Разбирање на еСпортското обложување: сеопфатен водич

Според записите, првото официјално натпреварување за видео игри се одржало на 19 октомври 1972 година. Натпреварот бил заснован на видео игра наречена Spacewar и се одржал на Универзитетот Стенфорд. Таа беше именувана како Меѓугалактички вселенски олимписки игри. Наградата беше едногодишна претплата за Ролинг Стоун, која ја освоија Брус Баумгарт, Товар и Роберт Е Маас.

Раните еСпортови главно вклучуваа натпревари во аркадни видео игри. Шампионатот за ТВ игри во цела Јапонија беше меѓу најраните настани и се одржа во Јапонија во 1974 година. СЕГА го организираше како маркетинг понуда за промовирање на продажбата и играњето видео игри во Јапонија. Шампионатот вклучуваше локални турнири одржани на 300 различни локации во земјата, при што само 16 финалисти се натпреваруваа во последните елиминациски рунди.

Разбирање на еСпортското обложување: сеопфатен водич
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Брзо напред, развивачите на игри воведоа бројни е-спортски игри во 1990-тите кои станаа доста популарни. Спортските настани исто така се појавија на интернет, со што дополнително се зголеми пристапноста на настаните и турнирите. Тоа го означи почетокот на мејнстрим обложувањето на еСпорт.

Играчите од целиот свет се заинтересираа за играта, а операторите за обложување не се двоумеа да понудат различни пазари за обложување на еСпорт настани. Мобилното играње исто така подоцна беше воведено и доведе до натамошно зголемување на популарноста на еспортските обложувања.

Зошто луѓето се обложуваат на е-спорт?

Ако допрва треба да се впуштите во спортско обложување, веројатно имате некои грижи за тоа зошто некои луѓе се особено заинтересирани за обложување на еСпортови. Разбирливо, обложувањето на еСпорт или компјутерска игра може да звучи чудно.

Меѓутоа, штом ќе ги откриете скриените награди што доаѓаат со обложувањето еСпорт, ќе биде лесно да се разбере зошто обложувачите брзо ја прифаќаат оваа ниша за обложување. Без понатамошно одложување, еве неколку причини зошто некои обложувачи се претплатат на еСпорт обложување.

Луѓето сакаат компјутерски игри

Без сомнение, компјутерските игри станаа мејнстрим. Со оглед на овој факт, можноста да се обложувате на компјутерска игра што ви се допаѓа и потенцијално да освоите нешто е несомнено примамлива.

Достапност на различни турнири

Со стотици Титули и натпревари во еСпорт, обложувачите на еСпорт секогаш ќе имаат претстојниот настан на кој треба да бараат. Иако некои обложувалници можеби не ги покриваат сите настани, секогаш можете да сметате на сајтови за коцкање кои се фокусираат на еСпорт.

Обложувачите можат да ја следат играта во живо

Повеќето страници за обложување еСпорт овозможуваат и пренос во живо и функции во игра. Така, обложувачите можат да гледаат натпревар и да ставаат облози истовремено, а тоа го прави еСпортот секако привлечен.

Секогаш има нешто ново

Еспортските игри се како и секој друг софтвер. Ова значи дека еСпортовите постојано се реевалуираат и подобруваат, што ги прави фасцинантни и за играчите и за обложувачите.

Видови облози

Видовите облози достапни за обложувачите во еСпорт во голема мера зависат од видот на играта што ја играат. На пример, CS: GO играчите може да се обложуваат на бројот на убиства или знамиња, додека ФИФА Од играчите може да се бара само да го преведат своето знаење за редовните спортови - победник на натпреварот, победник на турнирот, над/под и точен резултат. Пред да се фрлат во светот на обложувањето со еСпорт, обложувачите треба да се запознаат со вообичаените типови на облози уникатни за настанот на кој се обложуваат.

Се држиме до една еспорт игра

Обложување на само еден еспорт игра е одличен начин да го извлечете максимумот од обложувањето еСпорт. Познат е фактот дека повеќето обложувачи постигнуваат најдобри резултати кога се обложуваат на настани што ги разбираат премногу добро. Не само што оваа стратегија им се препорачува на обложувачите кои се нови во еСпортот, туку и поискусните коцкари сметаат дека е добра стратегија.

Иако оваа стратегија може да звучи како клише, на играчот му е многу полесно да добие повеќе обложување на еСпорт дека ги знае работите и недостатоците на сè отколку нешто што едвај го следат.

Најдобрите водичи за обложување

Кога купувате за обложувачница за еСпортови, најдобриот начин да се осигурате дека ќе имате посакувано искуство за играње е да прочитате водич за обложување или да споредите различни обложувалници. Со вистинските водичи за обложување, имате големи шанси да ја разгледате постојано растечката листа на опции и да ја изберете вистинската локација за обложување. Се разбира, водичот за обложување еСпорт ќе открие или сподели витални детали што им се потребни на обложувачите на еСпорт.

Што точно му нуди водичот за обложување на обложувач на еСпорт? Еве што може да добие секој играч на еСпорт со читање водичи пред да започне со обложување еСпорт:

 • Водичи за еспортски обложување помогнете им на новите играчи да научат како функционира сè. Тие, исто така, откриваат вообичаени грешки при играњето и најдобри практики за нивно избегнување
 • Водичите ги откриваат најдобрите страници за обложување со трансакции покривајќи клучни аспекти како што се депозити, повлекувања, лимити на трансакции и прифатени валути.
 • Водичите прегледуваат различни обложувалници и обезбедете курирана листа на сајтови кои нудат одлична покриеност на пазарите за обложување еСпорт
 • Водичите откриваат обложувалници со најдобрите коефициенти за обложување е-спорт од натпреварот
 • Водичите помагаат новите и искусни играчи наоѓаат бонус понуди и други стимуланси за играње што им се нудат на играчите на еСпорт.
 • Водичите исто така им помагаат на играчите проценете го квалитетот на услугите на клиентите што ги нуди спортската книшка.

Како да се обложувате на еСпорт онлајн

Обложувањето во еСпорт е несомнено различно од традиционалното спортско обложување на многу начини. Настрана од графичките елементи и фактот дека вистинските играчи стојат зад конзолите за игри, обложувањето на еСпорт е слично на обложувањето на традиционалните спортови.

Како да се обложувате на еСпорт натпревари? Обложувањето и освојувањето на еСпорт не се разликуваат од традиционалното обложување - треба да ја разберете играта и да обрнете внимание на советите или стратегиите за обложување еСпорт додека ја чекате Lady Luck. Изберете настан за еСпорт за кој ве интересира, претпочитан пазар за обложување. Исто така, во ваш најдобар интерес е да обрнете внимание на шансите за да се осигурате дека вашите избори се соодветни за вас.

За разлика од традиционалното обложување, еСпортското обложување е интерактивно и нуди одлично обложување благодарение на функциите за пренос во живо, деталната статистика, заедниците на социјалните медиуми и многу повеќе. Со повеќе жанрови, игри и турнири, обложувачите на еСпорт може да се обложуваат на следново:

 • Мултиплеер онлајн битка арена (MOBA) како што се Dota 2 и League of Legends
 • Стрелци во прво лице (FPS) како што се Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty, Overwatch и Halo
 • Спортски симулатори како што се ФИФА и НБА 2К
 • Battle Royale како што се PUBG, Fortnite или CoD: Warzone

Споредба на спортски обложувалници

Споредувањето на обложувалниците за еСпорт е критичен чекор во секое искуство со онлајн игри. Разбирањето што имаат да понудат различни обложувалници за еСпорт е еден од многуте совети за обложување за еСпорт кој многу помага на обложувачите да направат информиран избор. Ова исто така може да ви помогне да изберете понова локација за обложување за да обезбедите подобро искуство со игри од старите.

Со стотици или дури илјадници лиценцирани обложувалници кои покриваат еСпорт настани, еве неколку причини зошто обложувачите треба да се охрабрат да ги споредуваат обложувалниците за еСпорт пред да започнат со онлајн обложување.

 • Им помага на обложувачите да разберат што другите луѓе имаат да кажат за различни платформи за обложување еСпорт
 • На обложувачите им олеснува да ја споредат разновидноста на еСпорт настани покриени од различни страници и да изберат што најмногу им одговара.
 • Помош обложувачите избираат книги за еСпорт кои нудат дарежливи бонуси и промоции
 • Им овозможува на обложувачите да ги споредат начините на плаќање понудени од различни веб-локации и да ја проценат нивната соодветност.
 • Им помага на обложувачите однапред да ја проценат веродостојноста или статусот на лиценцирање на обложувалницата.

Секој сериозен играч на еСпорт никогаш не треба да ја превиди важноста од споредување на обложувалниците за еСпорт пред да започнете. Меѓутоа, прашањето, која е најдобрата страница за обложување еСпорт?, може да биде тешко да се одговори. И старите и новите еСпорт обложувалници имаат свои уникатни предности. Затоа, ваша одговорност е да направите длабинска анализа и да изберете страница за обложување еСпорт што ги задоволува вашите потреби за игри.

Речник за еспортски обложување

Пред да започнете со просејување онлајн обложувалници за е-спорт, во ваш најдобар интерес е да се запознаете со соодветната терминологија. Се очекува секој аутсајдер да биде изгубен во поројот услови за игри на еСпорт.

Еве список на термини кои вообичаено се користат во индустријата за онлајн обложување, како во традиционалните онлајн казина, така и во еСпортските обложувања.

Општи услови

 • Еспорт - Едноставен термин кој опишува електронски спортови
 • Обложувач/обложувач: Лице кое се коцка или обложува
 • Книгаџија - Синоним за букмејкер, спортска книшка или оператор за спортско обложување, во суштина казино што покрива различни пазари
 • Пазари за обложување - Избор на коефициенти дадени од обложувач за еден вид спорт или можност за обложување еСпорт.
 • Чудно - Шанса или веројатност исходот да се случи во случаен настан или игра.
 • Бонус за обложување - промотивни понуди кои им овозможуваат на обложувачите во еСпорт да заработат бесплатни пари откако ќе ги исполнат специфичните барања за обложување.
 • Барања за обложување - Мултипликатор што го претставува бројот на пати кога играчот треба да игра преку бонусот за да ги повлече своите добивки од бонус.
 • Стратегија за обложување - Разработен систем или пристап за обложување што обложувачот го користи за да им даде предност пред обложувалницата.
 • Облог - Чинот на обложување на исход од непредвидлив настан.
 • Влог - Износот обложен на облог.
 • Победник на турнирот - А залог на тимот што мислите дека има најголеми шанси за победа на претстојниот еСпорт турнир.
 • Тим - Група професионални играчи кои се натпреваруваат заедно за титулата еСпорт.
 • Стример - Активен гејмер кој емитува игра во живо на платформи за стриминг.
 • Платформа за стриминг - Веб-страница што ја користи стример, главно играчи или веб-локации кои ги нудат игрите, за пренос во живо на играчи на еСпорт на нивните следбеници.

Услови специфични за еспорт

 • КДА - Исто така, напишано како K/D/A е акроним за постигнати убиства, преземени смртни случаи и асистенции, соодветно. Се користи за расветлување на перформансите на играчот
 • Bo1, Bo2, Bo4 - Акроними што може да се преведат на најдоброто од еден, најдоброто од два и најдоброто од четири и така натаму.
 • CS: GO - Акроним што ја претставува многу популарната игра во прво лице, Counter-Strike: Global Offensive.
 • DOTA 2 или Dota 2 - Акроним за одбрана на античките 2 онлајн битка арена игра.
 • SCII или SC2 - Акроним за StarCraft II
 • Единечна елиминациска заграда - Турнир на кој губитниците се елиминирани и немаат шанси да напредуваат.
 • Двојна елиминациона заграда- Формат на турнир кој им овозможува на играчите да загубат дополнителна игра за време на плејофот. Ова значи дека губитниците можат да се натпреваруваат со другите губитници.
 • Shotcaller - Еден играч ја даде широчината за да ја осмисли стратегијата на тимот.
 • Твит- Водечка услуга за пренос во живо која особено се фокусира на еСпортот.
 • смеење на глас - Акроним за Лигата на легендите. Оваа игра исто така случајно се нарекува а Легенда во круговите за игри на еСпорт.
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)