PSG Esports

PSG Esports е професионална опрема за видео игри со седиште во Париз. Тоа е поделба на францускиот фудбалски гигант клуб Париз Сент Жермен. На прес-конференција во октомври 2016 година, претседателот на клубот Насер Ал-Хелаифи го откри нивниот влез во перспективното поле на видео игри. Тие станаа првиот европски професионален клуб кој разви дивизија за еспорт. Врвниот тим за е-спорт соработуваше со онлајн обложувалницата Betway како нејзин главен спонзор.

Обложувалницата испорачува кошули и јакни на тимот преку оваа зделка. Дополнително, тие обезбедуваат уникатна содржина на социјалните медиуми.

PSG Esports
Играчите на PSG Esports

Играчите на PSG Esports

По лансирањето, PSG Esports започна со FIFA esport, а потоа се прошири за да вклучи и други игри. Клубот порасна и стана еден од најпознатите низ целиот свет на игри. Таа продолжи да ја воспоставува својата важност и да го зацврсти своето место како дел од врвните комбинации. Воведени се повеќе игри, вклучително и Dota 2, Лига на легенди, и Brawl Stars. Сето ова е олеснето со многу стратешки односи со големите тимови, особено во Азија.

Нивните ФИФА списокот се состои од тројца играчи: АФ5 на Катар, Маниика и Нкантим (двајцата од Франција). Од почетокот на 2019 година, AF5 е нивниот ексклузивен стример за игри. Тој ги придружува гејмерите на ФИФА на клубот за време на нивните натпревари и произведува ексклузивни содржини за нивните подвизи и достигнувања.

Маниика е искусен гејмер и суперѕвезда на социјалната мрежа за еспорт, Твич. Исто така, тој е фантастичен тренер и служи во неколку функции во клубот. Тој е и технички директор на Академијата за еСпорт и е професионален гејмер. Нканти, ѕвезда во подем на француската ФИФА сцена, е младешки 18-годишен играч кој се приклучил на облеката во април 2021 година. Заедно со Маниика, тие се натпреваруваат во сите официјални натпреварувања за клубот.

Ѕвезди на тепачка

Почнувајќи од февруари 2019 година, тимот на ПСЖ беше дел од мобилната игра на Supercell Brawl Stars. Во јануари 2020 година, ПСЖ ќе го потврди взаемното заминување на својот француски тим Браул, но подоцна, во март, клубот одлучи да формира нов тим. Новиот тим беше азиски и лоциран во Сингапур. Членовите на тимот беа CoupdeAce, Relyh, Scythe (како замена), сите од Сингапур и Jordon (Јапонец).

Смеење на глас

Во јуни 2020 година, на познат тим за еспорт го потврдија своето враќање во Лигата на легендите, соработувајќи со Хонг Конг Талон Гејминг за да го основаат ПСЖ Талон. Играчите вклучуваат; Ханаби (Су Чиа-Хсианг, од Тајван), река (Ким Донг-ву, јужнокорејски), јавор (Хуанг Ји-Танг од Тајван), Унифициран (комплет Вонг Чун од Хонг Конг), Каивинг (Линг Каи Винг од Хонг -Конг), Картис (Су Чиа-Хсианг од Хонг Конг).

Заедничкото вложување помеѓу ПСЖ и Talon eSports се натпреварува на шампионатите на Пацификот во Тајван, Хонг Конг, Макао, Тајланд, Сингапур, Малезија и Филипини. Играчите на тимот на PSG.LGD се Аме (Ванг Чунју, Кинез), NothingToSay (Ченг Џин Ксијанг, Малезиец), Фејт_bian (Zhang Ruida, кинески), XinQ (Zhao Zixing, кинески) и y' (Zhang Yiping, исто така кинески)

Играчите на PSG Esports
Најсилните игри на PSG Esports

Најсилните игри на PSG Esports

Групата имаше импресивен натпреварувачки рекорд. Победиле на повеќе натпревари и натпревари на кои учествувале. Способностите на ПСЖ беа брзо препознаени од навивачите, како и од другите глобални организации набргу по нивното влегување на еспортската сцена. Тимот има постигнато многу во текот на годините. Списокот на Dota 2 е најуспешен и најмоќен од сите игри, така што може да се очекуваат одлични резултати во секое време.

LGD, кинески гигант Dota 2, се здружи со ПСЖ во 2018 година. Набргу по формирањето на оваа соработка, списокот победи на две натпревари за да се рангира меѓу најдобрите е-спортски тимови на светот. Тие завршија на второто место на Интернационалата 2018 година. И иако сегашниот ростер се уште нема постигнато толку многу како претходниот, тие секако се покажаа компетентни. Тимот ги освои OGA Dota PIT Invitational и WePlay AniMajor. Тие беа поразени од Тим Спирит во Меѓународното големо финале во 2021 година, но сепак завршија на силно второ место.

Пацифичката шампионска серија (PCS) е натпреварување на Лигата на легендите на највисоко ниво во Тајван, Хонг Конг, Макао и Југоисточна Азија. Тимот има три титули на PCS, од кои последната беше освоена на 29 август 2021 година.

Најсилните игри на PSG Esports
Зошто е популарен PSG Esports?

Зошто е популарен PSG Esports?

Неколку професионални клубови ширум светот се вклучија во игри преку лигите на ФИФА, но ПСЖ отиде над и подалеку. Има нов пристап за интеракција со своите поддржувачи и привлекување нови во значајните земји во развој. Системот на активни млади играчи на организацијата, кој започна во декември 2020 година, е една од нејзините најзабележителни карактеристики. Поделбата има задоволство да нуди примамливи изгледи и на младите луѓе и на идните професионалци. Таа младинска постава е примарно со седиште во Франција, но ја има насекаде низ светот.

ФИФА тимот на ПСЖ има некои од најдобрите играчи во светот, а клубот верува дека учеството во ФИФА е добра маркетинг стратегија бидејќи ФИФА е најпопуларната игра во Франција, Европа и најверојатно во светот. Целта е да се интегрира е-спортот во фудбалскиот тим, како и во суперѕвездите на клубот. Нејмар е позната суперѕвезда за својот матичен клуб, ПСЖ, и е амбасадор на играта на ФИФА. Затоа, ова му овозможува многу лесно да влијае на навивачите да го поддржат нивниот тим, а истовремено да го промовира на глобално ниво. Овој вид на маркетинг го направи ПСЖ еден од најпопуларните е-спортски тимови во индустријата.

ПСЖ, исто така, ја зголеми својата посветеност на мобилните игри. Стана PSG.RRQ откако инвестираше во Rex Regum Qeon, индонезиски гејмерски тим кој се натпреварува во Mobile Legends: Bang Indonesia Professional League. Ова му помогна на присуството на тимот во индустријата, како и привлече нови фанови во нивната франшиза. Секој обожавател на еспортски обложувалници треба да го има на ум PSG Esports во секое време на обложување.

Зошто е популарен PSG Esports?
Награди и резултати на PSG Esport

Награди и резултати на PSG Esport

По влегувањето во индустријата, една од првите игри во кои учествуваа беше Rocket League. RLCS Сезона 4: Европа беше нивното деби натпреварување во Ракетната лига и тие се пласираа на четвртото место. Нивото на клубовите во Esport Rocket League беше препознаено како компетентно и заканувачки за големите тимови.

По поразот на Г2 во финалето, тимот го освои DreamHack Open Лајпциг 2018. Тимот на Esports имаше тешка прва половина од следната година, но тие некако завршија на третото место на настанот RLCS сезона 7-Europe. Тимот го освои и DreamHack Pro Circuit: Valencia 2019. После тоа, тимот на Ракетната лига на ПСЖ се преклопи.

Дота 2

PSG.LGD е формиран откако организацијата се обедини со LGD Gaming, a Дота 2 велесила. Стариот тим на LGD ќе остане, но тимот ќе биде релансиран со ново име и сето тоа потоа. EPICENTER XL ќе биде нивниот прв настан под новиот идентитет, и тие брзо го освоија. Тие го освоија и следниот, MDL Changsha Major. По Changsha Major, тимот беше блиску до победата на The International 2018, но падна со 2-3 во финалето против OG и заврши на третото место во The International 2019 следната година.

Натпреварувачката сезона на Dota 2 во 2021 година ќе започне со помалку ограничувања за COVID-19 и работите ќе се вратат во нормала. Тимот ги освои OGA Dota PIT Invitational и WePlay AniMajor. Како резултат на тоа, нивните меѓународни кампањи беа исклучително успешни.

Смеење на глас

Кампањата на тимот во Лигата на легендите беше умерено успешна. Нивните првиот турнир под нивниот нов идентитет беше PCS пролет 2020 година, каде што го победија Machi Esports во финалето. Тие, исто така, го зазедоа првото место во пресметката за средната сезона во 2020 година.

Награди и резултати на PSG Esport
Најдобрите и најпопуларните играчи од PSG Esports

Најдобрите и најпопуларните играчи од PSG Esports

На полето на видео игрите, победите на турнирите не се сè. Неколку конкуренти собраа многу следбеници едноставно со емитување на нивната содржина во живо додека играат. Ханаби, кој го претставува тимот ПСЖ Талон, е еден од најпопуларните играчи во светот. Гејмерот има стапка на победа од 83,33 проценти. Во мај 2021 година, тој заврши трет на натпреварот за покана за средна сезона во 2021 година.

Маниика (Јохан Сајмон) е гејминг играч на ФИФА кој моментално го претставува клубот на Xbox. Тој е искусен гејмер со растечки следбеници на Twitch. Тој е и технички директор на Академијата за еСпорт. Работата подразбира надгледување на сите програми на Академијата, вклучително и подучување на 25-те тренери на тимот за да се осигура дека пристапот на клубот ќе биде проследен. Тој потврдува многу програми за обука кои потоа ќе се обезбедат во Студиото ПСЖ, било од далечина или дури и за време на работилници.

Nkantee (Ilias El Rhazzaz) е врвен играч во француската индустрија за игри на ФИФА. Тој има договор со ПСЖ кој трае до крајот на сезоната 2021-2022 и до сезоната 2021-2022. Тој стана член на тимот, кој му го предаде првиот професионален договор.

Најдобрите и најпопуларните играчи од PSG Esports
Каде и како да се обложувате на PSG Esports

Каде и како да се обложувате на PSG Esports

Во зависност од категоријата, секој букмејкер нуди или генерички или приспособени облози. Тоа значи дека нема две слични обложувачки искуства, особено кога станува збор за различни игри. Сепак, поединците треба да се чувствуваат сигурни дека обложуваат на PSG Esports бидејќи имаат многу вешти играчи во тимовите.

Ривалство, Betway, GGBet, ArcaneBet и Dafabet се најдобрите страници за обложување е-спорт за ставање облози на тимот. Страната е добар избор за луѓе кои планираат да се обложуваат кога играат Dota 2 или League of Legends. Тие се сметаат за еден од најдобрите тимови во светот во Dota 2 и нема да имаат проблем да ги победат дури и најстрашните противници. За почетници, облозите на Dota целосно и победниците на натпреварот имаат добри шанси за победа.

League of Legends е малку поризично, првенствено затоа што меѓународните тимови, особено оние од регионите LCK и LPL, изгледа не можат да најдат основа. Директните облози се идеални за помали турнири или PCS, додека облозите за победници треба да се користат само кога тимот игра против статистички послаб или еднаков противник.

Генерално, гледањето преноси или VOD може да ви помогне да разберете повеќе за тимовите за Esports на Париз Сен Жермен. Многу е забавно да се види како тие се пласираат во финалето на Интернационалот, а исто така ви дава многу информации за тимот. Во секој случај, погрижете се да ја завршите домашната задача пред да ставите какви било облози, но Dota 2 и League of Legends се релативно безбедни облози.

Каде и како да се обложувате на PSG Esports