Вашиот водич за обложување за мобилни еспорти

Мобилниот телефон ни го промени животот на многу начини. Иако повеќето луѓе го земаат тоа здраво за готово, ние би биле строго ограничени во задачите што можеме да ги направиме ако ги изгубиме нашите мобилни телефони. Поради оваа причина, скоро секој има мобилен телефон овие денови.

Една од најистакнатите промени што ги создадоа мобилните телефони е во индустријата за игри. Мобилните игри и мобилните е-спортови стануваат популарни со брзо темпо, што предизвика повеќе луѓе да се префрлат на мобилните е-спортски обложувања. Еве го нашето мислење за сè што треба да знаете за мобилните е-спортски обложувања.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Што е Mobile Esports?

Еспортот е форма на натпреварување за видео игри. Вештите гејмери од целиот свет се собираат и се натпреваруваат на натпревар организиран од големи компании.

На пример, серијата турнири DPC е за популарната игра Dota 2. Овој екосистем каде гејмерите се натпреваруваат едни со други во турнири и натпревари од големи размери се нарекува е-спорт.

Бидејќи е-спортот во суштина се видео игри, натпреварувачите користат електронски уреди за да се натпреваруваат на еспортски настани. Овие уреди може да вклучуваат компјутери или конзоли за игри.

Кога станува збор за мобилен е-спорт, тоа е едноставно е-спорт сцена за мобилни игри. За мобилни игри турнири и натпревари на мобилна игра, од сите натпреварувачи се бара да користат телефон наместо компјутер или конзола за видео игри.

Едноставно кажано, е-спортовите за мобилни игри се еспортски видео игри што се играат на мобилен уред, како што се PUBG Mobile и Call of Duty Mobile.

Разлика помеѓу мобилните и редовните еспортски игри

Иако е точно дека неколку е-спортски игри за мобилни телефони се засноваат на компјутерски игри и изгледаат многу слично на нивните верзии за компјутер, мобилните е-спортски игри се разликуваат од обичните е-спортски игри на многу начини.

Пред сè, да разговараме за визуелните елементи. Бидејќи мобилните телефони немаат голема моќ за да можат да се справат со тешките компјутерски игри, еспортските мобилни игри имаат графика со многу послаб квалитет. Дури и да споредиме обична е-спорт игра од пред пет години со најновата спортска игра за мобилни телефони, разликата веднаш би била очигледна.

Второ, тука е механиката. Мобилните е-спортски игри имаат различна механика кога станува збор за пукање, движење итн PUBG се премногу високи во споредба со мобилната верзија.

Друга голема разлика што ја имаат мобилните конкурентни игри е тоа што мобилните е-спортски игри се дизајнирани да се контролираат со екран на допир. Од друга страна, обичните игри се или контролирани од контролер или комбинација на глувче и тастатура.

Најдобрите мобилни е-спортски игри за обложување

Има многу мобилни е-спортски игри таму. Еве некои од најдобрите мобилни е-спортски игри на кои можете да се обложувате.

Камен на огништето

Камен на огништето е далеку една од најпопуларните мобилни е-спортски игри таму. Не само тоа, туку е и една од најстарите мобилни е-спортски игри, лансирана дури во 2014 година.

Hearthstone е игра со карти развиена од Blizzard. Причината зошто Hearthstone има толку голема и успешна натпреварувачка сцена е тоа што Blizzard развива игри со фокус на е-спортот.

PUBG Mobile

Следен е PUBG Mobile. Најголема заслуга за создавање еспортска сцена за мобилни видео игри може да се припише на PUBG Mobile. Повеќето луѓе сметаат дека е-спортот за PUBG Mobile е првата вистинска мобилна игра за е-спорт.

PUBG Mobile е во основа мобилна верзија на популарниот еспортски наслов PlayerUnknown's Battlegrounds. PUBG Mobile беше развиен од Tencent Games и беше лансиран уште во март 2018 година. Оттогаш, привлече тони гејмери во најдобрата конкурентна сцена за мобилни игри.

Garena Free Fire

Веројатно една од единствените игри што може да се совпадне или да ја надмине популарноста на PUBG Mobile, е Garena Free Fire. Garena Free Fire започна во 2017 година и практично експлодираше во популарност. Бројките на гледаност за натпреварите Garena Free Fire надминуваат над 2 милиони врвни гледачи редовно.

Free Fire има доста сличност со PUBG Mobile, но вклучува тони функции што ги привлекуваат мобилните гејмери. Друга работа што е заедничка помеѓу Free Fire и PUBG Mobile е тоа што и двете овие игри се најпопуларни во Централна и Источна Азија, особено во Индија и Кина.

Call of Duty Mobile

Со тоа што игрите на Battle Royale започнаа лево и десно за мобилни уреди, имаше голема потреба за игра со стрелање во прво лице што имаше традиционални режими како што се смртни натпревари. Ова е местото каде што Call of Duty Mobile влегува во игра.

Call of Duty Mobile е еден од најпопуларните конкурентни стрелци во прво лице за мобилни уреди во моментов. Исто така, има огромна е-спорт сцена.

Токму овие игри ќе видите најмногу акција во мобилните е-спортови. Значи, треба да изберете една од овие игри за обложување.

Иако сите тие игри се одлични опции, изборот на една игра за обложување е нешто што мора да го одлучите сами. Изберете ја играта за која знаете најмногу и сте ја играле.

Сè што треба да знаете за коефициентите за обложување на мобилни еспорти

Шансите за еспортски обложување во мобилните е-спортски обложувања се начин да се прикаже веројатноста да се случи исход. На пример, да речеме дека во тек е натпревар за е-спорт за мобилниот PUBG. Ако одреден тим е многу добар во играта и се смета дека има најголема веројатност да го добие натпреварот, тогаш шансите за победа на тој тим се високи.

Меѓутоа, ако исходот има поголеми шанси да се случи, тогаш приносот што го добивате со обложување на него и освојување на облогот исто така ќе биде релативно мал.

Постојат три главни начини на кои шансите се претставени во мобилното е-спортско обложување, имено децимално, фракционо и американско. Во децимален формат, шансите се претставени со број и децимална како 2,5 или 4,6. Во фракциониот формат, шансите се претставени како дропка како 1/5 или 2/4. Конечно, американските коефициенти се претставени или со позитивен знак со број или со негативен знак со број, како +150 или -200.

Сите различни начини на претставување на коефициентите пренесуваат различни информации за натпреварот. Сепак, нема разлика во шансите помеѓу редовните онлајн обложување е-спорт и мобилни е-спорт обложување.

Зошто е популарно обложувањето со мобилни еспорти?

Мобилните игри направија нешто што другите форми на игра никогаш не успеале да го направат ефективно, а тоа е да привлечат голем број играчи од публиката која немала интерес за игри и никогаш не допирала конзола за видео игри или компјутер за игри. Како мобилните игри го направија тоа?

Па, главната причина за ова е што луѓето не сакаат да трошат пари на конзоли за видео игри или компјутери за игри. Сепак, тие трошат пари на мобилен телефон бидејќи тоа прави многу повеќе од она што може да го направи компјутерот или конзолата за игри. Откако лице кое никогаш не играло натпреварувачка игра ќе проба е-спорт игра на својот мобилен телефон, тие веднаш се закачуваат на неа.

Ова зголемување на популарноста на мобилните е-спортови е всушност она што предизвика зголемување на популарноста на мобилните е-спортски обложувања. Има тони луѓе кои се слеваат во мобилните е-спортови. Друга причина зошто мобилните е-спортски обложувања се толку популарни е возбудата.

Новите играчи кои влегуваат во еспортската сцена прават работи што никој досега не ги видел. Ова ги прави мобилните е-спортови супер возбудливи. Тоа го прави мобилното е-спорт обложување уште повозбудливо бидејќи вашите пари се на линија.

Мобилно наспроти редовно обложување на еспорти

Исто како што има неколку разлики помеѓу мобилните е-спортови и редовните е-спортови, обложувањето на мобилните е-спортови е исто така различно од обложување на редовни е-спортови. Сепак, разликата всушност не е во процесот на обложување.

Исто како и обичните е-спортови, за да се обложувате на мобилни е-спортови, ќе мора да отидете во обложувалница, да ги проверите шансите за исход на настан за мобилен е-спорт и потоа да се обложите. Сепак, разликата почнува да се појавува во самите игри бидејќи мобилните игри се многу поразлични од обичните игри.

Главната разлика е предвидливоста. Мобилното обложување е-спорт може да биде многу понепредвидливо од обложувањето за редовни е-спортски игри. Една од причините за ова е што мобилните е-спортови моментално се во почетна фаза во споредба со редовните е-спортови. Одлични гејмери се појавуваат од целиот свет и никогаш не знаете кога некој аутсајдер може да победи против некои од најдобрите играчи во еспортската сцена.

Второ, мобилните е-спортови користат безжични врски за да ги поврзат сите гејмери едни со други. Додека врските се со висок квалитет, безжичните врски никогаш не се сигурни. Резултатите може да се променат поради нестабилност во безжичните врски. Еден играч може да добие пинг предност додека друг може да загуби поради заостанување. Иако ова не е вообичаено, тоа е повообичаено од обичните е-спортови.

Обложување за еспорти на мобилен телефон

За да ставате облози на е-спорт со помош на мобилен телефон, пред сè, ќе треба да најдете обложувалници што имаат апликации за мобилни обложување. После тоа, ќе треба да бидете сигурни дека тие се легитимни и безбедни. Можете да го направите тоа со проверка на прегледите за нив.

Откако ќе најдете апликација за обложување, преземете ја апликацијата и регистрирајте се во обложувалницата. Откако ќе се регистрирате, треба да направите некои депозити користејќи го методи на депонирање достапни во обложувалницата. После тоа, сè што треба да направите е да барате е-спортски настан што ви се допаѓа и да се обложите на исходот со депозитите што штотуку сте ги направиле. Погрижете се да ги погледнете шансите пред да ставите облог.

Обложувањето на мобилен е одлично бидејќи обложувалниците обично размислуваат додека развиваат апликација за обложување. Бидејќи апликациите се развиени во модерно време, а веб-локациите се развиени многу одамна, ќе откриете дека повеќето обложувалници имаат апликации кои се многу попогодни за корисниците од нивните веб-локации.

Обложувањето на вашиот мобилен телефон е исто така многу поудобно. Можете да го направите тоа дури и во вашиот кревет. Сепак, сето тоа се сведува на лични преференци.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)