Ninjas in Pyjamas

Нинџи во пижами е професионална организација за е-спорт со седиште во Шведска. Често стилизиран како „NiP“, тој е еден од најголемите и најпознатите тимови за еспорт во светот. Шведската компанија е формирана во 2000 година и е позната по своите Counter-Strike тимови. Тимот доминира на пазарот на највисоко ниво во многу различни натпревари. Нивното мото е или да победуваат или да учат, но „никогаш не губат“

NiP започна да се натпреварува во Counter-Strike откако беше формиран. Една година по нивното зачнување во 2000 година, тие се совпаднаа со нивниот прв пристоен тим на Counter-Strike. Имаа доста тешко финале против тимот Х3, но го постигнаа првото достигнување на оваа сцена. Тие се појавија на CS-GO сцената, потоа под имињата на екипите на SK Scandinavia и SK Sweden. Во 2003 година, тие собраа низа победи и се етаблираа како огромна сила во професионалната CS: GO сцена.

Ninjas in Pyjamas
Растот на тимот

Растот на тимот

Тимот имаше некои организациски проблеми во следните години. Најчести беа проблемите со спонзорството, честите промени на имињата и составот на играчите. Подоцна, на почетокот на 2005 година, тие решија да го прекинат договорот со SK Gaming. Неколку играчи на тимот ќе се вратат подоцна, на големо изненадување на остатокот од тимот, бидејќи тие претходно ги прекршија своите договори. Но, се влоши, и тимот избледе од центарот на вниманието на игрите неколку години пред да биде распуштен во 2007 година. По оваа промена, тие го распаднаа тимот во 2007 година и се приклучија на добро познатата организација SK Gaming.

Нинџите во пижами го потврдија своето враќање во CS: GO во 2012 година по долга пауза. Организацијата претрпе обемни реформи за време на нивното време надвор од сцената и дојде под нова сопственост. Таа година, тие победија на сите натпревари на LAN, освен еден, на кој не можеа да се натпреваруваат. Тогаш беа прогласени за најдобар тим во светот за 2012 година.

Растот на тимот
Моментална положба

Моментална положба

Нивната цел отсекогаш била да бидат најсилни во која било игра во која учествуваат. Така, екипажот повторно го потпишал Threat како главен тренер за да ја постигнат својата цел. Под негово водство, ресурсите на организацијата беа пренасочени кон добивање на распространети млади таленти како Nawwk и лидерот во играта Хампус. Еден од многу важните потези го купи Dev1ce од Astralis во април 2021 година за да ги замени заминатите играчи.

НИП продолжува на својот пат да стане централа на нордиските еСпортови. Тие имаат за цел дополнително да го зацврстат скандинавското играње, кое честопати беше успешно и на врвната технологија во светот на игрите. Во првите денови, играчите на тимот се претставија восхитувачки во различни натпреварувања со мала или никаква финансиска поддршка.

Но, сега сè е променето. Тимот прави се што може за да се увери дека членовите на NiP ги имаат најдобрите можности и ресурси за раст. Покрај Counter-Strike, организацијата има развиено и тимови во Valorant, Rainbow Six Siege, FIFA и League of Legends.

Моментална положба
Играчи на нинџи во пижами

Играчи на нинџи во пижами

Петчлениот тим CS: GO е составен од тројца шведски играчи: РЕЗ (Стернер Фредрик), Плопски (Гонзалес Замора Николас) и Хампус (Посер, Хампус). Дев1це (Ридц Николаи) и Ес3таг (Хансен Патрик), двајцата Данци, го комплетираат ростерот на овој реномиран тим.

Rainbow Six Siege е исто така тим со пет играчи. Камикази (Гомес Џо), Хулио (Џакомели, Хулио) и Психо (Ригал Густаво) се меѓу најдобрите играчи во светот. Меѓу колегите Бразилци во тимот се и Музи (Москатели Мурило) и Пино (Фернандес Габриел).

Слично, играчите на Валорант се исто така од јужноамериканската земја. Ксанд (Зизи Александар) и Бњ (Рабинович Бенјамин) се многу искусни членови на тимот. Останатите, bezn1 (da Costa Gabriel), Cauanzin (Pereira Cauan) и Jonn (Reis Walney), исто така обезбедија неколку трофеи меѓу нив. Овие три се интересни изгледи во идните натпревари.
Само еден играч, Олелито (Арбин Оле, од Шведска), го претставува НиП во ФИФА.

Играчи на нинџи во пижами
Зошто нинџите во пижами се популарни?

Зошто нинџите во пижами се популарни?

Нинџите во пижами се дел од гејмерската заедница повеќе од две децении. Тие беа меѓу основачите на Светската асоцијација за еспорт. Заедницата му се восхитуваше на тимот за нивната скромност и промисленост низ годините. НиП е вклучен и во образовниот простор на еспортската индустрија преку многу иницијативи. Некои од нив се направени во партнерство со шведски влада.

NiP не е само еден од најпопуларните тимови за е-спорт, туку и комерцијално претпријатие. Тоа е сличен модел стратегија што ја користат сите водечки компании за е-спорт. Тимот продава оригинална стока, која беше огромно прифатена од нивните навивачи. Понатаму, нивниот сегашен успех на натпревари и корпоративниот пазар се комбинираат за да создадат добро познато присуство на интернет.

Партнерството на тимот со најдобрите страници за обложување е-спорт како Betway беше клучен фактор за популаризирање. Betway беше првата обложувалница која сериозно ги сфати видео игрите. Оттогаш порасна и стана столб на екосистемот Еспорт. Имаше многу одлична содржина за заедницата, благодарение на нивното партнерство, кое започна во 2017 година.

Сите овие фактори значително придонесоа за неговата растечка популарност.

Зошто нинџите во пижами се популарни?
Најсилните игри нинџи во пижами

Најсилните игри нинџи во пижами

Counter-Strike е несомнено најмоќната игра на NiP. Тие освоија четири натпревари во DreamHack во изминатите четири години и еднаш завршија на второто место. Тие исто така успеаја да го освојат турнирот ESL One Cologne 2014 и неколку други големи турнири.

Во Џанд и Бњ тимот моментално има двајца искусни играчи. Пред да се приклучи на тимот, Ксанд воспостави репутација за себе како член на FURIA Esports. Тој ги освои квалификациите за VCT: Јужна Америка последна шанса со организацијата на Бразил и се квалификуваше за Шампиони, каде што заврши во групната фаза. Контра-штрајкот на Нинџи во пижами станува се посилен со помош на сите други нивни млади и перспективни соиграчи. Веќе се етаблира како меѓу најдобрите тимови за е-спорт во светот.

Уште еден од врвните тимови во групата е Rainbow Six Siege. PSYCHO е лидер во играта кој служи како мозок и глас на тимот. Густаво се смета за еден од најквалификуваните играчи во еспортската индустрија. Тој ја користи својата памет, како и брзите рефлекси за да ги надмудри своите противници. Заедно, овие посветени гејмери кои се истакнаа на сите нивоа му помогнаа на тимот да освојува трофеи. Тоа не е се. Остатокот од тимот има долга историја, вклучувајќи многу победи на многу меѓународни турнири.

Најсилните игри нинџи во пижами
Победнички тимови и главни моменти за нинџи во пижами

Победнички тимови и главни моменти за нинџи во пижами

Нинџите во пижами имаат долга и славна историја. Навистина, овој клуб многу рано почна да ги вкусува победите на големите натпреварувања. Импресивното резиме беше изградено првенствено преку натпреварот LAN, во кој тие го засенија професионалниот настан со тоа што беа непоразени во текот на неколку месеци. Дополнително, во 2012 година успеаја да победат на секој меѓународен LAN турнир.

Тие собраа репутација натпреварувајќи се со најдобрите во речиси десетина различни наслови на игри. До нивното распуштање, тимот се бореше во Counter-Strike. Пред нивното заминување, тие ги освоија и финалето на CPL зима 2001 и NGL-One сезона I. Оттогаш тие се вратија во добро познат тим.

NiP победи на турнирот DreamHack Winter 2013 против VeryGaming кратко по нивното враќање и турнирот ESL One: Келн четири месеци подоцна против Fnatic. И тие би победиле DreamHack Зима 2014, DreamHack Masters Malmo и StarLadder i-League StarSeries 2 сезона од StarLadder i-лигата. И двете од последните две беа во 2016 година.

Многу успешна 2021 година

Најдобриот тим за е-спорт го освои и изданието на 2021 година Шест покани, годишен професионален шампионат Rainbow Six Siege што го одржува Ubisoft, развивачот и издавачот на играта. Турнирот, кој се одржува во Монтреал, седиштето на студиото Ubisoft кое работи на играта, ги собира најдобрите тимови од целиот свет. Настанот служи како еден вид неформално Светско првенство, што го означува крајот на претходната година. Тимот се најде на второто место во изданието во 2020 година.

Исто така, го зазеде првото место во Copa Elite Six-Season 2021: Stage 2 и Six August 2020 Major-Brazil. Други значајни изведби ги вклучуваат финалето на Бразилеирао 2021 и Шестот мајор на Шведска 2021 година, каде што тимот беше втор.

По две промени на списокот, организацијата одлучи да го отфрли својот тим Dota 2 во 2020 година за да се концентрира повеќе на нивните други тимови за е-спорт. Лошата изведба на Dota 2 го натера тимот да посвети ресурси за враќање на славата на екипажот CS: GO.

Тие, исто така, ги обновиле поделбите на League of Legends за да го обноват своето долгорочно присуство на сцената и да обезбедат постабилна средина. Од организациска гледна точка, тимот верува дека оваа оптимизација е од суштинско значење за целосно да се фокусира на обезбедување на резултатите што ги очекуваат сите фанови и партнери ширум светот.

Победнички тимови и главни моменти за нинџи во пижами
Каде и како да се обложувате на нинџи во пижами

Каде и како да се обложувате на нинџи во пижами

Тимот Нинџи во пижами лета високо во CS: GO. Тимовите на Виножито 6, ВАЛОРАНТ и ФИФА исто така имаа пофални резултати. Така, обложувањето на нив може да биде одлична опција. Сајтови за обложување на еспорти 1xBet, Betway, ComeOn bet, ivip9 се најдобрите места за наоѓање пазари кои ги вклучуваат овие тимови. Овие се најдобри бидејќи нудат големи шанси и широк спектар на пазарни опции.

Нинџите во пижами статистиката за обложување во CS: GO покажува дека тие имаат силен тим во последните години. Корисниците исто така можат да се обложуваат на тоа дека тимот целосно ќе победи во одредено издание. Поголемиот дел од овие сајтови за коцкање ви дозволуваат да го направите тоа добро пред време. Коцкарите можат да се диверзифицираат во специјални облози за овој тим, како што се хендикепи, пазари над/под вкупните одиграни рунди и точни обложувања со резултат. Затоа, овој тим е одличен избор за обложувачници.

Како обложувач, гледањето настани или видеа во кои е вклучен тимот помага да се дознае повеќе за различните области каде што овие тимови се силни. Дополнително, тимовите на NiP Valorant, League of Legends и ФИФА имаат потенцијал, па обложувачите треба да размислат за обложување на нив во нивните претстојни натпреварувања. Бидејќи овие тимови допрва треба да направат големо име за себе, ќе биде препорачливо да се обложуваат со мали суми и да одат за изборот на победникот на натпреварот.

Каде и како да се обложувате на нинџи во пижами

Најнови вести

Нинџите во пижами ја продолжуваат доминацијата во еСпортот
2022-07-21

Нинџите во пижами ја продолжуваат доминацијата во еСпортот

ЗЕТА дивизијата обезбеди финале Турнеја на храбри шампиони Плејофот на Мастерс Рејкјавик со клучна победа два спрема еден над Нинџи во пижами. Двете екипи влегоа во елиминацискиот меч со скор еден-еден во групната фаза, победувајќи против Фнатик и загубија од ДРХ.