликови со специфични способности. Членовите на Алијансата треба да смислат добра конфигурација на знаци и исто така добро да соработуваат за да го добијат натпреварот. Истото може да се каже и за Fortnite, уште еден бој ројал наслов кој доминираше во еспортот во последниве години.

Алијансата, исто така, се прошири во жанрот за борба со постигнување играчи на Super Smash Bros. Melee. Оваа игра има прилично неортодоксен борбен систем. Играчите треба да го проучат ако сакаат да прават точни предвидувања за исходите од турнирите. Наместо исцрпувачка здравствена лента, процентите на штета се пресметуваат со бројач што се зголемува со текот на времето.

Најсилните игри на Алијансата
Зошто Alliance Esports е популарен?

Зошто Alliance Esports е популарен?

Умешен обложувач ќе внимава на неколку фактори при изборот на познат тим за еспорт. Еден од најважните е конзистентноста. Иако Алијансата претрпе одредени загуби со текот на годините, тие исто така успеаја да се претстават добро кога се сметаше. Кога ќе се соберат сите нивни резултати од натпреварите, станува јасно дека Алијансата успеала многу од 2013 година.

Многу е-спортски тимови сакаат да се приклучат на широк спектар на различни еспорт турнири. Проблемот е што тие на крајот може да се шират премногу слаби. Спротивно на тоа, Алијансата избира да се фокусира на неколку титули. Ова значи дека тие можат да ја вложат својата енергија во подобрување на нивните перформанси. Ова на крајот стана победничка стратегија.

Алијанс, исто така, има прилично избрана група играчи во нивниот список. На површината тоа може да направи да изгледаат како тим со помалку висок профил. Меѓутоа, само со користење на најдобрите луѓе Алијансата се етаблира како елитна организација. Ова исто така значи дека обложувачите имаат помалку поединци за избор кога ставаат облог заснован на Алијансата. Доколку имаше повеќе играчи на располагање, тогаш шансите за победничка прогноза ќе се намалат.

Зошто Alliance Esports е популарен?
Награди и резултати на Алијансата

Награди и резултати на Алијансата

Најпопуларните тимови за е-спорт треба да имаат рекорд на победи. Обложувалниците забележаа кога тимот на Alliance Dota 2 ја освои главната награда на 2013 година Меѓународен. Тие на крајот го победија поранешниот шампион Натус Винчере за време на финалето. Резултатот беше 3 - 2. За време на групните фази Алијансата заврши со 14 - 0, совршен рекорд за ова натпреварување. Сепак, тие исто така загубија двапати од На'Ви и еднаш од Тим ДК.

Нивниот настап беше послаб следната година. Алијансата не успеа да ја одбрани својата круна. Тие се изедначија на 11-тото место со помалку од ѕвездени рекорд од 6 - 9. Како резултат на тоа, нивниот список се распадна и Алијансата се пресели на други турнири.

Кога Алијансата се приклучи на Европската лига на легенди во 2013 година, тие завршија на третото место со 16 - 12. Тие беа зад ривалите SK Gaming и Fnatic. Играчот Фроген беше избран за МВП за пролетниот Сплит. За време на плеј-офот тие паднаа на 4то место и загубија од Фнатиќ во полуфиналето. По Летниот Сплит тимот заврши со рекорд од 21-7. Нивниот врв на годината беше освојувањето на Светско првенство во Лигата на легендите по победата од 3-1 против Фнатик.

Освоени пари

Успехот на е-спорт тимовите често се заснова на износот на пари што тие на крајот го постигнуваат со текот на времето. Обложувалниците обично го земаат предвид ова кога одлучуваат за шансите за нивна победа. Од нивното основање, Алијансата се натпреварувала на преку 360 турнири. Вкупната заработена парична награда надминува 6.846.000 долари. Ова ги прави тим од висок профил на кој треба да внимавате.

Најголемиот дел од овие средства беа освоени на натпревари за играта Dota 2. Всушност, 84% од нив беа натрупани. Ова се должи на две работи: големиот број Dota турнири и исклучителната изведба на играчите на Алијансата во оваа титула. Спротивно на тоа, сумата заработена од други индивидуални игри е маргинална. Иако заработката од 115.647 долари од Apex Legends звучи импресивно, ова претставува само 1,70% од наградите на Алијансата. Неодамна тимот го прошири својот дофат во борбениот жанр. Досега ова доведе до тоа да освојат 301.124 долари. Ова е 4,40% од нивниот вкупен вкупен број.

Кога коцкарите ќе ги земат предвид сите овие статистики, станува јасно дека најголемиот дел од успесите на Алијансата се должат на една игра: Dota 2. Затоа, обложувачот можеби ќе сака да се фокусира на оваа титула кога прави облог. Проблемот е што Алијансата повеќе не се натпреварува на настаните на Dota. Сепак, како што тимот го проширува својот досег, ова може да се промени во блиска иднина.

Награди и резултати на Алијансата
Најдобрите играчи на Алијансата

Најдобрите играчи на Алијансата

Врвен тим за е-спорт е исто толку добар колку и неговите индивидуални играчи. Бидејќи Алијансата е со седиште во Шведска има смисла дека и нивните најдобри членови потекнуваат од оваа земја. Ако луѓето ги засноваат критериумите за успех во е-спортот на сумата на заработени пари, тогаш следните играчи на Алијансата може да се сметаат за првите десет:

  • Густав Магнусон (s4)
  • Џонатан Берг (Лода)
  • Џери Лундквист (ЕГМ)
  • Јоаким Актерхал (Аке)
  • Хенрик Анберг (Адмирал Булдог)
  • Симон Хаг (Handsken)
  • Линус Бломдин (Лимп)
  • Николај Николов (Никобејби)
  • Адам Линдгрен (Армада)
  • Арциом Баршак (fng)

Е-спорт обложувачите кои ги поддржуваат овие играчи ќе забележат дека имаат одредени заеднички работи. Тие имаат широко познавање на играта и смислуваат тактики за да го добијат првото место. Понекогаш играчот ќе биде избран од Алијансата поради одредена вештина. На пример, најдобрите играчи на Trackmania се брзи и прецизни во контролирањето на возилата.

Врвните играчи на бој ројал имаат вештини кои се преклопуваат со шутерите од прво лице. Брзината е од суштинско значење за оние кои сакаат да се натпреваруваат во натпревари во борбена игра. Треба да се напомене дека во Алијансата има менаџерски тим кој одлучува кои играчи да ги испрати на одредени турнири. Затоа, успехот на тимот во целина е во голема мера под влијание на нивните одлуки.

Најдобрите играчи на Алијансата
Каде и како да се обложите на Алијансата

Каде и како да се обложите на Алијансата

Најдобрите страници за обложување е-спорт ќе им овозможат на корисниците пристап до што е можно повеќе пазари за игри. Ако не, тогаш ќе биде потешко да се најдат специјалисти. Добрата вест е дека Алијансата е добро позната и мејнстрим организација за еспорт. Ако кладилникот има делови посветени на настани за видео игри, тогаш најверојатно ќе се појави овој тим.

Сепак, малку е веројатно дека Alliance ќе се гледа на овие пазари во текот на целата година. Наместо тоа, обложувачот ќе мора да почека додека не започне вистинскиот турнир. Поточно, тие треба да внимаваат на настани базирани околу Fortnite, Super Smash Bros., Apex Legends и Trackmania.

Правилната стратегија за обложување ќе зависи од конкретната игра. Алијансата се почитува поради тоа што стигна до последните фази на турнирите. Затоа, коцкарот можеби ќе сака да почека до полуфиналето. Тоа ќе им овозможи да ги гледаат перформансите на Алијансата и да ги анализираат нивните силни страни. Battle royal игрите се секогаш ризичен облог бидејќи има толку многу играчи на мапата. Подобро е да се изберат тркачки титули бидејќи има помалку променливи што треба да се земат предвид. За време на тимски настани, успехот на Алијансата ќе се заснова на тоа колку добро секој член се надополнува еден со друг.

Каде и како да се обложите на Алијансата