SK Gaming

SK Gaming е реномирана организација и еден од најпознатите еспорт тимови во професионални видео игри ширум светот. Schroet Kommando (SK), просперитетна компанија за е-спорт со канцеларии во Келн и Берлин, Германија, е основана во 1997 година од посветени пријатели. Во текот на последните две и пол децении, SK Gaming имаше успех на големите турнири. Тие исто така имаат освоено милиони долари парични награди во различни спортови. Како амбициозен конкурент и бизнис кој размислува надвор од рамката, SK ги направи некои од најпознатите луѓе во историјата на е-спортот и го предводеше патот на неколку фронтови.

SK Gaming отсекогаш ја истакнувал меѓународната атмосфера меѓу своите членови, и покрај триумфите на и надвор од теренот. Откако групата беше основана, таа се обиде да изгради пријателства помеѓу играчите и персоналот од различно етничко и верско потекло.

SK Gaming
Играчи на SK Gaming

Играчи на SK Gaming

Емил Моселунд, алијас Фрути, Томас „Екон“ Шенел и Керијан Кандолфи, попознат како Керијан, ја претставуваат SK Gaming во Ракетна лига натпревари. Првиот е од Данска, додека другите двајца се Данци.

Четворица германски играчи го претставуваат SK Gaming во натпреварите во Clash Royale. Тоа се Јустус фон Ајцен, алијас Флоби и Мортен Мемерт, попознат по неговото име Мортен. Останатите двајца се Семјуел „xopxsam“ Клоц и Лукас Нагелер, алијас BigSpin.

SK Gaming исто така распоредува тим во Brawl Stars. Тој е меѓу најпопуларните тимови за е-спорт. Тоа се Педро Гијаро, Бекри „Симантек“ Тахири и Гилем Гонзалез, алијас GuilleVGX. Рубен „Икаос“ Експозито и Серхио Иглесијас алијас Киви го комплетираат списокот со пет играчи. Symantec е единствениот Германец во врвниот тим за е-спорт; останатите се шпански.

Списокот на ФИФА на SK Gaming е составен од само двајца германски играчи. Станува збор за Никлас Ноеренберг, алијас Никлас Нео и Тим „Тим Латка“ Шартман.

Играчи на SK Gaming
Играчи на Лигата на легендите

Играчи на Лигата на легендите

Има два тима во Лига на легенди. Ова се почетниот тим на SSK Gaming основан во 2010 година и SK Gaming Prime, основан во 2014 година. Списокот на Prime учествува главно на локални турнири. Главната група ја сочинуваат седум играчи, меѓу кои и Ерберк „Гилиус“ Демир и Јаник Бартелс, алијас Џенакс, двајцата од Германија. Други играчи се Жан „Језу“ Масол (Франција), Ерик Весен алијас Треац (Шведска) и Томас „Том“ Диакун од ОК. Останатите двајца се Данијал Гамани, познат како Сертус, од Германија и Симон Свифер Папамаркос од Австралија.

Премиерот тим исто така е составен од седум играчи. Двајца се холандски играчи; Алоис Нелисен, попознат како Алоис и Макс Рако Теминк. Грузија Парас алијас TroubleInc (германски), Едгарас Екас Страздаускас (Литванија) и Свен Видовиќ алијас Дехасте (Хрватска) се исто така меѓу најдобрите членови на тимот за еспорт. Другите двајца се Илја Макавчук (Белорусија) алијас Гадјет и Патрик „Мистик“ Пиорковски од Полска.

Играчи на Лигата на легендите
Најсилните игри на SK Gaming

Најсилните игри на SK Gaming

Ѕвезди на тепачка

Ова е најсилната игра на SK Gaming. Тимот на Brawl Stars е основан во 2022 година и моментално се состои од играчи со 5 ѕвезди и е еден познат тим за еспорт од SK Gaming. Тимот е победник на неколку врвни натпревари на Brawl Stars. И покрај разни турнири победи, овој тим е познат по своето патување до Светското финале на Brawl Stars 2020 година.

Завршувањето беше последниот настан во годината што го одржа Supercell. Светското првенство во натпреварувачката сезона 2020 година исто така беше меѓу турнирите организирани од Суперсел. Квалификуваните тимови за турнирот се најдобрите тимови за еспорт преку светската квалификациска кампања во текот на годината. Тимот на SK Gaming заврши на третото место, со награда од 125.000 долари.

Клеш Ројал

Четири ѕвезди го претставуваат тимот на меѓународни натпревари. SK Gaming го основа овој тим во 2018 година и освои над 190.000 долари во парична награда. Нивниот последен успех беше во Светското финале на Clash Royale Лигата 2020 година. Тимот заврши на второто место на натпреварот, со награда од 70.000 долари. Тимот ја освои западната есенска сезона на Клеш Ројал Лигата 2019 година.

Лига на легенди

Тимот го има најобемниот список во SK Gaming. Распространет низ главниот тим и SK Gaming Prime, овој тим имаше успех на различни натпревари. Некои од успесите се освоени награди, додека други беа на позицијата на која завршија.

Најсилните игри на SK Gaming
Зошто SK Gaming е популарен?

Зошто SK Gaming е популарен?

SK Gaming е легендарна организација со долга и славна историја. Тимот се етаблира како истакнат бренд за е-спорт. Тие постојат подолго време, основани во 1997 година! Постарите гејмери и љубители на е-спортот се сеќаваат на тие времиња, но години потоа нивниот јавен имиџ и почит пораснаа.

Полека развивајќи се во повеќето игри со текот на времето, SK Gaming на крајот се етаблира како постојано присуство во индустријата за е-спорт. League of Legends, CSGO, Quake и повеќе игри го носат отпечатокот на организацијата.

Организацијата порасна во големина и сега учествува во разни игри и натпревари за е-спорт. Тоа е добро почитувано и поддржано од поддржувачите ширум светот, дури и ако ја нема истата привлечност како порано. На нивните играчи им претстои светла иднина, а кој знае што носи иднината?

Зошто овој тим е популарен за обложување?

Brawl Stars е убедливо најпреферирана опција за обложувачите. Со неколку неверојатни триумфи, SK Gaming доминираше на професионалната сцена. Тие имаат силно досие против други силни тимови и постојано се прикажуваат добро. Бидејќи Brawl Stars не е толку познат како некои други еспортски игри, некои обложувалници тоа не го ставаат во својот „ростер“

Зошто SK Gaming е популарен?
Награди и резултати на SK Gaming

Награди и резултати на SK Gaming

SK Gaming беше високо ценет тим во 2000-тите, со растечка база на фанови во 2010-тите. Сепак, повеќе нема глобално доминантни сили во тимот. Работите одамна одат на југ со СК, но се чини дека конечно се справиле со работите.

Дури и ако нивните резултати не се најдобри, присуството на SK Gaming Esports постојано се препознава. Низ годините, тимот постигна извонредни резултати. Тие се без конкуренција кога станува збор за помали е-спортски игри како Brawl Stars или Clash Royale.

Ѕвезди на тепачка

Тимот победи на шест последователни натпревари во последните неколку години. Тие го освоија шампионатот Brawl Stars 2022: финалето на EMEA во март одржано онлајн во Европа. SK Gaming победи во Game Stars League Сезона 2: Меѓународни финалиња, одржани онлајн низ Европа во 2021 година. Тимот победи на четири други настани во истата година, вклучувајќи го и ESL Mobile Challenge 2022 есен: EU-MENA.

На онлајн турнирот учествуваа тимови од Европа, Блискиот Исток и Африка. Шампионат во Brawl Stars 2021: Октомври финалиња EMEA, Brawl Stars Championship 2021: септември финалиња EMEA и ESL Mobile Challenger 2021 пролет: EU-MENA се меѓу другите освоени турнири. Во 2020 година, Тимот заврши на третото место во финалето на Brawl Stars World. Тие освоија значајна награда од 125.000 долари.

Клеш Ројал

Потоа, тимот беше второпласиран во два наврати во 2020 година. SK Gaming го загуби финалето на Clash Royal League 2020, но доби награда од 70.000 американски долари за нивното второ место. Слично на тоа, тие добија 54.000 долари за нивната второпласирана позиција во западната есенска сезона на Clash Royale Лигата 2020 година.

Во 2019 година, Тимот беше победник во два наврати; Западната есенска сезона на Clash Royale League 2019 и QLASH Лигата 2. Тие освоија 60.000 долари на поранешниот турнир. Тимот на SK Gaming заврши на второто место во Западната пролетна сезона во Clash Royale Лигата 2019 година, каде што заработи 40.000 долари. Тимот заработи иста сума, 40.000 долари, за слична завршница, втора, во есенската сезона на Европа во Клеш Ројал Лигата 2018 година.

Други резултати

SK Gaming го освоијануарското финале на Купот на шампионите FUT 19. Нивната победа на турнирот на ФИФА им донесе 50.000 долари. Турнирот од ниво 2 го вклучуваше изданието на игри ФИФА 19.

Во последно време, тимот нема значаен успех во Ракетната лига. Тие завршија на третото место во RLSC Season X-Spring: EU Major, каде што освоија 10.000 долари.

Тимот на Лигата на легендите исто така немаше значаен успех во последно време. Тие завршија шести на турнирот LEC пролет 2021 година.

Награди и резултати на SK Gaming
Најдобрите и најпопуларните играчи на SK Gaming

Најдобрите и најпопуларните играчи на SK Gaming

Има неколку играчи кои го претставуваат SK Gaming на неколку натпревари. Но, не сите од нив се толку популарни. Овие се познати играчи во тимот:

БИГСПИН

Официјално познат како Лукас Негелер, играчот е член на тимот на SK Gaming Clash Royale од октомври 2019 година. Играчот може да се пофали со огромно следбеници на страниците на социјалните мрежи. BigSpin има над 400.000 следбеници. Повеќето од нив се од стриминг сервисот Twitch.

МОРТЕН

Мортен Мемерт му се приклучи на тимот на Клеш Ројал во јуни 2018 година. Играчот е популарен меѓу фановите во еспортската сцена. Тој има над 400.000 следбеници преку неговиот профил на социјалните мрежи. Повеќето од следбениците се на услугата за стриминг на еспорт на Twitch, каде што има над 269.000 следбеници.

ИКАОСС

SK Gaming го купи Ruben Exposito во јануари 2022 година. Професионалецот Brawl Stars има над 140.000 следбеници на социјалните мрежи. Повеќето од следбениците се на Инстаграм и услугата за стриминг, Твич.

ПЕДРОГУЈАРО

Педро Гуијаро се приклучи на тимот на SK Gaming Brawl Stars во јуни 2020 година. Тој има над 10.000 следбеници на услугата за стриминг Twitch. Другите следбеници се шират преку Instagram, Twitter и YouTube.

Најдобрите и најпопуларните играчи на SK Gaming
Каде и како да се обложувате на SK Gaming

Каде и како да се обложувате на SK Gaming

Ова е еден од оние чудни е-спортски тимови што се истакнуваат во малите игри, но се мачат во поголемите. Ова не беше секогаш случај; СК имаше неколку неверојатни перформанси во минатото, дури и на натпревари што веќе не ги играат. Lootbet, Pinnacle, bet365, Thunderpick и Dafabet се некои од најпопуларните SK Gaming сајтови за обложување е-спорт.

Меѓутоа, обложувачите мора да бидат спремни да преземат одредени ризици доколку планираат да се обложуваат на SK. Ова е затоа што списоците на SK Gaming се склони кон слаби перформанси кога не можат да си дозволат. Сепак, тие можат да ги надминат дури и најефикасните тимови и да испорачаат удари со нокаут. Конечно, обложувачите треба да ги разгледаат историските резултати на СК во сите нивни натпревари.

Која е најдобрата стратегија за обложување на овој тим?

Обложувачите можат да стават широк опсег на облози на SK Gaming во сите игри на кои се натпреварува. Сепак, директните победи се најбезбедните облози на SK Gaming воопшто. Кога станува збор за интелигентно составување, не може да се погреши со нив. Обложувањето на SK Gaming на најдобрите сајтови за обложување е-спорт е ризично, но може многу да се исплати. Brawl Stars е единствената игра каде што повеќето облози ќе бидат победници. Сите други игри ќе бараат прецизно планирање и проучување за облозите да се исплатат.

Каде и како да се обложувате на SK Gaming