FIFAe World Cup

Овој водич за обложување на Светскиот куп на ФИФА опфаќа сè што ентузијастите за обложување еСпортови треба да знаат за овој турнир за еСпорт, зошто е популарен и, што е најважно, обложување на турнири од Светскиот куп на ФИФА. Светскиот куп на ФИФА е еСпорт турнир за видеоиграта за симулација на фудбал ФИФА. Турнирот првпат се одржа во 2004 година кога беше познат како FIFA Interactive World Cup (FIWC) пред да биде ребрендиран во FIFA eWorld Cup (FeWC) во 2018 година.

Подоцна, во 2020 година, турнирот го доби своето сегашно име, FIFAe World Cup, за да го надополни лансирањето на ФИФА на својата серија FIFAe eSports турнири.

Сè што треба да знаете за Светскиот куп на ФИФА

Сè што треба да знаете за Светскиот куп на ФИФА

Светскиот куп на ФИФА, како што сугерира името, делумно е домаќин на ФИФА. Ова е во врска со издавачот на играта Electronic Arts (EA). Турнирот привлекува врвни таленти од целиот свет.

Интересно, шампионатите на Светскиот куп на ФИФА го држат рекордот за најголемиот онлајн турнир за еСпорт имајќи предвид дека милиони играчи учествуваат во почетните фази на онлајн квалификациите. На пример, 2017 FIFA Interactive World Cup (FIWC17) привлече најмалку 7 милиони играчи.

За да играат во Лигата на Светскиот куп на ФИФАе, играчите мора да се натпреваруваат во ривалите од дивизијата FUT пред да се борат на онлајн турнирите на Светскиот куп на ФИФАе во 10 региони. Целта е да се пласираме во плејофот и да се квалификуваме за Светското првенство на ФИФА.

Сè што треба да знаете за Светскиот куп на ФИФА
Сè за фудбалот

Сè за фудбалот

Светскиот куп на ФИФА е најпрестижниот турнир во фудбалска симулација спортска видео игра, ФИФА. Франшизата доминираше на топ листите сега кога фудбалот е најпопуларниот спорт на планетата. Статистиката покажува дека има над 4 милијарди фудбалски следбеници и 250 милиони активни играчи во над 200 земји.

Најдобриот глобален турнир на играта е Светскиот куп на ФИФА, најпрестижниот фудбалски турнир во светот. Покрај Светското првенство, има десетици фудбалски лиги од највисок ранг, на пример, англиската Премиер лига, шпанската Ла Лига, германската Бундес лига, италијанската Серија А и Француската Лига 1, само за да споменеме неколку. Голем дел од акцијата е во европските лиги, но има и многу таленти во Јужна Америка и Африка.

Денес, фудбалот е најпопуларниот спорт во однос на следните па дури и приходи. Привлекува огромни инвестиции и добива спонзорства од врвните светски брендови. Овој спорт има и некои од највредните спортски тимови и најбогатите спортисти.

Сè за фудбалот
FIFAe Светско првенство обложување пазари

FIFAe Светско првенство обложување пазари

Една одлична работа за пазарите и шансите за обложување на Светскиот куп на ФИФА е тоа што тие се исти како оние во традиционалното обложување во фудбал.

Во однос на опции за обложување, обложувачите на еСпорт може да се обложуваат на сите пазари за обложување во типично обложување фудбал. Играчите можат да се обложуваат на победникот на натпреварот, најпопуларниот пазар каде што обложувачот треба да предвиди како ќе заврши играта во првото полувреме, второто полувреме или по свирежот на последниот свиреж. Има и збирки каде играчите можат да се обложуваат на вкупниот број на голови, удари од корнер, карти и така натаму.

Други пазари вклучуваат над/под, азиски хендикеп, двата тима да постигнат/не постигнат гол, двојна шанса, нерешено-без обложување, победник на турнирот и обложување ACCA. Светскиот куп на ФИФА има и обложување во игра каде обложувачите можат да се обложуваат на тековните натпревари.

Разбирање на коефициентите за обложување на Светскиот куп на ФИФА

Кога станува збор за коефициенти за обложување, тие исто така работат на ист начин како и во традиционалното фудбалско обложување. Постојат три формати на коефициенти; децимални (европски) коефициенти, фракциони (британски) коефициенти и „Moneyline“ (американски) коефициенти. За евиденција, шансите за обложување варираат од една до друга обложувалница, затоа погрижете се да дознаете кои онлајн обложувалници на ФИФА еСпорт имаат најголеми коефициенти.

FIFAe Светско првенство обложување пазари
Зошто турнирите на Светскиот куп на ФИФА се популарни за обложување?

Зошто турнирите на Светскиот куп на ФИФА се популарни за обложување?

Нема сомнение дека Светското првенство на ФИФА има многу фанови. Неколку причини објаснуваат зошто овој настан привлекува толку голема публика и гледаност.

Популарноста на фудбалот

Прво, фудбалот како најпопуларен спорт му дава предност на Светскиот куп на ФИФА. Има преку 4 милијарди фудбалски навивачи, а со оглед на популарноста на онлајн видео игри во денешно време, дефинитивно, огромна популација на фудбалски фанови или играат фудбалски симулации или ја следат сцената со фудбалски еСпорт.

Успехот на ФИФА

Друга причина зошто FIFAe World Cup се рангира високо на листата на еСпорт турнири е фактот што ФИФА е најдобрата видео-игра за симулација на фудбал, победувајќи ги како што е PES eFootball на Konami. EA Sports внесе реализам во играта и ужива монопол на вистински тимови, вистински стадиони и вистински играчи.

Милиони учесници

Исто така, тешко е да се игнорира фактот дека ФИФА е најголемиот онлајн турнир во еСпортот. За разлика од повеќето еСпорт настани кои привлекуваат само неколку играчи, милиони фанови на ФИФА учествуваат во почетните фази пред натпреварот да кулминира на глобалната сцена. Освен тоа, Светското првенство на ФИФА привлекува огромен награден фонд. Последната рата привлекува парична награда од 500.000 долари.

Најпрестижниот турнир на ФИФА

И на крај, Светскиот куп на FIFAe, најпрестижниот турнир на ФИФА, ги привлекува врвните тимови за еСпорт ширум светот. Сите познати имиња, вклучително и Fnatic, Tundra Esports и Astralis, имаат список на ФИФА и се натпреваруваат на овој турнир со врвни фудбалски клубови за еСпорт тимови како Манчестер Сити и Волфсбург.

Зошто турнирите на Светскиот куп на ФИФА се популарни за обложување?
FIFAe победнички тимови и најголеми моменти

FIFAe победнички тимови и најголеми моменти

Светскиот куп на ФИФА, од неговиот првенствен турнир во 2004 година, им понуди на навивачите многу извонредна акција. Во овој сегмент ги наведовме најдоминантните тимови и играчи на турнирот и некои од незаборавните моменти во FIFAe Светските лиги.

Најдоминантни играчи и тимови

Алфонсо Рамос е еден од најуспешните професионални играчи во натпреварувањето на Светскиот куп на ФИФАе. Актуелниот селектор на Шпанија ги освои титулите Светски шампион на ФИФА во 2008 и 2012 година. Брус Гранец, исто така, го освои шампионатот двапати, во 2009 и 2013 година. Други врвни играчи кои доминираа на овој турнир се Мохамед Харкус (МоАуба), Мосаад Ал Досари (МсДосари) и Спенсер Илинг (Горила).

Сепак, за обложувачите, фокусот не треба да биде на најуспешните играчи, туку на врвните играчи во играта во моментот на обложување. На тимови за гледање во моментов се Complexity Gaming, Mkers Team Ronaldinho, Fnatic, Ellevens, 25eSports и FC Шалке 04.

FIFAe победнички тимови и најголеми моменти
Најнезаборавни моменти од е-спорт

Најнезаборавни моменти од е-спорт

Имаше и фантастични моменти низ историјата на ова натпреварување. Најнезаборавниот момент е, се разбира, инаугуративниот настан во 2004 година.

еСветско првенство на ФИФА 2019 година

Последниот турнир, еСветскиот куп на ФИФА 2019 година, е меѓу најголемите турнири на Светскиот куп на ФИФА. Беше преполн со акција уште од раните фази и беше освоен од неверојатен херој, Мохамед Харкус (MoAuba) од Вердер еССПОРТ. На изненадување на многумина, тој замина со шампионската титула на тежок турнир на кој настапија големите имиња, меѓу кои и Донован „Теккз“ Хант, кој важи за најдобар играч во ФИФА.

2012 ФИФА еСветско првенство

Турнирот во 2012 година, еден од најголемите турнири на Светскиот куп на ФИФА, исто така беше спектакуларен. По тешкиот дуел во финалето, мечот заврши во престрелка со Алфонсо
Рамос погоди Брус Гранец со 4-3. Ова останува единствениот финален натпревар кој завршил со престрелка. Како што вели слоганот на играта, може да има само еден шампион.

еСветско првенство на ФИФА 2016 година

FIFA eWorld Cup 2016 беше уште еден турнир исполнет со адреналин и се рангираше меѓу најдобрите турнири на Светскиот куп на ФИФА. Во финалето во кое играа против Мохамад Ал-Бача (Бача) и Шон Ален (Драгон), Ал-Бах победи на гостински голови што е уште еден необичен настан. Во првиот натпревар резултатот заврши 2-2, додека во последниот натпревар повторно беше нерешено, но овојпат 3-3.

За евиденција, Светското првенство на ФИФАе во 2020 и 2021 година беа на списокот на еспортски турнири откажани поради пандемијата, па немаше никакво дејство.

Најнезаборавни моменти од е-спорт
Каде и како да се обложите на Светското првенство во ФИФА?

Каде и како да се обложите на Светското првенство во ФИФА?

Има многу фанови на обложувањето ФИФА, исто како што има многу фанови на традиционалното обложување фудбал. За разлика од минатото, денес постојат многу веб-локации за обложување со видеоигри со маркети за обложување ФИФА. Тие нудат пазари на сите турнири на ФИФА, вклучувајќи го и Светскиот куп на ФИФА. Она што е важно е наоѓање на најдобриот обложувач за еСпорт.

Таквата страница треба да има валидна лиценца, многу пазари за обложување, високи коефициенти и профитабилна Бонуси за еСпорт обложување. Задолжителна карактеристика е и преносот во живо. Најдобрата веб-локација за обложување eGaming треба да ја емитува акцијата директно од нивната веб-страница за да го олесни обложувањето во живо.

Совети и трикови за обложување на Светскиот куп на ФИФА

Сега, на некои корисни совети за да започнете со играчите. Прво, никогаш не верувајте во тимот што го користи играчот; верувајте во способноста на играчот на еСпорт. Само затоа што Реал Мадрид или Манчестер Сити се доминантни во реалниот живот не значи дека ќе бидат доминантни и во еСпортот.

Во ФИФА, фокусирајте се на способноста на играчот, а не на тимот. Исто така, важно е да се провери моменталната форма на играчите за да се направи информиран избор за обложување. И на крај, верувајте им на шансите. Правилото е дека колку се поголеми шансите, толку се помали шансите за победа и обратно!

Тоа е сè, луѓе, детален преглед на она што обложувачите треба да знаат за обложувањето на Светското првенство на ФИФА, најголемиот турнир на ФИФА.

Каде и како да се обложите на Светското првенство во ФИФА?