Вести

May 23, 2024

Сеќавајќи се на Крис „Зуна“ Буехтер: Водечка во еспортот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherHaruki NakamuraResearcher

Клучни производи за носење

  • Крис „Зуна“ Буехтер, пионерски играч на северноамериканската лига на легендите, почина на 33 години.
  • Страницата GoFundMe што ја постави неговиот брат Кенет, собра речиси 11.000 долари за покривање на трошоците за погреб.
  • Заедницата за е-спорт, вклучително и значајни личности како Јилијанг „Doublelift“ Пенг, покажа огромна поддршка.

Крис „Зуна“ Бухтер, чие име е синоним за раните денови на натпреварувачката Лига на легендите во Северна Америка, не напушти прерано, почина на 20 мај на 33-годишна возраст. Веста, која прв ја објави неговиот брат Кенет преку срдечната кампања GoFundMe насочена кон финансирање на трошоците за погреб на Зуна, испрати бранувања низ заедницата за е-спорт. Кенет откри дека ненавременото заминување на Зуна се должи на „ненадејна неочекувана медицинска епизода“

Сеќавајќи се на Крис „Зуна“ Буехтер: Водечка во еспортот

Во моментов, напорите за групно финансирање собраа значителна поддршка, собраа близу 11.000 американски долари, делумно благодарение на донациите и од сегашните и од поранешните еспортски спортисти на League of Legends, вклучително и значаен придонес од Јилијанг „Doublelift“ Пенг. Овој огромен одговор ја нагласува тесно поврзаната природа на братството за е-спорт и неизбришливиот белег што Зуна го остави на сцената.

Патувањето на Зуна до ѕвездите во еспортот започна со неговата квалификација за пролетниот сплит на NA LCS 2013 како дел од Team FeaR, кој подоцна беше ребрендиран во Тим Вулкун. Под негово водство, тимот го освои третото место во плеј-офот, заработувајќи место на престижниот турнир Светови 2013 година. Иако 2014 година забележа пад во неговата кариера во Лигата на легендите, Зуна најде нова енергија во Хероите на Бурата на Blizzard, приклучувајќи се на Cloud9 и подоцна играјќи за ценети организации како Темпо Сторм и Тим Навентик до неговото пензионирање во 2018 година.

Веста за смртта на Зуна предизвика излив на почит на социјалните мрежи, истакнувајќи го неговиот радосен дух и страст за игри. Ксмити, поранешен соиграч, се присети на Зуна како „најрадосната личност“ што го имаше задоволството да ја познава. Ова чувство го повторија многумина во заедницата за е-спорт, сликајќи слика на човек чија живост и ентузијазам за живот беа исто толку влијателни како и неговото наследство од игри.

Приказната на Зуна е потресен потсетник за човечкиот елемент зад екраните; на соништата, борбите и другарството што го дефинираат патувањето во еспортот. Додека заедницата тагува, таа го слави и животот на играч кој се осмелил да сонува, да се натпреварува и да инспирира. Крис „Зуна“ Буехтер можеби ја напушти сцената, но неговото наследство засекогаш ќе биде дел од историјата на еспортот.

(Прв пријавен од: Кенет Бухтер, мај 2023 година)

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот
2024-06-02

Втората половина од сезоната ALGS 2024: длабоко нурнување во феноменот на еспортот

Вести