Вести

March 9, 2023

Најдобрите еСпорт играчи на сите времиња

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Спонзорите, клубовите, турнирите, следбениците и професионалците кои играат на највисоките нивоа и заработуваат за живот од парични награди и можности за спонзорство, придонесуваат за просперитетниот бизнис со е-спорт ширум светот.

Најдобрите еСпорт играчи на сите времиња

Кои се најголемите е-спорти спортисти на сите времиња и како ги рангираме?

Овие десет играчи се најдобри на сите времиња поради нивната неверојатна вештина, слава и влијание врз развојот на е-спортот, иако сите тие ја постигнаа својата слава во различни епохи и за различни еСпортови. Тие создадоа нова почва за нивните организации, нивните титули и е-спортот како целина.

Да се стават овие поединци еден против друг би било вежба во бесцелност, но тоа е дел од задоволството на топ 5 листата на сите времиња. Споредувањето на играчи од различни епохи или спортови ќе поттикне жива дискусија.

# 5: Земете Т_ПРАВО

Кристофер „GeT_Правото“ Алесунд се искачи на врвот на професионалната сцена Counter-Strike 1.6 во 2009 година, само две години откако го имаше своето деби. 

 • Фнатик го зеде тогашниот 19-годишник откако претходните две години ги посвети на натпреварување за постојана позиција во најдобрите шведски организации. 
 • Но, и покрај тоа што е во друштво на врвни играчи за е-спорт како f0rest, Patrik "cArn" Sättermon и Rasmus "Gux" Ståhl, тоа беше GeT_Правото кое порасна за да го илустрира шведскиот Counter-Strike 1.6.
 • Како иноватор на тактиката која сега се нарекува „демнат“, GeT_Правото го искористи најдоброто од секое отворање што му го даде неговиот тим. Тој беше смртоносен противник поради неговата извонредна прецизност, будност и агилност, што му овозможи сам да ги расчисти бомбите и да најде начин да се ослободи од најочајните ситуации.

Во првата година со Фнатик, шведскиот играч ГеТ_ПРАВО освои 10 турнири - неверојатно достигнување. GetT_RiGhT и f0rest играа покрај SK Gaming нешто повеќе од една и пол година во 2011 година, година која беше помалку продуктивна од претходната година. GetT_Достигнувањата на RiGhT до овој момент беа надвор од најлудите соништа на повеќето негови ривали за е-спорт. Изненадувачки, Швеѓанецот беше само на почетокот на своите авантури.

Во рок од неколку месеци од дебито на Counter-Strike: Global Offensive, GeT_RiGhT стана неприкосновен врвен играч на играта. Враќајќи се во конкуренција со f0rest, двајцата станаа едно од најстрашните дуа во историјата на е-спортот.

GetT_RiGhT заработи постојано место во пантеонот на еспортската бесмртност со неговата децениска серија на постојано одлични перформанси.

# 4: Даиго

Даиго Умехара од Јапонија беше рана меѓународна суперѕвезда во е-спортот и еден од најдобрите играчи на е-спорт во светот. Кога отпатува во САД во 1998 година и го победи Алекс Вале во Street Fighter Alpha 3, тоа го најави раѓањето на легендарното меѓународно ривалство кое на крајот ќе го дефинира најпознатата серија на борбени игри на сите времиња.

Умехара, попознат по неговиот назив Ѕверот, стана опседнат со играње видео игри во аркади во 1991 година.

Светскиот шампионат во 1998 година беше почеток на новата ера на меѓународни натпревари што имаше далекусежни ефекти надвор од доменот на Street Fighter. Победата на Умехара во највозбудливата игра во индустријата за борбени игри во тоа време го означи почетокот на долгото владеење на доминација во жанрот.

Даиго има одиграно повеќе од десет титули на професионално ниво, од Ловец на вампири до Street Fighter 5. Кога го победи Џастин Вонг во борба во 2004 година, тој од најдобар Street Fighter играч на планетата стана искрена меѓународна славна личност.

Можеби веќе сте го гледале ова видео: Даиго е во последниот живот, а Вонг е подготвен да ја искористи предноста. Даиго извлекува неверојатна низа блокови за да го извлече чудесното враќање.

Американскиот спортски магазин GamePro го спореди моментот Daigo/Wong од 2004 година со иконското зграпчување на Вили Мејс преку рамо во Светската серија во 1954 година. Овој момент претставуваше не само една игра, туку цела генерација во играта.

Претходните достигнувања на Даиго се доволно импресивни за да му гарантираат место овде, но тие се само почеток. 

 • Повеќе од 15 години подоцна, тој сè уште е еден од најдобрите играчи во светот, откако ги освои турнирите Ево 2009 и 2010 година по ред со неговиот сега познат настап. 
 • Откако го освои второто место на Купот Капком 2015 година (и ја донираше својата награда од 60 илјади долари на добротворна организација за стипендија), тој освои две титули во Топанга А-лига и две титули во Светската лига Топанга.
 • Даиго има неспоредливо резиме, а неверојатниот животен век на Ѕверот е неспоредлив со ниту еден друг играч.

# 3: за одмор

Patrik „f0rest“ Линдберг е роден во Шведска, која има долга историја на производство на некои од најдобрите светски играчи за е-спорт. Излезот од 2009 година што го имаше F0rest на тимот Fnatic, кога неговите беспрекорни перформанси им помогнаа да станат организацијата со најголема заработка во историјата на Counter-Strike, е можеби најдоброто достигнување на F0rest. Во тоа време, многу гледачи се плашеа дека спортот е на прагот на смртта. Линдберг беше несомнено најпознат во еспортот надвор од Азија.

Од неговиот пробив во 2005 година на професионалната сцена, f0rest постојано е играч од највисоко ниво. Поранешниот соиграч Патрик „Карн“ Сатермон го нарече f0rest најдобар играч во лигата, и никој не трепна со око. f0rest освои повеќе од 50 медали во кариерата. Ако направите анкета меѓу гејмерите и следбениците на Counter-Strike, ќе најдете широк консензус.

f0rest има импресивен додаток на неговото резиме. Покрај тоа што е најдобар играч во историјата на Counter-Strike, неговата брилијантност во наследникот, Counter-Strike: Global Offensive, беше голема причина зошто Тимските нинџи во пижами отидоа на нивната невидена победничка серија од 87-0 на LAN карта - ова е најдолгата победничка серија во историјата на еспортот.

Пет години по објавувањето на Counter-Strike: Global Offensive, f0rest сè уште е еден од најдобрите играчи во Шведска. Почитување на еден од вистинските ветерани во еспортската индустрија и еден од најдобрите играчи на еспорт на глобално ниво.

# 2: блиц

Немаше поконкурентна Starcraft сцена помеѓу 1998 и 2010 година. Богатството и престижот на Starcraft овозможија развој и одржување на просперитетна екологија повеќе од една деценија. Играта стана вкоренета во секојдневниот живот во Јужна Кореја поради ТВ покриеноста и интернет кафулињата. Starcraft беше во центарот на вниманието, никогаш не забави, додека другите игри претпазливо се искачија на плочата.

 • Ли „Флеш“ Јанг Хо е најуспешниот и најпознат играч на Старкрафт досега. 
 • Тој има освоено над 400.000 долари на турнири и заработи уште стотици илјади преку зделки и спонзорства. 
 • Flash триумфираше во најгледаниот, опширно анализираниот и е-спортот под висок притисок на глобално ниво.
 • Според Liquipedia, Flash има смешни 70% победи наспроти најдобрите играчи во светот, го задржува рекордот за највисока оценка во историјата, го држи рекордот за најдолго зафаќање како играч број 1 на планетата и е изедначен. за повеќето победи во Старлигата во една година.

Флешот е симбол на брилијантност и доминација за многу актуелни ентузијасти за е-спорт. Некогаш познат по титулите како „Конечниот шеф“ и „Крајното оружје“, фан-базата на Ли Јанг Хо на крајот се насели на директниот назив „Бог“

#1: Факер

Што се однесува до натпреварувачката сцена на е-спортот, Ли „Фејкер“ Санг-Хјеок е како Мајкл Џордан. Првично со називот „Unkillable Demon King“ од Кул (кинески играч кој оттогаш се пензионираше), тој ја привлече јавноста. 

Полубогот на Лигата на легендите владее со сцена која навистина достигна професионални атлетски нивоа на конкурентност. Тој е играч на е-спорт во светот во Лига индустрија - најголемиот и најконкурентниот е-спорт. Фејкер не е само аномалија во однос на талентот, туку тој ужива и неспоредлив успех во игра дизајнирана да го ограничи влијанието на секој поединечен играч.

Како тимски спорт, Лигата дава премија на планирањето, комуникацијата и соработката. Освен ако, се разбира, вашиот противник не е Факер.

Како 17-годишник во 2013 година, Фејкер се појави како играч на ѕвезда во Лигата на легендите откако беше забележан од врвната корејска организација за е-спорт, СК Телеком. И покрај тоа што беше дебитант, Фејкер го одведе СКТ до третото место во пролетниот дел и сега нашироко се смета за еден од најдобрите средини во светот. СКТ го искористи шампионатот летото и го возеше тој успех до победа на Светското првенство во Стејплс центарот во Лос Анџелес.

Од тој момент, името Фејкер се поврзува со достигнување. 

 • Со неговиот поранешен соиграч Бае „Бенги“ Сеонг-вунг, тој е еден од двајцата играчи во историјата на Лигата на легендите кои освоиле три Светски првенства.
 •  Откако се најде во центарот на вниманието, Фејкер освои шест домашни титули. Три од тие победи беа освоени по ред. 
 • Тој го зафати секое големо меѓународно натпреварување во Лигата: IEM, All-Stars, MSI и Световите.

Тој е првиот е-спорт спортист на насловната страница на ESPN The Magazine. Во натпревар како The League, постоењето на играч како Факер го покажува основниот талент на напорот, зошто гледачите сакаат да го гледаат и зошто го почитуваат како спорт. Тој има освоено повеќе парични награди во споредба со кој било друг играч од Лигата. 

Нашироко се согласуваат ентузијастите, експертите и гејмерите дека Faker е Лигата на легендите GOAT (или „Најдобар на сите времиња“). На Worlds 2022, Фејкер не само што постави неколку нови рекорди, туку на сите им покажа зошто е симбол на Лигата на легендите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки
2024-02-16

Кампања за победа на Monopoly GO: Освојте големи награди и бесплатни коцки

Вести