Сè што треба да знаете за Е-спортови : Водич за почетници

Во последниве години, популарноста на еСпортот расте со брзина досега невидена. Всушност, турнирите за еСпорт сега поволно се натпреваруваат со главните спортски настани. Дали барате да се обложувате на еСпорт? Ако одговорите потврдно, тогаш овој водич ќе ви ги обезбеди сите потребни информации за да можете да го направите вашиот прв облог на професионална Лига на легенди, StarCraft II, Dota 2 натпревар или кој било друг еСпорт настан што ви се допаѓа.

Покрај тоа што е еСпорт обложување, овој водич ќе ги опфати најдобрите страници за еСпорт обложување за да започнете и видовите облози за еСпорт, меѓу другите витални информации.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Најдобрите страници за обложување еСпорт за да започнете

Постојат многу страници за обложување е-спорт на пазарот, но не сите од нив се доволно добри за избор. Треба да пронајдете страница која работи доволно долго за да ја стекне довербата на нејзините корисници. Еве што да земете предвид при изборот на најдобрата страница за обложување е-спорт:

Репутација

При изборот на страница за обложување еСпорт, првото нешто што треба да го погледнете е неговата репутација. Има многу луѓе кои можеби ја користеле страницата и откриле дека е доверлива, што значи дека е добар избор и за вас. Можете да ги проверите неговите прегледи на интернет и да прочитате што кажале другите за тоа за да одлучите дали вреди вашето време и пари.

Опции за плаќање

Некои сајтови нудат а широк спектар на опции за плаќање, додека други може да понудат само еден или два вида плаќања. Важно е да изберете локација со начин на плаќање што можете лесно да ја користите без никакви проблеми. Ова ќе го олесни депонирањето и повлекувањето на вашите пари при обложување.

Поддршка за услуги на клиентите

Ова е уште еден фактор што треба да го земете предвид при изборот на најдобрата локација. Сакате да најдете локација што нуди добра поддршка за услуги на клиентите за да можете да се потпрете на нив кога имате проблем.

Безбедност

Безбедноста треба да биде еден од вашите приоритети при изборот на веб-локација за обложување е-спорт затоа што не сакате злонамерните страници да се претставуваат како легитимни. Побарајте локација која работи доволно долго и има малку до нула поплаки од своите корисници. Ова гарантира дека вашите пари остануваат безбедни и сигурни.

еСпорт игри за обложување

Секогаш имајте ги предвид достапните игри на кои можете да се обложувате. Потребна ви е страница која нуди повеќе игри за да можете да ги диверзифицирате вашите облози. Ова ќе ги намали вашите ризици додека ве осигурува обложувајте се на вашите омилени жанрови на игри.

Шансите за обложување еСпорт

Добрите коефициенти ќе гарантираат дека ќе ги добиете најдобрите приноси од вашите облози доколку победите.

Врз основа на горенаведените критериуми, некои од најдобрите страници за обложување е-спорт вклучуваат:

 • 1xBet
 • 22BET
 • 10 Облог
 • Бетсон
 • Ајде
 • ЛеоВегас
 • ВилијамХил
 • Betwinner

Што е еСпортско обложување?

Постојат многу форми на обложување, а обложувањето е-спорт е еден од нив. Со оваа форма на обложување, се обложувате на електронски спортови наместо на физички спортски настани. Esports е кратенка за електронски спортови и тие се еден од највозбудливите спортови за гледање бидејќи вклучуваат натпреварување во реално време. Ова значи дека играчот кој губи сепак може да победи во дел од секундата, што го прави многу возбудлив за гледање и обложување.

Обложувањето за е-спорт постои веќе неколку години, но сè уште е релативно ново за повеќето луѓе надвор од заедницата за игри. Ова е причината зошто многу компании за игри почнуваат да се фокусираат на еСпорт обложување сè повеќе и повеќе.

Важни работи за кои треба да се грижите кога се обложувате на еСпорт како почетник

Дали сте првпат обложувач на е-спорт? Еве неколку важни работи за кои треба да се грижите:

 1. Избор на место за обложување: Сцената за обложување е-спорт расте, но сепак е релативно нова. Ова значи дека нема многу воспоставени сајтови за обложување.
 2. Вашиот буџет: Секогаш треба да му дадете приоритет на вашиот буџет пред било што друго кога одлучувате колку да обложите на еспорт натпревар. Не сакате да ризикувате повеќе од она што можете да си дозволите да го изгубите бидејќи тоа во иднина ќе доведе само до финансиски проблеми.
 3. Шансите: Секогаш проверувајте ги шансите пред да го ставите вашиот облог. Ова е особено важно ако ставате облог со висок ризик.
 4. Вашето ниво на вештина: Ако сте почетник и никогаш порано не сте играле или гледале е-спортови, тогаш препорачливо е да започнете со мали влогови и да останете таму додека вашите вештини не се подобрат доволно за игри со повисоки влогови.

Дознајте за еСпортот

Кога станува збор за сериозно спортско обложување, коцкарот треба да има темелно разбирање за спортовите на кои се обложува. Истото важи и за еСпортските обложувања, па затоа почетниците се охрабруваат да научат колку што можат повеќе за еСпорт сцената пред да ги обложуваат своите пари. Неопходно е да се разберат тимовите и играчите кои учествуваат. Секој играч или тим има свој уникатен стил на игра и натпреварувачки рекорд. За тимските еСпортови, исто така е важно да се разбере динамиката на тимот.

За среќа, сите овие информации и повеќе може да се најдат со брзо пребарување на интернет. Постојат многу веб-страници и интернет заедници кои се посветени на еСпортот. Податоците за минатите перформанси на тимовите и играчите и длабинска анализа на нивната професионална историја може да се најдат и на интернет. Во она што ќе биде повторлива тема во оваа статија, обложувањето еСпорт е многу слично на „традиционалното“ спортско обложување.

Добрите и лошите страни на еСпортското обложување

Еспортските обложувања стануваат се попопуларни, но сепак не се за секого. Еве неколку добрите и лошите страни на обложувањето на е-спорт.

Добрите

 • Ова е многу возбудлив начин да го поминете вашето време. Ќе можете да ставате облози и да гледате неверојатни игри во исто време.
 • Онлајн обложувањето е-спорт е погодно. Можете да се обложувате кога сакате, каде сакате и колку сакате.
 • Добивате многу бонуси и промоции на онлајн обложувалниците.

Конс

 • Постои ризик од зависност. Ако не сте внимателни, можете да почнете да обложувате многу повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите. Ова може да резултира со финансиски проблеми.
 • Исто така, постои ризик да бидете измамени од непријателските онлајн обложувалници.

Како работи страницата за обложување еСпорт?

Се прашувам како да се обложувате на е-спорт и како функционираат сајтовите за обложување е-спорт? Повеќето страници за е-спорт обложување ги повлекоа сите чекори за да им олеснат на почетниците да пристапат до игрите и да започнат со обложување. За да започнете со обложување на страница за е-спорт, треба:

Пријавување со страницата

Кога ќе се регистрирате на некоја локација, најверојатно ќе треба да пополните лични податоци како адреса, телефонски број, е-пошта и лозинка. Откако ќе ги доставите сите потребни информации, страницата ќе ви испрати е-пошта за потврда, по што ќе се најавите на вашата сметка, ќе изберете банкарски начин и ќе депонирате средства.

Депозитите обично се моментални за да се осигурате дека можете да започнете со обложување речиси веднаш по регистрирањето, а сајтовите за е-спорт секогаш ќе обезбедат широк опсег на банкарски методи. Изберете кој метод е погоден за вас.

Ставање облог

Да се ​​постави а обложување на страница за обложување е-спорт, изберете го натпреварот на кој сакате да се обложувате и изберете го вашиот тип на облог. Внесете го вашиот облог (количината на пари што сакате да ја обложите на одреден натпревар) и потврдете го облогот.

Иако постојат сајтови за е-спорт обложување кои ќе ви овозможат да го промените или дури и да го повлечете вашиот облог пред почетокот, други не ја обезбедуваат таа слобода. Затоа мора да научите некои важни совети за е-спорт обложување и внимателно да ги изберете вашите облози пред потврдата.

Забелешка: Повеќето страници за обложување е-спорт ќе ви дадат бонус за добредојде по вашиот прв депозит. Разберете ги одредбите и условите за бонусот пред да поднесете барање. Со знаење за тоа како функционира бонусот, можете да го максимизирате користењето на овие награди, осигурувајќи дека тие работат во ваша корист.

Видови облози за еСпорт

Почетниците на коцкањето еСпорт секогаш (пријатно) се изненадени од огромниот број на опции за обложување достапни во еСпортовите. Овој опсег осигурува дека обложувачите избираат што е најдобро за нив. Додека некои типови облози лесно се добиваат, други тешко се добиваат. Ќе сакате да изберете облог што ви дава поголема шанса. Некои од најчестите видови облози за еСпорт се наведени подолу:

 • Надворешни права: Ова вклучува обложување на победникот на натпреварот. Нема нерешени во директна.
 • Над/Под: Овој тип на обложување е лесно како и наведување број. На пример, вообичаен победник во овој тип на обложување е дали играта ќе има повеќе или помалку од 100 убиства.
 • Победник на турнирот: Овој тип на облог обично е популарен избор за големи турнири. Ќе се обложувате која екипа ќе победи на турнир.
 • Непарни/Парни: Во овој облог, ќе се обложувате дали бројот на настани во одреден еСпорт натпревар ќе биде непарен или парен. На пример, во натпревар Dota 2, можете да предвидите дали тимот ќе победи одреден број парни или непарни кругови.
 • Точен резултат: ова вклучува предвидување на точниот резултат на даден еспорт натпревар. Ова може да биде во однос на поени, како што се 2-0 или 4-3.

Играчите треба да одвојат време за да ги разберат другите опции за обложување што ги има секоја игра за да го направат возбудливо нивното искуство за обложување еСпорт.

Гледајте еСпорт

Во секое спортско обложување, долгорочниот успех и знаењето за играта секогаш одат рака под рака. Ова е причината зошто еден од најважните совети за почетници е да гледате што повеќе еСпортови пред да обложите пари. Читањето статистика и истражувањето можат да одат само толку далеку; гледањето неколку игри е најдобриот начин да се стекне фундаментално разбирање за еСпортовите на кои играчот е заинтересиран да се обложува. Коцкарите можат да гледаат преноси на еСпорт на онлајн платформи како што се YouTube и Twitch, или бесплатно или по пристапни цени за претплата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина
2023-02-09

Работи што треба да ги знаете за еспортското обложување во онлајн казина

Нема многу работи што можете да ги направите што даваат слично ниво на возбуда и возбуда како обложувањето за е-спорт. Еспортските обложувања се уште повозбудливи од спортското обложување за редовните спортски настани бидејќи е-спортовите се многу понепредвидливи од обичните спортови. Не е невообичаено да се види како аутсајдер тим победува против еден од врвните тимови во еспортската сцена.