DreamHack Tournaments

DreamHack е компанија за забава со седиште во Шведска. Фирмата е специјализирана за натпреварувачки настани за игри и е во сопственост на Modern Times Group (MTG), компанија за дигитална забава со седиште во Стокхолм. Според Гинисовата книга на рекорди и галаксиите близначки, тој е најголемиот фестивал за LAN забава и компјутери во светот. Тој (овој турнир) може да се пофали со најбрзата интернет конекција во светот и исто така има најмногу генериран сообраќај.

Во раните 1990-ти, DreamHack започна како скромна средба на пријатели и врсници во подрумот на едно училиште во Малунг. Набргу потоа се пресели во кафетеријата. Овде се трансформираше во еден од најголемите еспортски турнири во тој период.

Игри понудени на турнирот

Игри понудени на турнирот

DreamHack оттогаш соработува со Major League Gaming (MLG) и Electronic Sports League (ESL) во ноември 2012 година за да помогне да се постигне раст и проширување на северноамериканските и европските пазари за игри. Овие соработки вклучуваат работи како што се универзални рангирања и униформни конкурентни рамки, меѓу другото.

DreamHack еспорт лигите привлекуваат врвни играчи од целиот свет, со кумулативен награден фонд од над 300.000 американски долари. Стотици различни видео преноси од турнирот се достапни на Интернет. Поголемиот дел од нив покриваат натпревари за игри. Овие игри на настани се одржаа во Стокхолм и Јонкопинг (Шведска), Турс (Франција), Букурешт и Клуж (и двете Романија), Валенсија и Севиља (Шпанија), Лондон (Англија) и Лајпциг (Германија).

Fortnite

Fortnite во суштина е на отворен конкурс. Во текот на деновите на натпреварот, секој играч е добредојден да се приклучи и да види дали може да дојде до врвот на рангирањето. Тоа е фантастичен начин да се здружат луѓето за повеќе спонтани натпревари. Исто така, постои можност да бидете во пар со професионален играч; така, ќе има голем притисок врз секој учесник.

Контра-штрајк: глобална офанзива (CS: GO)

Кога станува збор за оваа игра на турнирите на DreamHack'sDreamHack, Шведска доминира во конкуренцијата. Нинџите во пижами имаат освоено шест пати, вклучувајќи го и DreamHack Masters Малме во 2016 година и Астро Опен во Валенсија во 2012 година Fnatic има освоено шест DreamHack турнири, вклучувајќи ги DreamHack Tours во 2015 и 2012 година, DreamHack Букурешт и DreamHack лето 2015 година.

Дота 2

DreamLeague, порано познат како Dota All-Stars пред да се преименува во DreamHack, сега е можеби најпрестижната Дота 2 турнир на глобално ниво. И покрај тоа што азиските тимови се доминантни на глобалната платформа, натпреварите на DreamHack им овозможуваат на европските и северноамериканските тимови исто така да се натпреваруваат за главните награди.

StarCraft 2

Иако беше објавен во 2010 година, StarCraft 2 наскоро стана популарна игра на турнирите DreamHack. Наама (фински) победи на инаугуративниот натпревар на DreamHack Winter следната година по инаугурацијата. Играта стана редовна карактеристика на летните и зимските натпревари DreamHack. Исто така е вклучен во турнирите на DreamHack Open поради неговиот новооткриен успех.

Херои на бурата

Херои на бурата може да се пофали со протагонисти од други брендови на Blizzard, вклучувајќи ги Warcraft, Diablo, StarCraft, The Lost Vikings и Overwatch. По објавувањето во 2015 година, ја имаше својата премиера DreamHack во DreamHack Букурешт. European TeamLiquid победи на PGL Spring Champions of the Storm 2015. Популарноста на оваа игра во DreamHack постојано расте. BeGeniuses ESC доби над 5.000 долари во парична награда за победа на DreamHack Tours 2017.

Други игри на турнирот DreamHack

Легендата на лигите, Super Smash Bros., Smite, Street Fighter V, Heroes of Newerth и Mortal Kombat XL придонесоа за успехот на патеката DreamHack. И покрај тоа што ја немаат истата финансиска поддршка како игрите како Dota 2 и не учествуваат толку истакнато како другите игри, овие игри се сè уште значајни компоненти на успехот на DreamHack'sDreamHack бидејќи тие продолжуваат полека да се здобиваат со популарност.

Игри понудени на турнирот
Зошто турнирите во DreamHack се популарни?

Зошто турнирите во DreamHack се популарни?

Има широк спектар на жанрови и игри на еспорт турнирите. Оттука, има многу што да се види и направи таму, бидејќи неколку игри се издвојуваат. Иако оживувањето на борбените игри е исто така волшебно, една игра (Halo) е во брз пораст. Тие (DreamHack) го менуваа секторот и пионерски видео игри и е-спорт развој низ целиот свет повеќе од дваесет години.

Овие случувања се постигнати преку изградба на платформа која им овозможува на играчите од ништо да станат суперѕвезди. Во исто време, тие им овозможуваат на гледачите да ги искусат најдобрите приказни за игри. Како резултат на тоа, DreamHack порасна во важност и популарност ширум светот.

Летото на DreamHack 2017 беше огромен успех, со голема награда од над 100.000 американски долари. Настанот беше поделен во две групи, од кои секоја имаше четири тима. Победникот на паричната награда од 50.000 долари за прво место требаше да биде одреден во фазата на плејофот.

DreamHack е меѓу најпознатите имиња во видео игрите. Ова го должи на тоа што беше еден од првите и најплодните организатори на еспортски настани. Тие се вклучени во неколку игри, така што секогаш вреди да се внимава на нивните распореди во која било одредена година. За повеќето гејмери, влегувањето во DreamHack е толку голема работа. Сепак, голем број од нив се отфрлени ако не успеат да го задржат вниманието на љубителите на е-спортот како што се очекуваше.

Зошто турнирите во DreamHack се популарни?
Зошто овој турнир е популарен за обложување

Зошто овој турнир е популарен за обложување

DreamHack е шведска LAN (локална мрежа) која обединува гејмери од сите сфери на животот. Неколку дена низ натпреварот се доволни за да се утврди кој е најголем. Уникатноста на овој настан е што е настан BYOC (Bring Your Own Computer). Таа мора да се појави на која било листа на еспорт турнири кои вредат нивната сол.

Поголемиот дел од овие е-спорт турнири се емитуваат преку Интернет за гледачите да ги гледаат на различни платформи. Постојат бројни одлични опции на располагање кои се особено за одредени игри. Оттука, кога се обложуваат, на пример, на League of Legends, обложувачите може да предвидат кои партии ќе ги добијат нивните први натпревари.

Корисниците кои се обложуваат на Counter-Strike: Global Offensive можат да предвидат кој тим ќе биде првиот до десет убиства. Многу обложувалници исто така ви дозволуваат да ставате непарни облози, како на пример кој тим ќе биде првиот што ќе ја уништи првата кула, змеј или инхибитор итн. Има и облози за точниот резултат, па дури и времето потребно за да се заврши. Така, постојат бројни методи за обложување на видео игри.

Зошто овој турнир е популарен за обложување
Победнички тимови и најголеми моменти на турнирите во DreamHack

Победнички тимови и најголеми моменти на турнирите во DreamHack

DreamHack лето

Во 2002 година, првиот DreamHack Summer настан се одржа во Јонкопинг, Шведска. Пред да биде домаќин на две од најдобри еспортски турнири годишно (вклучувајќи го летото на DreamHack во јуни), DreamHack имаше и општи и зимски изданија речиси една деценија. Воведното лето на DreamHack го вклучи првото првенство во Counter-Strike.

Натпреварот учествуваше 32 тима, при што нинџите во пижами го зазедоа првото место, по што следуваа Devine esports и backstab. Нинџите во пижами ја држат разликата за најмногу освоени титули од лице, имајќи пет во 2002, 2006, 2012, 2013 и 2014 година. Fnatic и SK Gaming, од кои и двете имаат по две победи, се два други доминантни тима во минатото.

Зимски DreamHack

Зимата на DreamHack, како и летото на DreamHack, обично се случува секоја година во Јонкопинг, Шведска. Вклучува некои од најважните првенства за еспорт во League of Legends, Counter-Strike, Dota 2, Overwatch и Hearthstone. Во 2010 година, Mousesports и Натус Винцере беа првите победници на натпреварите. Gambit Esports ја освои титулата во 2016 година, пред Renegades и GODSENT. Две години подоцна, ENCE го освои трофејот, а forZe (руски CSGO) тим го освои последното издание на DreamHack Winter.

DreamHack Open

DreamHack Open првично се одржа во 2012 година и брзо се етаблира како главен настан за еспорт на DreamHack'sDreamHack, со седум големи фестивали низ Европа. Турнирот има вкупна наградна сума од 350.000 американски долари и е отворен за играчи аматери и професионални. Нинџи во пижами го освои првиот DreamHack Open што се одржа во Валенсија.

Букурешт продолжи да биде домаќин на настани во следните години. Малме, Монтреал, Атланта и Лондон во Обединетото Кралство неодамна се најдоа на листата на градови кои биле домаќини на DreamHack Masters. DreamHack Masters Las Vegas во 2017 година сè уште е несомнено најголемиот настан досега. Virtus.Pro го освои турнирот пред SK Gaming, Север и Астралис, заработувајќи 250.000 фунти во процесот.

Со оглед на тоа што Gambit Esports веќе го освои DreamHack Остин, беше поставена сцената за Envy да го однесе дома DreamHack Атланта. Облак 9 ја освои титулата пред својата публика во Денвер, додека FlipSid3 Tactics ја освои титулата во Лајпциг. DreamHack Malmo 2017 го освои G2, додека DreamHack Montreal го освои Норт.

Победнички тимови и најголеми моменти на турнирите во DreamHack
Каде и како да се обложувате на турнирите во DreamHack

Каде и како да се обложувате на турнирите во DreamHack

Ти можеш најдете некои од најдобрите интернет-страници за обложување е-спорт за обложување на еспорт турнири овде. Овие сајтови нудат неверојатни шанси на турнирите во DreamHack. Сепак, играчот мора секогаш да се обидува да ги спореди моментално понудените коефициенти за пазарот на кој сакаат да се обложуваат и да ја избере најпродажната опција.

Неопходно е да се спроведат дополнителни истражувања за тимовите или играчите. Вредните информации за моменталната форма на тимот и клучните играчи можат да ви помогнат да ги забележите поволните можности за обложување. Обидете се да бидете свесни за какви било варијации кои влијаат на севкупните перформанси. Тоа може да се работи како ново потпишување или повлекување на клучни играчи.

Победникот на натпреварот е можеби најпопуларниот тип на обложување Esport достапен на обложувалници. Обложувајте се на исходот на одреден турнирски натпревар, почнувајќи од League of Legends до Counter-Strike Global Offensive. Корисниците, исто така, можат да се обложат за тоа кој тим или играч ќе победи одредено издание. Повеќето од овие обложувалници му дозволуваат на некој да го направи тоа многу пред турнирот. Затоа, ако имате фер чувство за тоа кој мислите дека ќе победи на големите еспорт турнири како што е DreamHack Masters, обложувајте ги рано.

Каде и како да се обложувате на турнирите во DreamHack

Најнови вести

Најава за учесници за DreamHack 2022 година
2022-08-11

Најава за учесници за DreamHack 2022 година

Според Twin Galaxies и Гинисовата книга на рекорди, DreamHack е најголемата LAN забава и компјутерски фестивал на глобално ниво. Настанот го прикажува најбрзиот и најмногу интернет сообраќај во светот. Ентузијастите можат да предвидат неколку значајни претстојни настани преку онлајн обложување е-спорт. Овие турнири се пренесуваат во живо на различни платформи.