Virtus.pro

Virtus.pro е реномирана руска е-спорт организација основана во 2003 година. Повеќе од 100 играчи играле под името на тимот во текот на постоењето на организацијата. Тимот е добро познат по некои неверојатни перформанси низ годините. Имено, тој го освои првото место повеќе од 100 пати на различни натпревари во различни дисциплини за еСпорт за да ја зацврсти својата позиција меѓу врвниот тим за еСпорт што некогаш бил.

Успехот на тимот резултираше со формирање на женскиот тим Virtus.pro на 5 септември 2012 година. На 18 септември 2014 година, Virtus.pro Polar Team беше формиран. Подоцна, организацијата го преименува новоформираниот тим ASUS.Polar. Преименувањето беше направено за да стане посебен бренд, но со иста сопственост. Тој план заврши неуспешен. Организацијата го спои со Virtus.pro, а новиот бренд престана да постои. Virtus.pro доби повеќе од 100 милиони американски долари во 2015 година од USM Holdings, во сопственост на Алишер Усманов. Одејќи напред, тимот стана дел од ESforce eSports холдингот.

Virtus.pro
Тековни играчи на Virtus.pro

Тековни играчи на Virtus.pro

Како што споменавме претходно, безброј играчи играа за Virtus.pro во текот на годините, при што некои се повлекоа од е-спортот, а други беа отпуштени од тимот поради неквалитетни перформанси. Сепак, Virtus.pro обично ги заменува таквите играчи со други од најдобрите тимови за е-спорт. Некои од преостанатите играчи се споменати подолу.

  • Counter Strike: Global Offensive играчи се Евгениј Лебедев, Тимур Тулепов, Марекс Галинскис, Али Џами и Алексеј Голубев.
  • Дота 2 играчи се Чакода Липартија, Даниал Лазебни, Дмитриј Дорохин, Иван Москаленко и Данил Скутин.
  • Rainbow Six Siege Во списокот се Али Алан, Павел Косенко, Миронов Андреј, Еугин Петришин и Андреј Бавијан.
  • PlayerUnkown's Battlegrounds списокот ги вклучува Дмитро Дубенјук, Батулин Александар, Кирил Лукјанов, Јарослав Кувичко и Рамазан Валиулин.

Списоците обично се менуваат од време на време врз основа на перформансите на играчите. Познато е дека организацијата Virtus.pro е домаќин на повеќето оригинални играчи на Golden Five, тим со најпопуларниот список за Counter-Strike во Полска во тоа време.

Земјите на играчите

Играчите на Virtus.pro доаѓаат од неколку различни земји. Такви се Русија, Украина, Естонија, Данска, Латвија, Германија, Казахстан, Белорусија, Молдавија, Киргистан, Словачка, Полска, Узбекистан и Шведска. Сепак, најголемиот дел од играчите се од Русија. Virtus.pro нема ограничувања во однос на тоа кој може да се приклучи на тимот врз основа на земјата на потекло. Перформансите се клучната метрика што ја користат.

Тековни играчи на Virtus.pro
Виртус. најсилните игри на професионалните

Виртус. најсилните игри на професионалните

CS: ОДИ

Најсилната игра на Virtus.pro во моментов (од 2022 година) е Контра-штрајк: глобална офанзива (CS: GO). Одличните перформанси на натпреварот започнаа во 2014 година, откако организацијата го потпиша петчлениот список AGAiN во кој беа Јарослав Јарзабковски, Павел Биелински и Јануш Погорзелски. Исто така потпиша договор со играчите на Golden Five, Флип Кубски и Виктор Војтас. Тимот ги освои EMS One Katowice и CEVO сезона во истата година и продолжи да победи на ESEA следната година.

Нов список на CS: GO беше формиран во 2018 година, при што само Јануш и Павел останаа од претходниот список. Следниот најдобар настап дојде во 2019 година, откако освои 10.708 американски долари за првото место во Полската пролетна лига за еСпорт.

Дота 2

Virtus.pro е исто така добро познат по своите перформанси во Дота 2. Многу обложувачи обично се обложуваат на тимот како нивен омилен тим за победа во повеќето лиги и турнири. Тимот го освои второто место за време на сезоната 2018-2019 Dota Pro Circuit. Во регионалните лиги на Dota Pro Circuit 2021 година, Virtus.pro стана единствениот тим во сите региони што завршил 7-0 во две сезони.

Rainbow Six Siege

Virtus.pro влезе во Rainbow Six Siege сцена во 2020 година и веќе се истакнува како еден од застрашувачките тимови во повеќето настани во играта. Главен тренер за списокот на Rainbow Six Siege е Артјом Морозов.

Virtus.pro имаше и различни поделби за Fortnite, League of Legends, Artifact, Starcraft, 2, World of Tanks, Quake Champions, Apex Legends и Hearthstone. Овие дисциплини во моментов се суспендирани поради различни причини.

Виртус. најсилните игри на професионалните
Зошто е популарен Virtus.pro?

Зошто е популарен Virtus.pro?

Virtus.pro е меѓу најпопуларните тимови за е-спорт на глобално ниво поради бројни причини. За почеток, тимот се претстави релативно добро, победувајќи во повеќето натпревари што ги игра. Тоа им дава самодоверба на обложувачите да се обложуваат на тимот, знаејќи дека има големи шанси тимот да продолжи со одличните перформанси.

Друга причина за популарноста на Virtus.pro е тоа што е добро управуван. Раководството прави се што е можно за да се осигура дека тимот работи со профит. Тоа вклучува суспендирање на играчи или дури и цели дисциплини секогаш кога има проблеми со перформансите. Играчите не треба да се грижат за списокот за кој било тим на Virtus.pro.

Virtus.pro вообичаено учествува на повеќето големи еспортски настани и турнири. Тоа значи дека навивачите на тимот секогаш можат најдете турнири и лиги на најдобрите страници за обложување е-спорт за да се обложуваат во тимот. Тимот има и списоци за неколку дисциплини. Така, обложувачите можат да се обложуваат на ист тим во различни еСпорт игри.

Virtus.pro е исто така популарен поради неговиот забавен стил на игра. Тоа е особено случај во Dota 2. Играчите на тој начин можат да уживаат во гледањето на тимот како игра откако ќе ги стават своите облози. Тимот е добро координиран, при што секој играч покажува неверојатни вештини за играње.

Зошто е популарен Virtus.pro?
Награди и резултати на Virtus.pro

Награди и резултати на Virtus.pro

Intel Extreme Masters XV – Светско првенство 2021 година

Virtus.pro учествуваше на ова првенство и заврши на втората позиција освојувајќи награда од 180.000 американски долари од награден фонд од 1 милион американски долари. Настанот беше домаќин во Европа на 16-ти и 28-ми февруари 2021 година. Форматот на шампионатот имаше плеј-ин фаза со двојна елиминациска заграда, од која преостанатите осум екипи се пласираа во групната фаза. Групната фаза имаше два формати за двојна елиминација, при што првите три тима преминаа во плеј-офот. Плејофот доведе до четвртфиналето, полуфиналето и големото финале.

Flashpoint сезона 2

Оваа CS: GO лига беше домаќин во Европа од 10 ноември 2020 до 6 декември 2020 година. Virtus.pro победи на турнирот и беше награден со 500.000 американски долари од наградниот фонд од 1 милион американски долари. Во лигата учествуваа 12 еСпорт тимови. Форматот на лигата вклучуваше групни фази, фаза на последна шанса и плеј-оф.

DreamHack Masters Лас Вегас 2017 година

DreamHack ја организираше оваа офлајн серија на игри Global Offensive, која беше домаќин во MGM Grand Garden Arena. Шеснаесет екипи се вклучија на настанот, играјќи низ групните фази составени од четири групи, секоја со четири екипи. Двете првопласирани екипи од секоја група се пласираа во плеј-офот, што води во финалето. Virtus.pro победи во серијата, со 200.000 долари од наградниот фонд од 450.000 долари.

ЕЛЕГА Мајор: Атланта 2017 година

Оваа лига беше домаќин офлајн во Атланта од 22-ри јануари 2017 до 29-ти јануари 2017 година. Имаше швајцарски систем со формат со 16 тима во групната фаза од која осум екипи продолжија во плеј-офот, што доведе до финалето. Virtus.pro заврши на втората позиција и донесе награда од 150.000 американски долари од награден фонд од 1 милион американски долари.

DreamHack Open Букурешт 2016 година

Оваа отворена серија за офлајн игра Global Offensive се одржа во Букурешт од 16-ти ноември 2016 до 18-ти ноември 2016 година. На настанот учествуваа осум екипи. Форматот имаше две групи кои играа во формат за двојна елиминација и плеј-оф кој имаше заграда за една елиминација. Virtus.pro победи во серијата за да однесе 50.000 американски долари од награден фонд од 100.000 американски долари.

ELEAGUE сезона 1

Оваа офлајн лига се одржа во Атланта од 24 мај 2016 до 30 јули 2016 година. Форматот вклучуваше групни фази, плеј-оф, фаза на последна шанса и финален плеј-оф. Virtus.pro ја освои лигата и беше награден со 400.000 американски долари од наградниот фонд од 1,4 милиони американски долари.

Други достигнувања на Virtus.pro го вклучуваат третото место во World Electronics Sports Games 2016 година, прво во ESL ESEA Pro League Invitational 2015, прво во ESEA сезона 18: Global Invite Edition и прв во ESL Major Series One Катовице 2014 година.

Награди и резултати на Virtus.pro
Најдобрите и најпопуларните играчи на Virtus.pro

Најдобрите и најпопуларните играчи на Virtus.pro

Јарослав Јарзабковски

Јарослав Јарзабковски, попознат по неговото корисничко име Пашабицепс, моментално е најстариот и еден од најпопуларните играчи во тимот на Virtus.pro. Тој е меѓу најпопуларните играчи во тимот долги години, благодарение на неговата моќ и вештини во Counter-Strike: Global Offensive. Многу љубители на еспортот го сметаат за еден од најголемите. Неговите неверојатни ингеренции го поткрепуваат тоа популарно мислење. Тој, исто така, генерира добра сума во наградни добивки досега, со бројки веројатно да се зголемат додека тој продолжува да игра.

Марекс Галинскис

Марекс Галинскис е уште еден популарен играч на Virtus.pro кој е попознат по неговото корисничко име, Екиндар. Тој беше потпишан со Vitrus.pro во мај 2020 година и неговото влијание се почувствува речиси веднаш бидејќи му помогна на тимот да победи на следниот настан, квалификациите за CIS Cup 2020 Blast, со изведба на неверојатни перформанси. Тој, исто така, го предводеше тимот да победи на IEM York CIS и го објави најдобриот рејтинг досега на серверот во процесот. Дури и кога Екиндар не го покажува својот најдобар настап во игра, тој секогаш создава простор за соиграчите да блеснат. Додавањето на такви играчи помага Virtus.pro да стане познат тим за еСпорт.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Virtus.pro
Каде и како да се обложувате на Virtus.pro

Каде и како да се обложувате на Virtus.pro

Обложувањето на Virtus.pro е прилично лесно. Првиот чекор е да пронајдете страница за обложување е-спорт каде што ги исполнувате условите. При изборот на страницата, разгледајте ги опциите за плаќање, ограничувања на трансакциите, доверливост и пријателство кон корисниците за да се осигурате дека уживате во најдоброто искуство за обложување е-спорт. Исто така, треба да се осигурате дека страницата нуди пазари за обложување е-спорт во дисциплините во кои учествува Virtus.pro. Следниот чекор ќе биде депонирање средства во Интернет-страница за обложување е-спорт и ставете го саканиот облог. Добар совет е секогаш да проверувате дали има достапни бонуси и добро да ги користите.

Најдобра стратегија за обложување на Virtus.pro

За почеток, треба да го земете предвид списокот на тимот за е-спорт и да се осигурате дека не се направени промени кои можат да влијаат на перформансите на тимот. Ако има некои промени, можеби ќе треба соодветно да го прилагодите вашиот облог. Исто така, размислете да ги ограничите вашите облози на еспортски дисциплини во кои Virtus.pro редовно има добри резултати. Не заборавајте да го изберете мудро типот на облогот и износот на облогот и избегнувајте да донесувате емоционални одлуки за обложување.

Каде и како да се обложувате на Virtus.pro