Team Spirit

Team Spirit е руски ентитет за игри со седиште во Москва. Келнер, модел и потенцијален лекар го формираа тимот откако ги напуштија своите работни места и студиите за да ја продолжат својата страст за игри. Тие го основаа тимот во 2015 година и продолжија да се натпреваруваат на турнирите Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, League of Legends и Hearthstone. За само шест години, групата стана врвен тим за е-спорт.

Нивната примарна цел е да се натпреваруваат против најдобрите гејмерски клубови во светот и да настапуваат постојано на врвно ниво. Преку ангажирање стратешки и наменски соработки, тимот има за цел да влијае на нивното општество.

Team Spirit
За Тимскиот дух

За Тимскиот дух

Беше потврдено во летото 2021 година дека сезоната на DPC нема да започне до вториот дел од годината. За тоа време, Тим Спирит експериментираше со нови стратегии за формирање на списокот. Сакаа да најдат нови имиња кои ќе им помогнат да изградат еден од најдобрите тимови за е-спорт. Од над 80 заинтересирани гејмери, само 12 ќе влезат во потесниот избор за сите позиции.

Беше основана облеката Yellow Submarine и веднаш почна да се претставува Тимски дух на различни натпревари. Според Чукалин (извршен директор на групата), целата ренесанса и потпишувањето на списокот на Yellow Submarine биле дел од целите на тимот.

Потпишувањето беше објавено на официјалната веб-страница на тимот и на социјалните мрежи. Тимот за еспорт најави и засилување на Сајлент за нов тренер (Аират Газиев). Во декември 2020 година, Team Spirit триумфално се врати во Dota 2 со поранешниот список на Yellow Submarine.

За Тимскиот дух
Играчи на тимски дух

Играчи на тимски дух

Секој учесник во овој тим одлучи да ги прекине студиите и работните места за да се обучи. Гејмерите на тимот за CS: GO натпреварувачите се сите Руси. Тоа се Чопер (Вишњаков Леонид), Магикс (Воробјев Борис), Дегстер (Гасанов Абдулхалик), Патси (Исјанов Роберт) и С1рен (Огбоблин Павел).

Тројца Руси, ТОРОНТОТОКИО (Кертек Александар), Колапс (Калилов Магомед), Мипошка (Најденов Јарослав) и двајца Украинци, Мира (Колпаков Мирослав) и Јаторо (Мулјарчук Илја), го сочинуваат списокот на Дота 2 за тимот.

Грифон (Гудков Никита), Дримпул (Лексин Марк) и Дијамондпрокс (Решетников Данил) се тројца Руси во тимот на Лигата на легендите. Митант (Завални Евгениј) и Едвард (Абгарјан Едвард од Ерменија) го комплетираат 5-члениот тим.

Силвернам (Владислав Синотов) од Русија е единствениот претставник за тимот на турнирите во Хартстоун.

Играчи на тимски дух
Најсилните игри на Team Spirit

Најсилните игри на Team Spirit

Дота 2

По купувањето на CIS Rejects во декември 2015 година, Team Spirit го имаше своето деби во оваа игра. Се зголеми преку серија мешани резултати за да стане еден од најсилните тимови на турнирите Dota 2. Го зацврсти своето место меѓу најдобрите тимови на светот. Во големото финале на Меѓународниот 2021, тимот го победи ПСГ.ЛГД.

Тие заработија вкупно 18.208.300 американски долари за овие подвизи. Тоа беше највисоката награда досега во историјата на видео игрите. Тие беа првиот тим од Источна Европа кој победи на интернационален натпревар откако Натус Винчере победи на нивниот деби натпревар во 2011 година.

Count-Strike: Глобална офанзива

Во јуни 2016 година, организацијата потпиша со членови на Тим Феномен. Низ големите првенства, групата напредуваше за да се натпреварува фер. iDISBALANCE (Артем Јегоров) и чопер (Леонид Вишњаков) му се придружија на тимот три години по неговото основање. И COLDYY1 (Павел Векленко) и SotF1k (Дмитриј Форостјанко) беа отпуштени од тимот истата година. Нивната цел е да регрутираат перспективни играчи кои можат да го претставуваат клубот на големите турнири ширум светот. На местото на отпуштените играчи беа доведени Мир (Николај Битјуков) од Гамбит Гејминг и 17-годишниот Магикс (Борис Воробјов) од тимот на ЕСПАДА.

Најсилните игри на Team Spirit
Зошто е популарен Тимскиот дух

Зошто е популарен Тимскиот дух

И покрај тоа што тимот се соочи со тимови од домаќинствата по неговото формирање, тој им покажа на сите дека никогаш не треба да се омаловажува. Ниту на почетните и на следните турнири не поминаа добро, но извонредните резултати во неколку натпревари ги натераа навивачите да ги препознаат. Учејќи од сопствените грешки и правејќи континуирани подобрувања, тимот ја освои BTS Pro Series Season 4: EU/CIS откако заврши меѓу првите 5 (4-ти) во Epic Prime League Сезона 1 (2020).

Тимскиот дух се здоби со огромна популарност преку нивната облека Dota 2. Врвни завршетоци во разни турнири каде што ги вознемирија врвните имиња работеа во корист на нивната популарност. Меѓународниот 10 беше еден од највозбудливите турнири за гледање, а навивачите го следеа патувањето на Тим Спирит до победата. Ова беше моментот кога тие ја стекнаа најголемата популарност со тоа што покажаа дека се ултимативниот мрачен коњ во сезоната, победувајќи ги претходните шампиони (OG Esports).

Тимот со седиште во Европа (ОГ) Европа победи во изданијата на 2018 и 2019 година Меѓународната. Почнаа во долните загради, елиминирајќи ги фаворитите на турнирот и најсилните тимови. Тимот полека напредуваше додека на крајот не го освои најголемиот награден фонд во историјата на видео игри по возбудливото финале од 5 натпревари.

Зошто е популарен Тимскиот дух
Тимски дух награди и резултати

Тимски дух награди и резултати

Во август 2020 година започна големата ера на сегашниот тимски дух. Во тој момент, пет играчи се здружија под името Жолта подморница. Тимот помина исклучително добро, дури стигна до врвот на рангирањето на ЗНД. Како резултат на тоа, Team Spirit го стекна како еден од неговите поделби и се согласи да ги потпише сите свои гејмери. Тимот, сепак, не се натпреваруваше во шампионатот Dota (2020) откако настанот беше откажан поради глобалната пандемија COVID-19.

Меѓународните шампионати Dota 2 се најпрофитабилните игри. Тие поставија светски рекорд за наградни пари понудени во текот на последните шест турнири. По промената на локацијата на настанот, минатогодишниот настан се одржа во Букурешт, Романија. Најпрво се очекуваше појавување на јавноста на трибините, но поради опасноста од ширење на СОВИД-19, Valve (домаќинот) реши да се откаже од присуството на јавноста во корист на виртуелен модел за следење на игрите.

Награди

Во однос на паричните награди, Турнирот во 2021 година беше рекорден настан. Имаше вкупна парична награда од 40 милиони долари, од кои 18 милиони отидоа на победничкиот тим - Тим Спирит. Тие успеаја да се одмаздат за нивниот претходен пораз од ПСЖ: LCD во OGA Dota PIT Invitational, каде што го освоија второто место. Благодарение на купувањето на Compendium и Battlepass од заедницата, Valve можеше да ја гарантира оваа награда. Додека Dota Pro Circuit продолжува оваа година, Team Spirit го користи искуството стекнато во текот на претходните турнири за да ја добие најдобрата опрема за нивниот секојдневен тренинг.

Други значајни достигнувања на Dota во натпреварите Dota вклучуваат: победници на DPC EEU Tour 1 2021/2022: Division I (Tier 2) и Pinnacle Cup (Tier 2). Тие, исто така, успеаја да завршат на третото место во Galaxy Battles II: Emerging Worlds во 2018 година, откако го освоија Купот Almeo Esports (Тиер 3) во 2017 година.

Тимот на Team Spirit's CS: GO имаше неколку достигнувања на различни натпревари. Го освои Pinnacle Cup II, DreamHack Open јануари 2021: Европа, Nine to Five # 3, Eden Arena: Malta Vibes – 8-ма недела, ESL One Road to Rio-CIS и СЕКТОР: MOSTBET Сезона 1.

Дополнително, таа беше второпласирана и на некои други големи натпреварувања. Овие турнири се финалето на Купот на шампионите, StarLadder & ImbaTV Invitational Chongqing, сите во 2018 година, и малолетното првенство на ЗНД (2017) во Атланта.

Тимски дух награди и резултати
Најдобрите и најпопуларните играчи на Team Spirit

Најдобрите и најпопуларните играчи на Team Spirit

Списокот на Дота 2 е најпознат по нивните признанија во Дота 2, во кој ја освоија главната награда на Меѓународната 2021 година. Дијамондпрокс (Данил Решетников) и Едвард (Едвард Абгарјан) се двајца од најискусните играчи на сцената на ЗНД. Diamondprox е познат џунглар со големо искуство. Во втората и третата сезона, неговите смели стратегии го обликуваа натпреварувачкиот натпревар. Тој беше првиот што ја откри ефикасната употреба на стратешкиот пристап против џунглата. Неговите игри секогаш се нудат најдобрите сајтови за обложување е-спорт.

Едвард е најпознат по неговиот непријателски стил на игра како поддршка во ботленот и се смета за фантастичен играч на Треш (можеби на исто ниво со корејскиот играч MadLife). Во раните денови на турнирите во Лигата на легендите, и двајцата беа познати како Московската петорка. Тимот беше познат во светот по тоа што беше првиот што имаше значително влијание врз превласта на корејската сцена. Овие двајца се популарни во гејмерската заедница и помагаат во растот на Team Spirit.

Мипошка (Јарослав Најденов), познатиот лидер на еспорт тим и најстар член, започна да се натпреварува на турнирите во 2017 година како дел од посебен тим. Тој брзо се искачи на првите десет најдобри играчи и се сметаше за перспективен капитен. Неговата слава брзо избледе, а во 2019 година му беше дијагностицирана депресија. По една година, тој се приклучи на Тим Спирит и сега е еден од најдобрите играчи на тимот.

Најдобрите и најпопуларните играчи на Team Spirit
Каде и како да се обложувате на Тимски дух

Каде и како да се обложувате на Тимски дух

Корисниците можат да истражуваат широк спектар на пазари за е-спорт се додека се на легална возраст за коцкање, а коцкањето со е-спорт е легално во нивната земја. Коцкарите мора да избираат помеѓу вистински пари и скинови (виртуелни ставки во игрите) при обложување. Коцкањето на кожата во моментов е многу позастапено од обложувањата во готовина. Спортски книшки, лотарии, рулет и прелистувачи на монети се сите популарни типови на сајтови. CS: GO скиновите се најпопуларната валута во обложувалниците и сочинуваат повеќе од 80% од целата активност на обложување.

Betway е добро позната страница за обложување е-спорт која обезбедува некои од најдобрите вредности шансите за обложување на е-спорт игри. Таа е една од ретките страници што нуди широки пазари за обложување низ широк спектар на е-спортови. Вклучува Dota 2 и CSGO, но и други обемни промоции за е-спорт. GGBet, исто така, продолжува да ги обезбедува најдобрите пазари за обложување е-спорт.

Обложувањето на победникот на кој било натпревар на Esport е една од најдобрите стратегии. Обложувањето со хендикеп на пазарот за победник на натпреварот и обложувањето со точен резултат се исто така поволни опции. Корисниците исто така можат да се обложуваат на бројот на мапи што ги освоил тим во серија и освоени кругови на хендикеп на картата. Сите маркети за извлечена игра (или прекувремено) и над/помалку на вкупно одиграни рунди на карта се достапни, иако се малку незгодни. За да се подобрат шансите за успех, потребни се повеќе истражувања за минатите перформанси на тимовите, па дури и тековните најави.

Каде и како да се обложувате на Тимски дух

Најнови вести

Тимскиот дух го стекнува W0nderful Sniper
2022-08-18

Тимскиот дух го стекнува W0nderful Sniper

Преку нивните Дота 2 поделба, Team Spirit доживеа огромна популарност. Најдобрите финиши во неколку натпреварувања, каде што ги победија познатите спортисти, им помогнаа на нивната слава. Навивачите го гледаа триумфот на искачувањето на Тим Спирит на еден од највозбудливите турнири за сведочење, The International 10. 

Parimatch ја напушта Русија, се шири во Индија
2022-06-09

Parimatch ја напушта Русија, се шири во Индија

Parimatch е меѓу најдобрите веб-локации за е-спорт обложување што е доверливо, каде обложувачите секогаш можат да обложуваат на нивните омилени е-спортови, турнири или фудбалски клуб. Паримач нуди обложување во живо, тековни спортски вести и пласман на првенства. Давателот на обложување, исто така, обезбедува детална статистика и дневна аналитика. Играчите можат да се обложуваат на над дваесет спортови од повеќе од педесет земји. Овие настани опфаќаат над двесте лиги со повеќе од 500 дневни спортски настани.