Водичи за игрите

March 23, 2023

Обложување Rainbow 6: The Ultimate Guide

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Евентуалниот успех во еспортот на Rainbow Six Siege изгледаше неизбежен. Како шутер од прво лице, сигурно ќе ги привлече највештите играчи од целиот свет. R6S, како што луѓето го нарекуваат, има потактички пристап кон жанрот FPS отколку другите стрелци во прво лице.

Обложување Rainbow 6: The Ultimate Guide

Иако игрите како Call of Duty во голема мера се фокусираат на насилната игра со трчање и пиштол, R6S беше уникатен ѕвер. Тактиките, стратешките потези и добро координираната тимска работа беа од суштинско значење за победата. Во повеќето случаи, веднаш би го изгубиле секој круг доколку безумно се фрлате во околината.

Поради невидениот аспект на ова поле на игра, конкуренцијата е висока, а со тоа доаѓа и изгледите за добивање значителни парични добивки.

Што е Виножито Шест?

Tom Clancy's Rainbow Six е серија на видео игри објавено од Ubisoft, а Rainbow Six е првиот дел. Од своето деби во 2015 година, Rainbow Six Siege е игра на избор за еспорт натпревари, а облозите на Rainbow Six: Siege експлодираа во популарност. Тимовите од пет се натпреваруваат еден против друг во натпреварите Напаѓач против бранител, при што стратешката тимска работа игра клучна улога во исходот. Играчите поминуваат низ неколку области додека се вклучени во борба, и на секое ниво, тие можат да уништат одредени структури за да ги зголемат своите тактички опции. Тоа е шутер од прво лице со фокус на стратегијата.

Rainbow Six Siege има широк спектар на режими на игра, секој со свој посебен стил на игра:

  • Во Заложник натпреварувачки режим, целта на напаѓачите е да го ослободат заложникот, додека целта на бранителите е да ги запрат. За да го освоите кругот како одбрана, мора или да ги убиете сите напаѓачи или да го чувате заложникот безбеден за време на играта. Напаѓачите мора да бидат внимателни да го спасат заробеникот без да го загрозат, или ризикуваат да го изгубат сценариото.
  • Во Бомба режим на игра, играчите мора да бараат и деактивираат еден од двата скриени експлозиви. Ако бранителите можат да ги избришат напаѓачите и да го уништат дефузерот, тие ќе победат рунди. Ако бранителите успешно ги елиминираат напаѓачите потоа кога дефузерот е инсталиран, но не можат да го смират навреме, бранителите ќе претрпат пораз.
  • Во Безбедна област режим, бранителите чуваат комора која содржи сад за биоопасност додека напаѓачите се обидуваат да ја заштитат. Двајцата играчи мора да бидат елиминирани за играта да заврши, или напаѓачкиот тим мора да го обезбеди контејнерот за биоопасност додека не може да се забележат бранители.

Rainbow Six Опции за обложување еСпортови

Овие пазари за обложување Rainbow Six Siege често ги собираат најголемите базени на најдобрите обложувалници на Rainbow Six, бидејќи тоа е местото каде што повеќето обложувачи ги фокусираат своите пари.

Финалист/Победник на турнирот

Облозите за победници од натпревар, во кои го избирате победникот од една игра или победникот во серијата без дополнителни ограничувања, се најосновниот вид на обложување во еспорт. Обложувачите треба да очекуваат широк опсег на непредвидливост и шанси на овие пазари. И покрај тоа што перформансите на воспоставените потенцијални води обично се предвидливи, некои аутсајдери секогаш имаат шанса да победат.

Победник на картата

Еден од пазарите за „директен победник“, овој облог се заснова на тоа кој ќе излезе на врвот на дадена мапа на турнирот. Обложувачите треба да избегнуваат да го изберат актуелниот лидер на турнирската табела како можен победник на картата. Не е невообичаено натпревар на мапа да зависи од перформансите на еден или двајца играчи во одреден тим.

Точен резултат

Ова е речиси исто како и претходниот дел, освен што предвидувањето на резултатот за облозите на Rainbow Six мора да биде што е можно попрецизно. Тоа е коцкање со високи влогови што вклучува опширно проучување на сите тимови и игри, но потенцијалната исплата е значителна ако победите. Овој тип на облог бара најдобрата стратегија за обложување Rainbow Six да се предвиди правилно.

Над/Под

Обложувач предвидува дека кумулативните поени освоени на R6 еспортски турнир или должина на серии ќе паднат во одреден опсег. Коцкар ќе го изгуби својот удел ако оди над поставените бројки. Највисокиот можен резултат носи најголем можен ризик и, во ретки случаи, најмногу реални пари што може да даде обложувањето Rainbow Six.

Најмногу убива

Задачата на обложувачот е да предвиди кој ќе собере најмногу убиства на натпревар или турнир. Тоа е најчестиот тип на обложување Rainbow Six затоа што е толку едноставно: многу тимови ги назначуваат своите најдобри играчи како „специјални уништувачи“ во еспортската сцена и ги опремуваат со најсмртоносните напади во играта.

Специјални облози

Различни обложувалници може да обезбедат и различни други специјализирани облози. Еден таков облог вклучува предвидување дали тимот успешно ќе го распореди деактиваторот или не, дали некој заложник ќе биде повреден или не, и така натаму.

Најдобрите Виножито шест турнири за обложување

Ако барате професионални турнири Rainbow Six Siege, Ubisoft, издавачот на играта, е домаќин на три од нив, и сите се меѓусебно поврзани - Six Invitational, Six Major и Pro League. 

Сцената за е-спорт на конвенции за игри, како што е Gamers8, често содржи R6 Siege. Последно, но не и најмалку важно, членовите на заедницата може да се радуваат на неколку годишни натпревари за е-спорт организирани од развивачи на игри и финансирани од индустриски спонзори. Некои од нив стануваат робусни фиксни едногодишни, додека повеќето од нив се само еднократни.

Шест покани

The Six Invitational е примарниот еспортски турнир на Ubisoft, Rainbow Six Siege. Секоја година, 20-те најдобри тимови се натпреваруваат на меѓународни еспортски настани. Овие тимови се шампиони на регионални натпревари и неприкосновени лидери во еспортот. Главната награда во Rainbow Six Siege Invitational е 1.000.000 американски долари, а вкупниот награден фонд е 3.000.000 долари. Десетици презентери и стримери, поддржани од застрашувачки аналитички персонал, ги пренесоа вестите на меѓународната публика.

Борбата е брутална, забавата е возбудлива, а исходите од облозите се неочекувани. Среќните обложувачи можат да освојат суми што ќе го променат животот и покрај ниските шанси за обложување кога помладите тимови неочекувано се надигруваат со директен шампион, а нејасните играчи за еден ден стануваат ѕвезди.

Шест мајор

Турнирите Rainbow Six: Siege's Six Major се малку помали, но познат настан кој се одржува двапати годишно, во мај и ноември, а е насловен од градот домаќин, како што е Six Major Париз. Ubisoft исто така е домаќин, а неговите 16 тимови се поделени во четири групи: осум регионални шампиони во Про лигата, шест тима кои напредуваа преку големи и помали квалификации, шампион од турнирот претходната година и миленик на домаќинот. Гејмерите на највисоките нивоа продолжуваат да се привлекуваат во наградниот фонд на турнирот од 500.000 долари.

Светската лига и ригорозното квалификациско коло отвораат голем простор за обложување. Не е лесно да се предвиди секој исход во натпреварот на Rainbow Six Siege, како на пример дали регионалните шампиони се достојни еден за друг или дали изборот на издавачот ќе оди во полуфиналето или не. За да профитираат од ова, обложувалниците обезбедуваат широк спектар на релативно точни алтернативи, секоја со многу поголеми шанси и опасности за обложување.

Про лига

Ако го барате следното големо име во е-спортот, не одете подалеку од Про лигата. Двапати годишно, пред секој сет на Six Majors, е сезона во Про лигата. Постојат четири различни регионални првенства во рамките на Про лигата: Европа, Латинска Америка, Северна Америка и Азија и Пацификот. Победниците одат во последниот круг и се избираат да се натпреваруваат во Големото првенство. Со сериите на натпревари во Про лигата кои вообичаено траат неколку месеци, обложувачот има соодветно време да победи и да ги анализира фаворизираните тимови.

Обложувањето во Про лигата е и најпредизвикувачкиот и наједноставниот во индустријата. Тоа е терен за средба на неколкуте искусни тимови со обемна листа на победи и многуте идни тимови со малку, ако воопшто, такви достигнувања за нивните имиња. Конечната победа обично е сигурна, но сепак чуда се случуваат. Сепак, аутсајдерските клубови можат да победат големи за обложувачи во различни натпревари и сезони.

Виножито Шест Совети за обложување

Речиси сте подготвени да започнете со обложување Rainbow Six Siege сега кога ги разбирате различните пазари и формати на коефициенти достапни. Зголемете ги вашите шанси за победа на облози во Rainbow Six Siege следејќи ги советите што ги дадовме подолу.

1. Идентификувајте можности да го поддржите фаворитот или аутсајдерот

Знаејќи која страна е фаворит и аутсајд во секоја средба со R6 е-спорт ќе ви помогне да ги направите вашите облози. Во обложувањето R6, пречестото поддржување очигледни фаворити може да ги повреди вашите шанси за победа.

2. Знајте ги правилата на играта

Познавањето на работите на Rainbow Six Siege, од операторите (употребливи ликови) и нивните вештини до стандардни методи и игра, е од клучно значење за освојување на облози. Играчите мора да ги совладаат уникатните офанзивни, одбранбени и поддржувачки способности на нивниот претпочитан оператор. Познавањето на клучните играчи и начинот на кој тие комуницираат со вашите омилени тимови ќе ви даде предност и ќе ви овозможи да истражите повеќе нијансирани пазари за обложување.

3. Вклучете се во поголемата заедница на R6 и направете ја вашата домашна задача

Многу луѓе играат Rainbow Six Siege и сите сакаат да разговараат еден со друг и да ги споделуваат своите мисли. Повеќето професионални играчи R6, особено на Twitter и Twitch, може да се најдат на социјалните медиуми. Може да го направите учењето за R6 позабавно со развивање силна врска со тимовите што сакате да ги поддржувате со гледање на нивните преноси во живо и следење на нивните социјални медиуми. Операторите и целокупниот стил на игра на играчите што ги гледате во живо може да ви кажат многу за играта и за тимот за кој навивате.

Завршни мисли

Турнири и други настани за Rainbow Six Siege често се случуваат во текот на годината. Огромен пејзаж за коцкање ве очекува во Rainbow Six. Проверете некои од еСпортските книги го оценивме на eSportRanker и почнете да ставате облози ако ве чеша за да влезете во акција.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки
2024-02-16

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки

Вести